Jump to content

Totul despre RCA 2013


cristimm

  

230 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

vl-69-uli, zi mersi ca nu esti din bucuresti, daca erai din buc mai bagai vreo 50 lei minim :))

 

ca fapt divers pt proprietar de vreo 50 de ani si dintr-un oras mai mic plateai vreo 350 lei pe 6 luni. Diferente din ce in ce mai mari din cauza varstei.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

eee... poti merge la un protectia consumatorului... nu cred ca e chiar asa... ai polita la ei precum ai platit...

 

Probabil o scoti cumva la capat dar nu foarte curand si cu multa bataie de cap.

 

EU unu recomand sa nu faceti la Carpatica.

Edited by Chinezupwnz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Carpatica, pentru ca suna bine si e ieftina.

 

Offtopic: cum vine asta, "Totul despre RCA 2013" si cand colo nu e nicio informatie legata de subiect? O alta observatie, e amuzant cum Allianz-Tiriac conduce, desi e -probabil- unul dintre cei mai scumpi. Pune, te rog si intrebarea numarul 2: "dar voi, vulpoi batrani, la cine ati facut RCA-ul? :)", ca sa putem compara realitatea cu .. povestile. Asta ca gluma, nu rautate, ca doar suntem intre noi :p

 

Voie buna!

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost astazi sa vad cat voi platii pentru urmatoarea asigurare si preturile sunt cam asa:

Carpatica 510Ron/6luni

Astra 589Ron/6luni

Groupama 590Ron/6luni

Alianz 672Ron/6luni

samd.

Masina in cauza este un amarat de 320D pentru care voi platii 850Ron/an asigurarea,si cu siguranta o voi face la carpatica.

 

fara sa vreau sa te jignesc dar amarata nu e masina , in conditiile in care diferenta intre Carpatica (no name , probleme , stres) si Groupama este de doar 80 ron . MAi exact te-ar costa 13 ron pe luna in plus sa ai asigurare la o societate civilizata. Acum eu sunt curios totusi la ce nu ai putea renunta de 13 ron pe luna , la 2 sticle de suc , la un pachet tigari , la un meniu Mc, KFC . Masina aia amarata asa cum e daca intra in cineva produce daune . Si revin masina nu e o amarata . :)

Forum bmw ,iubitori de marca , embleme si tot felul de figuri . Si plangem ca vai ce diferente sunt intre asigurari . Poate sunt eu defect dar nu imi par niste diferente exorbitante . Asta e piata asigurarilor , e in crestere , nu se va opri , vom ajunge intr-o zi sa platim enorm ....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

cum se face ca tu ai 21 de ani si permisu de 4?

 

Am gresit,am scris in graba mersi de atentionare.Cea mai buna solutie cred ca va fi sa trec masina pe numele tatalui pentru ca in ritmul in care cresc asigurarile la anul voi plati 1.500 lei/an si nu la un asigurator cu renume :rolleyes:

LE:Myx ai completa dreptate,daca aveam un 330 si faceam 30k km/an nu ziceam nimic,dar in conditiile in care eu merg mai mult pe jos aproape sa mi se dubleze asigurarea intrun an asta tinand cont si de bonusurile prezentate mai sus deja e bataie de joc si normal ca voi alege cel mai ieftin asigurator.

Edited by vl69uli
Link to comment
Share on other sites

myx> eu n-am facut un accident din vina mea in 10 ani, probabil ca nici n-o sa fac vreodata la cum conduc, deci am cotizat si voi cotiza gratuit, de ce n-as cotiza mai putin in conditiile astea? plus ca exista CSA care sa-i supravegheze, care-i baiul?

 

dan> ia fa-ti un cado si calculeaza cat ar fi de maine, te ia capul

Edited by hitman1234
Link to comment
Share on other sites

 

LE:Myx ai completa dreptate,daca aveam un 330 si faceam 30k km/an nu ziceam nimic,dar in conditiile in care eu merg mai mult pe jos aproape sa mi se dubleze asigurarea intrun an asta tinand cont si de bonusurile prezentate mai sus deja e bataie de joc si normal ca voi alege cel mai ieftin asigurator.

 

in conditiile in care te urci in masina si provoci un accident e suficient . Eu mai mult nu mai argumentez ,diferenta e infima ca sa scutesti pe cineva de probleme si nu pot sa spun decat ca atunci cand te va pupa unul cu carpatica si va fi si dauna serioasa ai sa-ti doresti ala sa nu fi gandit ca tine . :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am facut nici un accident in 6 ani de cand am permisul si surpriza anul asta: imi achizitionez un 320dA din 2003, asigurarea 840 lei/an cea mai ieftina la City Insurance. Brokerul mi-a zis: nu iti fa probleme in caz de incident, intai ma suni pe mine ca pe cand mergi la constatare sa stie din parte cui mergi.

 

Faza tare era ca fostul proprietar platea 260lei/an (masina era trecuta pe mama lui care e trecuta de 70 de ani).

 

Mai e o faza cu asigurarile: in momentul in care schimbi masina, sistemul bonus/malus se reseteaza ca vezi doamne, ai schimbat masina desi asiguram proprietarul + masina, nu doar masina.

 

Deci totul e o afacere, sistemul bonus/malus e facut ca anul acesta sa platesti mai putin desi la anul creste asigurarea (oarecum compenseaza reducerea cu cresterea de anul viitor).

 

LE: Singurul lucru bun e ca e plin de E46 in dezmebrari :D. Mai mult, cand franez ma uit in retrovizoare sa nu ma trezesc "pupat" si viata merge inainte.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

nu pot sa spun decat ca atunci cand te va pupa unul cu carpatica si va fi si dauna serioasa ai sa-ti doresti ala sa nu fi gandit ca tine . :thumbsup:

Mai bine decat un "bulgar".Eu nu auzisem nimic de rau de Carpatica(bine nici nu am lucrat cu ei pana acum),dar din review-urile colegilor de mai sus o sa fac cu m-ai sfatuit tu. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

fara sa vreau sa te jignesc dar amarata nu e masina , in conditiile in care diferenta intre Carpatica (no name , probleme , stres) si Groupama este de doar 80 ron . MAi exact te-ar costa 13 ron pe luna in plus sa ai asigurare la o societate civilizata. Acum eu sunt curios totusi la ce nu ai putea renunta de 13 ron pe luna , la 2 sticle de suc , la un pachet tigari , la un meniu Mc, KFC . Masina aia amarata asa cum e daca intra in cineva produce daune . Si revin masina nu e o amarata . :)

Forum bmw ,iubitori de marca , embleme si tot felul de figuri . Si plangem ca vai ce diferente sunt intre asigurari . Poate sunt eu defect dar nu imi par niste diferente exorbitante . Asta e piata asigurarilor , e in crestere , nu se va opri , vom ajunge intr-o zi sa platim enorm ....

 

+1.

 

Sa fi avut "amaratul" ala de e34 aici in italia si sa fi vazut cum la asigurari gen allianz, assig ital, zurich, groupama sau alte companii de renume, o polita poate ajunge si la 5-6000 de €....:hyper:

Link to comment
Share on other sites

+1.

 

Sa fi avut "amaratul" ala de e34 aici in italia si sa fi vazut cum la asigurari gen allianz, assig ital, zurich, groupama sau alte companii de renume, o polita poate ajunge si la 5-6000 de €....:hyper:

 

Scuza-ma dar si salariu este pe masura,sa nu mai vorbim de plata in cazul unui accident...nu mai comparati ca nu are rost.De ex in Anglia pentru o Honda de 400 Lire se plateste asigurare 1100 L /an, dar iti permiti.

Si se pare ca m-ati inteles prost.Eu nu ma plang de asigurarea mare ci de aceasta crestere brusca nejustificata(in cazul meu de peste 50%).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.