Jump to content

Dimensiuni anvelope


bogdan-cta

Recommended Posts

Anvelopele deraliu snow au cuie e alta treaba pt ca nu mai conteaza cativa mm in plus, si constructia trebuie sa fie robusta ca sa bu sfasie anvelopa daia sunt mici, si zapada ca sa ai yractiune pe ea nu trebuie sa fie batatorita trebupe ca de cauciucultau sa fie lipita suficienta zapada incat aderanta sa fie zapada pe zapada, plus ca 90 la suta iarna rulezi pe asfalt ud unde anvelopa mai lata e mai buna decat cea ingusta. In fine echipativa cum doriti. Drumuri bune sa aveti

 

Pe langa faptul ca ai fost corijent la fizica, tin sa cred ca nici la limba romana nu ai fost mai bun.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat acum pentru iarna asta 215/55/R16(pireli spate si dunlop fata), si cei de acolo mi-au spus ca sunt ok pentru masina mea. Sunt sau nu bune?...sunt prea mari? nu de alta, dar data viitoare sa stiu ce sa iau.

 

Nu are nimica cel mai importanta e starea cauciucurilor, oricum pe viitor e mai bine cu 205/55R16

Link to comment
Share on other sites

E putin 4 mm pt profil de iarna o sa te duca doua ierni dar in nici un caz daca o sa faci 40 de mii de km.

 

Nu prea ma pricep, nu am mare experienta, insa iarna trecuta am avut continental pe un logan...si am facut aprox 15 mii km si nu aveau uzura prea mare. Acum banuiesc ca depinde mult si de stilul de condus. Am pus 40 mii km maxim, banuiesc ca nu voi depasi 30, insa cine stie. fac cam 1000 km pe saptamana.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

salut, de vreo cateva zile imi caut jante de tabla pentrul sezonul rece pe care o sa le echipez cu anvelope de iarna noi. acum vine partea la care am nedumeriri: nu stiu ce marime de jante sa aleg, pe 15" sau 16" si automat ce marimi la anvelope(195/65/15 sau 205/55/16). in principal eu a-si dori ceva cu garda mare la sol, de exemplu: 205/60/16 daca e posibil. un prieten mi-a zis ca la modelul FL nu intra jantele pe 15" din cauza etrierilor. inca nu am incercat pana acum o janta pe 15" de tabla. ce marca/marci de anvelope imi recomandati la un buget de 1000 lei pentru anvelope???

 

model bmw 318d, touring, an 2004, FL

Link to comment
Share on other sites

salut, de vreo cateva zile imi caut jante de tabla pentrul sezonul rece pe care o sa le echipez cu anvelope de iarna noi. acum vine partea la care am nedumeriri: nu stiu ce marime de jante sa aleg, pe 15" sau 16" si automat ce marimi la anvelope(195/65/15 sau 205/55/16). in principal eu a-si dori ceva cu garda mare la sol, de exemplu: 205/60/16 daca e posibil. un prieten mi-a zis ca la modelul FL nu intra jantele pe 15" din cauza etrierilor. inca nu am incercat pana acum o janta pe 15" de tabla. ce marca/marci de anvelope imi recomandati la un buget de 1000 lei pentru anvelope???

 

model bmw 318d, touring, an 2004, FL

 

 

Eu zic sa incepi cu a cauta pe realoem.com dupa masina ta CE ROATA DE REZERVA AI (o sa ii gasesti si codul gentii acolo..) si il folosind datele alea ca punct de plecare... pui ce trebuie si apropiat de recomandarea producatorului.

 

Trebuie tinut cont ca orice abatere de la ce se recomanda poate lovi aripa sus (la hopuri, gropi..) lateeral , pe interior, adica viraj maxim, sa nu incapa pir si simplu de ETRIER... Si chia rdistanta dintre prezoane la geanta sa fie DIFERITA!

 

Am spus destul? ;)

Link to comment
Share on other sites

Pe 320d 2004 nu au intrat jante pe 15 pentru ca dau in etrier, astea fiind incercate de pe un e36. Ar mai fi o alternativa pe 15 si anume, am incercat jante pe 15 de e39, deci et mai mic si au incaput. Nu cred ca sunt in carte trecute jante pe 15 pe FL,min 16'.
Link to comment
Share on other sites

salutare colegilor, azi ma rezolvat cu jantele si anvelopele de iarna. am gasit pe un site de anunturi 4 jante de tabla pe 15" echipate cu anvelope de iarna firestone winterhawk 2evo marime 195/65/15 91T cu DOT 4812 in stare foarte buna plus capace originale BMW pe 15", pe care le-am platit la un pret ca de black friday :laugh: doar 500 lei. sper si cred ca am facut o afacere buna. acum mai ramane sa ninga sa vedem cum se comporta.

P.S. cu ocazia asta am descoperit ca pe partea stanga spate am arcul rupt(cel original), iar pe partea dreapta spate arcul original a fost inlocuit nu de mult timp cu unul marca Sachs(arata ca nou). deja sunt in cautare de unul nou sa-l inlocuiesc pe cel rupt dar pana acum ce am gasit costa undeva la 205-225 lei bucata. cum ma sfatuiti: sa-l inlocuiesc pe cel rupt cu unul nou marca Sachs sau sa le schimb pe ambele???

va salut, o seara buna

 

asa arata anvelopele.

post-69698-0-76265300-1417016315_thumb.jpg

post-69698-0-75452400-1417016322_thumb.jpg

Edited by Cosmin Andrei
Link to comment
Share on other sites

salutare colegilor, azi ma rezolvat cu jantele si anvelopele de iarna. am gasit pe un site de anunturi 4 jante de tabla pe 15" echipate cu anvelope de iarna firestone winterhawk 2evo marime 195/65/15 91T cu DOT 4812 in stare foarte buna plus capace originale BMW pe 15", pe care le-am platit la un pret ca de black friday :laugh: doar 500 lei. sper si cred ca am facut o afacere buna. acum mai ramane sa ninga sa vedem cum se comporta.

P.S. cu ocazia asta am descoperit ca pe partea stanga spate am arcul rupt(cel original), iar pe partea dreapta spate arcul original a fost inlocuit nu de mult timp cu unul marca Sachs(arata ca nou). deja sunt in cautare de unul nou sa-l inlocuiesc pe cel rupt dar pana acum ce am gasit costa undeva la 205-225 lei bucata. cum ma sfatuiti: sa-l inlocuiesc pe cel rupt cu unul nou marca Sachs sau sa le schimb pe ambele???

va salut, o seara buna

 

asa arata anvelopele.

 

Intotdeauna ambele!

Nici nu cred ca se vand separat. Poate la mana a doua...

Ferifica si amortizoarele sa "lucreze" la fel.. cat de cat.

 

Afla cat e manopera si poate merita sa cheltui o data si sa schimbi si amortizoarele.

 

Stiu ca in fata se pun amortizoare Bilstein (se spune ca.sunt cele mai fiabile...) Nu stiu in spate..

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

se gasesc si separat http://www.epiesa.ro/arc-spiral-bmw-seria-3-touring-e46-318-d-sachs-996723/18466/10213/cod-1386329/ sper sa nu se considere pubicitate pentru site-ul respectiv. cateva poze cu cel vechi si rupt stanga spate si una ce cel 'nou" dreapta spate

post-69698-0-09013200-1417020542_thumb.jpg

post-69698-0-52137700-1417020548_thumb.jpg

post-69698-0-54254800-1417020556_thumb.jpg

post-69698-0-01411200-1417020566_thumb.jpg

Edited by Cosmin Andrei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.