Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

Da.Nu a existat contact intre masini + legea cretina si interpretabila.

Acum vreo 3 ani am vazut pe camera video un accident cu cauza aproape identica dar soldata cu moartea unui om.Un logan venea dinspre Plaza spre Moghioros.Cand a patruns in intersectia de la Moghioros un taxi i a luat fata doar ca loganul l a ocolit prin spate (taxi ul a avut timp sa treaca,dar la fel l-a obstructionat evident).Loganul a pierdut apoi controlul si a facut un arc de cerc ajung din partea st a drumului sa se intoarca si sa loveasca f violent un stalp de pe partea dr exact cu usa dr fata.Impact lateral ff puternic ->sofer mort.Taximetristul nu a patit nimic neexistand contact intre masini.Totul a fost inregistrat cu o camera care din ce mi am dat seama vazand si eu filmuletul se afla undeva pe blocul cu Tip Top ul.

Link to comment
Share on other sites

Coios mare ala cu taxiul, dar faza cu contactul e valabila doar pt cei de la asigurari. Vara trecuta am patit-o si eu. A iesit unul dintr-o curte fara sa se asigure fara nimic si l-am ferit lovindu-l pe altul. Am vb la politie si daca mergeam il scoatea vinovat pe ala chiar daca nu l-am atins, dar pe urma il aveam pe cap pe cel care l-am lovit. Asa ca am ales calea simpla si asa avand destule pe cap in perioada respectiva
Link to comment
Share on other sites

Da.Nu a existat contact intre masini + legea cretina si interpretabila.

Acum vreo 3 ani am vazut pe camera video un accident cu cauza aproape identica dar soldata cu moartea unui om.Un logan venea dinspre Plaza spre Moghioros.Cand a patruns in intersectia de la Moghioros un taxi i a luat fata doar ca loganul l a ocolit prin spate (taxi ul a avut timp sa treaca,dar la fel l-a obstructionat evident).Loganul a pierdut apoi controlul si a facut un arc de cerc ajung din partea st a drumului sa se intoarca si sa loveasca f violent un stalp de pe partea dr exact cu usa dr fata.Impact lateral ff puternic ->sofer mort.Taximetristul nu a patit nimic neexistand contact intre masini.Totul a fost inregistrat cu o camera care din ce mi am dat seama vazand si eu filmuletul se afla undeva pe blocul cu Tip Top ul.

Nu stiu cazul asta dar stiu cazul colegului de pe forumul de unde am trimis linkurile . Acesta a castigat in instanta.Acum sa intelegem ca aceasta instanta e paralela cu legea iar tu ai dreptate in afirmatiile tale ?

Ca legile sunt interpretabile e drept , ca sunt si cretine la fel, dar nu e valabil pentru toate.

Eu i-as sfatui pe ce care nu se pricep intr-un domeniu sau nu au argumente imbatbile sa stea in banca lor ca uite asa se ajunge la confuzii si unii mai creduli ajung sa nu isi primeasca drepturile sau mai rau ajung sa plateasca in locul altora .

E valabil in orice domeniu, nu numai in cazul asta !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cazul asta dar stiu cazul colegului de pe forumul de unde am trimis linkurile . Acesta a castigat in instanta.Acum sa intelegem ca aceasta instanta e paralela cu legea iar tu ai dreptate in afirmatiile tale ?

Ca legile sunt interpretabile e drept , ca sunt si cretine la fel, dar nu e valabil pentru toate.

Eu i-as sfatui pe ce care nu se pricep intr-un domeniu sau nu au argumente imbatbile sa stea in banca lor ca uite asa se ajunge la confuzii si unii mai creduli ajung sa nu isi primeasca drepturile sau mai rau ajung sa plateasca in locul altora .

E valabil in orice domeniu, nu numai in cazul asta !

Sunt de acord cu tine.Imi doresc sa castige la fel de mult ca noi toti de pe aici.Dar stiu si ca reparatia la pisica probabil e maxim vreo 400 euro in timp ce acel avocat sigur a costat mai mult.Cu asemenea lege cretina tu te ai risca sa platesti scump un avocat?

Sunt f curios ce se va intampla,tin pumnii colegului cu pisica.Imi doresc f mult sa nu am dreptate pana la urma dar problema e ca acum are 2 batalii de dat,pe langa scarbele de la astra si pv-ul.Macar de pv - ul era favorabil...sper sa castige,speranta moare ultima.

Edited by ionutz_ng
Link to comment
Share on other sites

Inca nu stiu cand este termenul.

Avocatul a trimis contestatia prin posta si ieri am primit confirmarea de la tribunal ca au primit-o.

Ultima zi era sambata, dar pentru ca nu se lucreaza si vineri nu a avut timp sa o redacteze si sa o si depuna, a trimis-o prin posta.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Imi pare rau pt cele intamplate. Vorbeste cu cel vinovat sa spuna ca l-ai atins si apoi ai ricosat in stalp iar daca nu vrea, ameninta-l pe baza filmuletului cu judecata. Asa cum e acum, astra nu va plati. Au ajuns mai rau ca cei de la Carpatica. Sase luni mi-a luat sa-mi despagubeasca numai o treime dintr-o paguba pe care am avut o.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Imi pare rau pt cele intamplate. Vorbeste cu cel vinovat sa spuna ca l-ai atins si apoi ai ricosat in stalp iar daca nu vrea, ameninta-l pe baza filmuletului cu judecata. Asa cum e acum, astra nu va plati. Au ajuns mai rau ca cei de la Carpatica. Sase luni mi-a luat sa-mi despagubeasca numai o treime dintr-o paguba pe care am avut o.

 

Ce bine era daca citeai topicul inainte...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am fost astazi la primul termen al procesului.

Avocatul a cerut amanarea, dorind sa fie citat si loganistul ca martor.

Judecatoarea a fost de acord si ea sa ii fie trimisa citatie loganistului, dar nu in calitate de martor ci ca parte implicata.

Tot judecatoarea a cerut ca la urmatorul termen sa fie citata si firma de asigurari Astra.

Termenul urmator: 7 iunie!

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la primul termen al procesului.

Avocatul a cerut amanarea, dorind sa fie citat si loganistul ca martor.

Judecatoarea a fost de acord si ea sa ii fie trimisa citatie loganistului, dar nu in calitate de martor ci ca parte implicata.

Tot judecatoarea a cerut ca la urmatorul termen sa fie citata si firma de asigurari Astra.

Termenul urmator: 7 iunie!

au acceptat filmare ? Nu am recitit tot

Link to comment
Share on other sites

Inca nu s-a discutat despre dovezi.

Eu am dat avocatului, la cererea acestuia, un CD cu toate pozele si cu filmuletul postat pe YouTube dar caruia i-am adaugat si partea video in care apare fatza loganistului.

In contestatia depusa si redactata de avocatul meu, el precizeaza si de existenta probei video.

Avocatul nu a predat CD-ul pentru ca judecatoarea nu l-a cerut inca, ea dorind ca la urmatorul termen sa fie prezenti toti cei implicati in accident (eu, loganistul si firma de asigurari) dar si sa aiba toate probele.

La probe, o sa fie interesant... judecatoarea dorind si declaratia loganistului data de el la Politie! Declaratie care nu exista!!! Oricum, l-a citat!

 

Cu alte cuvinte, la urmatorul termen aflam daca se accepta proba video sau nu.

Avocatul m-a sfatuit sa scot la imprimanta cateva cadre (momentele cheie) din filmulet.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Scuze de intarziere!

 

S-a amanat iar... pentru 20 septembrie!

Totusi, judecatoarea a acceptat CD-ul cu filmarea dar a zis ca ramane la latitudinea loganistului daca vrea el sa accepte filmarea.

La sfatul avocatului, am printat pe hartie cadrele cele mai sugestive din filmare, inclusiv un cadru cu moaca loganistului si le-am atasat la dosar impreuna cu CD-ul!

Politia a trimis o "Intampinare" in care spune ca eu am schimbat directia de mers fara sa ma asigur!!! "si recunoaste ca "(pentru a evita coliziunea cu auto B 50 ...)".

Apoi subliniaza ca potrivit art. 57 alin.2 din OUG nr.195/2002 "La intersectiile cu circulatie dirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa respecte semnificatia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicatiile ori semnalele politistului rutier."

Loganistul nu a venit la tribunal, pentru ca este in Germania.

Pana pe 20 septembrie trebuie sa gasesc un martor, defapt sa conving un martor din zona unde s-a petrecut accidentul.

Cam asta s-a intamplat la termenul din 7 iunie.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Veste buna: Am câștigat procesul de anulare a procesului verbal!

 

La termenul de pe 20 septembrie a trebuit sa renunt la martor (un lucrator de la statia Petrom care se afla in seara accidentului la munca),

pentru ca omul s-a mutat din Bucuresti intre timp si nu vroiam sa-l pun pe drumuri.

Vineri 15 noiembrie, am avut inca un termen in proces.

Trebuia sa vina si soferul Logan-ului pentru interogatoriu, dar nu a venit. Defapt, nu a venit la niciun termen.

Am ramas si fara avocat, pentru ca mai avea inca un proces in paralel.

A incercat sa vorbeasca cu judecatoarea ca sa ne ia mai devreme, pentru ca noi aveam numarul 38... din 45!

Judecatoarea nu a vrut sa ne sarĂŁ peste rand, asa ca a stat si omul cat a putut apoi s-a dus la celalalt proces.

Cand mi-a venit randul, m-a intrebat judecatoarea daca mai am vreo cerere inafara de cele de la dosar, i-am spus ca nu,

s-a uitat peste foile din dosar, apoi mi-a spus ca "RĂŁmâne ĂŽn pronunțare"!

L-am sunat pe avocat care mi-a spus sa stau geanĂŁ pe net, cĂŁ o sĂŁ aflu de acolo decizia!

M-am uitat ieri toata ziua si nimic.

Acum 3 ore cand m-am uitat am vazut ca am castigat!

 

Ce fac acum? Cum, când și cu ce (acte) mĂŁ duc peste ĂŁia la asigurari sĂŁ le cer banii?

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.