Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

Ambii vor lua cu suspendare (si soferul si cel care a incredintat masina cu toate ce stia ca soferul are doar B-ul.

Acum depinde si de rudele victimelor si de proces cum va decurge.

Oricum 100% nu e prima data cand soferul(pustiul de 20 de ani cu B-ul) conduce camionul respectiv.

 

Cu suspendarea nu cred ca ai dreptate dar cu 100% si eu sunt 100% convins. S-a mers pe ideea "lasa-l ca e baiat descurcaret" !

Link to comment
Share on other sites

Au pus prea mult pe remorca aia... Si nu zic degeaba asta. Daca era incarcata normal nu se rasturna. Ma rog, nu s-ar fi rasturnat nici asa daca masina era condusa normal, dar boii-s boi.

 

Doar daca vede cineva incarcatura aia isi face cruce. Nu cred ca se pune problema sa nu-i arda dupa ce se vede in filmare.

 

Si un edit ca acum mi-am dat seama: n-au tras chingi peste incarcatura deci alta neglijenta criminala.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Sunt ferm convins de ,,cu suspendare'',pentru ca asa sunt legile din romania.

Sunt persoane care au avut evenimente rutiere mult mai grave (sa nu intelegeti o secunda ca consider ca asta a fost un eveniment rutier normal)si care au luat cu suspendare.

Vinovatul principal este soferul de drept al camionului care a incredintat pustiului masina.

Ca parere pesonala,ambii merita sa intre la puscarie.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca se lasa cu puscarie. Permis din culo, incarcatura neasigurata, supraincarcare a remorcii (asta se poate proba pe loc, ca bustenii nu-i fura nimeni) + viteza. Parca e suficient. Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

 

Si un edit ca acum mi-am dat seama: n-au tras chingi peste incarcatura deci alta neglijenta criminala.

 

Pe vremuri se puneau lanturi, oricum ele cedeaza in astfel de cazuri. Se pare ca a cedat si suprastructura montata pe sasiu, asa vad eu din film.

 

Problema e alta zic eu. E felul nostru de a face business. Si am intalnit asta de multe ori, chiar si printre cunoscuti. Daca vine un sofer bun cu experienta si fara evenimente si cere 2500 lei e usuit si e preferat cel tanar sau cel gata sa raspunda oricand la "provocari". Ii dam 1500 si gata. Il trezim oricand, il trimitem oriunde. Azi Iasi, maine Oradea si tot asa. "Hai ma ca se descurca". Utati-va cu atentie la comportamentul in tarfic al marii majoritati a soferilor angajati si va veti convinge. Ce vedem pe strazi e efectul, cauza trebuie cautata mult mai in spate.

Pe vremuri aveam o ruda, sef de coloana/parc auto la ITIA. In weekend sau seara cand auzea fixul de acasa sunand, atunci nu erau mobile, tresarea. Sa nu fi fost un accident cu mortaciune sau raniti. Sa nu se fi intamplat ceva cu marfa. Sa nu aia, sa nu aia! E vorba de responsabilitate aici. Mai tineti minte basculanta care circula cu bena ridicata si a doborat o pasarela de pe dn 1? Care a cazut pe o Fiesta parca, au fost ceva raniti daca nu chiar morti. S-a intamplat ceva de atunci? Nimic.

 

Din pacate mor oameni, aparent nevinovati...

Link to comment
Share on other sites

De lanturi nu stiu. In schimb locuiesc intr-o zona in care se exploateaza intesiv padurile si stiu ca masinile alea vechi aveau cabluri de otel. Cu alea incarcau si cu alea se asigura incarcatura cand era masina incarcata. Nu aveau cum sa cedeze.

 

Cele de generatie noua nu mai au sistemul ala cu troliu actionat pneumatic + cabluri de otel. Le incarci cu macaraua aia cu graifar. Si in consecinta trebuie sa asiguri incarcatura. Si sub nicio forma nu ai voie sa incarci peste racoante (tepusele alea care tin incarcatura, pe intelesul tuturor).

Link to comment
Share on other sites

Ori au gresit cei care au scris articolul, ori ceva nu se leaga.

"...bĂŁrbatul de 43 de ani, care avea permis de conducere pentru categoria C, se afla ĂŽn probe la firma care a exploatat masa lemnoasĂŁ și ar fi trebuit sĂŁ transporte lemnele aduse din pĂŁdure." Pai este camion cu remorca, trebuie C+E...

Link to comment
Share on other sites

De lanturi nu stiu. In schimb locuiesc intr-o zona in care se exploateaza intesiv padurile si stiu ca masinile alea vechi aveau cabluri de otel. Cu alea incarcau si cu alea se asigura incarcatura cand era masina incarcata. Nu aveau cum sa cedeze.

 

Cele de generatie noua nu mai au sistemul ala cu troliu actionat pneumatic + cabluri de otel. Le incarci cu macaraua aia cu graifar. Si in consecinta trebuie sa asiguri incarcatura. Si sub nicio forma nu ai voie sa incarci peste racoante (tepusele alea care tin incarcatura, pe intelesul tuturor).

 

Lanturi mai folosesc si canadienii am vazut. La racoante ma refeream ca au cedat cand vorbeam de suprastrucatura; ele vin montate pe sasiul camionului/remorcii. Probabil de la faptul ca erau asezati bustenii peste, ai drepate. Uita-te la slowmotion sau cum ii spune si vei vedea ca au stat legate pana la impactul lateralului cu solul.

 

Si acolo la incarcare tot lipsa de responsabilitate, sau goana dupa ceva bani in plus. Sau amandoua. "Lasa ma ca merge, de cate ori nu am mers noi cu ele asa..."

 

Dar raman la ideea mea. Unui sofer responsabil nu i se itampla asa ceva, nu pleca cu ea incarcata asa, nu mergea tare, o impingea :), isi dadea demisia :) Iar un sofer responsabil e preferat de un angajator responsabil s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tocmai am aflat acum, de la stirile Protv, ca soferul BMW-ului era de etnie cioroi cu ceafa cat un butoi, iar la spital i-au venit rudele cu fuste lungi si palarii sa-l sustina.

si cica mai e si semianalfabet :unsure:

 

http://www.antena3.ro/romania/soferul-care-a-lovit-o-ambulanta-in-pitesti-si-a-a-ucis-doi-oameni-este-semianalfabet-233083.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.