Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

Sfatul meu este sa mergi la politie.

Cu o constatare de la politie cum ca cel cu Loganul a fost vinovat de producerea accidentului nici asigurarile n-ar trebui sa mai comenteze.

In cel mai rau caz pagubele materiale soldate in urma unui accident sunt suportate de catre cel vinovat, in urma unui proces in instanta.

De fapt asta ar fi cursul normal al lucrurilor daca nu ar exista societatile de asigurari, si in mod normal nici nu e obligatoriu sa apelezi la ele.

Ca exemplu, in cazul oricarui accident cu pagube materiale si proces verbal la politie, ca sa iti recuperezi paguba ai 2 variante:

1. Te despagubeste asiguratorul vinovatului, iar daca nu iti convine oferta de despagubire,

2. Il dai in judecata pe vinovat cerand banii pe reparatie (aici e mai nasol ca trebuie sa faci inainte reparatiile cu facturi si tot ce trebuie - castigi clar daca ai PV de la politie, dar dureaza mult. Vinovatul la randul lui poate da in judecata societatea de asigurari ca sa recupereze banii pe care ti-i da, intrucat polita lui reprezinta un contract intre el si asigurator, prin care asiguratorul se obliga sa suporte despagubirea in caz de accident).

Cred ca poti si sa cazi la o intelegere cu soferul Loganului ca sa nu se ajunga pana acolo, nimeni nu isi doreste asa ceva.

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Poate ala nu are nimic pe numele lui. Nu ai ce sa iei, ramai cu buza umflata si cu taxele de la procese platite. Dar iti garantez ca cine are asigurare nici nu o sa se prezinte la proces. Daca stii vreun caz concret poti sa-l arati, m-as bucura sa stiu ca exista asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

Am sunat la Call Center Astra tel: 0800080088 si o duduie mi-a spus ca trebuie sa merg eu si celalalt sofer la Politie si sa intocmim un proces verbal.

Apoi duc masina intr-un service, o las acolo, ma duc pe strada Ion Slatineanu nr.12 si depun amiabila acolo, scrisa si semnata de cei doi soferi implicati.

Apoi, un constatator de la Astra se duce in service-ul unde este masina si constata daunele. Apoi eu sunt sunat si... mai departe vedem.

 

Am vorbit si cu soferul implicat si am stabilit ca la ora 14 sa ne intalnim sa mergem la Politie.

Omul pare serios si e constient ca poate sa ramana fara permis, dar oricum nu o sa-l foloseasca zilele urmatoare pentru ca pleaca la munca in Germania peste o saptamana.

Are o firma de amenajari interioare. Daca ii suspenda permisul, cand se intoarce se duce direct la Politie si si-l recupereaza pentru ca o sa treaca perioada de penalizare.

Oricum, pana pleaca in Germania o sa aiba dovada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa merg eu si celalalt sofer la Politie si sa intocmim un proces verbal.

Am fost cativa care ti-am sugerat acelasi lucru. Politie si apoi restul..

 

Omul pare serios si e constient ca poate sa ramana fara permis, dar oricum nu o sa-l foloseasca zilele urmatoare pentru ca pleaca la munca in Germania peste o saptamana.

Norocul tau ca pleaca. Poate altfel ar fi fost mai reticent. Gandeste-te ca poate avea un job care depindea de permis...

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare incredibil cum masina nu mai are directie.Cred ca lipsa sangelui rece te-a facut sa gresesti sau lipsa sistemelor de tractiune , abs defect, gheata nu pare sa fie in zona. Mi se pare ca puteai evita destul de usor ramanand totusi o banda libera , masina s-a dus prea sanie intr-o parte.

 

Pentru despagubiri sa nu speri la nimic. Doar daca taximetristul are o inimia larga si vrea sa iti dea din buzunar niste bani , in rest se considera ca ai intrat in stalp. Deci cauti pe la sh piese si repari masina. Nasol oricum.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare incredibil cum masina nu mai are directie.Cred ca lipsa sangelui rece te-a facut sa gresesti sau lipsa sistemelor de tractiune , abs defect, gheata nu pare sa fie in zona. Mi se pare ca puteai evita destul de usor ramanand totusi o banda libera , masina s-a dus prea sanie intr-o parte.

 

Doar daca taximetristul are o inimia larga si vrea sa iti dea din buzunar niste bani

Asta am zis si eu mai in urma, cat de ata s-a dus masina si cat de usor..

Omul nu e taximetrist. Nu ca ar conta, dar se vede ca taxiul trece prin fata colegului, deci nu e masina care a cauzat incidentul.

Link to comment
Share on other sites

Asta am zis si eu mai in urma, cat de ata s-a dus masina si cat de usor..

Omul nu e taximetrist. Nu ca ar conta, dar se vede ca taxiul trece prin fata colegului, deci nu e masina care a cauzat incidentul.

 

probabil s-a speriat si dupa ce a tras de volan dreapta s-a blocat si nu a mai reactionat , se mai intampla

Link to comment
Share on other sites

Poate trebuia sa o ia pe alt drum acasa, sau poate trebuia sa isi ia liber in ziua aia, sau TREBUIA sa nu isi fi cumparat masina din capul locului. :)

 

Ce a fost a fost. Inutil sa vii sa zici ce TREBUIA facut. In fractiunea aia de secunda cat a avut sa il evite nu prea ai timp sa calculezi cea mai buna decizie, ca nu esti in NFS sa apesi CTRL si sa incetinesti timpul...

 

Eu am patit cam aceeasi chestie si am reactionat exact la fel. Diferenta a facut ca masina venea din dreapta, s-a oprit in fata mea iar eu am virat maxim dreapta, dar tot i-am atins aripa spate. Daca nu as fi virat si as fi mers drept, sa ii arat eu cine-i seful, l-as fi luat in plin. Omul avea fetita de 10 ani pe bancheta din spate, asezata si ea tot pe stanga. Bagam un om si un copil in spital, chiar daca nu era vina mea... In astfel de situatii cam greu mai ai timp sa analizezi decizia pe care o iei...

 

Eu tot cred ca in baza procesului verbal de la politie si pe baza filmuletului o sa isi recupereze omul banii. Intr-un fel sau altul.... Cred (sper) ca totusi mai traiesc si oameni rationali in tara asta...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca mai exista oameni rationali pe lumea asta.

 

Daca ati facut amiabila si a scris ca nu a acordat prioritate nu pot sa cred ca politia poate sa dea alt verdict. Stiu ca in general trebuie sa existe contact ca sa dea vina pe ala, dar aici ai si filmare, ai si declaratia lui...

 

Totusi, neacordarea de prioritate inseamna

obligarea celor care au prioritate de trecere de a-si modifica brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca

 

Ceea ce s-a si intamplat.

 

 

Oricum, ai grija ca la politie trebuie sa mergeti in 24 ore de la accident. Si nu te duce la asigurator fara procesul verbal de la politie. Asta valoreaza foarte mult. Inarmeaza-te cu rabdare si fii insistent la cei de la Astra. Nu-i lasa sa te amane ca asta o sa incearca sa faca. Iti zic ca te suna in 2 zile? In a doua zi suna-i tu pe ei.

 

 

EDIT: Cum ar zice Captain Hindsight, din punctul meu de vedere daca ar fi ceva de invatat din filmuletul asta e cat de importanta e preventia. In momentul in care l-ai vazut pe cel din fata ca semnalizeaza ca face stanga sau franeaza trebuia sa schimbi banda si sa franezi usor. In momentul in care ai vazut taxi-ul ca trece trebuia sa franezi mai serios.

Nu spun ca ai gresit, ci cum ar fi putut fi evitat accidentul.

 

Eu am patit-o acum o luna si ceva in mod similar. Am trecut pe verde la semafor... abia s-a pus, eu veneam cu 20-25 la ora pe prima banda care era libera in timp ce restul stateau la semafor, deci am fost primul care a plecat. Si deodata ma trezesc cu un Hilux ca vine din stanga... baiatu' trecuse de mult timp pe rosu. Eu l-am vazut mai tarziu asa ca n-am avut de ales decat sa trag dreapta si sa accelerez. Desi m-am speriat ca nu l-am vazut venind, imediat dupa ce am tras dreapta am tras si stanga inapoi tocmai ca sa nu ma duc prea mult in dreapta(ca nici nu mai aveam unde), iar daca ma lovea macar ma invarteam pe sosea in loc sa lovesc ceva din dreapta. E adevarat ca la mine era uscat pe sosea si asta schimba dinamica accidentului complet...

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Nu mai descurajati omul aiurea, trebuie sa primeasca despagubirea si fara sa fi existat contactul, dar in mod cert NU PE CONSTATARE AMIABILA . In acelasi timp, judecand si "avocateste" nu prea cred ca din filmare poate fi identificata masina vinovatului , ma refer la numarul de circulatie.

Din aceeasi filmare se pare ca nici tu nu ai adaptat viteza la starea carosabilului iar daca vei ajunge in instanta judecatorul va tine cont de asta si e posibil sa ti se acorde un procent de vinovatie .

Ideea e ca primul pas sunt actele de la Politie . Vinovatul va ramane sigur fara permis . Pasul doi, deschiderea dosarului . Nu este obligatoriu sa duci masina intr-un service, mai ales ca va fi sigur dauna totala. Mergi la inspectorul de daune si solicita deplasare in teren . Devizul , daca nu vor sa ti-l faca cei de la Astra ( nu sunt obligati) il poti obtine tu de la un service doar pe baza constatarii pentru ca iese dauna totala si fara o reconstatare amanuntita.

Fa pasii astia si vedem apoi ce mai e de facut.

Pentru un calcul de dauna totala spune-mi cilindreea exacta, puterea si nivelul de echipare al masinii !

 

PS Uita de sfaturile referitoare la contactul ulterior. Pe langa faptul ca sunt ilegale , in mod sigur iti pot spune ca la cateva departamente de daune si de antifrauda (nu stiu daca si la Astra) speta ta se cunoaste. Nu uitati ca forumurile sunt publice !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate dupa o zi intreaga de alergatura si stat pe la Politie, decizia politistilor a fost ca eu sunt vinovat ca am intrat in stalp.

Celui care mi-a iesit in fata i-au spus ca daca masina lui nu este lovita nu are ce cauta acolo!

Individul, bineinteles ca nu mai raspunde la telefon!

Asta e... masina o dau la fier vechi. Nu mai am chef sa o fac!

O sa-mi cumpar alta... si nu mai trag de volan!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.