Jump to content

Smoala,bitum,etc pe jante..metode de curatare....


Recommended Posts

Am observat ca mi s-au depus pe jante particule de smoala,bitum ,cred ca si pilitura de la placute...poate sa imi spuna cineva cum sa fac sa le sterg fara sa afecteze janta si eventual cum sa polishez anumite zgarieturi f fine(de la pietricele sau nisip ce se aduna pe buza jantei).Precizez ca suprafata respectiva este inox,nu cromata.
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca mi s-au depus pe jante particule de smoala,bitum ,cred ca si pilitura de la placute...poate sa imi spuna cineva cum sa fac sa le sterg fara sa afecteze janta si eventual cum sa polishez anumite zgarieturi f fine(de la pietricele sau nisip ce se aduna pe buza jantei).Precizez ca suprafata respectiva este inox,nu cromata.

192776[/snapback]

vezi ca sunt unele solutii care pateaza inoxul, testeaza pe ceva inainte sa dai pe jante

la spalatorii ai intrebat? incearca la spa;atoria din piata obor, stiu ca acolo a venit cineva cu o janta patata ( nu mai stiu din ce cauza ) si au dat cu o solutie dintr-un spray si a iesit ca noua

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca mi s-au depus pe jante particule de smoala,bitum ,cred ca si pilitura de la placute...poate sa imi spuna cineva cum sa fac sa le sterg fara sa afecteze janta si eventual cum sa polishez anumite zgarieturi f fine(de la pietricele sau nisip ce se aduna pe buza jantei).Precizez ca suprafata respectiva este inox,nu cromata.

192776[/snapback]

 

GS27 este o solutie speciala pt bitum .SI SMOALA ....nu ataca vopsea ..e f buna eu am folosit cu efect pe o masina alba ......am vazut si pe aici priin Cora ci carrf

 

Merg si pe jante .. Cat despre pilitura exista un spray special ..nu stiu exact marca ..dar scrie pe el ..parca BOLIDON ....contine o spuma care se lasa sa actioneze cca 5 min ...ies gentile impecabile ..fara urma de praf !...le speli imediat cu presiune ...eu fac operatia asta la 2 saptamani ..la spalatorie :blink:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

scuze....poate sunt off topic,dar tot despre jante este vorba...stiti pe unde as putea sa reconditionez niste jante m3 replica pe 17? este vopseaua sarita pe ici-colo...si buza ar trebui retusata...daca a facut cineva aceasta operatie si a fost multumit let me know... :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
asculta aici la "batrani"..nu da banii pe tot felu de spray-uri fitzoase..petele de smoala de pe jante si caroserie se dizolva foarte bine cu nitzica benzina presarata pe o carpa..iar urmele de vopsea de la alta masina (in cazul in care ti-o sprijina vreunu in parcare) ies perfect cu o carpa inmuiata in lichid de frana..dar atentie stergi pana dispar urmele si apoi dai cu apa din abundenta (lichidu e usor coroziv pt vopsea in timp..insa apa sterge orice urma si va fi ok)...si tot benzina face minuni pe tapiteria patata de vaselina sau ulei.. Edited by bimmer_girl
Link to comment
Share on other sites

asculta aici la "batrani"..nu da banii pe tot felu de spray-uri fitzoase..petele de smoala de pe jante si caroserie se dizolva foarte bine cu nitzica benzina presarata pe o carpa..iar urmele de vopsea de la alta masina (in cazul in care ti-o sprijina vreunu in parcare) ies perfect cu o carpa inmuiata in lichid de frana..dar atentie stergi pana dispar urmele si apoi dai cu apa din abundenta (lichidu e usor coroziv pt vopsea in timp..insa apa sterge orice urma si va fi ok)...si tot benzina face minuni pe tapiteria patata de vaselina sau ulei..

207933[/snapback]

 

 

Da vad ca te pricepi,nu gluma.De fapt nu este de mirare,am inteles ca esti mecanic intr-un service.

Destul de rar gasesti o fata mecanic,plus sa stie si o gramada de lucruri,solventi,arcuri helixoidale,formatiuni coloidale,sper sa mai ramai pe forum sa ne ajuti cu sfaturi :blink:

Link to comment
Share on other sites

scuze....poate sunt off topic,dar tot despre jante este vorba...stiti pe unde as putea sa reconditionez niste jante m3 replica pe 17? este vopseaua sarita pe ici-colo...si buza ar trebui retusata...daca a facut cineva aceasta operatie si a fost multumit let me know... :P

196771[/snapback]

Cel care mi-a vandut mie jantele le-a reconditionat la Filaret, la Nicu, sablate si vopsite. Eu zic ca au iesit bine

Link to comment
Share on other sites

deci NU sunt mecanic :blink: ..sunt consilier service..adica sa ma fac bine inteleasa..cand te duci la service BMW (Filaret sau AB) tu nu vb direct cu mecanicu,nu?..stai de vorba cu niste omuleti care stau intr-un birou ..eh aia sunt consilierii..si asta fac si eu.. :)

207980[/snapback]

 

Pai nu stau de vorba cu omuletii aia,in general nu au habar de masini :)

Sper ca nu te-ai simtit jignita,nu este nimic jignitor daca esti mecanic :)

Consilier :) ,ce pompos suna,adica cel care sta la receptie(birou,cum ii spui tu) si deschide comenzi la clienti.

Link to comment
Share on other sites

eu le-am curatat cu detartrant si au iesit ca noi.....incearca si vezi daca se curata...il poti cumpara de la sanitare..

192810[/snapback]

Uitati de detartrant in tot ceea ce inseamna auto, nu de alta dar este o solutie extrem de agresiva chimic.

 

Pentru curatarea jantelor, pe langa solutiile populare enumerate aici, cum ar fi, benzina, motorina, spirt, WD40 exista solutii speciale pentru inlaturarea smoalei sau gudronului, chiar si un polish de calitate curata aceste depuneri sau depunerile de praf negru de la sistemul de franare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am curatat sambata trecuta jentile, erau pline de punctulete de smoala si au iesit foarte repede cu benzina, plus ca se curata si janta incredibil de bine era galbuie in interior si a iesit perfect.Eu zic sa incercati cu benzina nu isi au rostul tot felul de solutii :blink:
Link to comment
Share on other sites

exista solutii speciale pentru a inlatura gudronul de pe jante, dau rezultate mai bune decat benzina si poti sa dai fara frica si pe vopseaua masinii, nu necesita asa multa frecare precum benzina.

Dupa curatarea de gudron se merita si o spalare buna si un tratament cu polish. Ca sa pastrezi jantele curate e bine sa folosesti solutie de curatat jante, unele lasa o pelicula foarte fina care ajuta la indepartarea murdariei si a prafului de la sistemul de franare, ai sa ramai uimit cat de usor se vor curata si nici nu se va mai forma acea pelicula galbuie de care spuneai.

Link to comment
Share on other sites

Uitati de detartrant in tot ceea ce inseamna auto, nu de alta dar este o solutie extrem de agresiva chimic.

 

Pentru curatarea jantelor, pe langa solutiile populare enumerate aici, cum ar fi, benzina, motorina, spirt, WD40 exista solutii speciale pentru inlaturarea smoalei sau gudronului, chiar si un polish de calitate curata aceste depuneri sau depunerile de praf negru de la sistemul de franare.

209753[/snapback]

le-am curatat de nenumarate ori cu detartrant si nu a atacat janta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Detartrantul in general ataca calcarul, mi se pare neadecvat sa cureti janta cu o solutie anti calcar. Are si actiune detersiva si probabil de aia curata, in fond e un acid.

Cel mai bine e sa folosesti solutie de curatat jante, eu am folosit de la MaFra, au iesit ca noi si jantele si pneurile.

Link to comment
Share on other sites

pt Armin:

 

Eu am reconditionat o janta pe 15 acrosata intr-un accident la un baiat de la aia de pe Fundeni, nu acolo la servis, ci la el in particular.

 

Cica le-a curatat de stratul de vopsea initial, a completat zgarieturile adanci cu chit de fibra de sticla, a adus totul cam la acelasi nivel, a dat cu calamina parca, si apoi le-a vopstit. Ma temeam sa nu iasa o spoiala, a iesit mult mai bine decat ma asteptam.

 

A costat 50 ron.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.