Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

e36 nu a stralucit la stele de siguranta :) are 1stea jumate

 

http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_1997/15.aspx

 

la e46 parca difera nfl de FL , in principiu are 4 stele(daca e in toate mintile) , ca si comparatie

 

loganul are 3 stele

 

http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx

 

deci e mai bun decat e36-le

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

e36 nu a stralucit la stele de siguranta :) are 1stea jumate

 

http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_1997/15.aspx

 

la e46 parca difera nfl de FL , in principiu are 4 stele(daca e in toate mintile) , ca si comparatie

 

loganul are 3 stele

 

http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx

 

deci e mai bun decat e36-le

 

Krebs, sunt generatii total diferite, iar stelele sunt acordate pentru un anumit tip de accident, in nici un caz frontal cu lateral.

Acum cativa ani, la Ploiesti un e36 a rasturnat un sprinter cu 14 persoane, dupa care cei doi ocupanti din e36 au fugit de la locul accidentului.

 

Nu fii sigur ca e mai bun!

De multe ori e36 prezent e sudat, taiat, decupat si nu tocmai conform manualului de reparatie sau ruginit :)

Link to comment
Share on other sites

Frontal Dacia cu lateral BMW-ul, lateralul este fragil la orice masina. Mai uita-te si la alte accidente in care sunt implicate e36 si o sa iti formezi incet incet o alta parere :)

 

E36 este una din cele mai prost cotate la siguranta dintre bmw-urile ce circula pe strazi. Nu numai ca n-au sisteme de siguranta ajutatoare, dar cred ca punctajul de 1.5 stele dat de ncap e destul de clar.

Sau o sa ziceti ca-s platite testele, dar toate materialele video si foto sunt disponibile pe net, vorbesc de la sine.

 

@Service premium, vorbesti doar asa, pentru flame. Pai un cazan, cum le numesti tu, nou, e de 10 ori mai sigur intr-un accident decat un e36. E un simplu calcul de rezistenta materialelor, care e mult diminuata cand o masina depaseste 8-10 ani.

Tu ce masina ai?

 

PS: Nu cred ca se pune problema de adevarata siguranta a masinilor, poti muri si intr-un seria 7 etc. Depinde de noroc, dinamica etc.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

pai nu e doar vrajeala bre..

 

 

Clipul ala nu e relevant. Tu vezi cat de multa rugina avea Bel Air-ul? Masina aia era oricum compromisa din cauza asta.

 

De multe ori se fac chestii d-astea pentru a soca si pentru marketing.

 

Dupa vanzatorii de masini pot sa dea exemplu acel clip si sa spuna ca o masina moderna e de 15 ori mai sigura si ca o masina veche iti pune viata in pericol.

 

Nu tot ce zboara se mananca.

 

Volvo

 

Si alea frantuzesti. O fi o intamplare?

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E36 este una din cele mai prost cotate la siguranta dintre bmw-urile ce circula pe strazi. Nu numai ca n-au sisteme de siguranta ajutatoare, dar cred ca punctajul de 1.5 stele dat de ncap e destul de clar.

Sau o sa ziceti ca-s platite testele, dar toate materialele video si foto sunt disponibile pe net, vorbesc de la sine.

 

Asta nu inseamna ca E36 e neaparat o masina nesigura.

Acolo au testat modelul de baza, adica fara airbag, fara centuri cu pretensionare.

Stim cu totii ca exista E36 cu airbag pentru sofer si pasager si chiar si centuri cu pretensionare.

 

 

@Service premium, vorbesti doar asa, pentru flame. Pai un cazan, cum le numesti tu, nou, e de 10 ori mai sigur intr-un accident decat un e36. E un simplu calcul de rezistenta materialelor, care e mult diminuata cand o masina depaseste 8-10 ani.

Nu e nici un flame. Suntem pe un forum BMW. Daca tu te ataci cand cineva spune ceva nasol despre un Opel, tu esti in locul nepotrivit.

Asta cu rezistenta materialelor e doar o posibilitate. Exista masini care ruginesc si masini care nu ruginesc. Depinde unde au circulat, daca au fost lovite, exista mai multi factori care influenteaza acest lucru.

Eu am vazut si E36 fara pic de rugina. Insa normal ca nu sunt alea la 1000 euro - SUPER OFERTA.

 

PS: Nu cred ca se pune problema de adevarata siguranta a masinilor, poti muri si intr-un seria 7 etc. Depinde de noroc, dinamica etc.

 

Pai si daca intelegi asta, de ce mai discutam?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Service premium, vorbesti doar asa, pentru flame. Pai un cazan, cum le numesti tu, nou, e de 10 ori mai sigur intr-un accident decat un e36. E un simplu calcul de rezistenta materialelor, care e mult diminuata cand o masina depaseste 8-10 ani.

 

 

Da, mai gandeste-te la calitatea materialelor folosite de BMW, chiar daca au 15 ani si la calitatea materialelor folosite de Dacia care dupa 5 ani rugineste. Comparam mere cu pere.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E36 este una din cele mai prost cotate la siguranta dintre bmw-urile ce circula pe strazi. Nu numai ca n-au sisteme de siguranta ajutatoare, dar cred ca punctajul de 1.5 stele dat de ncap e destul de clar.

Sau o sa ziceti ca-s platite testele, dar toate materialele video si foto sunt disponibile pe net, vorbesc de la sine.

Depinde de noroc, dinamica etc.

 

abs, asc + t, airbag-uri gramada, la logan Dumnezeu cu mila.

De ce ar fi mai clare cele 3 stele de la Dacia decat cele 1.5 de la BMW ?

 

Si da, aici sunt de acord cu tine, depinde de dinamica in toate cazurile.

 

In '97-'98 sau orium pe acolo, o Dacie papuc s-a lovit cu un Pajero pe B-Urziceni, 1/2 frontal, cum au loc marea majoritate a accidentelor frontale. Pick-up-ul era incarcat, actionand ca o trambulina pentru Pajero, care a zburat si s-a rasturnat pe camp. Nu mai stiu bilantul, dar norocul celor din 4x4 a fost ca nu erau pomi pe acolo. Cei din papuc nu au patit mai nimic.

Link to comment
Share on other sites

 

Incearca sa vorbesti la subiect, nu mai cauta flame, si nu te mai acuz de flame atunci. Eu chiar nu ma atac, nu conteaza ce masina am, nu face subiectul forumului, important e ca are 10 airbaguri. Si chiar si asa nu ma incred in siguranta in caz de.

 

Dar discutam de e36.

Se vede ca nu ai vazut filmuletul, nu ai citit articolul scris pe langa, altfel ai fi aflat ca airbagurile s-au deschis intarziat, deci modelul testat nu e dintre primele.

 

Nu ai specificat tu ce masina ai, e36?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca si starea masinii conteaza enorm.

 

Ca sa-l enervez putin pe PIMP, oare cati au murit in E36 fata de cati au murit in Calibra?

 

Si E36 rugineste, dar Calibra abia mai poti gasi. Majoritatea s-au dezintegrat.

 

Incearca sa vorbesti la subiect, nu mai cauta flame, si nu te mai acuz de flame atunci. Eu chiar nu ma atac, nu conteaza ce masina am, nu face subiectul forumului, important e ca are 10 airbaguri. Si chiar si asa nu ma incred in siguranta in caz de.

 

Dar discutam de e36.

Se vede ca nu ai vazut filmuletul, nu ai citit articolul scris pe langa, altfel ai fi aflat ca airbagurile s-au deschis intarziat, deci modelul testat nu e dintre primele.

 

Nu ai specificat tu ce masina ai, e36?

Vorbesc fix la subiect.

 

Am zis ceea ce cred. E36 mi se pare o masina mai solida decat un cazan de Astra. Asta mi se pare o masina ieftina. Imi da o senzatie de nesiguranta. Nu am incredere in asa ceva.

 

Poate sa aiba si 20 de airbag-uri. Mor oameni si in masini facute in 2014. Ideea e sa nu faci accident grav.

 

In momentul asta mai conduc un Fiat Bravo 1.9jtd din 2009. Insa nu mai am masina.

Caut sa-mi cumpar. E foarte greu sa gasesti o masina sh buna.

 

Nu sunt fan E36 daca asta crezi, insa lucrand mi-am dat seama ca e o masina foarte buna. Si am si condus cateva in stare buna si sunt masini misto.

Problema e ca au ajuns pe mana multor teribilisti.

Edited by Service Premium
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Poate sa aiba si 20 de airbag-uri. Mor oameni si in masini facute in 2014. Ideea e sa nu faci accident grav.

 

 

Apropo de accidentul lui Dumitru Tinu de acum cativa ani, conducea un s40, cea mai si mai si mai cea, o carisma de altfel...

Dar asta este marketing-ul, Renault parca a inceput primul sa vanda stele in loc de masina :)

Link to comment
Share on other sites

@Dan, ASC+T e apa de ploaie pe langa sistemele de siguranta din sec 21.

 

Da PIMP, e un sistem de control al tractiunii si al stabilitatii, dar Dacia nu il are. Si orice mi-ai spune tu, Logan-ul nu e o masina moderna! Ca asa a fost prezentata si ca marketing-ul a fost bun, e altceva!

 

Iar apropo de airbag-uri multe logan-uri nu au decat doua, parca :)

Edited by Dan Dan
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Perfect adevarat. La fel cum Astra nu exceleaza la absolut nimic.

:laugh:

Ce tot ai ma cu astra? E o masina ieftina, dar care e problema ta?

 

Esti obsedat sau ce plm?

 

Cand o fi e36 mai solid decat un astra H sau J (ca presupun ca la modelele astea de referi) eu il mananc cu tot cu motor.

 

Pai daca conduci un cazan de ficat, ce mai discutam...

 

Eu n-am nici o problema. Tu esti cel cu probleme pentru ca ti-ai cumparat o masina ieftina, dar ai nevoie de acceptare. Ai nevoie ca altii sa-ti spuna ca de fapt ai facut o alegere foarte buna. Nu intelegi ca de fapt e doar treaba ta.

E hilar sa te ataci daca spun eu ca Opel-urile mi se par niste cazane. Poate ca sunt nebun. Poate ca exista un sambure de adevar, mai ales avand in vedere ca Opel-urile sunt facute sa fie ieftine. Cele mai slabe masini germane.

 

Pai vezi ca acel cazan de Fiat e fix ca un Astra. O masina nasoala, fara personalitate, cu plastice de 2 lei. Una care te duce de la A la B. Atat. Nu e o masina despre care sa vorbesti.

 

Deasemenea e aberant sa crezi ca daca uneori conduc un Fiat, automat nu stiu ce e aia o masina buna.

Eu am avut E39 535i 6 ani. Am avut in familie si Golf 4 si Golf 5. Si S-klasse din 2001. Stiu perfect diferenta dintre o masina buna si una proasta.

 

Sunt intr-un moment al vietii cand nu-mi permit sa-mi cumpar o masina misto pentru ca am un business pe care trebuie sa-l dezvolt, trebuie sa reinvestesc profitul.

Insa nu ma apuc acum sa-mi iau o masina ieftina pe care sa incep s-o laud daca nu e cazul.

 

Dupa 535i am avut Golf III si un Mercedes 190d.

Ce am invatat din asta e ca o masina premium va fi intotdeauna peste o masina non-premium.

Pur si simplu se simte altfel.

 

@Dan, ASC+T e apa de ploaie pe langa sistemele de siguranta din sec 21.

Si vezi ca airbag-uri sunt 4, nu "gramada" cum ai specificat.

 

ASC+T e un sistem care te poate salva de accident.

Edited by Service Premium
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ba, da de unde am nevoie eu de acceptare? Din partea ta, sau a colegilor de forum, niste necunoscuti?

 

Pai ma doare fix in c*r de parerea unor necunoscuti, nu stiu daca ma intelegi. Am zis doar o data ca are directia buna, bucse pline (cum sunt cele din poliuretan) si mi-ati sarit toti in cap.

 

Si nu te supara, un e36/e46 e la fel de banal si fara personalitate, omul/proprietarul o face personala.

 

Si te-am contrazis eu cu plasticele si alte adevaruri? Sunt niste plastice de rahat, dar pe mine personal nu ma deranjeaza, atata timp cat e o masina buna.

 

Tu suferi de bagare in seama, daca ai investi atata energie in business sau cu ce te lauzi, cat investesti in forumul asta, ai fi mai castigat crede-ma. Esti ca un boot, prezent mereu.

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Unele lucruri pot fi deduse. Nu e nevoie sa le spui neaparat.

 

Pai daca te doare fix in cur, de ce sari de cur cand vezi ca scriu eu ceva nasol de Opel?

 

Hai sa zicem ca nu-ti place E36, dar nici E46? Daca E46 e fara personalitate, ce mai e de zis?

Tu ce masina ai avut inainte de Astra?

 

Nu-mi da sfaturi despre cum sa-mi manageriez business-ul.

 

Treaba cu personalitatea este foarte simpla. Unele masini au personalitate. Design-ul lor este cel care le da un anumit caracter. Prin acest design aceste masini par sa fie altfel decat majoritatea masinilor.

 

Un Astra nu are personalitate. E o masina corecta si atat. E facuta sa fie pe placul oricui, nu e individualizata in nici un fel.

Edited by Service Premium
  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.