Jump to content

O nelamurire cu o masina inmatriculata in Germania


iwolffy

Recommended Posts

Am o ruda indepartata in Germania care imi da un bmw 318i din '95. Acum ceea ce nu stiu eu ( nu prea ma pricep la acte ) e daca pot sa o tin cu numar de germania in romania , si daca da pentru cat timp. Inmatricularea pentru acel bmw din '95 ajunge in jur de 4350E la noi si sincer nu am nici 20% din banii aia. Daca stie cineva cat pot sa o tin cu numere de Germania si aproximativ cam cat ajunge taxele care trebuie achitate..... Va multumesc
Link to comment
Share on other sites

asta cu 3 luni am auzit si eu, dar intrebarea vine unde iesi cu ea din tara? pana acuma te duceai la orice vama puneai stampila ca ai iesit ,puneai stampila ca ai intrat, si mai mergeai o luna, dar acum cine iti pune stampila? ca la vama nu mai e nici dracu, si astea care sunt doar verifica actele nu-ti mai pun stampila pe nimic.
Link to comment
Share on other sites

Problema e de fapt ca tre sa platesti asigurare si impozit la nemti :blink: ...

183945[/snapback]

 

S-ar putea sa fie asa acum !

 

Nu sunt sigur , dar odata cu intrarea in UE nu mai trebuie sa iesi cu ea din tara , atata timp cat e ok la acte si nu e furata , mergi linistit oriunde cu ea in tara si in UE !

Link to comment
Share on other sites

Lasa iesitu din tara...a cam expirat...

 

Ce am auzit eu ca trebuie sa ai asigurare si nu mai stiu ce si circuli lejer si fara nici o problema oriunde in UE. Nush de ce am impresia dar cred ca se poate plati si la noi o asigurare de asta.

 

 

Si care e faza cea mai penibila...nimeni nu stie nimic. Habar nu avem ce sa fie unde ce si cum. Ce inseamna ca un stat sa nu isi informeze oamenii aspra unor chestii atat de importante dupa parerea mea.

 

Sa faca ceva brosuri cu inmatriculatu, cu taxe, impozite, sa stie lumea.

Link to comment
Share on other sites

Acest reply este cauza unei erori aparute cred la server....sorry.

183983[/snapback]

Deci eu am pe cineva in germania care imi plateste impozit si asigurare daca trebuie.... si decat sa dau aici 4000E pt. inmatriculare odata, mai bine dau cate 1000E pe an timp de 4 ani si o tin cu numere de germania... Multumesc oricum.

Link to comment
Share on other sites

Deci eu am pe cineva in germania care imi plateste impozit si asigurare daca trebuie.... si decat sa dau aici 4000E pt. inmatriculare odata, mai bine dau cate 1000E pe an timp de 4 ani si o tin cu numere de germania... Multumesc oricum.

184046[/snapback]

 

la acelasi lucru ma gandisem si eu...tine-ne la curent

bafta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.