Jump to content

Seria 5 E34 1988-1996


WLF

Recommended Posts

Lamureste-ma, is chiar asa frecvente problemele si toate pe aceeasi mashina  ( de ex cele de aprindere sau electrice la motor ) sau ai enumerat toate problemele posibile la un e34?

Nu, stai linistit. Eu am facut peste 20k km de cand am luat-o in ianuarie si am schimbat:

- uleiul si filtrul de ulei de 2 ori

- anvelopele

- amortizoarele fata + flansele

- un cap de bara (directie)

- discurile, placutele si sabotii pe spate.

- pompa de apa, care m-a lasat brusc (problema cunoscuta la motorul asta, m-am bucurat ca s-a intamplat dupa ce-am rezolvat-o si mi-am dat seama ca totul e in regula - am scapat de grija asta).

 

Dupa cum vezi, nici o problema electrica sau de aprindere la motor pana acum. Si nu cred ca asa ceva e frecvent (problemele electrice la motor).

 

Urmeaza in viitorul nu foarte indepartat discurile si placutele de frana pe fata si amortizoarele spate. Amortizoarele spate sunt cele cu care a iesit din fabrica.

 

Si bineinteles am consumat foarte multa benzina, cam de 2600 Euro pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de aceeasi parere!Si eu am cu a mea peste 20000 facuti de mine! si n-am schimbat decat ce era de schimbat pe la roti!Chestii care se duc din gropi:bucsi, bielete , un pivot , o flansa amortizor cu rulment!Si la motor bujii, filtre o garnitura la capacul de la tacheti si cam atat!amortizoarele sunt toate 4 cele cu care a iesit din fabrica si sunt bune inca!am auzit ca ar fi f scumpe dar la cat tin e k!Si nu am avut probleme de natura electrica sau electronica!Dupa cum se stie electronicele sunt foarte fiabile!.......dar si cand se duc........te uiti la ea lung!
Link to comment
Share on other sites

...fratilor mai antai vreaun sa va salut pe toti si sa va zic ca sunt ancantat de acest forum,super facut!!! Conduc un BMW 535(e34) an de fabricatie 1988,300de mi km...vreau sa zic ca nu se poate nici acu la atatia km compara cu o dacie logan sau ceva asemanator,am dat de niste texte pe net unde antradevar aveau uni tupeul sa compare acest model minunat cu o dacie logan,an acest caz va dau un sfat...mergeti la medic!Toti ca sunt an posesia a unui medel e34 stiu si anteleg ce vreau sa zic!!!!!!Am uitat sa scriu ca locuiesc an germania si masina e prima mana...luata de la un colectionar de bmw cu 1300eur acu 2 ani...va salut ciao :blink:
Link to comment
Share on other sites

Motorul M50 are distributia pe lant.

Cu Vanos sunt din 1992 sau 1993, cred ca in 1992 au aparut primele motoare M50TU (M50 cu Vanos). Sistemul Vanos e doar pe admisie. Mai tarziu au aparut motoarele dublu Vanos (si pe evacuare), dar nu la E34.

303428[/snapback]

 

Si se poate spune ca toate e34 din 93 pana in 95 sunt cu motor M50TU (cu vanos )?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca toate, dar mai stii! Am vazut din '96 combi cu M50B25, dar proprietarul asa cumpara-se masina si seria aparea in acte fara modificare.

 

Totul e posibil in RO! :)

303431[/snapback]

 

Mersi :), caut raspunsu pentru a gasi mai usor motorizarea si toate dotarile standard, pentru anunturi care nu dau prea multe raspunsuri, sau pentru cei care "baga din top" tot felu de dotari care nu prea stiu sa verific (sau nu se poate) :blink:

 

distributia pe lant stiu ca nu are asa multa pierdere de putere, cum e cea pe curea,

si un motor cu Vanos am citit pe forum ca e mai econom (tehnologie mai buna)

Link to comment
Share on other sites

Da, orice E34 520i sau 525i are motor cu Vanos daca e fabricat intre 1993 si 1995 (sau 1995 pentru touring). Oricum poti sa-ti dai seama dupa aspect daca motorul e cu Vanos sau nu.

 

distributia pe lant stiu ca nu are asa multa pierdere de putere, cum e cea pe curea,

si un motor cu Vanos am citit pe forum ca e mai econom (tehnologie mai buna)

Distributia nu produce pierdere de putere, indiferent daca e pe lant sau pe curea. Daca e pe curea atunci e curea cu dinti. Dezavantajul la curea e ca se deterioreaza mai repede. Lantul tine mult mai mult. E de preferat un motor cu distributie pe lant.

Pierderi sunt in transmisie, probabil esti un pic confuz, ca tu ai intrebat de transmisie daca e pe curea sau pe lant.

Nu stiu daca sa simte diferenta de consum intre un motor cu Vanos si unul fara Vanos. Motorul cu Vanos are avantaje la emisia de noxe si are un cuplu mai bun pe toata plaja de turatii. La consum nu stiu...

Link to comment
Share on other sites

Pai iti zic eu cam ce sa cauti. E posibil sa gasesti: BMW E34 525i motor M50TU, 4x geamuri electrice, tapiterie piele, incalzire in scauna, clima automata, OBC4, oglinzi electrice si incalzite, trapa electrica. Daca se poate si un xenon aftermarket, parktronic, mp3 si alte dotari care sa-ti faca viata frumoasa! :blink:
Link to comment
Share on other sites

10q de reply-uri, si nt98adu, ce descrii tu acolo ar fi super pentru mine :) , nici nu ma astept la mai mult, as fi super multumit

 

inca ma documentez, nu dau banu legat la ochi, si

georgem, daca ai poze cu 2 motoare unu cu si unul fara vanos si sami explici diferentza ti-as fi recunoscator :blink:

 

multam

Link to comment
Share on other sites

Mersi!

Nota maxima pentru 5u tau  :)  :blink:

303469[/snapback]

 

 

Multumesc. Tine cont de ce ti-am spus si urmareste tot ce e nou la vanzare si poate gasesti. Sau la vreun prieten.

 

Ps. Da, ,,umflatura" e vanosul.

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

cu ocazia asta am aflat si ce e chiulasa :blink:) (cred) partea din fata a motorului si cred ca spui de umflatura care e la 5cm de elice nu?

303474[/snapback]

Pe scurt si profan, chiulasa e partea superioara a motorului, componenta in care se afla supapele si axa (axele) cu came.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Vad ca nu reusesc sa obtin o intrevedere cu cineva care are modelul E34 525TDS, asa ca incerc aici sa obtin punctual ceva detalii. Ma intereseaza masinile facute intre 1991-1995, numai TDS.

 

1. E adevarat ca exista pe acest model 3 tipuri de climatizare: AC manual, AC automatic si Climatronic? Exista la nivelul gurilor de aerisire inspre bancheta spate diferente? Adica la o echipare sa nu fie prezente guri de aerisire iar la altele da.

2. ESP de cand exista pe acest model? Cum se poate recunoaste modelul care are? Ex. bec in bord, buton dezactivare

3. Aceeasi poveste si cu Traction Control.

4. Am vazut incalzire auxiliara la unele masini. Se refera la instalatii de tip Webasto, care se alimenteaza din rezervor cu motorina si incalzeste masina cand stationeaza?

5. La scaune incalzite, banuiesc ca apar butoanele de incalzire stanga dreapta pe bord, unde??

6. La computerul de bord am cele mai multe neclaritati. Nu am reusit sa vad unul live, asa ca daca aveti poze cu modele de computere de bord. Asa, de la distanta, am vazut ca sunt cu mai putine sau mai multe butoane, in dreapta instalatiei audio. Din ce am reusit sa-mi dau seama, pt fiecare parametru, gen distanta parcursa, motorina consumata, etc exista buton dedicat. e corecta remarca?

7. Am vazut unele poze cu masini care au cotiera centrala in fata, cu telefon incorporat dintr-o bucata si altele cu cotiere separate sofer/pasager. E chestie de dotare sau de an de fabricatie?

8. Masinile care au scaune electrice pe fata, automat au si memorie la ele sau sunt si fara memorie? Alea care au memorie, au memorie si pt oglinzi?

9. Masinile care nu au geamuri electrice si pe spate, nu au impuls la geam decat la sofer? Cele care au 4 geamuri electrice, au automat pe toate 4 impuls?

10. Am vazut pe unele masini diferential autoblocant. Exista si pe TDS aceasta optiune?

11. Cat aveti in talon la capacitate tractare fara/cu sistem propriu de franare al remorcii? In unele locuri am vazut 700 cu 1500kile, in alta parte 750 cu 1800 de kile.

12. Bancheta rabatabila face un plan drept cu portbagajul sau e mai inalta, atunci cand sunt pliate scaunele spate?

 

Daca-mi mai vin intrebari, o sa le mai pun.

 

Inca ceva: cum sunt actionate spalatoarele de faruri? Din maneta de stergator? Musai cu farurile aprinse? Se poate pune pe masina asa ceva, daca nu a avut din fabrica?

Edited by rmg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.