Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

deocamdata nu se incaseaza nici o taxa, nici cea veche si nici cea noua care oricum nu are o forma definitiva.

e nasol cu bulgaria, rar-ul coace ceva ce scapa de"legea circulatiei libere in UE......"

 

 

Adica vrei sa spui ca in momentul de fata se inmatriculeaza masini fara plata taxei de inmatriculare?:pinch:

Link to comment
Share on other sites

deocamdata nu se incaseaza nici o taxa, nici cea veche si nici cea noua care oricum nu are o forma definitiva.

e nasol cu bulgaria, rar-ul coace ceva ce scapa de"legea circulatiei libere in UE......"

 

Se incaseaza, cum sa nu, taxa veche, inclusiv pentru masinile dinainte de 2007. Pe langa asta, ti se cere de la ANAF o adeverinta care spune negru pe alb daca pentru masina aia s-a platit taxa si nu s-a recuperat. Am fost eu la ghiseu saptamana trecuta si am discutat cu aia de la coada si chiar m-am uitat la adeverinta aia de la ANAF pe care o avea cineva.

Link to comment
Share on other sites

Se incaseaza, cum sa nu, taxa veche, inclusiv pentru masinile dinainte de 2007. Pe langa asta, ti se cere de la ANAF o adeverinta care spune negru pe alb daca pentru masina aia s-a platit taxa si nu s-a recuperat. Am fost eu la ghiseu saptamana trecuta si am discutat cu aia de la coada si chiar m-am uitat la adeverinta aia de la ANAF pe care o avea cineva.

 

 

In cadrul acelei adeverinte exista vreo lege cu privire la asa ceva sau tine de consiliile/primariile locale?

Link to comment
Share on other sites

@baronu. Am voie sa te contrazic? ca vb prostii. Se Incaseaza pe legea in vigoare, adica 9/2012. Pana la o noua OG.

 

poti sa ma contrazici cu ce lege vrei tu.

eu am fost cu cineva pe 28 la ploiesti sa depuna pt calculul taxei si nu primeste cererea de calcul.

daca ai calculul facut poate o poti plati la caserie.

 

cu bulgaria mai vb in cateva luni cand o se se face valva.

Link to comment
Share on other sites

Deci tu vorbesti de Anaf. Cred ca e posibil sa ai dreptate la cat de incompetenti sunt. Dar ce este cert, ca la politie masinile se inmatriculeaza dupa legea 9. Adica, taxa platita, sau in caz ca masina este inmatriculata deja in tara si isi schimba proprietarul, dovada ca taxa a fost platita si nu a fost recuperata.
Link to comment
Share on other sites

Deci tu vorbesti de Anaf. Cred ca e posibil sa ai dreptate la cat de incompetenti sunt. Dar ce este cert, ca la politie masinile se inmatriculeaza dupa legea 9. Adica, taxa platita, sau in caz ca masina este inmatriculata deja in tara si isi schimba proprietarul, dovada ca taxa a fost platita si nu a fost recuperata.

Wlf,

Aceasta dovada se solicita si la masinile inmatriculate dupa 2007?Exista posibilitatea sa ii solicite o astfel de dovada pentru o masina inmatriculata in 2009 sau 2010?

Link to comment
Share on other sites

FMI a rupt relațiile cu România

 

Sa ma gandesc ce se poate intampla: 1) Miscorarea salariilor bugetarilor si/sau concedieri in masa. 2) Punerea unei taxe serioase de inmatriculare/mediu si majorarea pretului combustibililor. 3) cresterea procentului de TVA cu 1% (mai mult n-au cum da-i drq). 4) Intrarea in insolventa -> faliment a mai multor institutii de stat (asta mai degraba).

 

poti sa ma contrazici cu ce lege vrei tu.

eu am fost cu cineva pe 28 la ploiesti sa depuna pt calculul taxei si nu primeste cererea de calcul.

daca ai calculul facut poate o poti plati la caserie.

 

cu bulgaria mai vb in cateva luni cand o se se face valva.

 

Te-a contrazis ve_, chiar n-au cum sa nu respecte legea in vigoare, adica sa-ti inmatriculezi masina tu ca cetatean. Da, daca nu au vrut sau sunt incompetenti, te-au lasat sa crezi ca e decizie de sus.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

n au ce sa scoata.contravine principiilor europene oricum ai da o

 

au incercat ei s o coaca,s o si cloceasca,tot degeaba

 

evident contravine legilor europene dar asa a fost si taxa de inmatriculare. Ei o sa bage legea si tu nu ai incotro si te conformezi. Dureaza vreo doi ani pana sa trezeste europa si ii pune sa se conformeze ei, o mai lungesc vreun an si cand in sfarsit CE ajunge la final cu procedura ei zic uuups, sory, am gresit. o schimbam. si iar dau una care sa le convina, iar mai treg doi ani de ea.

 

Legile si procedurile europene nu au fost facute pentru state care vor sa le incalce deliberat, ei nu s-ar gandi niciodata la asa ceva. Ei nu au stiut ce ii loveste cand au primit statele estice in care democratia si dreptule civile nu exista pentru guvernanti si nici subiectii nu au habar de ele.

Link to comment
Share on other sites

Eheeee, cu vreo doua-trei procese pe la CIJ ia sa vedeti voi cum le intra morcovul in cur si la astia... ati vazut ce s-a intamplat cu cazul ala pe timpul guvernului boc...

Eu zic ca singura solutie ar fi ca CIJ-ul sa primeasca cat mai multe sesizari din partea cetatenilor romani (eventual deschise cat mai multe procese impotriva statului roman), si atunci sa vedeti voi cum iar se pun astia sa recalculeze taxa de mediu.

Link to comment
Share on other sites

 

Dar din cate stiu eu, liderii de sindicat cer drepturi pt muncitori nu fac actiuni de protest impotriva timbrului de mediu ,nu i-am auzit pe nimeni sa faca vreun protest cand au deschis fabrica din maroc,oare nu mai era spatiu la mioveni de extindere?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.