Jump to content

CONSUM MARE 320D 2002


Guest sorren

Recommended Posts

Utilajul l-am testat la bavaria inainte sa=l iau, rezultatul final era ok cu cateva mici exceptii la o bieleta.

I-am facut un consum la un rezervor de motorina, a scos cam 11,2 l/100 in oras, conditii de mers normale pt bucuresti.

Mi se pare cam mult, voi care avetzi 320D manual si automat cat aveti consumul?

 

merci

Link to comment
Share on other sites

Utilajul l-am testat la bavaria inainte sa=l iau, rezultatul final era ok cu cateva mici exceptii la o bieleta.

I-am facut un consum la un rezervor de motorina, a scos cam 11,2 l/100 in oras, conditii de mers normale pt bucuresti.

Mi se pare cam mult, voi care avetzi 320D manual si automat cat aveti consumul?

 

merci

176785[/snapback]

 

Depinde fff mult de regimul tau de mers....la un regim civilizat de mers, adica fara sa o calci prea tare cred ca ar fi cam marisor consumul. Daca ti-ai luat masina de curand si nu te-ai adaptat inca la ea e normal sa fie un consum putin mai are. Eu la 530d steptronic la ultima alimentare mi-a iesit 10l/100km, in iasi.

 

Cred ca ai si tu in bord un indicator de consum instantaneu, incearca sa-ti adapteti stilul de condus la un consum economic. Eu, de exemplu, cand am liber in fata accelerez mai tare sa ajung la viteza dorita repede si apoi ridic piciorul putin...cutia schimba viteza si consumul scade imediat.

Link to comment
Share on other sites

e iarna de aia consuma mai mult. mie imi consuma si 12 in bucuresti mai ales ca fac multe drumuri scurte.

 

vara e simtitor mai bine, nu mi-a trecut de 11 niciodata.

 

tinand cont ca in aceleasi conditii fosta mea masina o cordoba 2003 de 75 cp consuma 9-10 in oras la dublu de cai nu e o crestere foarte mare.

 

concluzia:

bucurate de masina :blink: si dont worry

Link to comment
Share on other sites

merci pt raspunsuri, m-ai ajutat sa-mi fac o idee. :blink:

 

 

Voi folositi ceva aditivi cand faceti plinul pt curatarea injectoarelor si intretinerea motoarelor? daca da ce anume?

De 2-3 ani alimentez numai de la omv, acum ca am trecut pe diesel tot de la omv alimentez cu alpine diesel(euro 5 se lauda ei) or somethin` like this . . . exista si altceva mai bun?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

euro5 de la omv se duce mai repede. eu am 320d/2001 steptronik, si nu recomand. mai bun e lukoil. trage si nu consuma. aditivii nu cred ca ajuta.

specificatiile de fabrica pt masina:

urban: 10%(mai sta si pe la 11, depinde cum merg)

mixt: 7,5%(la mine e cam 8 ca o mai calc)

afara: 6%(am obtinut si consum mai mic, de 4,4 la 90km pe sosea plana)

Link to comment
Share on other sites

Oare o fi bun efix ala care tot ii face atat reclama? Eu dupa cum stiu ca astia de pe la noi mai scapa asa cate oleaca de apa pe aci pe colo....am auzit de la cineva care lucra la omv park ?? Nu stiu exact...orcum erau obligati sa o mai inmulteasca cu H2O.

 

Romania asta.....

Link to comment
Share on other sites

eu cu omv imi ia in afara(120-140km) de 8-9 la 320d ori cu lukoil imi ia max7

efixu cam tot la fel, da ceva mai putin.

eu pun numai euro 4 de la lukoil. mai merge si aia de la petrom, dar doar daca ai incredere in cei de la stati.

 

ideea e ca depinde si de ce tip de motor e pe masina. al meu e euro 3, dar nu mai gasesc motorina euro 3. euro 5 o papa de o ia naiba.

Link to comment
Share on other sites

am resetat toate valorile din bord, am mers cateva zile prin bucuresti, drumuri mai mult scurte(cu motorul rece, deci consuma mai mult) si am pe bord acum dupa 350 km 7.6%. motorina eur5 de la omv. Mai fac teste si postez.

 

 

De ce ziceti ca nu sunt buni aditivii? cam tot ce am de rezolvat la masina fac la un amic care are un service si mi-a recomandat un aditiv. el este mecanic de meserie

Link to comment
Share on other sites

am resetat toate valorile din bord, am mers cateva zile prin bucuresti, drumuri mai mult scurte(cu motorul rece, deci consuma mai mult) si am pe bord acum dupa 350 km 7.6%. motorina eur5 de la omv. Mai fac teste si postez.

De ce ziceti ca nu sunt buni aditivii? cam tot ce am de rezolvat la masina fac la un amic care are un service si mi-a recomandat un aditiv. el este mecanic de meserie

181914[/snapback]

 

pai si cum ti-a iesit tie consumul din primul post?

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten tot cu 320d e90 consum mediu:5.7l

182407[/snapback]

 

Asta chiar ca e o minciuna super gogonata. Adica el scoate consum de 4 afara? Sa fim seriosi. O sa te creada sorren si cine stie ce se apuca sa mestereasca la masina. In oras e irelevant (in primul rand) si 11/100 pt o automata e consum de parfum. Fie ea si diesel.

Link to comment
Share on other sites

consumul initial a fost "calculat" cu rotile de vara(nush daca are vreo relevanta tinand cont ca rotile de iarna sunt mai grele din ce am inteles) . . . cu motorul mai mult rece decat cald(am o problema la incalzirea motorului) diverse piese schimbate gen filtru motorina si termostat, dar astea nu vad sa influenteze consumul . . . consuma mai putin cred datorita faptului ca este mai cald acum decat acum o luna, altfel nu-mi explic . . .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.