Jump to content

Ce trebuie schimbat dupa 10.000 km?


Winst

Recommended Posts

Buna seara/Buna ziua am facut doar o data schimbul de ulei,alea,alea de cand am masina,mai exact de cand am adus-o acasa:ulei,filtru ulei,filtru aer,filtru benzina o bucsa si un pivot :) intrebarea este daca dupa 10.000 km schimb tot astea?(desigur fara bucsa si pivot :)) ) masina este un BMW 316i 96' m43 am bagat castrol magnatec 10W40 este bun asta?

Masina are momentan 278.000 de km si aici am o dilema deoarece daca ma uit pe net vad cate un 316 din 92' care zice ca are doar 170.000 km chiar asa sa fie de purtata masina mea sau sa fie date kilometrajele date inapoi la 80% din masini? :))

Edited by Winst
Link to comment
Share on other sites

Intrebi DUPA ce ai bagat uleiul in ea? :unsure:

Pai asta mi l-a recomandat unul dintr-un bar era rupt in gura ... Glumeam :)) pai asa mi-au recomandat de la service-ul unde m-am dus prima data ma gandesc ca aveau ceva habar masina se comporta foarte bine parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Pai asta mi l-a recomandat unul dintr-un bar era rupt in gura ... Glumeam :)) pai asa mi-au recomandat de la service-ul unde m-am dus prima data ma gandesc ca aveau ceva habar masina se comporta foarte bine parerea mea

 

 

Mult mai indicat era un 5w40.

 

Pai asta mi l-a recomandat unul dintr-un bar era rupt in gura ... Glumeam :)) pai asa mi-au recomandat de la service-ul unde m-am dus prima data ma gandesc ca aveau ceva habar masina se comporta foarte bine parerea mea

 

 

Mult mai indicat era un 5w40.

Link to comment
Share on other sites

daca 10W40 nu ti l-a mancat, poti incerca si 5w40. kilometrii nic la a ta nu poti stii daca sunt reali.

Eu am luat un 318i, fabricat in 96 si are acum 195 de mii, eu fac cel mult 10 mii pe an si inainte de mine tot cam acelasi regim, daca ma iau dupa cartea de revizii. In mod normal nu gasesti e36 sub 250-300 de mii km, totusi au peste 15 ani vechime.

Link to comment
Share on other sites

eu as fi incercat alt ulei pt motorul acesta, un 5w40 castrol de ex, cat despre ce sa schimbi acum depinde pe unde mergi cel mai mult, depinde de buzunar si de cum vrei sa intretii masina. Eu schimbam filtrul de ulei si uleiul la 10-12 mii, filtrul de motorina si aer la 20 mii(a mea era diesel).

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Masina are momentan 278.000 de km si aici am o dilema deoarece daca ma uit pe net vad cate un 316 din 92' care zice ca are doar 170.000 km chiar asa sa fie de purtata masina mea sau sa fie date kilometrajele date inapoi la 80% din masini? :))

 

Sunt date inapoi in 97% din cazuri. Cauta pe mobile.de si ai sa vezi ca majoritatea bmw-urilor din 2008-2010 au de la 100.000km pana la 250.000km. Chiar nu inteleg cum pot atatia sa creada ca un diesel din 2000 are 140.000km ... sau si mai si... din 1992 "doar" 170.000km. Nu zic ca nu sunt si exceptii, dar in romania toti vand numai "exceptii".

Acum 2 ani de zile, un amic a vrut sa-si cumpere un seria 5 din 2001 care avea pe bord 170.000km. Dupa ce l-am "testat", se pare ca avea 1.048.000km!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Cam asa ceva :)) Era un 520d motor 1951cm3.

 

 

Daca in toti acei km, motorul ala n-a fost facut cel putin o data, inseamna ca celebrele "cobre" sunt minciuni pe langa asta.

App, dupa ce metoda l-ati testat, cum ati ajuns la concluzia ca are un milion de km?

Link to comment
Share on other sites

Daca in toti acei km, motorul ala n-a fost facut cel putin o data, inseamna ca celebrele "cobre" sunt minciuni pe langa asta.

App, dupa ce metoda l-ati testat, cum ati ajuns la concluzia ca are un milion de km?

 

Pusa pe tester si citite modulele. Au fost gasite erori in modulul de lumini, erori inregistrate la km aceeia dar a fost citita si a doua cheie, care nu a fost sincronizata cu masina dupa ce i s-au dat km inapoi si binenteles si dupa orele de functionare. Toate variantele indicau cam acelasi nr. de km. Cam asta imi aduc aminte.

 

metoda mama omida.

 

Gresit, cu globul de cristal :)

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.