Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

pai din cate am inteles, ca l-au scos pe el vinovat si asta e departe de adevar si de dreptate!

neata.

nu exista "vinovat" aici.

sunt convins ca in PV nici macar nu e mentionat loganul. si se pare ca nici nu ar avea de ce sa fie.

Parca vad ca zice ceva de neadaptarea vitezei la condiĂžiile de drum.

Din punct de vedere legal, nu conteazã daca au fost alti 237 de soferi care nu au acordat prioritate in intersecÞie. Colegul a bruscat comenzile autovehiculului si a pierdut controlul, lovindu-se de un stâlp de iluminat.

Trist si stupid, dar asa se pare ca va române.

Ce sa conteste in instanta?

Slowdeath, spune-ne si noua ce iti scrie in PV primit de la politie.

Link to comment
Share on other sites

In procesul verbal de la Politie scrie ca "am schimbat directia de mers", restul nu mai inteleg, e inteligibil.

Cand discutam cu politistul, l-am intrebat daca pateam eu ceva, ma loveam la cap si ramaneam inconstient, era tot vina mea?

Mi-a spus ca in cazul asta soferul Loganului "intra la penal"!

E ceva ce-mi scapa, adica daca are si el pagube e vinovat, daca altul e pagubit material din cauza lui el nu e vinovat, daca cineva sufera leziuni din cauza lui "e penal".

Politistul mi-a spus ca asa e legea asigurarilor!

Link to comment
Share on other sites

Fa contestatie. In baza filmuletului, actelor intocmite cu loganistul prin care isi recunoaste vina si o schita a accidentului. E imposibil si incredibil ce gandire are politistul! Sa-si f-ta legea asigurarilor. Sunt curios sa vad exact articolul din lege in care scrie ceea ce afirma el...

 

Intrebare: e posibil ca loganistul sa te fi lucrat? O cunostinta pe la politie, si aia a fost... Eu zic sa nu o lasi balta. Chiar daca o sa pierzi ceva bani, macar pierde-i cu demnitate stiind ca ai facut tot posibilul intr-o tara de rahat...

Link to comment
Share on other sites

Nu am apucat sa fac acte cu vinovatul.

Urma ca dupa PV de la Politie sa mergem sa facem amiabila.

Daca politistul i-a spus ca nu are ce cauta la Politie cu o masina nevolita, ala a plecat si nu mai raspunde la telefon.

Oricum, peste o saptamana pleaca in Germania.

Am doar copii dupa actele lui.

Link to comment
Share on other sites

Politistul este un "id...". Nu are el treaba cu legea asigurarilor, el trebuie sa stabileasca cine poarta vina pt accident; in instante se anuleaza procese verbale si din motivul scrisului inteligibil, stiu cazuri care au solicitat politiei expertiza autorizata pt. a descifra ce scrie pe PV. Deschide actiune la judecatorie, nu te lasa asa usor.

Plus eu as merge si pe ideea colegilor de a apela la media, in primul rand impotriva politistului, mai ales acum ca se tulbura apele prin politie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc sa apelez si la media ca in domeniul asta lucrez!

Lucrez chiar la RealitateaTV si o sa ma interesez pe la colegi! :)

Am avut odata o emisiune despre o lege care permitea vandalizarea masinilor parcate ilegal.

O sa le dau o idee si despre legile asigurarilor mĂŁ-sii! :)

 

M-am hotarat! O repar! Tot raul spre bine!

Pana acum, nu-mi placea ca "pisi" nu era la linie in partea din fata.

O duc intr-un service, ii pun pe aia sa dea jos de pe ea tot ce e stramb si o montez eu!

E imposibil sa nu o aduc la linie acum!

 

Nu stiu daca politistul era sau nu dobi! Omul m-a inteles, dar nu avea ce sa faca... asa e legea!

Mi-a spus ca il pot da in judecata pe "vinovatul moral", dar ca el nu poate face mai mult.

L-am intrebat si despre motociclistii care se culca la pamant ca sa evite un accident, si mi-a spus ca la fel... pe banii lor isi repara motocicletele!

Sunt convins ca era sictirit sa imi explice ce si cum, la cati ii trec prin fata in fiecare zi!

Link to comment
Share on other sites

Bun.

Deci, avand in vedere cum au evoluat evenimentele cu Politia si loganistul, iti zic ce ai putea face.

 

Daca neamtul nu-ti mai raspunde la telefon, da-i frumos un SMS si spune-i SMS. Apoi, spune-i ca, daca Politia si/sau asigurarile nu il considera pe el vinovat, tu il consideri autor moral, ca o sa vorbesti cu un avocat si ca o sa il dai in judecata, pentru a-ti recupera contravaloarea daunelor. Spune-i ca tu te apuci sa iti repari masina si ca vei pastra absolut orice bon, factura si deviz de reparatie pentru a le putea prezenta ca dovezi.

Link to comment
Share on other sites

Deci, avand in vedere cum au evoluat evenimentele cu Politia si loganistul, iti zic ce ai putea face.

 

Daca neamtul nu-ti mai raspunde la telefon, da-i frumos un SMS si spune-i SMS. Apoi, spune-i ca, daca Politia si/sau asigurarile nu il considera pe el vinovat, tu il consideri autor moral, ca o sa vorbesti cu un avocat si ca o sa il dai in judecata, pentru a-ti recupera contravaloarea daunelor. Spune-i ca tu te apuci sa iti repari masina si ca vei pastra absolut orice bon, factura si deviz de reparatie pentru a le putea prezenta ca dovezi.

 

Merci de ideea continutului SMS-ului!

O sa vorbesc si cu un avocat sa vad ce sfaturi imi da, inafara ca sa mergem in instanta si sa-l platesc (pe avocat)!

Apoi voi lua o decizie.

Link to comment
Share on other sites

Merci de ideea continutului SMS-ului!

O sa vorbesc si cu un avocat sa vad ce sfaturi imi da, inafara ca sa mergem in instanta si sa-l platesc (pe avocat)!

Apoi voi lua o decizie.

Daca omul pleaca si tu deschizi proces, va primi somatie. Se va amana de cateva ori, ca nu s-au prezentat partile. Dar tot se va judeca, ori in lipsa, ori familia/sotia etc vor trimite avocat. Ar fi bine sa iei legatura cu omul. Incearca cu un SMS in care sa ii spui ce vrei sa faci. Eventual baga acolo un "mi s-a parut corect sa va anunt ca..... "

Link to comment
Share on other sites

Ai mare grija cu avocatii. Am intalnit cazuri cand erau 1% sanse de castig dar ei umpleau capul la oameni ca daa, castigam , avem sanse mari, facem dregem... asta doar sa apeleze omul la el si sa ii plateasca onorariul.

 

Stiu ca asa fac!

Ei "castiga" orice proces, nu zice unul ca nu ai sanse sau ca ai sanse maxim 1%!

Link to comment
Share on other sites

E tarziu acum, dar din experienta sutelor de garzi facute in urgenta va pot spune ca atunci cand sunteti victima unui accident primul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa sunati la 112, eventual sa spuneti ca va doare un picior o mana orice. Vine ambulanta vine politia apelul e inregistrat pe 112 ai ceva la mana il cerceteaza militia pe ala il pune sa sufle poate a baut ceva intotdeauna agatati-va de orice poate fi in avantajul vostru. Acum 8 ani eu am fost in locul celyi cu loganul pe centura din Slatina spre Pitesti numai ca eu nu am intrat glontz ca ala ci am iesit juma de m in intersectie sa ma asigur si unu cu o dacie s-a speriat a tras de volan a sarit scuarul su si-a spart bara iar eu am ramas fara permis asa ca treaba e interpretabila in functie de militian.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Acum 8 ani, venea Politia la locul accidentului.

De cand cu amiabila, la 112 te intreaba daca sunt persoane ranite, daca nu sunt nu trimit mici Politia ci te pune pe tine sa te deplasezi la Politie!

Exact asta a fost discutia din seara accidentului cand am sunat eu la 112!

Link to comment
Share on other sites

O sa incerc sa apelez si la media ca in domeniul asta lucrez!

Lucrez chiar la RealitateaTV si o sa ma interesez pe la colegi! :)zi!

Daca s-ar mediatiza fiecare caz ca asta! Au fost cazuri cu motociclisti care au cazut si care au ajuns in spital din cauza ca au evitat un impact cu o masina care nu le acorda prioritate. Ghici? Se lasa cu dosar penal pentru autovatamare pe numele motociclistului. Nu e un caz izolat, se intample frecvent. Au fost si cazuri care au fost castigate de catre victima, deci o cale de atac trebuie sa exista. Caute pe un forum de motococlisti, poate gasesti ceva informatie utile acolo.

 

Cuvantul magic este "ma doare mana piciorul capul gatul pieptul " .

Da, si daca te gasesc pe tine vinovat, te trezesti cu un dosar penal pe numele tau.

Link to comment
Share on other sites

Cuvantul magic este "ma doare mana piciorul capul gatul pieptul " .

 

E "cuvantul" magic ala, de fapt expresia daca vrei sa te corectez. Problema e cum dovedesti. Le arati vreo vanataie pe care NU o ai?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.