Jump to content

Sicanare in trafic


Sumo

Recommended Posts

Azi, dupa ce m-am bagat cam din scurt in fata lui, un 'domn' cu o Toyota de teren m-a depasit prin dreapta si a tras de volan pe banda mea trantindu-mi o mare frana. Am franat din timp (pt ca nebunul sa aiba loc sa se bage altfel il lovea pe cel din fata lui), dar intamplarea nu s-a terminat aici. Dupa ce ne-am pus in miscare, eu in spatele lui, a mai pus 2 frane si la a doua nu ma asteptam eu schimband pe banda 1 in momentul ala asa ca l-am atins ai am sifonat seria 1 (mi-a intrat carligul lui in armatura barii fata).

 

Cum sugerati sa procedez legal pentru a-l face sa plateasca pentru comportamentul la volan.

 

Am uitat: am fost la accidente usoare si am declarat ca a franat cu intentia de a produce accidentul, dar am semnat procesul verbal totusi care ma scoate pe mine vinovat, cu mentiunea ca soferul m-a sicanat in trafic si a provocat accidentul cu intentie.

Link to comment
Share on other sites

Azi, dupa ce m-am bagat cam din scurt in fata lui, un 'domn' cu o Toyota de teren m-a depasit prin dreapta si a tras de volan pe banda mea trantindu-mi o mare frana. Am franat din timp (pt ca nebunul sa aiba loc sa se bage altfel il lovea pe cel din fata lui), dar intamplarea nu s-a terminat aici. Dupa ce ne-am pus in miscare, eu in spatele lui, a mai pus 2 frane si la a doua nu ma asteptam eu schimband pe banda 1 in momentul ala asa ca l-am atins ai am sifonat seria 1 (mi-a intrat carligul lui in armatura barii fata).

 

Cum sugerati sa procedez legal pentru a-l face sa plateasca pentru comportamentul la volan.

 

Am uitat: am fost la accidente usoare si am declarat ca a franat cu intentia de a produce accidentul, dar am semnat procesul verbal totusi care ma scoate pe mine vinovat, cu mentiunea ca soferul m-a sicanat in trafic si a provocat accidentul cu intentie.

 

 

ce cretin , pai merita sa te ambitionezi putin si sa nu o lasi asa :pirate:

Link to comment
Share on other sites

Daca masina lui are pagube, declara la RCA ca v-ati inteles inainte (sa faceti accidentul)

Adica sa declare ca era vorba de frauda în asigurări auto. O idee foarte "bună".

 

Care e miza pana la urma, o bara sifonata?

Sau pedeapsa cu privare de libertate pentru tine, cu suspendare (dacă nu ești recidivist), dacă faci asa cum ți-a sugerat colegul de mai sus.

 

P. S. O nimica toată. Te-ai ciuruit!

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

mai bine o lasi asa... fazele astea mai bine le eviti... la cati tarani, melteni sunt prin bucuresti, nu e foarte greu sa te sicanezi astfel... daca a trecut, nu mai are rost sa te umplii de venin... :unsure:

+1

Parerea mea este ca mai bine ii dadeai atunci in bot, acum se considera fapta premeditata.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O solutie legala caut, nu sa ma smardoiesc cu el. Care e miza pana la urma, o bara sifonata?

 

Eu am glumit in postul anterior. Nu-mi place sa folosesc emoticoanele, ci semnele de punctuatie, cum ar fi semnul exclamarii!

 

Totusi, recunosti ca vrei sa te "smardoiesti" cu el, dar LEGAL!

De ce? Ca ti-a franat in fata pana ai intrat in carligul lui?

Te oftici (mai pe romaneste), ca te-a facut LEGAL dupa ce tu ai intrat in fata lui si l-ai obligat sa franeze?

Daca te lovea el in spate, LEGAL se punea ca este el vinovat, nu?

Asta este, te-a facut omul legal, mergi la CASCO si repar-o.

 

Sfatul meu, cand mai intri in fata cuiva, accelereaza... si cere-ti scuze folosind avariile!

Sunt convins ca daca accelerai, nu avea nimeni niciun motiv sa vina dupa tine!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Legal nu (mai) poti face nimic decat daca ai dovezi. Inchipuie-ti ca cei de la accidente aud sute de astfel de povesti. Zilnic.

De obicei in astfel de cazuri, notezi numerele de inmatriculare ale masinilor din fata/spate/stanga/dreapta care crezi ca au vazut evenimentul si te-ar putea sustine si specifici pe PV.

Cum nu ai vreo camera montata (care oricum nu era admisa ca si proba), e cuvantul tau impotriva cuvantului lui. Ai lovit din spate, esti vinovat pana la proba contrarie. Trebuia sa pastrezi distanta.

Sicanele si comportamentul agresiv sunt penalizate de lege.

In acest moment nu stiu daca mai poti face ceva. Eu iti recomand sa te linistesti, si sa iti vezi de drum. Iti repari masina pe cheltuiala proprie, si data viitoare esti mai atent, poate si tu ai gresit...

Link to comment
Share on other sites

Multam de raspunsuri. Un om ca si cel cu Toyota 4x4 este un pericol pentru orice participant in trafic si as vrea sa plateasca pentru asta asa cum este legal, dar si moral. Aici v-am pierdut si o sa ma faceti naiv etc. Fiecare cu pasarica lui...

 

@SlowDeath, sfaturile tale nu se aplica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multam de raspunsuri. Un om ca si cel cu Toyota 4x4 este un pericol pentru orice participant in trafic si as vrea sa plateasca pentru asta asa cum este legal, dar si moral. Aici v-am pierdut si o sa ma faceti naiv etc. Fiecare cu pasarica lui...

 

@SlowDeath, sfaturile tale nu se aplica.

 

Vrei sa spui ca a-ti cere scuze in trafic cand faci prostii cum ai facut tu, este un sfat care nu se aplica la tine sau nu ar fi mers la cel cu Toyota 4x4?!!

Imi pare rau ca gandesti asa, Sumo.

 

Un pericol pentru toti participantii la trafic esti tu, nu cel cu Toyota 4x4!

Tu te-ai bagat in fata lui cu un amarat de seria 1!

Acum vreo 2 saptamani unul cu un Bentley a facut aceeasi manevra ca si tine, doar ca in loc de 4x4 a dat de un tren!

Sincer, ma bucur cand un teribilist isi gaseste nașul!

 

 

Faptul ca suntem colegi pe acest forum, nu inseamna ca trebuie sa fie toata lumea de acord cu tine.

Sau sa fim deacord cu lucruri ilegale sau mai putin morale, doar pentru ca suntem intr-o comunitate si avem toti BMW-uri.

Nu te mai victimiza atat si nu mai striga tocmai tu: Hotul!

Probabil, inversunarea ta de a-l pedepsi legal, are legatura cu ceva ce s-a intamplat dupa accident, iar tu nu ne spui!

Dar, legat strict de faptul ca ti-a franat in față, Toyota 4x4 ti-a aplicat aceeasi metoda pe care i-ai aplicat-o si tu lui!

Tu ai pierdut, el a castigat!

Edited by SlowDeath
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.