Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

A fost chin in iulie dar sa vezi in august cand au concediu toti europenii ce haos o sa fie pe autostrazi. Vestitul 'STAU' e la putere :)

 

Germania fa-o noaptea, e lejer poti merge cat vrei de tare si constant.

 

Mai tot timpul vara is lucrari in Germania + iasa lumea de la lucru, etc.

 

Fati traseul sa prinzi Germania pe noapte, daca vrei sa o traversezi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am taiat Germania in fiecare vara, timp de 7 ani, cam de 2 ori pe vara dus-intors, ajungeam in jurul orei 23:00 si mergeam aproape constant 160+ fara probleme de trafic.

 

In schimb ziua era criminal, cel putin vara. De atunci nu am mai mers ziua.

 

Pana acuma nu am avut nici o problema noaptea.

 

PS: Nu am mers niciodata in weekend.

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Week-end nu era, dar luna concediilor da. Probabil mai mulți au considerat cĂŁ noaptea e mai liber :D

 

La 160 se cam loveau ei de tine și nu invers. Când am revenit de la Bon la Munchen am mers aproape integral cu 240, ziua. De altfel prefer ziua viteze din astea, mi-e mai ușor sĂŁ anticipez traficul și sunt mai odihnit. Noaptea, mai ales atunci când venea direct din România, era solicitarea prea mare.

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu pot sa merg tare noaptea , mi se pare foarte dubios , bine nu-i inteleg p-aia de merg cu 90-100 cand da ceata aia proasta toamna si primavara..cand ii vad cum ma depasesc(in afara localitatii)..pff , zici ca toti loganistii au night vision pe masini , asa siguri par pe ei Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Nictalopia congenitala ( sau nictalopia progresiva,dobandita ), afectiune pentru persoanele care nu vad bine noaptea, apare din cauza carentei de vitamina A, celulele cu bastonase isi pierd proprietatea de a reactiona in intuneric si adaptarea de la lumina la intuneric se face mai greu.

 

E iremediabila, vit. A ajuta, poti sa mergi la un oftalmolog daca vrei.

 

PS: vit.A se manifesta si pe piele, mai ales la unghii, sunt asa zisele "pieliti", sau maini mai aspre, crapate, piele care se duce...diagnostic 100% la analize.

 

PS. am dat o informatie, asa ca nu sariti, poate pe cineva intereseaza sa isi faca vreun control.

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

nu e cazul la mine, am analizele ok si nici simptomele indicate de tine.

 

eu trebuie sa port ochelari in mod normal si nu-i port, ziua e ok, dar noaptea e dezastru.

 

trebaa e ca aproape toate luminitle se dubleaza sau devin blurry si atunci imi da cu panica.

Link to comment
Share on other sites

La condusul pe timp de noapte cred ca mai contribuie si obisnuinta,asta in cazul in care nu ai probleme medicale.Mai conteaza si farurile si parbrizul ( cat de sablat de la pietricele,praf,etc ).

Cat despre filmuletele de sus,nu mi se pare nimic deosebit sau iesit din comun,conteaza foarte mult cum este zapada,ca daca era sa paraseasca drumul batatorit,va spun eu ca nu mai iesea cu una cu doua.

Link to comment
Share on other sites

O stire interesanta o discuta cei de pe f30post.com : incepand cu 2014,se schimba intervalul de service de la 15.000 mile la 10.000 mile ( adica de la 24.000 km la 16.000 km ) ce parere aveti ?
Link to comment
Share on other sites

PĂŁi ce pĂŁrere sĂŁ am, io cred cĂŁ mi-am exprimat-o și aici și prin toate locurile unde am apucat. Așa am procedat la X3 de când am avut mașina. I-am lĂŁsat cu revizia lor oficialĂŁ și la nevoie (pe la 10k) m-am dus frumos și am schimbat filtrele și uleiul. Am fĂŁcut-o strict pentru mine, din banii mei (bine, oricum toate au fost din banii mei, dar una e sĂŁ fi fĂŁcut 2 schimburi și alta 5 sau 6, nici nu mai știu). Mașina se simte ca ĂŽn prima zi. Și orice ar spune BMW sau alți producĂŁtori, la fel voi proceda.
Link to comment
Share on other sites

10.000 km mi se pare un interval destul de scurt,hai 15.000 km mai merge.Sa stii ca cei care au luat BMW din Germania,Belgia,Olanda,etc masini second hand,cu 200.000 km + ,au fost servisate la intervalele date de producator si merg foarte bine si acum,deci nu vad o problema majora in asta.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Man, cred cĂŁ am explicat chiar aici, pe topic. Nu ne putem compara cu ĂŁia, au alt regim de utilizare. Eu am ales 10k pe baza unor valori medii, nu așa din burtĂŁ. De fapt chiar producĂŁtorul spune cĂŁ ĂŽn anumite situații reviziile se recomandĂŁ la intervale mai scurte. Numai cĂŁ nu prea mai aplicĂŁ nimeni asta. Din n motive. Și nu, nu câștigĂŁ mai mult din revizii decât din cota de piațĂŁ de exemplu prin care atrag clienți sĂŁ cumpere mașinile. BMW are profituri record ĂŽn ultima vreme cu toate reviziile lor rare și gratuite ;)
Link to comment
Share on other sites

BIMMERPOST NEWS

BMW Revises Recommended Oil Change Intervals to 10,000 Miles for 2014+ Models

 

BMW has changed its long time recommended oil change mileage intervals for all 2014 models and beyond. The changes apply to all vehicles produced from July 2013 on.

 

Previously, BMW recommended a 15,000 mile / 24 month Condition Based Service interval, but as of July 2013, the new basic interval will be every 10,000 miles / 12 months. This applies to both gasoline and diesel models.

 

Aici spun ca se aplica modelelor 2014,produse dupa iulie 2013,insa nu vad ce diferente exista la motoare cu cele produse lunile anterioare.Ciudata treaba :angry:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am facut un test drive cu 320d tot cu pachet m si pot sa spun ca am ramas cu gandul la el,imi pare putin rau ca nu am incercat si un model similar cu al tau,cred ca e fun sa turezi motorul pana la 6 k rpm mai ales daca ai si padele pe volan.Trebuie sa recunosc ca am citit toate 53 de paigini cu placere (+ cele 6 cu m3-ul amicului tau),imi dau seama ca esti pasionat de aceasta marca si ca ai facut sacrificii pentru aceasta masina. Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.