Jump to content

Ce ulei recomandati pentru cutie?


alexutzu

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ambreiajul la 114 mii? cam greu de crezut.

 

PoĂži sĂŁ schimbi ambreiajul Âşi la 10 000 km dacĂŁ Âştii numai forjĂŁ, drift-uri, stai cu piciorul pe ambreiaj la stop, etc.

 

masina se poate strica si mai repede daca soferul este bizon. eu vorbeam despre un condus normal si un sofer la fel de normal nicidecum despre cazuri extreme.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

deja se aude huruit si fluierat de la cutia de viteze...cred ca nu mai e prea mult ulei in ea.......curge de ceva vreme(de cand am luat o)...vreau sa fac schimbul de ulei la cutia de viteze si nu stiu ce fel de ulei trebuie...precizez faptul ca nu am nici o eticheta pe cutie...poate a fost rupta...

astept sugestii...mersi

Link to comment
Share on other sites

deja se aude huruit si fluierat de la cutia de viteze...cred ca nu mai e prea mult ulei in ea.......curge de ceva vreme(de cand am luat o)...vreau sa fac schimbul de ulei la cutia de viteze si nu stiu ce fel de ulei trebuie...precizez faptul ca nu am nici o eticheta pe cutie...poate a fost rupta...

astept sugestii...mersi

atf= automatic transmission fluid

mtf=manual transmission fluid

asta din ce stiu eu. daca ai automata bagi atf daca ai manuala bagi mtf. Daca vrei trimite-mi ultimele 7 caractere din vin-ul tau si ma uit eu in TIS sa-ti zic ce ulei iti trebuie mai exact. asta in caz ca nu stii deja.

Link to comment
Share on other sites

mai era cineva care zicea ca nu o are eticheta si era acoperita de noroi ..vezi ca eticheta ii pe partea pasagerului pe lateralul cutiei de viteza..nu cred ca a incurcat pe nimeni cu ceva eticheta aia incat sa o rupa uite-te mai atent si incearca sa cureti locul respectiv si daca a mai ramas ceva din eticheta aia si ii portocalie inseamna ca iti trebuie ulei ATF si daca ii verde ulei MTF.
Link to comment
Share on other sites

atf= automatic transmission fluid

mtf=manual transmission fluid

asta din ce stiu eu. daca ai automata bagi atf daca ai manuala bagi mtf. Daca vrei trimite-mi ultimele 7 caractere din vin-ul tau si ma uit eu in TIS sa-ti zic ce ulei iti trebuie mai exact. asta in caz ca nu stii deja.

 

nu mai spune prostii :)

atf e si in cutiile manuale. si in TIS scrie sa te uiti la eticheta.

 

fa ce a spus gooby.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

mai era cineva care zicea ca nu o are eticheta si era acoperita de noroi ..vezi ca eticheta ii pe partea pasagerului pe lateralul cutiei de viteza..nu cred ca a incurcat pe nimeni cu ceva eticheta aia incat sa o rupa uite-te mai atent si incearca sa cureti locul respectiv si daca a mai ramas ceva din eticheta aia si ii portocalie inseamna ca iti trebuie ulei ATF si daca ii verde ulei MTF.

 

ba se pare ca a incurcat pe cineva nenorocita aia de eticheta. la mine lipseste cca 70 % din ea. dar are culoare portocalie si se distinge un AT. continuarea o deduc.

pe cine mama naibii amancat in c...r sa rupa eticheta aia nu stiu. uite ca sunt si nemti idioti.

Link to comment
Share on other sites

atf= automatic transmission fluid

mtf=manual transmission fluid

asta din ce stiu eu. daca ai automata bagi atf daca ai manuala bagi mtf. Daca vrei trimite-mi ultimele 7 caractere din vin-ul tau si ma uit eu in TIS sa-ti zic ce ulei iti trebuie mai exact. asta in caz ca nu stii deja.

 

nu mai spune prostii :)

atf e si in cutiile manuale. si in TIS scrie sa te uiti la eticheta.

 

fa ce a spus gooby.

OFFTOPIC: ºi ce te rãÞoieºti la mine? am precizat "asta din ce ºtiu eu", dacã aveai de gând sã mã corectezi trebuia s-o faci În altã manierã, dar se pare cã eºti cam isteric. deÞii cumva "inteligenÞa absolutã" În domeniul BMW? din câte ºtiu eu aici e un forum, nu un concurs de inteligenÞã.

Link to comment
Share on other sites

schimbat uleiul la cutie. atf,

in cutie mai era sub un litru de ulei. pare ca merge mai bine acum.

ce ulei ai pus castrol DexronIII?

nu am gasit dextron. nici nu am cautat prea mult. am pus mobil 1 220 atf

 

 

am vrut sa masor exact cantitatea de ulei scoasa din cutie. din pacate cand an coborat rampa de geometrie ( pe aia am lucrat) am atins vasul cu ulei si l-am imprastiat pe gresie. mai masoara daca poti. pot totusi sa spun ca in cutie mai aveam 1 mp de ulei. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Luni ma duc sa fac o verificare la masina inainte de a pleca in concediu si vroiam sa va intreb (n-am vazut scris pe aici): daca n-am schimbat niciodata uleiul la cutia manuala (masina e39 520D 2002 o am de la 150k km acum are 210k km) si dau de eticheta cu ulei LifeTime, in caz ca mai trebuie sa completez cu ulei ce fac ? Il schimb tot sau doar completez? Ce recomandati ?

 

P.S. Cutia functioneaza bine ...nu am probleme dar vreau sa verific preventiv.

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Mai oamenii buni si in cazul in care nu ai eticheta pe cutie ce ulei sa bag????Am urcat masina pe rampa,am dat si scutu jos ,am curatat peste tot da nu este nici un fel de eticheta pe cutie sau prin aproprierea ei.Vreau sa schimb uleiul si nu stiu ce sa bag.TAF-X ( 75W90 / 1L ) - CASTROL sau ROTRA LSX ( 75W90 / 1L ) - AGIP sau DURABLEND GL-5 ( 75W90 / 1L ) - VALVOLINE, astea sunt toate sintetice ,masina este un e46,418i, din 00 cu VIN NB46215.
Link to comment
Share on other sites

Uleiul pe care trebuie sa-l bagati in cutie este acela care il recomanda BMW si anume trebuie sa vizitati o reprezentanta AB sau sa consulatati TIS_ul BMW ....acolo scrie absolut totul despre ce anume trebuie pt fiecare model de bmw in parte ....forumul nu este un ajutor de multe ori ...eu dupa ce m-am consultat pe forum credeam ca imi trebuie castrol dextron III sau esso si se pare ca aceaste informatii sunt complet eronate .....uleiul pt cutia mea automata este TEXACO texamatic 7045 E Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

forumul nu este un ajutor de multe ori ...eu dupa ce m-am consultat pe forum credeam ca imi trebuie castrol dextron III sau esso si se pare ca aceaste informatii sunt complet eronate .....

 

Este o mare greseala sa urmezi un sfat primit de pe forum, mai ales daca este posibil sa strici ceva foarte scump.

Este bine sa te rezumi la sfaturile sigure:verifica sigurantele, pune ulei Castrol,...etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.