Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

 

 

Era sa uit....am un mic joc in volan, se simte la drumuri nasoale (gen dale de piatra sau drum pietruit), un mic tacanit care pare ca vine de sub volan. Mecanicul zice ca e crucea cardanica, a ramas sa vada exact cand duc masina pentru piesele de mai sus, nu mai aveam timp sa stau sa desfaca acolo azi.

 

530xd, aceeasi problema. Am schimbat pana acum cam tot ce se putea schimba pe fata, mai putin capetele de bara/bielete directie. Am schimbat si coloana de directie.... Tot se aude acel tacanit.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca e din caseta...

Si eu am spus acelasi lucru, desi mecanicii au spus ca bataia nu vine din caseta, ci dinspre volan...din spate de la szl. Nu-mi dau seama ce ar putea "bate" acolo.

 

Ai putea sa schimbi totusi si bieletele+capetele daca ai schimbat atatea..tocmai le alea le-ai lasat:D

Nu a fost nevoie. BIeletele de directie si bucsile de la bara stabilizatoare au fost singurele piese ok.

Constatare la reprezentanta BMW in Italia, noiembrie 2016 , 95% in regula. O garnitura de la intercooler si releul de bujii. Rezolvat.

Constatare MHS Militari mai 2017,dupa 7000 km in Ro, amortizoare fata, flanse amortizoare, brate mici, brate mari, un brat pe spate. Schimbate toate. Am venit cu un mic tacanit in coloana de directie, am plecat tot asa.

 

Feitosak1, coloana de directie are 3 cruci cardanice. Doua dinspre pedalier spre caseta, si una dinspre pedalier spre volan.

Edited by Cosmin manol
Link to comment
Share on other sites

pentru aripa PDR si dupa revopsire ... PDR la Turbocon / revopsirea la DV Cargo in Frumusani

 

zgomotul / jocul este de la caseta de directie si eu am aceeasi problema ... din fericire acum se pot reconditiona 100% si casetele de directie servotronic de pe E60'uri ( aprox 1200 ron + 200 ron geometria dupa ) ... o caseta de directie noua este >7000 ron

Link to comment
Share on other sites

Poate ca la tine, fiind masina mai usoara si mai simpla pe fata, fara Xdrive, s-a pastrat mai bine caseta.

 

Am intrebat mai demult la o firma destul de laudata care se ocupa cu reconditionari de casete despre problema asta, nenea de acolo mi-a zis ca stie ca e ceva destul de comun la E60 si ca n-are sens sa dea caseta jos daca singura problema e acel tacanit si nu sunt alte simptome (scurgeri, joc in volan). Ma gandesc ca daca ar fi vrut neaparat sa-mi ia banii, n-ar fi stat pe ganduri sa o dea jos.

Voi mai investiga si daca e intr-adevar din caseta, o las asa momentan, pana la eventuale noi zgomote. Deocamdata ma deranjeaza doar tacanitul, n-am alte probleme de directie.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Maine, revizia. Ultima am facut-o pe 02.12.2017, deci am depasit anul cu 3 zile :D

De obicei nu sunt asa strict, astept pana spre 10.000 km, acum s-a intamplat sa fie chiar un an.

Am facut 7750 km intr-un an, de la ultima revizie.

 

Am inlocuit azi stergatoarele (aveam Bosch, nu le-am schimbat de cand am luat masina in 2013), stergeau bine dar au inceput sa fie dure cand e frig. Am luat Valeo, sunt excelente.

Cei de la serviceul unde duc masina au si aparat PDR, cred ca fac aripa la ei.

 

LE: filtrele sunt marci diferite pentru ca nu am mai comandat online pana acum si am cautat sa fie pe dimensiunea celor BMW sau cat mai apropiate, mai sunt diferente de 1-2-3 mm intre marci.

post-62201-0-30869000-1512409680_thumb.jpg

Edited by feitosak1
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am luat azi masina de la service. Per total am fost multumit de relatia cu cei de acolo si dupa cate vad si-au facut treaba. Au si spalat masina azi dimineata inainte sa ajung eu.

 

Schimbarea bratelor de pe spate se simte, atat la denivelari cat si la comportamentul masinii (am iesit un pic pe A1 sa o calc putin). Se simte si ca am inlocuit filtrul de aer, parca respira mai bine.

 

Imi place cum a iesit aripa, nu se vede vreo diferenta de culoare fata de portiera.

 

Bratele de la stergatoare - inainte si dupa

 

Am trecut la rotile de iarna

 

Despre planetare (pe spate) mecanicul mi-a spus ca nu pot fi reparate, nu exista kit pentru modelul asta, deci ar trebui schimbate. Se gasesc numai oem, vreo 6.500 ron ambele. Mi-a recomandat sa caut prin dezmembrari, dar n-am vreo garantie ca gasesc ceva ok. Cred ca o sa le iau noi. Ramane de vazut in primavara, deocamdata scurgerea e minora si mai mult de 2.000km nu fac iarna asta.

 

Toata distractia a fost 4.300 ron (revizie, brate spate, geometrie, schimbat roti, vopsit aripa si inlocuit cheder usa sofer, asta inca nu a ajuns, mai trec pe acolo cand ajunge).

post-62201-0-23231100-1512994443_thumb.jpg

post-62201-0-87388000-1512994485_thumb.jpg

post-62201-0-96482800-1512994489_thumb.jpg

post-62201-0-15824800-1512994633_thumb.jpg

post-62201-0-93597000-1512994698_thumb.jpg

post-62201-0-58681600-1512994749_thumb.jpg

Edited by feitosak1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti recomand sa le iei noi deoarece sunt scumpe, oricum la banii aia sunt pe OE, pe producator sunt mai ieftine.Cauta in dezmembrari unele cu garantie gen la dezmaauto sau dezmembrari din astea mai profi.Daca merg bine o luna o sa mearga si mai multi ani, ideea este sa nu se auda si sa nu aiba pierderi.

 

Ce scurgere ai? La capacele alea metalice de nu vin separat? Am si eu problema aia, alea nu se strica singure, a fost batut in ele, exact ca si in cazul meu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Consilierul de service mi a spus ca vin doar pe original. Imi vine un pic greu sa cred, ma voi interesa mai bine.

In dezmembrari e foarte greu de gasit ceva la modelul asta.

Nu stiu daca s-a batut in ele, nu prea avea cine sa faca asta. Mecanicul mi-a spus ca le-am fortat cu rotile pe 19 si cu distantierii.

 

Oricum, cam asta ar mai fi de schimbat la ea, plus filtrul epurator care vine doar cu capac si e vreo 1.900 ron.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Eu iti spun 100% ca nu are cum sa aiba pierderi daca este chiar in locul unde cred eu ca este si anume pe marginea capacului aluia. sunt 1% sanse sa fie pierderi naturale in locul respectiv, fara sa le fi lovit cineva. Daca au fost vreodata date portfuzetele, iti spun clar ca sa batut in ele ca nu au iesit si nu au stiut sa le scoata mai frumos.

Wow si Xi asta implica ceva costuri.

Ti-am lasat link mai jos cu ce am facut eu dupa ce am gasit toata vaselina iesita pe acolo.

 

Link

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da,am fost multumit, cred ca voi apela mereu la ei pentru probleme de mecanica/tinichigerie.

Azi am fost sa monteze si chederul de la usa soferului, era intr-o stare deplorabila. In ultimul timp am avut o accidentare la spate si mereu ma sprijineam cu umarul de cheder cand coboram din masina, d-aia a ajuns in halul ala.

Tot in stare deplorabila e si chederul de la luneta, l-am comandat azi la Austroglass, 165 ron + 100 montajul.

post-62201-0-88628000-1513252386_thumb.jpg

post-62201-0-77598100-1513252391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Deci in Dr Tr Severin de unde sunt, toti astia cu parbrize mi-au spus ca trebuie sa dai luneta jos, ca e nu stiu cum prins cu luneta si nu se poate, peste tot in tara se poate, numai saraciile astea din oras vor bani...nenorociti. Nu mi-am prins eu gatul, dar o sa comand chederul si il schimb eu cu baietii la service cel mai sigur.
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-au zis ca trebuie data jos luneta. Bine, baiatul de la vanzari mi-a spus asta, nu a vazut masina vreun montator de la ei.

Voi incerca sa-l montez singur, multumesc Brokencyde. N-ar fi problema de 100 ron dati aiurea, dar mi-e teama de cum vor lipi luneta la loc, deocamdata e teapana acolo si n-as vrea sa umble la ea.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.