Jump to content

Totul despre RCA 2013


cristimm

  

230 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Scuza-ma dar si salariu este pe masura,sa nu mai vorbim de plata in cazul unui accident...nu mai comparati ca nu are rost.De ex in Anglia pentru o Honda de 400 Lire se plateste asigurare 1100 L /an, dar iti permiti.

Si se pare ca m-ati inteles prost.Eu nu ma plang de asigurarea mare ci de aceasta crestere brusca nejustificata(in cazul meu de peste 50%).

 

Eheeee...si asta-i doar inceputul. Trebuie sa ne obisnuim deacum inainte cu faptul ca tarifele de la asigurari nu vor scadea niciodata,din contra, vor creste continuu.

 

P.S. Fara suparare,dar vad ca multa lume o dati cu salariile "pe masura" aici prin vest, de parca ar mai umbla cainii cu covrigii in coada...fratilor, nu mai este cum era acum 10-15 ani cand pleca un roman p-afara si dupa 6 luni venea in tara si-si lua casa si masina; de unde mama naibii salarii pe masura, cand si aici sunt o gramada de cersetori,oameni cu un salariu de 1100€ care trebuie sa intretina o familie cu 2-3 copii, milioane de oameni in somaj,tineri fara munca si multe alte situatii naspa, si nu o spun eu, o poate spune miile de romani plecati prin italia chiar si-n alte tari. Si sa nu uitam ca italia (poate cu exceptia greciei) din toate tarile dezvoltate, este tara cu cel mai mic salariu minim pe economie. Tu chiar crezi ca o asigurare de 5000€ ii vine usor unui italian de rand s-o plateasca? e ca si cum am plati noi o asigurare de vreo 4000 de lei la un salariu de 800 de lei lunar, ce zici,ar fi simplu?

Edited by Catalin BMW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe 6 luni :

 

530i E60 - 2005 - carnet de 3 ani - nici un eveniment - 25 de ani varsta

 

Carpatica - 614 ron

Astra - 730 ron

Groupama - 998 ron

Asirom - 1370 ron

Generali - 1942 ron

Uniq - 2750 ron

Omniasig - 2780 ron

 

in cazul meu este cu fix 50% mai scump decat in noiembrie 2012 cand am facut-o initial

Link to comment
Share on other sites

Acero nu stai asa rau. E38 730i, 27 ani, permis de 9 ani, 2 incidente: tamponare usoara si o dauna totala.

Tarife de la 838ron la 4000ron. Dar la carpatica nu fac nici daca e sa mai muncesc o saptamana degeaba.

LE: Pe urma am vazut ca ai pe 6 luni, eu am pus pe un an.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Pare-se ca ALLIANZ si GROUPAMA nu au scumpit (inca) polita RCA . Ba dimpotriva , au si redus-o (probabil conform BONUS-MALUS).

 

Calcul Octombrie 2012

http://s7.postimage.org/5z7jn03iz/2012.jpg

 

Calcul Ianuarie 2013

http://s7.postimage.org/j4n1t3xej/2013.png

Link to comment
Share on other sites

pai nu e chiar asa de neagra treaba, dar mai depinde si de brokerul unde faci asigurarea...

 

eu, pe langa costul foarte redus, am mai primit si 2 tichete cadou (2x10 lei) :D

 

totusi, pentru acuratetea sondajului, ar trebui introdusa si optiunea de vot "nu ma intereseaza, RCA e obligatoriu"

Link to comment
Share on other sites

Mie anul trecut la Carpatica imi iesise vre 330 ron pe an.(rca pe numele sotiei,fara incident,permis de 9 ani).Uniqa sau Groupama erau cam 600.

 

Anul asta Carpatica 395,Groupama 475.Am ales varianta 2 fara nici o ezitare.Plus 2 tichete de 10 ron cadou :) gratie rcaieftin.

 

La Carpatica mai merge cu o atentie data unde trebuie sa se rezolve dosarul ,dar la Euroins(cei mai tepari posibili),vai mama !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Deja la scorurile astea, cu banii pe impozit + RCA cei cu motoare de 3 litri isi inmatriculeaza masina pe Bulgaria.... si apoi e vreo 10 milioane RCA+impozit+ITP anual. Isi scot banii intr-un an.

 

 

Iar la 2.5 isi scot banii in vreo 2 ani...

Link to comment
Share on other sites

eu fac de vreo 2 ani prin rca eftin ca si broker, trimit polita direct acasa plata ramburs sau card, acum trebuie sa o reinnoiesc si cica e vreo 380 pe 1 an cea mai ieftina, clasa B3 parca, la un 1.6 e36, si cica mai nou au un serviciu de tractare gratuit in caz de accident ptr clienti...lol Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost astazi sa vad cat voi platii pentru urmatoarea asigurare si preturile sunt cam asa:

Carpatica 510Ron/6luni

Astra 589Ron/6luni

Groupama 590Ron/6luni

Alianz 672Ron/6luni

samd.

Masina in cauza este un amarat de 320D pentru care voi platii 850Ron/an asigurarea,si cu siguranta o voi face la carpatica.Anul trecut am platit suma de 400Ron/12luni la Astra.Ma asteptam sa fie mai putin anul acesta tinand cont ca am crescut ca varsta si experienta(21 ani de 4 ani am permisul) +bonus ca nu am avut niciun accident in toti acesti ani.O lege de tot cacatul pot sa spun pentru toti tinerii astia teribilisti trebuie sa scot eu aprox 500 lei din buzunar in plus :goodjob:

 

aceeasi masina, 19 ani si ceva: 440/6 luni sau 800/an :pardon:

Carpatica-be the best

Link to comment
Share on other sites

Nu o lovesc intentionat, ma iubeste femeile de dau toate in mine.

 

 

 

 

 

 

 

Eu vorbesc de RCA nu de CASCO, posibil la CASCO sa aiba o altfel de politica.

 

Toate cele 3 polite de mai sus au fost alte vinovatilor nu ale mele.

 

 

La Astra am fost cu ambele masini in luna 6-a anul curent, am deschis dosarul ( poze, declaratii, etc ). Mi-au dat termen o saptamana pana ma suna sa-mi spuna rezultatul; si un numar de telefon. Dupa fix 2 saptamani ( adica saptamana lor plus inca una de bun simt de la mine ) am sunat la acel numar ( de mobil ). Ghici ce? Numarul format nu este disponibil. Prin urmare m-am dus eu, dupa inca vreo 2 sau 3 zile, ca deh mai si lucrez nu o frec la rece in intervalul lor orar si am intrebat de situatie. Mi s-a spus ca dosarul a fost inchis, suma finala 3800 lei si atat. Tot eu am intrebat cum mi-o vireaza ca nu am completat nici unde vreun formular. Mi-au impins o foaie sub nas, am completat-o si am plecat. Am cerut un termen si mi-au zis ca nu-mi pot da unul exact dar sa nu-mi fac griji. Dupa 2 luni povestea cu termenul s-a repetat. La fel si dupa 5. Binenteles ca am inceput sa intreb in stanga si-n dreapta la unii altii ce sa fac. Sigur ca recomandarea a fost sa ma duc sa-i f... in gura dar stiam ca banii vin de la Bucuresti si sa ma cert cu tipa de la ghiseu sau cu baiatu care deschide dosare era penibil. Apoi mi s-a recomandat sa fac plangere pe nu stiu unde ( OPC printre altele) sau sa-i dau in judecata.

In final cand s-a ma hotarasc am inceput sa aflu ca povestea mea nu e unica. Prin urmare:

 

- pentru 200 lei un amic a stat 6 luni ( zgariata usa din spate )

- pentru 800 lei o cunostiinta de familie a stat 9 luni

- pentru 400 lei cineva inca asteapta dupa un an si doua luni.

 

Am crezut ca cel mai bine e s-o fac din banii mei( am uitat sa mentionez ca am cerut in regie proprie, tot sub indrumare, ) dar am aflat ca cineva a facut treaba asta si dupa vreo 7 luni s-a dus la ei sa faca scandal si ei l-au chemat cu masina iar la poze. Cand colo masina era ok. Ghici ce a iesit de aici? Doi ani de judecata cu amanari peste amanari, neprezentari peste neprezentari etc.

 

Masina are aripa fata, ambele usi si aripa spate zgariate, usa din fata e si usor infundata iar bandourile rupte. Nu e o dauna mare insa ma intreb ce era daca n-o mai puteam misca de pe loc.

 

Daca aveti dusmani multi va recomand RCA la Astra pe o 1300 sau ceva jaf de masina, culmea nu e cea mai ieftina, si o lovitura in roata fata sau spate( depinde de tractiune ), sa n-o mai poata nici misca.

 

SALUTARE SI LA MULTI ANI TUTUROR.

 

Nu te invidiez pentru prestatia celor de la ASTRA .

Am vazut pe forum ca multi recomanda groupama.

Nu va sfatuiesc, mai ales daca sunteti din Bistrita si mai aveti de a face inspectorul ciceu va puteti cumpara

alta masina, sau va reparati masina unde vrea "domnul inspector , cand vrea domnul inspector si cu piese

eventual de la second hand sau cumparate de el pentru ca toata lumea sa fie multumita.

Nu va sfatuiesc sa va faceti RCA la groupama pentru ca am avut "placerea sa-mi lovesca masina in parcare

un asigurat al grupama, pe care a trebuit sa-l caut cu POLITIA, am mai avut si proasta inspiratie sa nu-l dau

in judecata pentru recuperarea daunelor, si uite asa, din octombrie 2012 si pana la CRACIUN cand s-au inchis

atelierele ,"domnul inspector" impreuna cu minunata societate de asigurari abia au reusit sa aduca piesele

necesare. Iar acum , aproape la mijlocul lui ianuarie 2013, masina inca nu este reparata. Sa nu credeti ca este

vorba de o avarie de miliarde; e doar o amarata de bara si cateva accesorii.

 

ASA CA, AVIZ AMATORILOR DE chilipiruri sau asigurari la groupama, MAI ALES CELOR DIN BISTRITA .

 

A, mai exista si Comisia de supraveghere a asigurarilor . Puteti sa contati si pe ea, muuult.

La o luna si ceva de la intocmirea dosarului de daune, pentru ca problema nu era rezolvata,

le-am trimis si lor o scrisorica; sa nu credeti ca au dat vre-un raspuns pana acum.

 

Ma repet : AVIZ AMATORILOR DE chilipiruri sau asigurari la groupama, MAI ALES CELOR DIN BISTRITA .

 

Va doresc drum bun si lipsit de evenimente .

Link to comment
Share on other sites

eu am dat 810 ron la Euroins pe un an. 730d e38. permis de 8 ani fara nici un eveniment. polita a fost incheiata in octombrie 2012. Am gasit atunci si la 1600 pe an si la 1800. Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Pe 6 luni :

 

530i E60 - 2005 - carnet de 3 ani - nici un eveniment - 25 de ani varsta

 

Carpatica - 614 ron

Astra - 730 ron

Groupama - 998 ron

Asirom - 1370 ron

Generali - 1942 ron

Uniq - 2750 ron

Omniasig - 2780 ron

in cazul meu este cu fix 50% mai scump decat in noiembrie 2012 cand am facut-o initial

 

 

WTF?:pinch: :blink: Inseamna ca pe an sare de 50 de bastarci, adica peste 1000 de €puri???:o Multi bani pt romanica!!!:brr:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.