Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Daca faci un drum in afara poate postezi si ceva date noi legate de consumul inregistrat si stilul/vitezele de mers. Nu vreau sa para obsesie, stiu ca ai mai fost intrebat, insa am si eu un vedere o astfel de versiune de motorizare pe viitor, doar ca fac multi km anual, ma gandesc si la 320d, cu toate ca imi place benzina infinit mai mult. Practic, sunt curios ce inseamna un consum normal la un mers in extern, acum ca s-a mai si lasat motorul, nu mai e "in rodaj".

Daca vrei un consum bun,mergi pe diesel,daca vrei o masina " fun " 328 este cea mai buna alegere.Am mers destul de mult afara din oras,deci pot concluziona : cel mai putin am consumat pe A1,respectiv 5,7%,mers cu o medie de 100km/h ; cel mai mult am avut in Bucuresti,respectiv 12,2% ,mers cu o medie de 30 km/h in aproximativ 3000 km ( insa nu te gandi ca am tras de ea,80% mers linistit pe EcoPro ) iar media drumurilor facute in afara orasului,destul de des fost in jur de 8,5%.Toate consumurile sunt verificate si la pompa ( benzina numai de 95 :LMAO: foarte rar superioara,diferente zero sau insesizabile ).

 

Mai slabe decat michelin alpin sau dunlop wintersport. Daca exista posibilitatea pe acestea doua le-as alege.

Din pacate seturile de iarna cu jantele styling 415 nu sunt decat cu Pirelli Sottozero,de asta v-am si intrebat ( este si un link atasat cu cateva posturi inainte )

 

Am eu pe jantele de iarna.

Tractiune: 8

Franare: 7

Traiectorie: 9

Recomandarea mea ar fi Michelin Alpin.

Cred ca sunt ok tinand cont ca am xDrive :console:

Link to comment
Share on other sites

Una peste alta consumurile imi par foarte ok, intreb pentru ca incerc sa nu ma incant aiurea si apoi sa zic ca haleste prea mult. Ma uit doar ca 12 si ceva in buxuresti e facut cu o medie destul de mare de viteza, eu nu am prins mai mult de 22 km/h pe cateva sute de km de oras. In afara, sincer e mai putin setoasa a ta decat actuala mea masina diesel, motor 2,4 si trcatiune tot integrala, deci...viitorul suna bine. :)
Link to comment
Share on other sites

Mi s-a mai spus acest lucru vizavi de viteza medie in Bucuresti,nu stiu ce sa zic,asa indica CB-ul !

Partea frumoasa a acestei masini fata de un diesel este ca poti accelera pana la 6000 - 7000 ture,iar senzatia este super,cei care au benzina stiu despre ce vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

Consumurile sunt foarte ok, insa eu as fi ales un F31, mai ales cu m-pack + grile performance, am vazut unul pe albastru le mans live, arata foarte bine, seamana foarte mult cu F11, nu stiu de ce naiba mi se pare mai misto spatele la touring decat la sedan, cred ca am innebunit :))))))

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu poti alege alta marca de anvelope cu jantele alea? Doar astea le au la pachet?

 

N-am avut experiente cu Pirelli, insa pot sa-ti spun ca Dunlop Wintersport M3 sunt geniale iarna la aderenta...fac insa foarte usor galme. Am avut si pe e46 si pe e39 si pe e90-ul de acum...si n-a fost iarna sa nu fac o galma la vreuna :) Ca dimensiuni am avut de 16" si 17" non-runflat...sunt foarte sensibile.

 

Cred ca iarna viitoare ma voi orienta catre Goodyear sau Michelin...sa vad ce mai apare la inceput de sezon.

Link to comment
Share on other sites

+1 pentru Dunlop Wintersport M3, aderenta excelenta pe zapada si confort excelent pe E60 225/50/17

+1 pentru Continental WinterContact TS830P, de asemenea aderenta foarte buna pe zapada si confort ridicat pe E46 195/65/15

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Consumurile sunt foarte ok, insa eu as fi ales un F31, mai ales cu m-pack + grile performance, am vazut unul pe albastru le mans live, arata foarte bine, seamana foarte mult cu F11, nu stiu de ce naiba mi se pare mai misto spatele la touring decat la sedan, cred ca am innebunit :))))))

 

Si mie imi place foarte mult F31,insa,la momentul achizitiei imi era foarte greu sa gasesc unul cu M Pack si 328iX,iar sa astept +4 luni nu cred ca suportam,asa ca am ales calea cea mai simpla si am luat acest " amarat " F30 negru cu negru :LMAO:

 

Nu poti alege alta marca de anvelope cu jantele alea? Doar astea le au la pachet?

 

N-am avut experiente cu Pirelli, insa pot sa-ti spun ca Dunlop Wintersport M3 sunt geniale iarna la aderenta...fac insa foarte usor galme. Am avut si pe e46 si pe e39 si pe e90-ul de acum...si n-a fost iarna sa nu fac o galma la vreuna :) Ca dimensiuni am avut de 16" si 17" non-runflat...sunt foarte sensibile.

 

Cred ca iarna viitoare ma voi orienta catre Goodyear sau Michelin...sa vad ce mai apare la inceput de sezon.

 

Nu pot alege fiindca asa este configurat pachetul/oferta,iar daca as cumpara separat,m-ar costa cu cel putin 500 euro mai mult.

 

+1 pentru Dunlop Wintersport M3, aderenta excelenta pe zapada si confort excelent pe E60 225/50/17

+1 pentru Continental WinterContact TS830P, de asemenea aderenta foarte buna pe zapada si confort ridicat pe E46 195/65/15

Am avut ambele anvelope enumerate de tine si nu am decat cuvinte de lauda,in special pentru Continental,dar situatia sta cum sta in cazul meu.Partea interesanta este ca la F30 practic au pus dimensiunile anvelopelor de la E60,si eu initial vroiam sa aleg setul pe 17" cu anvelope 225/50 R 17,dar m-am razgandit si nu vreau decat 18" :thumbsup: Azi merg la Apan si ma hotarasc,am vorbit ieri si au pe stoc cate un set pe 17" si unul pe 18", le vad live si decid.

Link to comment
Share on other sites

Consumurile sunt foarte ok, insa eu as fi ales un F31, mai ales cu m-pack + grile performance, am vazut unul pe albastru le mans live, arata foarte bine, seamana foarte mult cu F11, nu stiu de ce naiba mi se pare mai misto spatele la touring decat la sedan, cred ca am innebunit :))))))

 

Si mie imi plac mai mult masinile touring decat sedan, eu visez la un CLS shooting brake, eu cred ca am imbatranit :)))

Link to comment
Share on other sites

FRE, am citit si eu topicul. Frumoasa masina. Imi place ca e pe benzina. Sper sa n-ai nicio problema cu ea.

 

La fel merg si eu prin oras, cu ochii in 4 pentru a proteja jantele si cauciucurile. E putin frustrant, dar imi trece de fiecare data cand o vad :p

 

Apropo, suntem oarecum vecini :D

Link to comment
Share on other sites

FRE, am citit si eu topicul. Frumoasa masina. Imi place ca e pe benzina. Sper sa n-ai nicio problema cu ea.

 

La fel merg si eu prin oras, cu ochii in 4 pentru a proteja jantele si cauciucurile. E putin frustrant, dar imi trece de fiecare data cand o vad :p

 

Apropo, suntem oarecum vecini :D

Multumesc ! Daca suntem oarecum vecini oare de ce nu ne-am vazut pana acum ?

Link to comment
Share on other sites

Probabil pentru ca tu mergi zilnic spre centru, iar eu spre periferie :D Poate ne vedem prin trafic, totusi :p

 

Mi-am amintit ca spuneai de intersectia de la Razoare. Acolo si eu fac coada in urma mea cand trec peste sinele de tramvai, cred ca ma injura toti care prin rosu din nou din cauza mea, dar n-am ce sa fac :D

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Doar ce m-am intors de la Braila,am fost si la Apan,daca tot am avut timp 1 ora am si facut o revizie de ulei + filtru ulei precum si filtrul de aer,cost total aproape 600 ron :thumbsup: Ce este interesant ca dupa revizie,CB-ul arata urmatoarea revizie dupa 21.000 km :console:
Link to comment
Share on other sites

N-o fi pt placute in 21.000 ?

 

Este pentru ulei,insa,daca imi aduc bine aminte,cand am luat masina imi arata 24.000 km de aici si mirarea mea ca imi afiseaza acum dupa schimb doar 21.000 km.Cat despre placute frana,mai am 26.000 km pe fata si 27.000 km pe spate in conditiile in care am rulat pana acum aproximativ 15.500 km.

 

21.000km sau peste 2ani? Nu e putin cam mult? Ma refer la partea cu 2 ani..

Sincer si mie mi se pare cam mult,chiar am discutat in service vizavi de aspectul asta si mi-au spus clar ca nu sunt probleme,chiar au ramas pe acolo mirati ca fac revizia acum in conditiile in care mai aveam de mers dupa CB vreo 8000 km sau 04/2015.

Link to comment
Share on other sites

misto meniul ala de service ! :thumbsup:

 

eu uleiul l-as schimba la jumate din cat zic ei in cazul diesel, nu stiu cum e cu benzina la bmw dar pt liniste tot la jumate as schimba.

Eu l-am schimbat acum ca am avut drum pe acolo,altfel nu bag mana in foc ca as fi facut-o,cu toate ca nu costa o avere :flowers:

 

Revenind putin la discutia benzina vs. motorina vizavi de consum,la intoarcere de la Braila,am mers impreuna cu un 740xd,in conditii ”alerte”,depasit tot ce s-a putut ( si chiar a fost mult de depasit,destul de aglomerat mi s-a parut de la Braila via Slobozia catre A2 ) iar pe autostrada de la 160 in sus : ca si consum : 328i xDrive 9,1 si 740xDrive 7,6.Concluzia este ca pentru consumuri decente spre mici tot dieselul este solutia :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am schimbat acum ca am avut drum pe acolo,altfel nu bag mana in foc ca as fi facut-o,cu toate ca nu costa o avere :flowers:

 

Revenind putin la discutia benzina vs. motorina vizavi de consum,la intoarcere de la Braila,am mers impreuna cu un 740xd,in conditii ”alerte”,depasit tot ce s-a putut ( si chiar a fost mult de depasit,destul de aglomerat mi s-a parut de la Braila via Slobozia catre A2 ) iar pe autostrada de la 160 in sus : ca si consum : 328i xDrive 9,1 si 740xDrive 7,6.Concluzia este ca pentru consumuri decente spre mici tot dieselul este solutia :sorcerer:

 

Woaw ce consum la 7-le ala :o Daca zici ca a mers la fel ca tine mi se pare unul foarte bun tinand cont de diferenta de greutate intre 3 si 7. Nici al tau nu e rau totusi :goodjob: Septarul era facelift cumva ?

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Multumesc la fel si tie,ahhh,era sa uit,vezi ca vine toamna,stii tu la ce ma refer :console: ,te-ai hotarat la ceva ?

da, sunt inca in cautari, va fi 320d sau xD; fie Estoril Blue daca e M packet, daca nu va fi un Mineral grey sport line;

in Octombrie termin cu competentele astea care ma innebunesc de-a dreptul si cum am scapat de ele ma pun pe cumparat masina!

ce caut nu prea gasesc, pentru ca veau si navi prof si Harman Kardon si automata sport si culoarea... si pana in 25-30000km

Este un singur M packet cum mi-ar placea dar are navi bussiness asa ca iese din discutie;

Cum o cumpar o posetez aici!

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.