Jump to content

Pregatire pentru iarna


zixx

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Offtopic: Ca sa iti faci casco trebuie sa ai aceeasi marca pe toate 4 cauciucurile? Si apropo de asta, am vazut ca nici la ITP nu te lasa cu marci diferite, nici macar daca sunt 2 cu 2, perechi fata/spate, chiar daca erau "de sezon" si profilele admise pe masina respectiva.
Link to comment
Share on other sites

Apropo de cauciucuri dan98 sigur nu e voie dar daca tu te simti bine asa e bine.

Asa ca sa stii e bine ca cel putin sa fie perechi caci mai ales iarna te arunca si ai o tractiune cam proasta dar la mare oricum e alta clima ca la Brasov.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie. Ar fi util daca s-ar mai micsora cauciucul ca sa-ti poti strecura mai bine mana intre aripa si roata :blink:. Asta-i partea cea mai nasoala, plus inchisul lantului pe nevazute, mai ales cand ai manusi. La minus 20, cum se mai intalnesc prin partile Radautiului, nu prea iti poti permite sa pui lanturi cu mana goala.

 

Antigel pun de care se nimereste, niciodata nu am avut probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sa revenim putin la antigel va rog.

 

pina acum foloseam cu succes o chestie verde-galbena-semifluorescenta de la benzinariile OMV. foarte bun cind ai diverse furtune si garnituri praf, caci poti identifica rapid orice scurgere.

 

avind in vedere ca azi schimb si ultimul furtun cu probleme, o sa pierd iar vreo 4 l din instalatie... si trebuie sa-i completez. problema e ca nu mai gasesc nicaieri nici un fel de antigel verde (ca sa pastrez nuanta). peste tot doar albastru... de mii de feluri.

 

tin minte ca in manualul de bmw e30 scria ca nu ai voie sa folosesti un anumit fel de antigel ca iti "papa" blocul. stie cineva care e acel fel ?

 

pe astea albastre pe care le-am studiat aseara in toate benzinariile din oras scrie in general "etilen-glicol". este bun pentru motorul meu m20 ? merge amestecat cu cel verde ?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

(cine pana mea?!?) daca tot schimbi si pierzi mult lichid pentru orice siguranta sa nu faci nici o combinatie si vezi ca se combina cu apa distilata dar numai cat trebuie sa reziste pana la -30-35C.Si culorile sunt numai ca sa vezi si sa nu confunzi.
Link to comment
Share on other sites

Acum acum nu stiu daca au, eu il vazusem la sfarsitul lui noiembrie cred si dat fiind pretul si fiind singurul antigel care il aveau de vanzare, m-am limitat doar sa alimentez de la ei. Pretul nu era doar 49 cand m-am uitat la OMV, il aveau la undeva cu destul de mult peste 100 de mii. La 49 de mii mi-as fi luat sigur.

 

Deci daca ai pus peste, inteleg ca sunt miscibile.

Link to comment
Share on other sites

ala > 100 era in niste sticle cu o forma ciudata. asta de care zic eu era in sticle de 1 l albe (nu trasnsparente). nimeni nu m-a crezut cind am postat pretul :) probabil de aia a si disparut de pe piata, de ce sa-l vinda in sticla simpla cu 49k, cind pot sa-l vinda in sticla complicata cu > 100 :blink:

 

daca sint sau nu miscibile, o sa aflam la primavara :)

Link to comment
Share on other sites

Eu deocamdata am vre-o 3 tipuri de antigel bagate. :blink:

Aral albastru+aral roz+unul bulgaresc din care am pus cam 1l cand am schimbat termostatul...si cand am schimbat termostatul si implicit am pierdut niste antigel (si aveam doar aralurile) a curs o chestie portocalie rau de tot de zici ca era vopsea. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

5 eur / 1.5l

pe sticla scrie ca diluat 1:1 tine la -40 grade, dar nenea vinzatorul mi-a sugerat sa cred mai degraba doar jumatate din ce scrie :blink:

 

tot nu m-am lamurit daca e cu sau fara silicati, si la ce-s buni/rai silicatii aia ?

oare daca am pus tot felul de timpenii de antigel verde, albastru, roz-bombon si oi fi nimerit ceva silicati, ce chestii rele si ireparabile s-au produs ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.