Jump to content

Myx 5 BMW 520 dA


Myx

Recommended Posts

nu e nici o rusine , normal ca e preventiv nu e nici o fita in treaba asta :thumbsup:

Din pacate, astia sunt oamenii. Si eu abordez cam acelasi gen in parcarile stramte. Fara rusine, asta e. Sa comenteze ei, dar daca vreunul iti lasa cratere in panouri, da din umeri, isi cere scuze, se face ca-i pasa, isi pune palma-n cur si-a plecat. Asta daca-l vezi.

Apropo, sa va feriti de Peugeo-uri. Nu stiu daca toate modelele, dar astea mai mici gen 206, chiar si cele noi, nu au trepte la deschiderea usii. Cand o deschizi se duce cat poate maxim. Sa te fereasca Sfantu sa fii parcat aproape de unul de-asta...

 

Zilele trecute si eu m-am certat cu un nea gigel sofer de Logan, ce tinuse mortis sa parcheze intre liniile din parcare de la ma-sa. Din cate locuri mai erau la Mall, numai langa mine i se potrivea Loganul. A trebuit sa stau dupa el pana a venit sa-si mute straful.

Dupa cateva dulcegarii l-am lasat in pace si-am plecat. E mai bine sa lasi cretinii in lumea lor.

 

 

Eu cred ca din unghiul ala era avantajat F-ul. O fi mai lat, dar nu chiar asa cum pare in poza aia.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ce misto arata asa ceruita...

Ma gandesc si eu sa fac aceste operatiuni (ceara & stuff..), insa prin zonele unde stau eu si pe unde merge masina, este praful cat casa.

Cat incerc eu s-o intretin tot se umple de praf si pishat de caine. Ai draq, cand o las peste noapte in fata blocului imi fac jantele varza.

Romania!

 

Cat priveste locurile de parcare, deja am o lovitura de usa pe partea mea, probabil vreun distrus care nu a avut loc de mine.

Nu este nici o rusine daca parchezi asa, avand in vedere cat tii la masina si costa vopsitul la ea...

 

Anyway, Myx, inainte de a da cu ceara pe ea, aplici acel glaze in etapele din filmuletul ala? Adica cu tot buretii..etc..etc?

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

E bmw 668 , practic cel mai negru din gama bmw daca se poate spune asa . Ca intretinere folosesc acum un glaze inainte de ceruire http://www.pro-detailing.ro/meguiars-ultimate-polish-glaze-auto-p-1507.html si ceara asta http://www.pro-detailing.ro/collinite-845-ceara-izolatoare-lichida-p-150.html si cred ca ramane favorita la mine. Azi e prima spalare la spuma, pana si spalatorul a spus ca a sters masina imediat pt ca apa s-a scurs rapid .La el mai spal uneori si a vazut instant diferenta :thumbsup: Sunt curios cat va rezista din review ar trebui cam 2 luni daca nu abuzez cu spuma .

Merci mult

Mi le-am comandat si eu.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Anyway, Myx, inainte de a da cu ceara pe ea, aplici acel glaze in etapele din filmuletul ala? Adica cu tot buretii..etc..etc?

Aplic glaze cu un aplicator fibra ideal e sa ai unul cu care sa poti intinde serios solutia eu am luat asa ceva http://www.pro-detailing.ro/smartwax-smart-gripper-aplicator-microfibra-p-97.html , apoi stergi glaze , urmeaza ceara aplicata cu un aplicator normal de spuma , e destul de simplu , doar sa ai si cam 3-4 microfibre curate pt ca se vor umple de solutie ,ceara .

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare normal sa parchezi asa. Mai ales ca E60 nu incape pe un loc de parcare, pe latime. De exemplu acolo pe cele 3 locuri nu incapeau 3 E60uri, si sa ramana si loc de coborat.

 

Din pacate, unii sunt mai cretini decat ne putem inchipui. Un amic de-al meu a parcat la fel, pe 2 locuri, si un psihopat i-a zgariat masina si i-a lasat un bilet in care il injura ca are bani de A8 si parcheaza pe 2 locuri. Din pacate, camerele nu "bateau" in zona respectiva. La Afi s-a intamplat.

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare normal sa parchezi asa. Mai ales ca E60 nu incape pe un loc de parcare, pe latime. De exemplu acolo pe cele 3 locuri nu incapeau 3 E60uri, si sa ramana si loc de coborat.

 

Din pacate, unii sunt mai cretini decat ne putem inchipui. Un amic de-al meu a parcat la fel, pe 2 locuri, si un psihopat i-a zgariat masina si i-a lasat un bilet in care il injura ca are bani de A8 si parcheaza pe 2 locuri. Din pacate, camerele nu "bateau" in zona respectiva. La Afi s-a intamplat.

Bine ca la Afi merg pe jos :LMAO: . Acum lasand gluma la o parte,asta cu parcatul este chiar o problema care ma streseaza la maxim,cand stiu cat de mult am grija de masina si vine un nesimtit si deschide usa fara sa se uite si fara macar sa il intereseze.Prefer sa o parchez cat mai departe si sa fie cat de cat safe,apoi sa merg pe jos pana unde am treaba.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, unii sunt mai cretini decat ne putem inchipui. Un amic de-al meu a parcat la fel, pe 2 locuri, si un psihopat i-a zgariat masina si i-a lasat un bilet in care il injura ca are bani de A8 si parcheaza pe 2 locuri. Din pacate, camerele nu "bateau" in zona respectiva. La Afi s-a intamplat.

 

Mie mi se pare normal sa se intample asa ceva.

E o tara saraca, oamenii acumuleaza frustrari.

Cand tu ai un Logan sau vreo Astra de 2000 euro si ai 1500 lei pe luna si il vezi pe unul cu A8 ca parcheaza pe 2 locuri, te cam apuca nervii.

 

Daca sunt multe locuri de parcare libere nu vad nimic gresit in a parca asa, dar daca e aglomerat, e cam de porc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca stii sa conduci, eu zic ca intra.

E39 intra perfect, chiar ramanea spatiu. Un E39 are 1.80 latime. Un A8 are cu 15 cm in plus latime.

 

Problema e ca daca o parchezi perfect si vine vreo panarama care nu stie sa conduca, sunt mari sanse sa te blocheze incat nu vei mai putea intra pe la sofer.

Link to comment
Share on other sites

Sunt cam putine parcari unde sunt sufieciente locuri libere incat sa poti parca pe 2 locuri.

 

De exemplu, cand ma duc la Ikea si vad parcarea full iar cand dau cateva ture sa gasesc un loc si nu apare nimic dar vad 3-4 masini bengoase care ocupa cate 2 locuri de parcare iar eu caut de 10 minute loc si nu gasesc, imi vine sa-i astept pe proprietari sa le crap capul !

 

Puteti sa va suparati pe mine dar nu mi se pare absolut deloc ok sa ocupi 2 locuri de parcare in ideea ca ti s-a intamplat inainte sa-ti deschida unii usile in portiera si prin asta incerci sa eviti sa ti se mai intample.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Problema e ca daca o parchezi perfect si vine vreo panarama care nu stie sa conduca, sunt mari sanse sa te blocheze incat nu vei mai putea intra pe la sofer.

si in cazul asta cine e de porc .... panarama sau tu ca te pazesti de panarama oricum .

Link to comment
Share on other sites

KIP, eu ma refeream la altceva. Parchezi normal, corect, paralel cu liniile, insa iti lasi loc sa poti cobori din masina pe partea ta, nu prin dreapta. Se intampla ca in acest caz sa ocupi si un pic din locul de langa. A cui e vina? a soferului, ca si-a luat masina lata, sau a celor care au marcat parcarea?
Link to comment
Share on other sites

 

Puteti sa va suparati pe mine dar nu mi se pare absolut deloc ok sa ocupi 2 locuri de parcare in ideea ca ti s-a intamplat inainte sa-ti deschida unii usile in portiera si prin asta incerci sa eviti sa ti se mai intample.

pai nu se supara nimeni , tu tolerezi zgarieturi mai bine ca mine , nu ai o manie in privinta asta , eu nu , mie imi vine sa ii caut pe aia care au zgariat si sa le crap capul , e bine asa ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Locurile alea de parcare sunt gandite pentru Dacia domne'...cine va pune sa va luati masini straine? :)

 

Serios vorbind acum, chiar este o problema ca locurile sunt asa inghesuite. Pentru unul care nu tine la masina foarte mult nu prea conteaza daca are usa facuta zdrente pe margine...si mai zgarie si masinile altora.

 

Noi oricum suntem maniaci in general cu masinile noastre, insa in Romania e extrem de greu sa o pastrezi intacta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta inseamna sa ai masina.

Ce te faceai daca stateai in Paris unde lumea impinge masinile fara nici o jena?

 

si in cazul asta cine e de porc .... panarama sau tu ca te pazesti de panarama oricum .

Panarama mai ales.

Oricum, cand e aglomerat nu e normal sa parchezi asa.

Eu intotdeauna am preferat sa merg mai mult pe jos si s-o parchez mai in siguranta decat s-o pun aproape de intrare.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai nu se supara nimeni , tu tolerezi zgarieturi mai bine ca mine , nu ai o manie in privinta asta , eu nu , mie imi vine sa ii caut pe aia care au zgariat si sa le crap capul , e bine asa ?

 

Parcand asa, elimini riscul sa-ti deschida unul usa in masina ta dar amplifici foarte mult riscul sa-ti dea un taran o cheie pe capota ptr ca ai ocupat 2 locuri. Eu aleg riscul mai mic si o parchez pe un loc. :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca daca tii foarte mult la masina si nu suporti s-o vezi zgariata, mai bine eviti total parcarile de genul asta.

Mai ales ca la Afi exista si Real, deci chiar daca parchezi pe 2 locuri, tot te poti trezi ca-ti da vreun bou cu caruciorul in bara.

 

Eu am vazut cum o familie se indrepta spre masina si copilul conducea caruciorul si mi-a dat una in bara si mi-a zgariat bandoul.

Imi venea sa-i ucid, dar n-ai ce sa le faci in afara de a le baga niste carne macra.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Asta inseamna sa ai masina.

Ce te faceai daca stateai in Paris unde lumea impinge masinile fara nici o jena?

 

 

Panarama mai ales.

Oricum, cand e aglomerat nu e normal sa parchezi asa.

Eu intotdeauna am preferat sa merg mai mult pe jos si s-o parchez mai in siguranta decat s-o pun aproape de intrare.

ce ne faceam daca si cu parca si posibil ,uite ca nu suntem in paris . Eu am observat ca si daca te inghesui pe undeva incercind sa respecti limita de parcare tot vine un turtadulce in papuci care nu da doi bani pe schemele astea cu masina si pt ca i-ai facut loc trage cat poate el de aproape de tine . Oricum discutiile astea sunt inutile fiecare trebuie sa-si vada de parcatul lui ....sa zicem , fara a da sfaturi . Vad ca a starnit ceva probleme la unii sau a fost considerata o aroganta <_<

Si ca sa doarma unii linistiti cand e aglomerat evident ca ma adaptez situatiei si nu ma expun altor riscuri gen frustrati :p

 

Si ca sa fie intr-un ceas bun , daca imi gasesc vreo cheie pe masina e de pe forum sigur :))) Doar ca eu ma postez cumva la camere in zona aia .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.