Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

Corect! Am vrut sa scriu neinteligibil. Ma gandeam la multe si probabil din cauza asta am scris gresit.

Multumesc pentru corectare.

 

@ena

O sa-l dau in judecata.

 

Dar, deja eu am inceput sa-mi repar masina.

Am dus-o intr-un service si maine ar trebui sa se apuce de ea. Le-am spus sa demonteze tot ce este indoit.

Momentan este in starea de la accident, dar daca nu o sa am o constatare de la asigurare, e buna si Dovada de reparatii de la Politie in instanta?

Masina vreau sa o fac cat mai repede.

Te sfatuiesc sa faci reparatia cu acte in regula si sa faci fotografii la piesele avariate . Cei de la sevice sa iti dea note tehnice pentru toate piesele care nu sunt pe autorizatia de reparatie. Daca vei castiga procesul firma de asigurari va trebui sa te despagubeasca !

Link to comment
Share on other sites

Pe reparatia masinii, demontat-montat, vopsit si plasticele ce le voi cumpara de la Bavaria voi avea acte.

Voi face poze la toate piesele defecte.

Dar cum o sa fac cu anumite piese cumparate de la sh: capota, bara, trager, grila, ventilator si cele 2 radiatoare (clima si apa)?

Link to comment
Share on other sites

Pe reparatia masinii, demontat-montat, vopsit si plasticele ce le voi cumpara de la Bavaria voi avea acte.

Voi face poze la toate piesele defecte.

Dar cum o sa fac cu anumite piese cumparate de la sh: capota, bara, trager, grila, ventilator si cele 2 radiatoare (clima si apa)?

 

Pai sa-ti dea bon sau factura chiar si pe piesele sh....

Link to comment
Share on other sites

asta imi place mie la noi, romanii. nu suntem doctori dar ne dam cu presupusul.

acum 1 luna m-a lovit o duduie in spate. initial (eram cam nervos) nu am dat atentie mini durerii de gat si cap. dupa 2 ore ma duc la urgenta pt un check in (incepuse sa ma doara gatul bine si capul). rezultatul a fost acela cu dupa 3 ore de investigatii si radiografii mi-au gasit 2 contuzii si un traumatism desi evident nu am nici cel mai mic semn exterior de demage si nimic la radiografii. a doua zi am fost la alti medici sa-mi explice mai detailat de ce ma doare capul si gatul nevazandu-se nimic pe radiografii (am vrut a doua opinie)si mi-au spus ca lichidul cefalo-rahidian s-a amestecat mai mult decat e cazul si de aici durerea de cap iar durerea de gat de la mai stiu eu ce nerv. masina mea are 3 zgarieturi pe bara, 2 mm patrati bara sparta si cred ca pe interior e rupt un suport de prindere sau chiar bara, deci dauna mult mai mica decat colegul (desi socul a fost f tare, mai ales ca m-a luat prin surprindere). Aaaa si mi s-a spart gps-ul care era in torpedo..

ideea e ca pt orice accident cand te duci la spital doctorii sunt obligati prin lege sa anunte politia, iti fac enspemii de investigatii (mie mi-au facut si ecografie sa vada daca nu am sangerari interne - desi eu doar am dat un cap mai zdravan de tetiera) vine laboratorul criminalistic, fac poze (inclusiv pacientului pe masa de consult), fac poze si masuratori la locul producerii accidentului iar ulterior politistii au un dosar de vreo 10 pagini de investigare a cauzelor care au dus la producerea accidentului si asta pt ca se deschide dosar penal impotriva vinovatului.

La noi toata lumea se pricepe la fotbal, politica, si bineinteles medicina. Trebuie sa isi dea cu parerea despre domenii de care habar nu au.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Acum ceva ani aveam un astra g,dupa o strada alaturata a iesit unu si ma sters foarte putin pe usi,m-am speriat am tras dreapta si am intrat intr-un pom,aveam vreo 80 aproape schimbasem un rulment pe spate si vruiam sa ascult sa vad daca mai uruie.

Masina a avut dauna totala,cand am dat in pot roata dreapta fata pur si simplu sa rupt,a zburat,au sarut airbag-uri,praf...

Cei de la asigurari mi-au zis ca daca ala nu ma atingea deloc eu eram vinovat... dute la politie iei proces verbal sau il contesti ca am observat ca ai facut procesul verbal,trebuie modificat si daca firma de asigurari nu iti da banii,poti sa mai afci ceva...pe durata procesului iei de la prieteni taximetristi bonuri de la casa de marcat cate 3-4 banuri pe zi de x valoare,la sfarsit de ceri niste daune nu stiu exact cum se zice pentru faptul ca teau lungit si nu au fost de acord si le dai si bonurile adunate,ai avut nevoie de masina,cum tu nu ai mai avut... ai mers cu taxiul!

Poti sa iei bani multi dupa ei...cauta un avocat si ii dai procent din poate el sa scoata.

 

RESPECT!!!

Link to comment
Share on other sites

poti sa mai afci ceva...pe durata procesului iei de la prieteni taximetristi bonuri de la casa de marcat cate 3-4 banuri pe zi de x valoare,la sfarsit de ceri niste daune nu stiu exact cum se zice pentru faptul ca teau lungit si nu au fost de acord si le dai si bonurile adunate,ai avut nevoie de masina,cum tu nu ai mai avut... ai mers cu taxiul!

Poti sa iei bani multi dupa ei...cauta un avocat si ii dai procent din poate el sa scoata.

 

RESPECT!!!

 

Si eu ma mai miram de ce mi-a crescut asigurarea cu 50% :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eu oricum, cer bonuri pentru orice!

Dar, lasand gluma acum, colegul are dreptate cu bonurile de taxi.

Asigurarea te despagubeste daca folosesti taxi-ul sau mijloacele de transport in comun, pe toata perioada in care tu ai masina in service.

Asta daca nu iti da service-ul masina.

 

Despre masina mea, pagubele nu sunt mari, slava Domnului!

Am ridicat astazi capota cu cei de la service si radiatorul de apa a scapat intreg!

Am desfacut busonul si antigelul era acolo! Pana la semn!

Intreaga este si elicea vasco-cuplajului!

 

Daunele ar fi: radiator clima (nu stiu conductele cum sunt), plasticele care vin pe langa radiatoare, plasticul care acopera elicea vasco-cuplajului, tavita de sub ventilatorul climei, farul stanga are rupte clemele (dreapta e intact),

carcasa filtrului de aer (partea de jos), suportul proiectorului stanga si sa vedem capetele de lonjeron.

Ce am facut rost deja: capota, trager si bara!

Ce aveam ca piese de rezerva: ventilator clima, "incuietorile" de capota si narile!

Cu semn de intrebare este grila de sub faruri. Am vorbit cu un coleg de pe forum si ar trebui sa ne vedem un pic mai tarziu.

post-426-0-46383800-1358004597_thumb.jpg

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

e gresit total. il dai in judecata pe vinovat iar vinovatul cheama societatea de asigurari in proces si el nu mai are nici cea mai mica treaba cu judecata. asta daca nu e mai prost decat prevede legea

Vezi tu ca nu e chiar asa, vinovatul cheama societatea de asigurari in proces, dar asta intr-un proces separat. E cat se poate de simplu* (*in teorie, in practica iti trebuie rabdare si nervi).

 

Ipoteza 1. Ca pagubit il dai in judecata pe cel care ti-a pricinuit daune materiale. Instanta se pronunta cum ca golanistul e nevinovat. Naspa. Dar improbabil daca ne mai uitam inca o data la filmulet.

 

Ipoteza 2. Ca pagubit il dai in judecata pe cel care ti-a pricinuit daune materiale. Instanta se pronunta cum ca golanistul e vinovat de producerea accidentului si se decide ca trebuie sa suporte costul reparatiilor efectuate de tine, dovedite de chitante si facturi.

a) Cel vinovat este supus juridic la plata daunelor si le achita.

B) Cel vinovat este supus juridic la plata daunelor si da in judecata la randul lui societatea de asigurari, pentru contravaloarea reparatiilor, intrucat el are un contract cu ei ce il acopera (atentie!) nu de vina ci de costul material al daunelor, dar nu mai mult de dauna totala.

Link to comment
Share on other sites

Asiguratorul o sa fie chemat in garantie la proces in baza rca , ei platesc toate daunele . Ideal ar fi sa iti iei si un martor care sa ateste cele spuse de tine.In rest sa ai factura pt lucrarea de reparatie ,pt ca in baza ei vei fi despagubit.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ena

O sa-l dau in judecata.

 

Dar, deja eu am inceput sa-mi repar masina.

Am dus-o intr-un service si maine ar trebui sa se apuce de ea. Le-am spus sa demonteze tot ce este indoit.

Momentan este in starea de la accident, dar daca nu o sa am o constatare de la asigurare, e buna si Dovada de reparatii de la Politie in instanta?

Masina vreau sa o fac cat mai repede.

Normal ca e buna si dovada de la politie, dar tu contesta mai intai PV, ca exipra termenul de contestatie si dupa nu mai poti face nimic.

Daca accidentul s-a produs in sect. 5, vezi ca doar marti si joi se depun dosarele pentru contestatie la judecatoria sectorului 5, asta daca nu s-a schimbat.

Mult succes sa-ti dea un termen scurt sa nu astepti prea mult.

La dosar trebuie sa depui: plangerea, PV, schita accidentului(daca vrei, eu iti recomand sa faci una) copie CI, timbru nu se mai plateste(dar intreaba la judecatorie, ca daca se plateste trebuie sa mergi pe calea victoriei la CEC sa platesti, e vorba de 1 leu sau ceva de genu.)

Filmuletul poti sa-l iei pe telefon sau pe ceva pe care il poti reda si intrebi judecatorul in momentul in care ai infatisare daca se accepta ca proba si il arati pur si simplu judecatorului.

Link to comment
Share on other sites

Colegule ena, trebuie sa am avocat la inceput sau pot sa ma prezint si singur?

Termenul de 15 zile sunt lucratoare sau calendaristice?

Ca pe procesu verbal scrie: "Contravenientul poate face plangere impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la data inmanarii/comunicarii..."

Link to comment
Share on other sites

Colegule ena, trebuie sa am avocat la inceput sau pot sa ma prezint si singur?

Termenul de 15 zile sunt lucratoare sau calendaristice?

Ca pe procesu verbal scrie: "Contravenientul poate face plangere impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la data inmanarii/comunicarii..."

 

Sunt 15 zile calendaristice, daca erau lucratoare se specifica in PV.

Link to comment
Share on other sites

Colegule ena, trebuie sa am avocat la inceput sau pot sa ma prezint si singur?

Termenul de 15 zile sunt lucratoare sau calendaristice?

Ca pe procesu verbal scrie: "Contravenientul poate face plangere impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la data inmanarii/comunicarii..."

nu iti trebuie avocat.

Link to comment
Share on other sites

Vezi tu ca nu e chiar asa, vinovatul cheama societatea de asigurari in proces, dar asta intr-un proces separat. E cat se poate de simplu* (*in teorie, in practica iti trebuie rabdare si nervi).

 

Ipoteza 1. Ca pagubit il dai in judecata pe cel care ti-a pricinuit daune materiale. Instanta se pronunta cum ca golanistul e nevinovat. Naspa. Dar improbabil daca ne mai uitam inca o data la filmulet.

 

Ipoteza 2. Ca pagubit il dai in judecata pe cel care ti-a pricinuit daune materiale. Instanta se pronunta cum ca golanistul e vinovat de producerea accidentului si se decide ca trebuie sa suporte costul reparatiilor efectuate de tine, dovedite de chitante si facturi.

a) Cel vinovat este supus juridic la plata daunelor si le achita.

B) Cel vinovat este supus juridic la plata daunelor si da in judecata la randul lui societatea de asigurari, pentru contravaloarea reparatiilor, intrucat el are un contract cu ei ce il acopera (atentie!) nu de vina ci de costul material al daunelor, dar nu mai mult de dauna totala.

 

ipoteza 3. MAI DOCUMENTEAZA-TE!!

se numeste intervenient fortat si poate fi chemat atat de vinovat cat si de pagubit. intervenientul fortat este partea responsabila civilmente de producerea accidentului.

Deci, te lovesc, ma dai in judecata, chem rca-ul in proces si te-am pupat dulce. Daca totusi despagubirea stabilita de judecator este peste pragul legal de despagubire (adica 300 eur in anumite cazuri si nu 1,5 mil euro) atunci vinovatul este bun de plata. Foarte, foarte rare aceste hotarari.

 

PS" de cat sa dai sfaturi juridice pe forumuri, nefiind avocat sau jurist, mai bine abtine-te, asa nu vei face rau nimanui"

 

@slowdeath, 15 zile lucratoare, prima si ultima nu se pun

Edited by asterix___
Link to comment
Share on other sites

Pai vreau sa fac contestatia maine sau cel tarziu pana marti saptamana viitoare.

Marti se fac 13 zile lucratoare de la data PV.

Cat despre mentiuni, ce as fi putut spune cand politaiul zicea ca nu are ce sa-mi faca, ca asa e legea?

Plus ca l-a lasat pe vinovat sa plece?

Si oricum, fiind primul meu accident, se presupune ca nu pot sa iau cele mai bune decizii intr-un interval de 24 de ore.

Ma rog, eu o sa incerc pentru ca ma stiu nevinovat si nu pot accepta ca o lege idioata sa ma oblige indirect sa intru in alta masina ca sa fiu sigur ca sunt despagubit.

Ce fac daca omor un om din masina vinovatului in urma impactului?

Legea nu o sa-mi faca nimic, dar eu stiu ca am ales sa intru in acea masina, pentru ca LEGEA DOAR ASA O SA MA DESPAGUBEASCA!

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

Sperand ca nu incalc regulamentul va prezint o situatie similara cu un deznodamant incurajator al carui protagonist este un coleg de pe alt forum:

 

http://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1033554#1033554

 

A durat ceva , dar instanta a anulat PV-ul :

 

http://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1480490#1480490

 

In cazul colegului cu pisica, se poate face si plangere impotriva politistului deoarece nu a luat declaratii si nu a sanctionat loganistl disps sa isi recunoasca vina !

 

NU VA RESEMNATI, CERETI-VA DREPTURILE !

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

politistul e doar organ constatator,nu semnezi daca nu esti de acord,eventual scrii la mentiuni ca semnezi dar nu esti de acord cu cele constatate dupa care depui contestatie!

in cazul asta e cam incalcita treaba,nu asa trebuia sa fie!era simplu,mers la politie si acolo se stabilea vinovatu,nu vorbe!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.