Jump to content

Achizitie Seria 1


nick20pub

Recommended Posts

da acum il f....la cap cu ce isi putea lua: sunt banii lui, el decide pentru ei ca doar nu s-a facut colecta publica aici pentru a-si cumpara masina si il judecam ca nu a folosit banii bine, el a cerut doar un sfat legat de achizitia unui bmw versus un golf diesel de pe autovit, si bineinteles ca fiind un forum bmw i s-a spus sa ia bmw-ul, mai ales ca il lua de la un dealer, cu o garantie si un istoric al reviziilor.

 

eu zic ca el a procedat mai rational, alegand sa cumpere o masina de la un dealer auto renumit...weltauto (nu de alde nicauto din constanta de pe autovit), cu ceva garantie; ca masina are ceva probleme, e regretabil,si cei de la weltauto ar trebui sa isi faca mea culpa ca vand masini cu deficiente(desi cand te gandesti ca piata de masini second hand din romania se bazeaza pe niste iluzii si niste preturi de dumping la niste masini super masluite...deci concurenta e mai perfida si mai lipsita de credibilitate), insa acum se va duce frumos la dealer si va beneficia de garantie.

 

toate se rezolva in felul lor, nu ceda si insista la weltauto sa se remedieze totul, si suie-te in masina si mergi la mare,la munte, distreaza-te ca viata nu se rezuma la o suma de bani sau la o masina.

Link to comment
Share on other sites

da acum il f....la cap cu ce isi putea lua: sunt banii lui, el decide pentru ei ca doar nu s-a facut colecta publica aici pentru a-si cumpara masina si il judecam ca nu a folosit banii bine, el a cerut doar un sfat legat de achizitia unui bmw versus un golf diesel de pe autovit, si bineinteles ca fiind un forum bmw i s-a spus sa ia bmw-ul, mai ales ca il lua de la un dealer, cu o garantie si un istoric al reviziilor.

 

eu zic ca el a procedat mai rational, alegand sa cumpere o masina de la un dealer auto renumit...weltauto (nu de alde nicauto din constanta de pe autovit), cu ceva garantie; ca masina are ceva probleme, e regretabil,si cei de la weltauto ar trebui sa isi faca mea culpa ca vand masini cu deficiente(desi cand te gandesti ca piata de masini second hand din romania se bazeaza pe niste iluzii si niste preturi de dumping la niste masini super masluite...deci concurenta e mai perfida si mai lipsita de credibilitate), insa acum se va duce frumos la dealer si va beneficia de garantie.

 

toate se rezolva in felul lor, nu ceda si insista la weltauto sa se remedieze totul, si suie-te in masina si mergi la mare,la munte, distreaza-te ca viata nu se rezuma la o suma de bani sau la o masina.

 

Perfect de acord. Multumesc de urari :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update:

 

Am fost vineri la MHS in Militari. Dupa vreo 2 ore m-au sunat sa imi spuna ceea ce era evident, ca trebuie o investigatie mai amanuntita si ca trebuie demontat motorul si verificat care sunt problemele de fapt. Cost estimat 1000-1500 RON. Baietii de la weltauto au zis ca degeaba le duc deviz ca trebuie sa confirme problemele si mecanicii lor, asa ca am renuntat la investigatii suplimentare la MHS si ieri am mers la weltauto(cu hartiuta de la MHS in care se recomanda sa nu mai circul cu ea pana la remedierea problemelor). Dupa 20 min baietii de la weltauto au zis ca intr-adevar masina are probleme si ca ei nu stiu ce sa ii faca mai departe si ca sa merg cu ea la orice service autorizat bmw iar ei deconteaza conform garantiei: 70% din piesele incluse in garantie. Restul de 30% precum si manopera le platesc eu(asta pentru ca ei nu sunt in stare sa o faca).

 

Baietii de aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/124938-service-premium-bucuresti/ mi-au lasat o impresie foarte buna, chiar se implica si sunt ok ca tarife, dar nu sunt autorizati din pacate. Sper sa gasim o solutie cumva.

 

Cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Am fost vineri la MHS in Militari. Dupa vreo 2 ore m-au sunat sa imi spuna ceea ce era evident, ca trebuie o investigatie mai amanuntita si ca trebuie demontat motorul si verificat care sunt problemele de fapt. Cost estimat 1000-1500 RON. Baietii de la weltauto au zis ca degeaba le duc deviz ca trebuie sa confirme problemele si mecanicii lor, asa ca am renuntat la investigatii suplimentare la MHS si ieri am mers la weltauto(cu hartiuta de la MHS in care se recomanda sa nu mai circul cu ea pana la remedierea problemelor). Dupa 20 min baietii de la weltauto au zis ca intr-adevar masina are probleme si ca ei nu stiu ce sa ii faca mai departe si ca sa merg cu ea la orice service autorizat bmw iar ei deconteaza conform garantiei: 70% din piesele incluse in garantie. Restul de 30% precum si manopera le platesc eu(asta pentru ca ei nu sunt in stare sa o faca).

 

Baietii de aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/124938-service-premium-bucuresti/ mi-au lasat o impresie foarte buna, chiar se implica si sunt ok ca tarife, dar nu sunt autorizati din pacate. Sper sa gasim o solutie cumva.

 

Cam atat.

Mie mi se par cam muisti...pai ce plm, mecanicii lor nu s-au uitat la masinile pe care le pun ei la vanzare??????

 

Si de ce trebuie sa platesti tu 30%??? In contractul de garantie ce scrie?E undeva in contract o clauza de incapabilitate a weltauto?

 

Platesti tu suma integral si apoi ei iti deconteaza pe baza facturii? vezi sa nu fie o limita superioara, pentru ca daca e vorba de exemplu de inlocuit motor......ajungi departe rau la un service autorizat bmw; solutii totusi cred ca exista...........si cred ca se poate sa rezolvi totul cu investitii minime.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se par cam muisti...pai ce plm, mecanicii lor nu s-au uitat la masinile pe care le pun ei la vanzare??????

 

Si de ce trebuie sa platesti tu 30%??? In contractul de garantie ce scrie?E undeva in contract o clauza de incapabilitate a weltauto?

 

Platesti tu suma integral si apoi ei iti deconteaza pe baza facturii? vezi sa nu fie o limita superioara, pentru ca daca e vorba de exemplu de inlocuit motor......ajungi departe rau la un service autorizat bmw; solutii totusi cred ca exista...........si cred ca se poate sa rezolvi totul cu investitii minime.

 

Scrie si de asta cu 30%(pentru km intre 70 si 80 K) si de manopera in conditiile din garantie de pe site... Daca nu schimb motorul cu totul(sper sa nu fie cazul totusi) mai mult ma sperie manopera si piesele neacoperite(garnituri etc.) decat cei 30% din piesele acoperite.

Cu totul probabil voi sustine cam 50% din costuri, depinde cat va fi manopera si ce se va schimba.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o teapa super grosolana mai ales ca nu vine de la o "firmulitza" de cartier.

Cum naiba, firma de vanzari masini second, sa nu verifici amanuntit o masina rulata pe care o cumperi....sau poate pretul a fost asa de bun incat au inchis ochii si vedem dupa cum ne scapam de ea(pe cine tepuim).

Rusine...si cand ma gandesc sa si eu eram aproape sa cumpar o masina de la ei.

Link to comment
Share on other sites

Sunt multe masinile de la Weltauto care sunt de fapt venite pe filiera Germania - samsar - Weltauto, masini cu istoric fabricat si cu eventuale probleme. Putine sunt cu carte service, nelovite si in mintile lor. Ganditi-va ca cine isi ia o masina noua si are grija de ea, nu are probleme de niciun fel, nu o vinde pe 2 lei la weltauto oricat de avut ar fi. Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca sunt asa multe tepe la Weltauto. Multe din masinile de acolo au fost vandute ca si avans de masina noua. Ma refer la majoritatea VW, Seat, Skoda si Audi. Eu personal nu mi-as lua alta marca de la ei.

Desi au acelasi nume, Weltauto, sunt firme separate (proprii) ale dealerilor, neavand legatura un weltauto cu altul. Fiecare isi comercializeaza propriile masini, negociaza preturi... Sa nu uitam de masinile achizitionate de ei de la firmele de leasing operational, la pachet.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

sunt interesat de achizitionarea unui 118 d 2009 euro 5

 

Ca idee va rog sa ma sfatuiti daca ar fi mai bine sa o iau de pe mobile.de sau pot lua de pe autovit?

am gasit:

http://www.autovit.ro/bmw-118-C29835793.html?utm_source=automarket&utm_medium=cpc&utm_content=BMW%252B118%252B%252B%25252F%252BDiesel%252B%2525282009%252529&utm_campaign=Autovit+bonus

 

Am auzit acum si probleme pe partea tehnica cu distributia dar si probleme cu km dati inapoi.

Vreau sa iau o decizie fie pt un seria 1 sau ma orientez spre alte marci.

multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

 

Si te-ai uitat pe mobile.de ca sa vezi cat costa acest model, cu aceleasi dotari si nr de km asemanatori?

Edited by vogy
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Da asa ma gandeam si eu :)) ... Acum faza e ca ce am gasit e pe la 11.000 , de ex. http://www.mobile.de/ro/marcă/bmw/model/118/vhc:car,cnt:de,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:bmw,mdl:118,frn:2009-01,frx:2009-12,prx:11001,ful:diesel,ger:manual_gear,xhl:true/pg:vipcar/182163772.html

 

Dar initiativa mea este sa iau un 118d in detrimentul unui golf 6 , din ce am vazut pe mobile.de sunt cam la acelasi pret! Adica 8500 10000

Acum ce sa zic , m-am gandit ca seria 1 nu a avut aceeasi popularitate si ar fi oportunitate sa trec la o masina premium decat golf cu 2.0 sau ..

Cel mai important este sa iau o masina buna .. Altfel ma usuca :))) figurat.

Ce interval de preturi ar trebui sa caut sau mai bine spus la ce sa ma astept

;)

Edited by gigi222
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Urmeaza sa imi achizitionez prima masina. Cum bugetul meu este de maxim 8000 EUR, ma uitam dupa un golf V. Asta pana weekendul trecut cand am primit o oferta pentru un 118d din 2005, recomandat de cineva cunoscut. Am facut un drum de 10 ore cu trenul dus-intors doar ca sa vad masina, insa din pacate propietarul m-a sunat azi sa imi spuna ca s-a razgandit si nu mai vinde. Masina mi-a placut la nebunie insa din pacate pe autovit nu prea gasesc nimic care sa nu fie dubios sau in afara bugetului meu.

Singurul anunt care mi s-a parut relativ de bun simt si in buget ar fi acesta:

 

http://www.autovit.ro/bmw-118-C29055108.html

 

Din cate am citit la motoarele astea generatie 2007-2008 sunt probleme la distributie, el zice ca a fost schimbata la 120.000, dar desi are factura nu m-as baza pe asta, asa ca s-a mai adauga vreo 3-4000 lei la pretul masinii + timbrul de mediu(in jur de 1000 eur in functie de emisii).

 

As vrea sa stiu care este parerea voastra, merita vazuta masina oare? Care e pretul maxim pe care l-ati plati pentru ea?

Mai stiti si alte surse unde as putea gasi anunturi pentru seria 1, altele decat autovit si acest forum(aici am cautat dar nu gasesc decat de la seria 3 in sus care din pacate nu este in buget)?

Si nu in ultimul rand, are rost sa mai caut seria 1 tinand cont de bugetul meu?

 

Multumesc

Edited by BeB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut,

 

Am inceput topicul la cumparare. Revin cu un update cand ma gandesc la vanzare :)

 

Ca un scurt rezumat, dupa luni de stres, nervi si umblat pe la service, am schimbat urmatoarele:

 

Distributie (avea o patina sparta), supape simeringuri (manca ulei intr-o veselie), garnitura baie ulei, garnitura pompa vacuum, ax cu came admisie(avea gauri in el de parca fusese atacat chimic),ax valvetronic, niste tacheti, ulei+baie cutie automata(nu era musai dar schimba mai bine acum si a mai scazut usor consumul), valve solenoid vanos, vanos evacuare etc. Asta pe langa placute+discuri, bieleta directie dreapta si ce mai schimbasem eu la inceput.

 

Toata distractia a costat vreo 4500 eur din care vreo 3000+ au decontat baietii de la WA.

 

Per total in masina au intrat 12000+ EUR (pret achizitie+inmatriculare+reparatii) din care vreo 9000 din buzunarul meu.

 

Masina merge decent acum, nu mai mananca ulei, consumul s-a stabilizat cam la 13.5-13.7 in Bucuresti cu traficul de acum.

 

O voi pune la vanzare cu 9.5 k pe autovit si vad ce iese. Poate reusesc sa o vand acum cat nu mai are probleme :)

Link to comment
Share on other sites

Inca mai da o eroare pe tester legata de vanos(desi am schimbat si valvele si vanos-ul pe evacuare). Singura cauza posibila ar mai ramane pompa de ulei care costa 3000+ lei plus inca vreo 200 euro manopera. La cate am schimbat imi e teama sa mai bag aproape 1000 euro si sa constat ca tot nu se rezolva.

 

Oricum daca nu scot 9000 nu o dau. Ca nu am ce sa imi iau in locul ei.

Edited by nick20pub
Link to comment
Share on other sites

Pai nu inteleg......aia de au reparat-o au fost blat cu weltauto si au remediat doar partial sa nu cheltuie prea mult?si nu inteleg legatura dintre pompa de ului si vanos?

 

oricum...greu sa mai recuperezi ceva bani la o vanzare, si in continuare mi se pare revoltator si trist ca se intampla asa ceva la achizitia unei masini de la un dealer ce se doreste de incredere.

Link to comment
Share on other sites

Eroarea e 2A88 Vanos Exhaust..sau ceva de genul. Eroarea asta are mai multe cauze posibile: lipsa ulei, valve defecte, vanos defect, presiune ulei insuficienta.

Primele 3 au fost eliminate, deci ar mai ramane doar presiunea insuficienta (ceea ce e plauzibil ca se mai aprinde la rece cateodata senzorul de presiune de ulei pentru cateva secunde).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.