Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Ia tu banii acum, ce e in mana nu-i minciuna, ca nu se stie ce se intampla in viitor, nu te culca pe o ureche.

 

Mai ales ca iei si dobanda din 2009 pana acum.

La voi se da dobanda de la inmatriculare? La noi la Cta iti da dobanda doar de cand ai facut cerere de restituire si te-au refuzat.

Link to comment
Share on other sites

Pai am vazut aici in DIY facut de Vrajitorul din Oz, ca el a pus si calculul cu dobanda, si era luata in calcul de cand facuse plata. Si era ceva si dobanda asta, nu mult, dar mi se pare ca era exact dobanda BNR din anul respectiv. Deci cam 5% pe an sa zicem. In 4 ani, ar veni 20% din suma, deci cam 200 euro in cazul colegului de mai sus, mai mult decat diferenta dintre taxa care a platit-o si viitoarea taxa.
Link to comment
Share on other sites

e pe undeva mentionat ce se intampla daca vechea taxa achitata nu se pupa cu timbrul ? Adica daca a fost platita taxa in 2007 si nu e recuperata si acum timbrul de mediu e mai mare decat a fost taxa se achita vreo diferenta ? Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

legea asta e data de cand lumea si pamantul..

 

 

si de fapt poti circula, nu te forteaza nimeni sa iti iei numere nemtesti, dar daca stai mai mult de 3 luni trebuie sa platesti impozit anual si in DE, care e modic, si mai mic decat cel din Romania.

Stiu sigur ca asta am facut eu cam vreo 4 ani.. aveam o masina cu numere zoll si nu ma hotaram unde sa o inscriu, pana la urma am amanat calatoria in RO si au trecut 3 luni. Cand am mers sa prelungesc numerele m-au trimis la fisc si am platit impozitul anual pe cele 3 luni care trecusera + cat am mai cerut eu prelungirea..

ca sa nu mai vorbim ca taxa de inmatriculare propriu-zia e undeva in jur de 60 de euro cu tot cu pretul numerelor., si poate mai dai intre 30 si 50 de euro pe inspectia tehnica.,.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Pai am vazut aici in DIY facut de Vrajitorul din Oz, ca el a pus si calculul cu dobanda, si era luata in calcul de cand facuse plata. Si era ceva si dobanda asta, nu mult, dar mi se pare ca era exact dobanda BNR din anul respectiv. Deci cam 5% pe an sa zicem. In 4 ani, ar veni 20% din suma, deci cam 200 euro in cazul colegului de mai sus, mai mult decat diferenta dintre taxa care a platit-o si viitoarea taxa.

 

Cand facusem calculul ala inca nu aveam sentinta finala, definitiva. Cand am castigat procesul, judecatorul mi-a dat dobanda doar din momentul inceperii procesului, motivatia e ca "de ce nu am dat mai repede in judecata si am lasat sa treaca timpul". Iar din dobanda finala statul plateste doar 70%, cica asa ar fi in orice proces cu statul.

Link to comment
Share on other sites

azi am inscris eu o masina , am avut marele noroc ca incepand de ieri s-au schimbat unele reguli si am inscris masina tip N1 (autoutilitara - pickup) care a fost scutita de taxa si noua (in 2009) si acum. am sa-mi fac timp mai tz sa scanez hartia de la politie sa o pun aici. ma inegrisem dimineata la anaf cand am citit pe adeverinta ca masina a fost scutita de taxa in 2009 :mellow:

 

edit: mi-am facut timp acum :thumbsup:

 

 

 

http://farm9.staticflickr.com/8233/8434773973_008be4c23d_b.jpg

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

da, sunt scutite masinile care au fost la "lizing" inainte de ian 2007 cu terminare dupa aceasta data, numai daca se face dovada platii accizelor . asta asa din ce am auzit pe acolo ca m-am tot plimbat pe la D.R.P.C.I.V. zilele astea.

cel mai bine dai o fuga pana acolo in intrebi la informatii, sa ai actele la tine. :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

numai daca se face dovada platii accizelor .

Adica la orice masina straina luat pe leasing inainte de 2007 cu finalizare de leasing dupa 2007. Ca pe dacie si cielo nu s-au platit accizele.

Oare cum sa gasesti dovada? O fi la firma de leasing? Are vama o evidenta? omg omg

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as fi asa de sigur, eu banuiesc ca e vorba de un caz de genul daca ai luat masina pe leasing in 2006, (la vremea aia nu exista taxa) si termini leasingul anul asta(stiu ca durata maxima a leasingului e de 7ani), atunci nu vei plati taxa. Cand se termina leasingul se schimba proprietarul in acte, dar in realitate nu se schimba.

 

Inmatricularea fara taxa e doar atunci cand se trece de pe numele leasingului pe numele cumparatorului. Si e gratis doar atunci, daca tu termini anul asta leasingul,iti inscrii masina gratis dar daca mi-o vinzi mie peste 3 luni eu voi plati.

Altfel nu vad logica.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

se schimba proprietarul in acte, dar in realitate nu se schimba.

Proprietarul legal este cel care e mentionat in acte. Cat timp ai tu masina in leasing, in realitate nu esti propiretar. Nici carte nu ai, doar talonul.

Acuma cand ma gandesc mai bine, a fost si atunci in 2007 o mare nelamurire legat de masini in leasing si tin minte ca intradevar au fost exceptate. Dar intre timp am uitat.

Cert este ca atunci cand a iesit din leasing si a fost trecut pe numele meu, in 2010 parca, nu am platit nimic desi era prima inmatriculare permanenta in Romania.

Iar daca dau masina mai departe, cum ramana? :) Sper sa ma pot baza pe acel document, desi sunt doar 2 - 300 de euro la masina din cauza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.