Jump to content

Interpretare coduri eroare in INPA


cta

Recommended Posts

Ma poate ajuta cineva cu interpretarea a 2 coduri de eroare test facut in INPA

 

 

E R R O R M E M O R Y R E P O R T -------------------------------------

Date: 12/09/12 19:45:11 ECU: DDE30DS0 JobStatus: OKAY Variant: DDE30DS0-------------------------------------------------------------

RESULT: 2 errors in error memory !-------------------------------------------------------------

8 glow device

Error frequency : 60

Engine speed 0.00 [1/min] Kuehlmitteltemperatur 30.00 [Grad C] Betriebstundenzaehler 5.30 h Engine speed 987.00 [1/min] Kuehlmitteltemperatur 8.00 [Grad C] Betriebstundenzaehler 0.10 h

activation Open circuit or KS after B- Glow plugs also Glow relay defect Error currently available Error sporadic

Errorcode: 08 CC 3C 00 46 CE 3E 2A 30 CE 72-------------------------------------------------------------

27 Coolant temperature heater

Error frequency : 60

Engine speed 0.00 [1/min] Battery Voltage 11.48 [V] Betriebstundenzaehler 5.30 h Engine speed 5.30 [1/min] Battery Voltage 11.18 [V] Betriebstundenzaehler 0.10 h

activation Open circuit or KS after B- Error currently not available

Errorcode: 1B 04 3C 00 73 CE 3E 00 70 CE 72 =============================================================

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

E R R O R M E M O R Y ---------------------------------------

Date: 25.01.2013 15:57:49 ECU: GS19D JobStatus: OKAY Variant: GS19D-------------------------------------------------------------

RESULT: 1 error in error memory !-------------------------------------------------------------

CF35 Messages from CAS don't exist

Error counter: 1 Logistic counter: 35

Mileage 157024 km time after reset/ignition OFF-ON 7650.00 ms Battery Voltage 12.24 Volt Standard safeguard ACC (0=OK, 1=Error) 0.00 0/1 Standard safeguard CAS (0=OK, 1=Error) 0.00 0/1 Standard safeguard DME3 (0=OK, 1=Error) 0.00 0/1 Standard safeguard DME2 (0=OK, 1=Error) 0.00 0/1 Standard safeguard DME1 (0=OK, 1=Error) 0.00 0/1 Engine speed 0.00 rpm

Timeout-Error Test conditions fulfilled Error not present now, but already stored Error would not cause a warning lamp to light up

Error code: CF 35 24 00 00 00 00 01 23 4C AC FF 99 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 =============================================================

Ma poate ajuta cineva cu erorile astea?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

4302 fuel delivery control valve

ce inseeamna? adica unde este problema

 

uneori merge masina in suturi, 320d e46

Am replicat pe alt topic... E vorba de o valva pe circuitul de alimentare cu, carburant, care nu mai functioneaza, nu se mai inchide. Trebuie verificate toate echipamentele (probabil de la filtru de motorina, inclusiv, in sus) care au valve... sau poate ai noroc si cineva a mai patit si stie unde e valva.

 

Zic de valva, recunosc cu gandul la valvele care le are Audi A4 pe filtru de motorina.. dar ar putea fi pompele de alimentare de pe circuitul de carburant care tre sa tina anumita presiune.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

problema se manifesta in felul urmator: merge in suturi, asta dupa ce o tin mai mult in trafic, se intampla foarte rar aceasta problema.

 

eu am cip pe masina, am un modul conectat direct la rampa de injectoare, egr anulat!

 

asa e singura eroare care apare permanent, mai am si altele , egr , buji, dar se sterg si apar din nou dupa ce merg cu masina,

Link to comment
Share on other sites

4302 fuel delivery control valve

 

va rog spune-ti mi unde se afla si ce este aceasta valva, asta este eroare care imi apare pe tester

motorul a inceput s-o ia razna, se tureaza in suturi puternice, chiar daca o acceler putin

 

320d e46 150cp FL

tind sa precizez ca am un modul conectat direct la rampa de injectoare( acela fiind un modul de cai in plus)

si cred ca nu este izolat bine, dar mie teama sa umblu la el

poate sa fie de acolo?

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

offff, am scos in seara asta masina la plimbare si: la viteze mici in treapta 1 nu pot so stapanesc, se tureaza haotic

in viteza mare merge motorul in fluctuati, am scoso le centura, i-am dat forja, am mers si normal si-a revenit putin apoi, cand plecam de pe loc, tot la fel se tureaza haotic

am ajuns acasa si am puso pe tester cu inpa

 

supriza pe langa erorile care le am, 2 orori noi!

 

4191 air charge presure controler

3F40 common rail sensor offset-test

 

am sters erorile, am scos din nou masina la un drive test, merge perfect, ajuns acasa, pus testeru din nou

supriza doar erorile mele cunoscute

2 bujii, egr, care este off si este normal sa apara zic eu

heater aux si lambda probe, nu stiu dece apare lambda daca eu am

diesel

 

ce sa fac? dece au aparut cele 2 orori noi?

de unde sa incep?

 

mi-am luat iar BMW mi-am luat iar bataie pe cap si nopti stresate si nedormite

 

saracu meu pejou nu aveam stres cu el!

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

post-66832-0-60699400-1460211563_thumb.jpg

Dca ma ajuta cineva ce sa mai verific la motor, am dat jos turbo verificat fara nici o problema inclusiv testat actuatorul electronic care este in parametri.

Este vorba de e46 320d 110kw 2004.

 

ce iti face masina?

eu am rezolvat problema, la mine toate probleme le aveam de la un power box conectat la rampa de injectie, l-am scos si masina merge perfect.

 

erorile care le ai tu, au aparut si la mine, dupa ce am ramas fara motorina....

Link to comment
Share on other sites

ce iti face masina?

eu am rezolvat problema, la mine toate probleme le aveam de la un power box conectat la rampa de injectie, l-am scos si masina merge perfect.

 

erorile care le ai tu, au aparut si la mine, dupa ce am ramas fara motorina....

Salut, motorul are momente cand la schimbarea mai brusca a directiei de mers in depasire de obicei, pierde putere se tureaza greu iar acul la consum ramane la 11%.

Dupa cateva secunde isi revine si merge normal, am observat ca dupa ce o turez peste 3000 de turatii isi revine.

Am dat jos turbo este ok am verificat si actuatorul electronic, este in parametri.

Eu nu cred ca am asa ceva la motor din ce am vazut eu, referitor la power box si poti sa-mi arati o poza cum arata si unde a fost amplasat?

Link to comment
Share on other sites

la mine a fost amplasat, pentru cai in plus, ma indoiesc ca ai asa ceva pe masina, o improvizatie banala...

 

acele erori si comportamentu masini, denota, presiune slaba... parerea mea este ca ori prinde aer in instalatia de alimentare ori vreon furtun de vacuum spart.

ai umblat la admisie vreodata, daca nu ar fi cazul s-o faci

vezi ca aceste motoare au probleme cu clapetele din admisie, in caz ca nu stiai, daca dai admisia jos, atunci ai si ocazia sa verifici furtunase de vacuum,

in plus ar fi bine o diagnoza si urmarita presiunea in rampa... succes

Link to comment
Share on other sites

la mine a fost amplasat, pentru cai in plus, ma indoiesc ca ai asa ceva pe masina, o improvizatie banala...

 

acele erori si comportamentu masini, denota, presiune slaba... parerea mea este ca ori prinde aer in instalatia de alimentare ori vreon furtun de vacuum spart.

ai umblat la admisie vreodata, daca nu ar fi cazul s-o faci

vezi ca aceste motoare au probleme cu clapetele din admisie, in caz ca nu stiai, daca dai admisia jos, atunci ai si ocazia sa verifici furtunase de vacuum,

in plus ar fi bine o diagnoza si urmarita presiunea in rampa... succes

Am scos clapetele de admisie am schimbat anu trecut toate furtunele de vacuum, nu stiu ce mai as putea verifica.

Link to comment
Share on other sites

Acestea ar fi codurile de eroare conform autodata.

P1252 Turbocharger (TC) vane position actuator - signal voltage low Wiring, turbocharger (TC) vane position sensor.

P1296 Turbocharger (TC) boost pressure sensor - pressure too high Wiring, hoses, TC boost pressure sensor

Link to comment
Share on other sites

normal erorile vin de la turbina, dar mie m-au aparut aceste 2 erori odata cand am ramas fara motorina, probabil prezenta aerului in intstalatie a dus la aceste erori...

ce poti sa faci tu,?... vezi ca la langa galeria de evacuare este o tija care culiseaza, din cate stiu e de la turbina... de obicei la aceste motoare se blocheaza aceea tija si nu mai culiseaza , asa mi-a explicat si mie un mecanic, dearece mi-a verificat si mie aceea tija mai multi mecanici... succes

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.