Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

394 semnĂŁturi... ĂŽn 2 ani :unsure:

asta spune destule despre caracterul românului dry.gif

Acum sunt 395.

Colegii de club ce zic? O s-o transmit mai departe...

 

 

Vezi link-ul de acum, postasem eu gresit...aia era pt taxa de poluare,am corectat si am pus linkul cu timbrul de mediu.... bine, nu ca aici ar fi mai multi, dar na...:D suntem romani si ne stim caracterul.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Eh, nici chiar asa :). Dar clar era sub 7% in oras, iarna. Sau maxim 7.

 

Bag de seama ca ai condus degeaba loganul ala, sincer dupa 2 saptamani nu poti emite pretentii ca stii ceva despre o masina. Dacian a condus loganul ala de 1.2 luni la rand, iar in oras avea consum si de 11. Eu am avut destule experiente cu loganurile de la autonom cat am lucrat la service, asa ca nu vin cu povesti.

Link to comment
Share on other sites

Wow, 11 in oras? Logan de 1.2? :))) Pana mea, cred o tine in 6000rpm, altfel nu-mi explic. 11% in oras e cat un 318i vara. Si asta l-am condus vreo 30000km. Daca ar consuma orice masina cu motor de 1.2, 11 in oras, ar arunca-o direct.

 

 

Si Dane ti-am zis sa ma lasi cu offtopicul. Fiecare are un stil de condus, ti-am zis ca Loganul ala era nou, nicio uzura nimic, poate avea un consum mai bun, de asemenea orasul mic...

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Loganul de 1.2 intr-adevar are cel mai bun consum dintre benzinarele de la logan. Asta daca mergi normal adica fara sa tragi de el. Dar nu e nimic deosebit majoritatea motoarelor euro5 au consumuri de neinchipuit acum cativa ani. Chiar si benzinarele de 1.2-1.4-1.6 au consumuri incredibile la euro5.

 

ca fapt divers stiu ca are consum declarat vreo 7.2 urban. si cifra asta nu o scoate dacia din burta sunt niste norme dupa care se dau consumurile oficiale nu baga fiecare cat vrea. 1.4 si 1.6 eur4 la logan au vreo 9.5-10 consum urban

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Ca tot suntem offtopic.

Batrana mea Solnitza de 1.4 8v 75 magarusi nu mi-a luat niciodata mai mult de 8% in orase/ambuteiaje/munti in 60.000km

E drept ca masina aia nu a vazut niciodata Bucurestiul dar a prins aglomeratii urate in alte orase (pe vremea cand se renovau strazile in BV si faceai 1.5km in jumatate de ora).

Link to comment
Share on other sites

Da, evident ca iti cere factura. Peste tot.

 

Inmatriculeaza tu in Romania o masina cumparata de la o firma, fara sa ai factura. Doar cu contract de vanzare cumpare.

 

Nu stiu cate masini ati avut voi pana acum, dar eu am avut macar 50 daca nu mai mult.

 

Daca ai cartea masinii dar nu esti trecut pe ea, este zero. Proprietarul din acte poate scoate duplicat la carte declarand-o pe aia pierduta, fara macar sa fie prezenta masina la RAR.

 

wlf dar daca firma da fament intre timp , se inchide, nu mai exista din varii motive? ai ramas cu masina pe cap?

Link to comment
Share on other sites

pai in teorie ai putea face un cotract nou de vanzare cumparare si iti taie factura dupa contractul ala.

 

pentru ca in teorie atata timp cat tu circuli cu masina, masina e a lor deci nu iti poate da factura

 

intrebarea e ce se intampla daca firma dispare sau pur si simplu nu au chef sa-ti dea factura?

Link to comment
Share on other sites

Deci hai sa excludem asta cu contractul de vanzare cumparare de la un SRL catre o persoana fizica si chiar si invers. La inmatriculari, la taxe si impozite locale, anaf etc., un contract de vanzare cumparare dintre o firma si o persoana fizica este nul, nu mai discutam subiectul.

 

Daca esti atat de dobitoc sa cumperi o masina de la o firma fara sa primesti o factura, atunci iti meriti soarta (inclusiv eu care am patit-o). Am cumparat o masina de la Bucuresti, am facut doar contract de vanzare cumparare, am radiat-o, am scos si numere rosii de Bucuresti, am zis ca totul e ok, si cand m-am dus la Valcea sa inmatriculez masina am luat-o in freza, aia de la Bucuresti nici macar n-au mai raspuns la telefon vreodata sa imi dea factura. Solutia a fost sa ma duc la un parc auto local si i-am dat aluia ceva, ca sa imi dea el o factura de vanzare cum ca masina a fost lasata in consignatie acolo la el si practic el m-a intermediat, nu mai tin minte, dar am fost cam disperat la momentu ala, acum multi ani.

 

Apoi, legat de ce zici tu cu firma care dispare. In 2006 cand am plecat in USA, aveam o masina pe leasing, care am vandut-o unui prieten, el preluand ratele, masina ramanand pe firma mea. Cand m-am intors acasa prin 2007, inainte sa plec din nou in USA, m-a rugat ala, ca tocmai achitase ce mai era la leasing, sa ma duc cu el la BT Leasing sa inchidem leasingul si sa ii vand masina, i-am dat factura, o delegatie sa se ocupe el de fiscal si ce mai era etc. Dobitocu, l-a durut la basca, n-a trecut masina pe numele lui, a lasat-o pe firma mea. Intre timp, cat timp am stat eu in USA, m-am trezit ca nu depusesem nu stiu ce naiba de bilant, registrul comertului ma daduse in judecata, trecuse si termenu de recurs, si mi-au radiat din oficiu firma. M-am bucurat, am zis am scapat de firma aia fara bataie de cap. Iar el a vandut masina mai departe.

 

Prin 2011-2012, ma suna unu din Alba Iulia, care avea masina aia a mea, inca pe firma mea in acte, si ca vrea si el sa o inmatriculeze nu stiu ce. I-am zis, bai baiatule, firma aia nu mai exista din 2008, ai innebunit, de unde sa iti mai dau eu acte, cine dracu te-a pus sa iei o masina asa pe vorbe, fara sa o radiezi etc. Nu stiu ce dracu a mai facut, dar situatia cred ca e cam nasoala pentru el.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

@ viper Eu oricand pot sa fac o factura, daca imi platesti tu impozitul. Bineinteles masina tre trecuta pe firma respectiva, daca nu are ca obiect intermedieri auto, cum a fost cazul lui WLF. Nu e nici simplu, nici f complicat. Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.