Jump to content

Viteza maxima atinsa in Ro


Jaques

Recommended Posts

Am venit astazi de la Brasov si nu am putut sa scot mai mult de 165km/h pe ceas! :blink: Mentionez ca am roti 235/45/17. Sa fie o chestiune de carburant prost sau e vreo problema de debitmetru sau sonda? Ma adresez posesorilor de E46 316 care poate au avut aceasi problema!

Va multumesc pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am observat ca in a 5-a pe la 4400rpm se gatuie. In a 4-a se comporta la fel...tot la 4400 moare dar are si o mica ezitare ca si cand i-ar taia benzina. Si eu inclin sa cred ca e de debitmetru! Pe serpentine trage bine si pana in 4000 de ture se infige cum trebuie...
Link to comment
Share on other sites

Daca din fabricatie ai avut roti de 15''(sau mai mici de 17''), atunci pe vitezometru iti arata mai putin decat ai initial! De la 14'' la 15'' la 100km/h iti arata 90km/h! Atunci la diferenta de 2''(ca presupun ca din fabrica masina nu aveam mai mult de 15'') si la o viteza asha de mare ar trebui sa te fure ceasu cu 20km/h cel putin!!
Link to comment
Share on other sites

Daca din fabricatie ai avut roti de 15''(sau mai mici de 17''), atunci pe vitezometru iti arata mai putin decat ai initial! De la 14'' la 15''  la 100km/h iti arata 90km/h! Atunci la diferenta de 2''(ca presupun ca din fabrica masina nu aveam mai mult de 15'') si la o viteza asha de mare ar trebui sa te fure ceasu cu 20km/h  cel putin!!

192475[/snapback]

Eu nu vad nici o logica in ce zici tu, daca pui jante mai mari automat pui si cauciucuri cu talon mai mic, deci dimensiunea rotii ramane aceeasi.

Uite aici un link unde poti calcula ce cauciucuri iti trebuie pentru alte dimensiuni de jante decat cele stock.

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

Pai la asta ma refer si eu, da eroare la indicator!!! Mergi cu 100km/h si iti arata 90km/h! Nu va pot demonstra pe net,cine nu crede(fara suparare) sa mearga cu o masina,cu un logan sau cu ceva masina care are rotile din fabrica si in paralel la aceeasi viteza sa vericie fiecare cat are pe bord!! ma refer la baietii care au roti pe 17'' sau mai mari decat cele din fabrica!!!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Am venit astazi de la Brasov si nu am putut sa scot mai mult de 165km/h pe ceas!  :blink: Mentionez ca am roti 235/45/17. Sa fie o chestiune de carburant prost sau e vreo problema de debitmetru sau sonda? Ma adresez posesorilor de E46 316 care poate au avut aceasi problema!

Va multumesc pentru ajutor!

192265[/snapback]

 

 

 

 

.... ai un 316 nu un M.... Atat merge un 316. Ce te ashteptai ca e suficient sa scrie BMW ca sa rupa asfaltul? tot un 1,6 e....

 

 

Si eu cand aveam 318 credeam ca trebuie sa fiu cel mai jmecher ca am BMW dar in realitate era un motorash mititel si uzat din care scoteam untul....

 

Respect pt motoarele mai mari ca al tau ca indiferent daca e URS Pisica sau rechin, daca motorul e mai mare .... te face :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

.... ai un 316 nu un M.... Atat merge un 316. Ce te ashteptai ca e suficient sa scrie BMW ca sa rupa asfaltul? tot un 1,6 e....

Si eu cand aveam 318 credeam ca trebuie sa fiu cel mai jmecher ca am BMW dar in realitate era un motorash mititel si uzat din care scoteam untul....

 

Respect pt motoarele mai mari ca al tau ca indiferent daca e URS Pisica sau rechin, daca motorul e mai mare .... te face  :blink:

192752[/snapback]

 

E un 1,9 si daca nu a trecut de 165 e ceva in neregula cu masina. Orice E46 in firea lui ajunge lejer la 190-200.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.