Jump to content

Mi-am stricat pisica, dar nu e vina mea :(


SlowDeath

Recommended Posts

Pai ciocnirea nu s-a produs ,ci doar a depasit prea mult axul drumului , colegul s-a speriat si a intrat in stalp tragand maxim dreapta. Cam asta ar fi interpretarea accidentului in ochii oricui.

 

Daca ii taia fata si executa travesarea totala a drumului urmand lovirea colegului , atunci intra la prioritate.

 

 

Dar nu intotdeauna este cazul sa te ciocnesti ca sa se constate ca nu s-a acordat prioritate, si avem exemplul cel mai elocvent (filmuletul). Iar faza cu axul drumului nu are sens atata timp cat ala cu loganul se afla in miscare. Daca ar fi stat pe loc ar fi fost altceva, dar se vede clar cum ala inainteaza spre masina colegului.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau de ce ti s a intamplat , eu am fost de 2 ori intr un caz asemanator: unul cu rahatii de la ASTRA unde au vazut ei alt "film" al accidentului si m au scos vinovat ... am fost lovit de unu care iesea dintr o parcare , cu spatele, pe un bulevard ... si celalat care s a solutionat cu greu la OMNIASIG ,dar cu bani putini - nu au acoperit reparatia !

Daca s ar putea in vreun fel ... eu nu as mai plati nici un RCA , as face doar CASCO ... cam asa ar fi legal sa scapi de hotia din Romania in domeniul asigurarilor , unde nu avem societati/comapanii internationale ca tinem javrele astea de concetateni pusi pe prietenii,pile si nevoi in societati si companii nationale !

Sunt in asentimentul tau si iti recomand sa o repari daca ai investit in ea , nu e scump si gasesti masina intreaga la pret derizoriu ... altfel dezmembreaz o , nu o da de pomana ! Numai bine !

Edited by smbogdan
Link to comment
Share on other sites

Ce chestie, sa filmezi exact cand patesti asa ceva, sa ai amintire... :)

 

DAR, noi zicem ca da, trebuia sa intre in el, dar cred ca loganul lovea partea soferului, destul de aproape de usa, si clar ca instinctul e de a trage dreapta (in cazul asta); si viteza nu avea, deci timp sa reactioneze a fost destul.

Link to comment
Share on other sites

DAR, noi zicem ca da, trebuia sa intre in el, dar cred ca loganul lovea partea soferului, destul de aproape de usa, si clar ca instinctul e de a trage dreapta (in cazul asta); si viteza nu avea, deci timp sa reactioneze a fost destul.

era foarte simplu sa intre cu masina in lateral dreapta la logan.

cine crezi ca starea sa masoare urme de frâna, viteza, rea vointa, etc. atunci ar fi fost la fel de simplu precum buna ziua. accident datorat necedarii de prioritate.

Link to comment
Share on other sites

Din cele relatate de voi ma vad un norocos. Am avut deschise doua dosare de dauna in mai putin de doua saptamani, in ambele cazuri eu fiind victima. Un dosar la groupama si unul la omniasig, costul total al reparatiilor(cu piese din schrot,fiind vb. de un e34) undeva la 1100lei. Suma primita de la cele doua firme de asigurari 2400lei.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baaaa nasol moment ...dar totusi pe vremea asta si cu drumurile astea inghetate tu ii dai in gura cand te apropii de intersectie...

mie unul chiar nu mi se pare ca i-ar fi dat in gura. chiar avea o viteza ok.

personal, am 2 lucruri sa ii imput colegului:

1. loganul se vedea prin stanga masinii care stationa si semnaliza sa faca stanga. s-ar fi putut lua masuri preventive, gen ĂŽncetinit si/sau tras mai langa bordura.

2. daca cele de la pct 1 nu au avut loc, trebuia sa nu il fereascĂŁ deloc. dar asta o stie si el acum.

Link to comment
Share on other sites

Fa contestatie, castigi 100%, faci frumos schita accidentului si o depui la dosar, nu trebuie sa platesti nimic, contestatia e gratuita.

Cand am zis ca vei castiga 100% o spun din experienta, politia romana nu are bani sa trimita reprezentanti in instanta asa ca se va judeca in lipsa lor, vei avea destul timp sa explici ce si cum.

Nu iti trebuie avocat, doar mergi la judecatoria pe raza careia s-a produs accidentul, nu stiu daca e sectorul 5 sau 4 ca giurgiului desparte sectoarele si intocmesti dosarul.

Cheama-l si pe prietenasul cu loganul ca ai sanse mari de castig mai ales ca ai o dovada video.

 

Mult succes

Link to comment
Share on other sites

Din pacate dupa o zi intreaga de alergatura si stat pe la Politie, decizia politistilor a fost ca eu sunt vinovat ca am intrat in stalp.

Celui care mi-a iesit in fata i-au spus ca daca masina lui nu este lovita nu are ce cauta acolo!

Individul, bineinteles ca nu mai raspunde la telefon!

Asta e... masina o dau la fier vechi. Nu mai am chef sa o fac!

O sa-mi cumpar alta... si nu mai trag de volan!

 

Daca ai fi citit ce ti-am spus.......

Nu o da la fier vechi pune-o la vanzare, eu sunt interesat.

Link to comment
Share on other sites

Eu i-am zis ca va castiga impotriva politiei cu siguranta, nu am zis cand

 

si in plus nici nu e asa greu, o plangere, procesul verbal, si schita accidentului facuta pe o coala A4 sa fie mai usor de explicat.

problema e termenul de judecata, care poate fi in viitorul foarte apropiat sau.... norocul

Edited by ena
Link to comment
Share on other sites

Si eu zic ca are sanse sa castige in justitie. Dar nimeni nu poate garanta ca va castiga. Daca cumva prin lege e scris negru pe alb ca accidentul presupune neaparat impact intre 2 autoturisme?

 

Trebuie sa te informezi un pic cum sta treaba exact. Sa nu mai zic ca pe langa asta trebuie sa vezi si cum sta treaba in domeniul asigurarilor sa nu cumva sa iti trebuiasca si acolo un proces.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

@CosminE46, cand ajungi in fata judecatorului, nu mai conteaza exact cum e legea, nu spun ca e irelevanta legea dar nu conteaza exact cum e in lege, conteaza decizia judecatorului.

Si daca stie sa se exprime castiga.

@SlowDeath, daca esti hotarat sa ii dai in judecata, te ghidez eu prin toti pasii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.