Jump to content

Combaterea inmatricularii in BG - intre mit si manipulare


kosfunny

Recommended Posts

numai aberatii in articolul ala. adica daca eu ca cetatean roman cu domiciliul in alta tara vin acasa in concediu trebuie sa-mi traduc actele masinii? dar un cetatean strain care vine in romania in concediu nu trebuie sa le traduca

 

oricum tot articolul ala sunt numai povesti si propuneri, nimic concret

 

sau aia cu permisul strain, daca faci 2 abateri ti se confisca permisul pana pleci din tara.wtf? pe ce considerent?

 

un tampit

Link to comment
Share on other sites

Desigur ca soferul nu va fi tentat sa-i dea spaga politistului ca sa scape de corvoada amenda+dovada+suspendarea carnetului. Si nici politistul nu va fi tentat s-o ia. Dimpotriva, toata lumea va respecta, constiincioasa, regulile.

 

Sigur ca da, mare dreptate mai are comisarul ala citat in articol. Astia ne cred idioti.

Ca idee, offtopic, ei zic acolo despre cei cu permisul emis in alte state... ca li se restituie permisul cand pleaca. Eu spre exemplu nu plec deci as fi pieton 'forever'!

Link to comment
Share on other sites

Iti retrage dreptul de a conduce in romania pe o anumita perioada, daca pleci inainte sa expire perioada te duci cu declaratie legalizata de la notar in care spui ca pleci si iti returneaza permisul. Daca stai mai mult decat perioada respectiva il recuperezi dupa terminarea acesteia si ai dreptul sa conduci in ro. Edited by guest64539
Link to comment
Share on other sites

Iti retrage dreptul de a conduce in romania pe o anumita perioada, daca pleci inainte sa expire perioada te duci cu declaratie legalizata de la notar in care spui ca pleci si iti returneaza permisul. Daca stai mai mult decat perioada respectiva il recuperezi dupa terminarea acesteia si ai dreptul sa conduci in ro.

 

nu se poate omule

 

adica daca ai carnet romanesc ai voie dar cu carnet strain ti-l ia?

 

oricum sunt deacord, e mult prea amuzant cand un polititst se apuca sa faca legi

 

ma mir ca nu interzice carnetele emise in alte tari :D prostalau

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten, l-au luat cu radarul in localitate cu 105, suspendat dreptul de a conduce in ro 3 luni, permisul de uk retinut. La plecare s-a dus la politie cu hartie semnata la notar ca pleaca si nu o sa conduca in ro pana nu se termina cele 3 luni. Nu vorbesc povesti, asta e acum 4 ani.

 

Le: il retin daca fapta cere lucrul asta, adica in aceeasi situatie si un permis romanesc ar fi retinut.

Edited by guest64539
Link to comment
Share on other sites

Eu din cate am auzit (nu stiu insa), daca ai permis emis de autoritatile din alta tara si ti-l suspenda in Romania ti-l trimit cu politia miliatara (sau ceva gen), in tara unde a fost emis, dar se poate face o cerere la comandant cred, sa ti-l pastreze in Romania pana expira suspendarea.

Iar oftopic :( Mi-o iau pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten, l-au luat cu radarul in localitate cu 105, suspendat dreptul de a conduce in ro 3 luni, permisul de uk retinut. La plecare s-a dus la politie cu hartie semnata la notar ca pleaca si nu o sa conduca in ro pana nu se termina cele 3 luni. Nu vorbesc povesti, asta e acum 4 ani.

 

Le: il retin daca fapta cere lucrul asta, adica in aceeasi situatie si un permis romanesc ar fi retinut.

 

ce spui tu mi se pare corect si e normal sa fie asa.

 

dar asta spune altceva

 

el spune ca daca iei o amenda in romania cu permis emis in alta tara si nu platesti amenda iti suspenda permisu , ce ce chestie??

 

Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule este astfel un mecanism de executare silita", zice comisarul Toma, in locul acelei executari silite pe care ar trebui s-o faca primaria.

 

a si in plus de aia chiar daca platesti amenda trebuie sa le-o trimiti la saracii astia prin fax ca ei nu au de unde sa stie daca s-a platit sau nu amenda

 

Amenda poate fi platita pe loc sau mai tarziu, dar in al doilea caz soferul trebuie sa trimita dovada platii prin fax, posta sau email la unitatea de politie din care face parte politistul care l-a amendat. Politia nu are de unde sa stie ca soferul a platit amenda, pentru ca nu are acces la sistemul financiar al autoritatilor locale care le incaseaza. Stiti cate mii de comune sunt in Romania?

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Pe naiba. Ti-l trimite la ambasada si il ridici de acolo, in caz ca nu faci tu o cerere in care sa specifici de unde vrei sa il iei. Eu am avut permisul luat la Sibiu, am contestat, m-am dus si mi l-am ridicat de la ei de la Sibiu, a durat vreo 10 luni procesul, l-am pierdut, am dus permisul la mine aici la Valcea, am stat 3 luni, si mi l-am ridicat tot de aici.

 

Problema e ca nu poti face reducerea aia de la 3 la o luna. Eu am dat si examenul ala de 15 intrebari si l-am luat, dar mi-au refuzat dosarul de reducere pe motiv ca nu pot face dovada ca n-am avut permisul suspendat in USA in ultimul an ceva de genu.

 

Retarzii pwlii, permisul era deja expirat cand ma intorsesem in tara, si era expirat de 1 an in momentul in care l-am predat, si ei ma puneau sa fac nu stiu ce dovada, nu stiau sa citeasca o data de pe permis, scria clar data expirarii.

Link to comment
Share on other sites

Asa, posta militara. Nu-i bai, Similea e moderator, are voie! :frantics:

Deci conform vastei experiente a lu' Similea e simplu: ma duc la politie, daca mi-l suspenda, semnez... si-l am in buzunar, astept data sa pot circula din nou!

Pai asa, daca se intampla necazu', semnez din start sa nu-l mai las la ei... e 'jmekerie' aici in Romania!

Edited by icynoangel
Link to comment
Share on other sites

Mie ieri cand eram cu o masina in targ a venit Politia si mi-a cerut actele.

Le-am dat si mi-au spus ca nu mai e voie sa vinzi o masina care nu e pe numele tau in acte, nu era cazul meu (masina din 2010 si eu figurez in talon, deci inscrisa pe RO) insa au tinut sa precizeze asa ca sa-si "faca mana" cred eu , nu stiu ce se va mentiona clar in lege din 15 martie. :popcorn: vom vedea "reactia" lui Garcea incepand din 16 martie... .

Link to comment
Share on other sites

Mie ieri cand eram cu o masina in targ a venit Politia si mi-a cerut actele.

Le-am dat si mi-au spus ca nu mai e voie sa vinzi o masina care nu e pe numele tau in acte, nu era cazul meu (masina din 2010 si eu figurez in talon, deci inscrisa pe RO) insa au tinut sa precizeze asa ca sa-si "faca mana" cred eu , nu stiu ce se va mentiona clar in lege din 15 martie. :popcorn: vom vedea "reactia" lui Garcea incepand din 16 martie... .

 

 

Eu cred ca au mers la intimidare cu tine, altfel nu vad ce si cum...pai momentan pe ce s-au bazat cand au afirmat lucrul asta? pe care punct al legii si care lege?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.