Jump to content

0-100km ora ar trebui sa prinda un 316i 1.9


zaky2006

Recommended Posts

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Devierea asta de la discutie cu nova* care face un 316 nu isi are rostul, pt ca e vorba de cel mai slab model de la bmw din punct de vedere al motorizarii, si cel mai "puternic" de la Dacia..:)

sunt si clase diferite, nu?

Si daca este sa faci o comparatie...ehe....singuru' atu al loganului e ca e masina noua....dar intr-o luna e sh...asa ca nu e prea pertinent argumentul asta...:)

cum zic americanii: fcku za frenci :blink:

 

*LE: Logan 16v care face un 316 (nova era cu ursuletul)

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Mai baieti,

Comparatia Logan- 316 ce-o fi el ursulet,pisicuta, catel, delfin:) e total de Matrix.

C-o pleca mai repede la liniutza, poate, dar daca intri pe sosea razi de te prapadesti de Logan. Nu vorbim despre directie, stabilitatea, frini, centru de greutate, confort ,etc... La o masina nu e numai motorul.

Si ca sa-i linistesc pe cei care nu au incredere in 316 am o scurta poveste. Un prieten bun a avut un ursulet facelift 316. Fugea masina intr-un hal de s-a dus omu la RAR sa verifice dupa serie daca motorul nu e de 1800. Si era de 1600(la vremea aia se produceau). Au condus-o mai multi si toti la unison spuneau ca n-au mai vazut motor de 1600 sa fuga in halul asta. Explicatia, masina fusese in Germania de Politie si probabil avea modificari pe la motor.

 

Si sa admitem cu totii ca la BMW calutii care sunt scrisi pe hartie cam aia sunt si pe asfalt pe cand la alte marci din pacate mai se ascund prin torpedou, portbagaj ....

 

Pt cei care fac liniutze, recomand cu caldura Logan :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mai baieti,

Comparatia Logan- 316 ce-o fi el ursulet,pisicuta, catel, delfin:) e total de Matrix.

C-o pleca mai repede la liniutza, poate, dar daca intri pe sosea razi de te prapadesti de Logan. Nu vorbim despre directie, stabilitatea, frini, centru de greutate, confort ,etc... La o masina nu e numai motorul.

Si ca sa-i linistesc pe cei care nu au incredere in 316 am o scurta poveste. Un prieten bun a avut un ursulet facelift 316. Fugea masina intr-un hal de s-a dus omu la RAR sa verifice dupa serie daca motorul nu e de 1800. Si era de 1600(la vremea aia se produceau). Au condus-o mai multi si toti la unison spuneau ca n-au mai vazut motor de 1600 sa fuga in halul asta. Explicatia, masina fusese in Germania de Politie si probabil avea modificari pe la motor.

 

Si sa admitem cu totii ca la BMW calutii care sunt scrisi pe hartie cam aia sunt si pe asfalt pe cand la alte marci din pacate mai se ascund prin torpedou, portbagaj ....

 

Pt cei care fac liniutze, recomand cu caldura Logan :blink:

185809[/snapback]

 

corect!! :)

Oare rusii compara Lada 110 aia noua (poza) cu bmw? E ridicol. Cred ca mai e un pic si o sa compare loganul break cu range rover :)

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Cred ca te intereseaza pt. cutie manuala:

km/h            sec.

0-50              2,9

0-80              6,5

0-100            9,8

0-120            13,3

80-120(tr.4)  10,6

viteza maxima  214 km/h

191781[/snapback]

 

multumesc :blink:

e multumitor 9.8 :)

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt posesor de 316i si dacile astea de 1.6 16v s ar putea sa ne faca de rusine mail ales daca e umed pe jos...eu am patit o! ,abia l am razbit dupa care am schimbat directia sa nu ma fac de rusine. sper cat mai de curand sa mi achizitionez un seria 3 facelift 150cp ca nu mai tine...

192124[/snapback]

lol..eu unul sunt multumit ..din scaunul meu de BMW sunt mai happy decat unul din scaunul de Dacie :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
pana la urma E30 si E36 1,6i daca nu ma insel au 102CP, in plus banuiesc ca sunt si mai grele decat Loganul asta blestemat de 110cp, deci e oarecum firesc sa te cam ia Loganul... cel putin pe o distanta scurta.
Link to comment
Share on other sites

daca aveti astfel de probleme existentiale,eu va recomand sa vindeti Bmw-urile si sa va achizitionati un logan.daca puteti compara tinuta de drum/pozitia de condus/materialele interioare/manevrabilitatea/etc ,chiar nu merita sa va mai stresati inutil.
Link to comment
Share on other sites

nu mai comparati ma LOGANU [conseva sau cotetz] cu BMW fie el si 316 !!! eu mor pe astia cu loganu cand mai vin din spate si dau flashuri :blink:) si le cam dau ceata......deci nuj ce sa zic la mine scrie in carte E90 318i 129 CP 180 NM 0-100 = 10 sec.........uite ieri eram pe soarelui si 0-100 conometrat in 8 sec acum nuj ce sa zic :-?? 3 persoane 3/4 rezervoru ......va implor lasati`l in ..... de logan ca mor de el imi vine sa le fac pana la toti
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt proaspat proprietar de 316i. Azi am fost la Rm. Valcea sa iau certificatul de inmatriculare si numerele noi. De dimineata am mers din centrul Bucurestiului pana la autograra Militari cu un taxi Logan. :blink: :) Si apoi am ajuns in bratele masinutei mele. DOAMNE FERESTE!!!! Cum sa compari analfabetismul cu poezia??
Link to comment
Share on other sites

EuCum sa compari analfabetismul cu poezia??

192373[/snapback]

 

comparatie lirica reusita :blink:

 

repet cine isi cumpara masina pt liniuta sa-si ia logan cu succes. Chiar daca motorul de la Logan e mai puternic pe hartie categoric nu are acelasi comportament cu cel de la BMW. Ba mai mult, e arhicunoscut ca motoarele de la BMW(aspirate) nu se plafoneaza la turatii mari asa cum se intampla la alte marci.

Link to comment
Share on other sites

Pt Rifle:pt E30 318 is:http://www.autoweb-france.com/fiches-techniques/BMW/fiche_2229_BMW_E30_318is.php

E36 318is:http://www.autoweb-france.com/fiches-techniques/BMW/fiche_2182_BMW_E36_318is_CoupĂŠ.php

Acum depinde si in ce stare e motorul,daca din aia 4 cilindrii 2-3 au compresie mica....

185801[/snapback]

 

 

Da... ! Si ce-i cu asta ? Am zis ca eu faceam cu 318IS in 13 secunde... si? N-am zis ca aveam pisica noua... In conditiile astea, cu 318is care scoate suta in 13 de dai cu solentza altfel ti-o furi.... Ce nu-ti vine sa crezi?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Da... ! Si ce-i cu asta ? Am zis ca eu faceam cu 318IS in 13 secunde... si? N-am zis ca aveam pisica noua... In conditiile astea, cu 318is care scoate suta in 13 de dai cu solentza altfel ti-o furi.... Ce nu-ti vine sa crezi?

192760[/snapback]

cred ca is-ul tau avea probleme..

io am scos suta in 9.8 sec...

Link to comment
Share on other sites

nu mai comparati ma LOGANU [conseva sau cotetz] cu BMW fie el si 316 !!! eu mor pe astia cu loganu cand mai vin din spate si dau flashuri :)) si le cam dau ceata......deci nuj ce sa zic la mine scrie in carte E90 318i 129 CP 180 NM 0-100 = 10 sec.........uite ieri eram pe soarelui si 0-100 conometrat in 8 sec acum nuj ce sa zic :-??  3 persoane 3/4 rezervoru ......va implor lasati`l in ..... de logan ca mor de el imi vine sa le fac pana la toti

192182[/snapback]

Daca tu faci suta in 8 sec iti dau 100 de euro :blink: Sigur n-ai numarat tu pana la 8?

Link to comment
Share on other sites

suta in 13 secunde cu 318IS?? :blink:)) atat luam cu vectra de 75 de cai hahaha.

 

318-ele meu de 143cp ia suta in 9 secunde. cu benzina 99+ de la petrom.

 

P.S.: cand vrei sa scoti un timp bun 0-100 la start de pe loc. apasa pedala pana la podea :PP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.