Jump to content

Achizitie BMW 520d 2011


dany35

Recommended Posts

Asi vrea sa-mi cumpar un BMW 520d, model 2011( rulat ), motor de 2000 184 CP, si nu stiu ce sa fac!? Sa-l iau din tara, unde-l gasesc la preturi foarte bune, sau sa merg "afara"? Are cineva masina asta sa ma poata ajuta cu un sfat!? Am oscilat pana acum intre BMW 520d si Audi A5, dar pana la urma am ramas pentru BMW chiar daca trebuie sa mai imprumut ceva bani. Am facut bine sau nu? Am mai auzit alte pareri, ca motorul de 2000 ar fi cam mic, masina fiind grea.Nu stiu de unde le iau handlerii din tara, dar sunt cu 2-3 mii mai ieftine, si parca nu cred ca toate chiar sunt aduse lovite si reparate. Iar la masina din 2011 cati km. pot da inapoi?! Nu sepoate verifica la reprezentanta? Din afara am gasit pe cineva care zice ca mi-o poate aduce pe firma lui fara TVA, iar eu sa platesc in tara darile si sa o cumpar de pe firma lui, dar nu stiu cat este de legal? Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

Lol, mic motorul.... 184 c.p 380 NM. acu 15 ani cele de 6 cilindrii aveau putere mai mica, si le ziceam rachete.

omu vrea sa mai ia bani imprumut sa cumpere masina si tu ii zici ca 2.0 e mic. sa-si ia 3.0 daca tot n-are destui bani.

 

 

sfatul meu e sa nu iei bani imprumut pentru masina. ia ce iti permiti, ca la sh iti trebe si bani rezerva pentru defecte neprevazute. de luat ia-ti din Germania neaparat. de acolo ai si posibilitatea sa verifici km la ultima intrare in service, ceea ce pe franta , belgia , e mai greu.

daca poti lua pe firma fara tva foarte bine, raspunderea e a celui cu firma, cum o baga in contabilitate, cum o amortizeaza cu cum deduce tva. daca ti-o refactureaza tie la un pret mic pentru a scapa de tva si evaziune fiscala. daca o factureaza la un pret mare plateste tva - ul aici , deci nu e nici o afacere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti de afara cu incredere sau ia-ti din tara daca a fost cumparata de noua. Fii sigur ca alea recent aduse si "import germania/belgia/franta/italia" au vreu 80-120mii dati inapoi.

Daca vrei tapiserie piele sa ai grija ca bmw a scos si un inlocuitor care seamana fte bine cu pielea numai ca in 2 ani se face ca dracu.

Motorul nu e prea mic, puterea este suficienta. Incearca sa gasesti una cu transmisie sport.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum puteti spune ca motorul de 2.0 e mic. Da era mic daca avea 130 140 de cai....dar are 184 !!! E arhisuficient ! Eu am 525d de 177 cp si nu vad rostul mai multor cai pt un om normal mai ales ca se limiteaza la o suma de bani si banuiesc ca se uita si sa nu dea impozit 24 mil si asigurare vreo 10...( daca ia 3.0 d). Si in plus motorul ala de 184 cp consuma si f putin.

Asadar nu te lua dupa toti sportivii de pe forum. Motorul e suficient sa lasi in urma noul passat de 170cp :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca ati condus f10 cu motorul de 184 cai sau doar va dati cu parerea.

Am mers cu una cu cutie automata (inclusiv autostrada) si mie mi s-a parut lenesa.

In plus am intalnit mai multe persoane care dupa ce si-au luat masina au regretat ca nu au dat mai mult pe una cu motor mai puternic.

 

184 cai sunt suficienti in general pe o masina mai mica. Pe f10 nu cred. Mie asa mi s-a parut. Daca mi-as lua o masina de genul asta, as lua-o cu motor mai puternic ( nu neaparat mai mare)

Edited by MaQ
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit asa. Masinuta aia e mai rapida pana la 100km/h decat ce am eu acum cu 0.3s. La reteta se adauga si faptul ca am 1000cc si 4 pistoane in plus. Deci mie mi se pare o afacere buna, avand in vedere ca o sa consume cam jumatate din cat consuma a mea. N-am facut facut un rationament corect?
Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca atunci cand dai >20K euro pe o masina sh din 2011, te mai gandesti si la altceva decat la consum. Nici impozitul nu ar trebui sa reprezinte vreo avere, ca e 900 ron sau 2200 ron.

Iar comparatia privind timpi 0-100 sau altele din astea ar trebui facuta cu masini apropiate ca varsta. E normal sa se apropie de un 3.0i de acum 15-10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca atunci cand dai >20K euro pe o masina sh din 2011, te mai gandesti si la altceva decat la consum.

 

 

 

[...] dar pana la urma am ramas pentru BMW chiar daca trebuie sa mai imprumut ceva bani. [...]

 

 

Intelegi ce vrei din treaba asta :)

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit asa. Masinuta aia e mai rapida pana la 100km/h decat ce am eu acum cu 0.3s. La reteta se adauga si faptul ca am 1000cc si 4 pistoane in plus. Deci mie mi se pare o afacere buna, avand in vedere ca o sa consume cam jumatate din cat consuma a mea. N-am facut facut un rationament corect?

 

 

nu. pt ca daca vorbesti de diesel 0-100 nu e asa important. si aici intervine cuplul, implicit cilindreea. de asta spune Maq ca i s-a parut lesinata. daca pe seria 3 punem motor de 2.0d, punem si pe seria 5, unde ajungem? sa vedem si pe seria7? cum a iesit noul ML cu motor de 2.0? si mi se pare ca va fi pus si pe noul S-class. nu spun ca nu-si face treaba... poate e ok, dar pt masini de peste 1,7t un motor de 2.0 mi se pare mic.

Link to comment
Share on other sites

eterna discutie pe banii omului. cat sa dea impozit cati cai cate pizde sa ia in masina . buni 184 cai . cumpara ce.ti permiti sa intretii fara stres . e ca la femei vrea botox, sani mai mari. criolifting si tot asa . ;))))
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu. pt ca daca vorbesti de diesel 0-100 nu e asa important. si aici intervine cuplul, implicit cilindreea. de asta spune Maq ca i s-a parut lesinata. daca pe seria 3 punem motor de 2.0d, punem si pe seria 5, unde ajungem? sa vedem si pe seria7? cum a iesit noul ML cu motor de 2.0? si mi se pare ca va fi pus si pe noul S-class. nu spun ca nu-si face treaba... poate e ok, dar pt masini de peste 1,7t un motor de 2.0 mi se pare mic.

 

 

Imi pare rau, astea-s vremurile. Totul tinde catre mai mic.

 

N-o sa se schimbe situatia oricat ne-am agita noi p-aici. Treaba cu 2.0d e de pe vremea cu e39/e46. N-a murit nimeni nici atunci, n-o sa moara nici acum.

 

Si am scris mai sus negru pe alb. Recomandati-i un 4.4 si cu asta basta. Ce tot jumatati de masura?

Link to comment
Share on other sites

eterna discutie pe banii omului. cat sa dea impozit cati cai cate pizde sa ia in masina . buni 184 cai . cumpara ce.ti permiti sa intretii fara stres . e ca la femei vrea botox, sani mai mari. criolifting si tot asa . ;))))

 

goodjob.gif

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce iti doresti cand alegi,initial si eu am vrut tot 520d,am mers cu el,nu este ce ma asteptam cand ma uitam pe datele tehnice,184 cp,insa pentru un om obisnuit,este mai mult decat suficient.Este o masina foarte frumoasa,actuala si poate si economa,depinde in ce oras mergi cu ea :angel:
Link to comment
Share on other sites

Pentru plimbari lejere si un stil de condus mai relaxat..e o alegere foarte buna. Am mers vreo 500km cu un 525xd, e o masina foarte ok, dar daca vrei sa mergi putin mai tare trebuie sa o calci serios. Prin urmare, un 520d te duce foarte ok din A in B, dar sa nu te astepti la cine stie ce perfomante/depasiri samd. :thumbsup:

P.s. Daca tot iei 520d, cauta sa o iei cu cutia automata, e senzatie :rolleyes:

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Masina o iau pentru oras - Iasi, si pentru iesirile din weekend catre parini, Iasi-Falticeni, app.125 Km. Cu banii adevarat ca trebuie sa mai imprumut ceva, eu am 21000 Euro, dar nici daca as avea mai multi nu stiu daca s-ar merita sa iau motor de 3000! Nu vad la drumurile noastre, sau cel putin la traseul meu, unde as putea sa-i dau mai mult de 140-150 km/h. Si daca am inteles bine, consumul nu este mai mic la cel de 3000, se merita sa platesc taxe si impozite mai mari?! Si apoi in alta ordine de idei, vorba unui coleg de mai sus, de la Logan de 60 Cp, la BMW de 184.....Si sincer, si cu Loganul merg cu 140 km/h,dar vreau o masina mai sigura, si binenteles mai atragatoare. Problema e daca ma poate cineva lamuri mai clar cum este cu TVA-ul deductibil pe firma aluia ce vrea sa mi-o aduca, si in Germania pe ce site sa ma uit? El zice ca tot de pe mobile le ia, dar auzisem ca si acolo sunt autohouse-ri patronate de turci s.a.m.d., si mi-e frica sa nu iau vreo teapa. Fiindca lui ii dau banii, ii vrea ianainte, o suie pe platforma si mi-o aduce acasa, si daca ma trezesc cu altceva?!Fiindca din ce am inteles, la nemti nu poti sa verifici mare lucru, in afara de serie sasiu, daca ai pe cineva in tara la reprezentanta. Dupa cum vedeti eu inclin si pentru a o lua din tara, si de aia am nevoie de ajutorul celor trecuti prin chestii de genul asta. Daca masina este adusa sa zicem din Germania, sa excludem Belgia, Franta, unde am inteles ca este mai greu de verificat istoricul, merg cu seria la reprezentanta nu-i acelasi lucru?! Nu stiu zic si eu....De exemplu am gasit asta....http://www.autovit.ro/bmw-520-C29593170.html, si omul zice ca o lasa in 22600, e drept ca are cutie manuala dar asta e....cam greu cred ca le poti gasi pe toate. Multumesc frumos tuturor celor care mi-au raspuns, si anticipat celor ce-mi vor raspunde!!!Sunt la inceputul cautarii si nici nu am experienta schimbarii masinilor, deci orice informatie e binevenita/ Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

eu cu 21 de mii m-as duce in Germania si as cauta un e90 320d M paket 2010 sau chiar 2011. cred ca gasesti si premium selection, adica de la reprezentanta BMW cu garantie.

 

daca o iei din tara trebuie sa fii atent si sa cauti mai mult timp. cred ca ai fi mai linistit daca ai lua-o din afara. mai ales ca taxa e mai mica, fiind euro5.

Edited by andubalauru
Link to comment
Share on other sites

eu cu 21 de mii m-as duce in Germania si as cauta un e90 320d M paket 2010 sau chiar 2011. cred ca gasesti si premium selection, adica de la reprezentanta BMW cu garantie.

 

daca o iei din tara trebuie sa fii atent si sa cauti mai mult timp. cred ca ai fi mai linistit daca ai lua-o din afara. mai ales ca taxa e mai mica, fiind euro5.

La ce sa fiu atent mai exact! Nu ma prea pricep la masini, si mai ales la BMW am inceput sa ma uit de vreo 2 saptamani, pana acu fiind setat pe Audi. De la ce vine e90 din fata? Imi cer scuze dar asta e.....sunt novice, ai aici nu stiu daca postez bine. De exemplu ce am postat adineaori am vrut sa fie continuare la topicul de ieri, dar nu stiu daca am postat bine???!!

Link to comment
Share on other sites

e90 inseamna seria3 care s-a produs intre anii 2006-2011 si faceliftu a inceput din 2009.

 

poti citi aici mai multe: http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_(E90)

 

 

eu recomand la banii aia sa-ti iei seria 3 pt ca gasesti unul destul de dotat, adica paket M, navi, piele sau alcantra, cutie automata, scaune incalzite, samd.

 

dar poate tie ti se pare prea mic seria3-u si asa poti sa gasesti un seria5 e60, mai multe detalii aici http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_5_Series_(E60)

 

asa decat sa te imprumuti pt o masina, n-are rost, cum au zis si colegii mai sus.

 

acum tu decizi, tu stii ce-ti trebuie mai bine. chestia e ca sunt multe variante la banii aia. ai putea incerca si un x1.

 

 

la ce sa fii atent: in primu rand sa ai grija de problemele cu motorul de 2.0d, indiferent ca este pus pe seria5, seria3, x1. dar astea mai noi, adica dupa anu 2009. motorul are indicativu n47 si are probleme cu distributia. din cate stiam, s-ar fi rezolvat problemele astea de la modelele mai noi de 2011. mai multe detalii ai aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/112178-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/

 

chestia e ca trebuie sa te decizi asupra unui model si dupaia sa cauti detalii.

Edited by andubalauru
Link to comment
Share on other sites

Masina o iau pentru oras - Iasi, si pentru iesirile din weekend catre parini, Iasi-Falticeni, app.125 Km. Cu banii adevarat ca trebuie sa mai imprumut ceva, eu am 21000 Euro, dar nici daca as avea mai multi nu stiu daca s-ar merita sa iau motor de 3000! Nu vad la drumurile noastre, sau cel putin la traseul meu, unde as putea sa-i dau mai mult de 140-150 km/h. Si daca am inteles bine, consumul nu este mai mic la cel de 3000, se merita sa platesc taxe si impozite mai mari?! Si apoi in alta ordine de idei, vorba unui coleg de mai sus, de la Logan de 60 Cp, la BMW de 184.....Si sincer, si cu Loganul merg cu 140 km/h,dar vreau o masina mai sigura, si binenteles mai atragatoare. Problema e daca ma poate cineva lamuri mai clar cum este cu TVA-ul deductibil pe firma aluia ce vrea sa mi-o aduca, si in Germania pe ce site sa ma uit? El zice ca tot de pe mobile le ia, dar auzisem ca si acolo sunt autohouse-ri patronate de turci s.a.m.d., si mi-e frica sa nu iau vreo teapa. Fiindca lui ii dau banii, ii vrea ianainte, o suie pe platforma si mi-o aduce acasa, si daca ma trezesc cu altceva?!Fiindca din ce am inteles, la nemti nu poti sa verifici mare lucru, in afara de serie sasiu, daca ai pe cineva in tara la reprezentanta. Dupa cum vedeti eu inclin si pentru a o lua din tara, si de aia am nevoie de ajutorul celor trecuti prin chestii de genul asta. Daca masina este adusa sa zicem din Germania, sa excludem Belgia, Franta, unde am inteles ca este mai greu de verificat istoricul, merg cu seria la reprezentanta nu-i acelasi lucru?! Nu stiu zic si eu....De exemplu am gasit asta....http://www.autovit.ro/bmw-520-C29593170.html, si omul zice ca o lasa in 22600, e drept ca are cutie manuala dar asta e....cam greu cred ca le poti gasi pe toate. Multumesc frumos tuturor celor care mi-au raspuns, si anticipat celor ce-mi vor raspunde!!!Sunt la inceputul cautarii si nici nu am experienta schimbarii masinilor, deci orice informatie e binevenita/ Multumesc!

 

treaba e clara. la ce o folosesti e arhi-suficient 2.0 D. cred ca poti sa te gandesti cum zic colegii si la seria 3. la bugetul tau, sansele sa iei un seria 3 bun sunt mai mari decat la seria 5. masina de pe autovit la care ai pus link e superba, dar poate avea 200 000 km reali fara probleme. la 21.000 iti iei serie 3 cu km putini, cu care mult si bine nu o sa ai treaba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.