Jump to content

Achizitie 520 D 2009 sau 2010


Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

As vrea sa obtin si eu cateva sfaturi de la cei mai experimentati dintre voi in legatura cu o achizitie pe care as vrea sa o fac. Problema mea sta in felul urmator: incerc de vreo 3 luni sa gasesc o masina pentru tatal meu. Eu sunt fan BMW, am un BMW 520D , 163CP , automat, din 2007 (modelul pe 2008). Sunt f multumit de masina ,am luat-o SH din Germania si nu am avut nici o problema cu ea pana acum (65 000 km in 3 ani). Tatalui meu insa ii place mult si Audi A6. Asadar , in acest moment sunt extrem de nehotarat si as vrea sa imi dati si mie o parere pentru urmatoarele puncte (stiu ca sunt pe un forum BMW dar totusi sper sa nu fiti subiectivi):

 

1) In principiu comparatia este intre un BMW 520D 2009 sau 2010 SH , 177 CP (facelift) si un Audi A6 facelift (2010) 2.0 TDI CR 170CP tot SH - ambele modele cu cutie automata si aduse din Germania

2) Bugetul este undeva in jur de 16 000 - 17 000 EUR

3) Stiu ca motorul de pe Audi , cel PD , pana sa apara cel CR, a avut f multe probleme (injectoare, pompa motorina , etc) si din acest motiv as tinde sa cred ca un BMW este net superior. Am auzit ca si pe motorul cel nou CR de la Audi sunt probleme cu filtrul de particule si altele...

4) Nr de Km la care le gasesc este intre 150 000 - 200 000 Km

5) Singura ingrijorare pe care o am la un BMW este cu tractiunea spate - tatal meu nu a condus niciodata tractiune spate dar cred ca se poate obisnui usor.

6) Problema mea este ca oferta la Audi este mult mai mare , gasesc mult mai multe cu optiuni destul de ok, din 2010. La BMW, sunt destul de putine din 2010, majoritatea sunt din 2009.

7) Intrebarea finala ar fi daca se merita sa iau mai bine un BMW din 2009 cu ceva mai multi km sau un Audi din 2010 cu Km mai putini ? Sau sa mai astept pana gasesc un BMW din 2010 ?

8) Aveti mai jos cateva exemple la care ma tot uit, toate verificate de mine la Audi si BMW. Sunt foarte curios ce parere aveti.

 

a) A6 2010 - 156 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/audi-a6-C30405986.html

B) A6 2010 - 184 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/audi-a6-C30408576.html

c) 520 2009 - 191 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/bmw-520-C30268534.html

d) 520 2010 - nu am verificat km - http://www.autovit.ro/bmw-520-C29843309.html

 

Va multumesc mult si astept cu nerabdare parerea voastra!

Link to comment
Share on other sites

La primul BMW in anunt pe autovit spune individu ca are 136 000Km si tu spui ca verificati is 191 000Km...Inseamna ca-i are dati inapoi? Oricum, e cam rulata.... daca in ~4 ani s-au facut cu ea 200 000Km! Si audi si bmw sunt masini premium si singurul mod de a alege este ca tatal tau sa le conduca pe ambele ca sa-si faca o parere! Mai stiu si eu ceva cazuri care erau fani audi si imediat dupa ce-au condus un bmw, s-au razgandit instant! Caz concret fostul sef neamt! :) Voia tot asa un A6, dar dupa ce-a condus un E60, 530D, si l-a cumparat intr-un final, iar acum cand vb cu el despre masina asta, e numa' un zambet! Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

As vrea sa obtin si eu cateva sfaturi de la cei mai experimentati dintre voi in legatura cu o achizitie pe care as vrea sa o fac. Problema mea sta in felul urmator: incerc de vreo 3 luni sa gasesc o masina pentru tatal meu. Eu sunt fan BMW, am un BMW 520D , 163CP , automat, din 2007 (modelul pe 2008). Sunt f multumit de masina ,am luat-o SH din Germania si nu am avut nici o problema cu ea pana acum (65 000 km in 3 ani). Tatalui meu insa ii place mult si Audi A6. Asadar , in acest moment sunt extrem de nehotarat si as vrea sa imi dati si mie o parere pentru urmatoarele puncte (stiu ca sunt pe un forum BMW dar totusi sper sa nu fiti subiectivi):

 

1) In principiu comparatia este intre un BMW 520D 2009 sau 2010 SH , 177 CP (facelift) si un Audi A6 facelift (2010) 2.0 TDI CR 170CP tot SH - ambele modele cu cutie automata si aduse din Germania

2) Bugetul este undeva in jur de 16 000 - 17 000 EUR

3) Stiu ca motorul de pe Audi , cel PD , pana sa apara cel CR, a avut f multe probleme (injectoare, pompa motorina , etc) si din acest motiv as tinde sa cred ca un BMW este net superior. Am auzit ca si pe motorul cel nou CR de la Audi sunt probleme cu filtrul de particule si altele...

4) Nr de Km la care le gasesc este intre 150 000 - 200 000 Km

5) Singura ingrijorare pe care o am la un BMW este cu tractiunea spate - tatal meu nu a condus niciodata tractiune spate dar cred ca se poate obisnui usor.

6) Problema mea este ca oferta la Audi este mult mai mare , gasesc mult mai multe cu optiuni destul de ok, din 2010. La BMW, sunt destul de putine din 2010, majoritatea sunt din 2009.

7) Intrebarea finala ar fi daca se merita sa iau mai bine un BMW din 2009 cu ceva mai multi km sau un Audi din 2010 cu Km mai putini ? Sau sa mai astept pana gasesc un BMW din 2010 ?

8) Aveti mai jos cateva exemple la care ma tot uit, toate verificate de mine la Audi si BMW. Sunt foarte curios ce parere aveti.

 

a) A6 2010 - 156 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/audi-a6-C30405986.html

B) A6 2010 - 184 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/audi-a6-C30408576.html

c) 520 2009 - 191 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/bmw-520-C30268534.html

d) 520 2010 - nu am verificat km - http://www.autovit.ro/bmw-520-C29843309.html

 

Va multumesc mult si astept cu nerabdare parerea voastra!

AUDI clar; in situatia asta...motorul acela, aspectul... nu te supara dar e60 arata mai urat cu mult decat A6 cu facelift; si e mai potrivit pentru un om in varsta

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

AUDI clar; in situatia asta...motorul acela, aspectul... nu te supara dar e60 arata mai urat cu mult decat A6 cu facelift; si e mai potrivit pentru un om in varsta

 

Mai potrivit sau mai nepotrivit, pe mine ceea ce ma intereseaza cel mai mult este durabilitatea masinii.... In sensul de a nu avea pb mari cu ea. Ca si fiabilitate oricum cele 2 modele sunt asemanatoare deci tot pe acolo ne invartim.

Link to comment
Share on other sites

La primul BMW in anunt pe autovit spune individu ca are 136 000Km si tu spui ca verificati is 191 000Km...Inseamna ca-i are dati inapoi? Oricum, e cam rulata.... daca in ~4 ani s-au facut cu ea 200 000Km! Si audi si bmw sunt masini premium si singurul mod de a alege este ca tatal tau sa le conduca pe ambele ca sa-si faca o parere! Mai stiu si eu ceva cazuri care erau fani audi si imediat dupa ce-au condus un bmw, s-au razgandit instant! Caz concret fostul sef neamt! :) Voia tot asa un A6, dar dupa ce-a condus un E60, 530D, si l-a cumparat intr-un final, iar acum cand vb cu el despre masina asta, e numa' un zambet!

 

 

Toate masinile postate de mine in afara de ultima sunt verificate prin diversi amici de la reprezentante. Toti pe autovit posteaza in anunturi km mai putini ca sa apara masinile in search-uri , dar multi iti spun exact cand suni nr real de km si nu se feresc sa iti dea seria ca sa le verifici. Toate masinile astea postate le-am selectat si in urma unor convorbiri cu proprietarii care pareau mai seriosi decat ceea ce am tot intalnit pe la noi.

Eu ti-am zis, sunt fan BMW. Insa ceea ce ma intereseaza cel mai mult nu este frumusetea si designul masinii (tatalui meu ii plac amandoua). Ideea este sa aleg modelul mai durabil , mai rezistent, si deci sa am un risc mai scazut de a avea pb cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Mai potrivit sau mai nepotrivit, pe mine ceea ce ma intereseaza cel mai mult este durabilitatea masinii.... In sensul de a nu avea pb mari cu ea. Ca si fiabilitate oricum cele 2 modele sunt asemanatoare deci tot pe acolo ne invartim.

eu nu am avut Audi, dar mai multi prieteni de ai mei au, si nu cazane ci numai masini de dupa 2008 si majoritatea cumparate noi; sa stii ca la A6 nimeni inca nu s-a plans de nimic;in fine, au pana in 100000km cu ele; in schimb la A4 asta nou, unuia i-a cazut turbina pe la 25000km si i se tot "arde" LED-ul de pe partea fata stanga!!!

si desi eu nu mi-as lua Audi(decat A7) sa stii ca interioriul e finisat fenomenal; adica si noi avem un E60(sa recunoastem, in interior e groaznic(pentru o masina pentru care platesti intre 55000-80000) si are tot ce se poate pe consola centrala(mai putin volan M ca nu are M packet)), A6-le este muuuult peste;

si daca nu-l intereseaza "placerea de a conduce", care oricum nu e "exuberanta" la 177 cai, eu as merge pe A6;

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

As vrea sa obtin si eu cateva sfaturi de la cei mai experimentati dintre voi in legatura cu o achizitie pe care as vrea sa o fac. Problema mea sta in felul urmator: incerc de vreo 3 luni sa gasesc o masina pentru tatal meu. Eu sunt fan BMW, am un BMW 520D , 163CP , automat, din 2007 (modelul pe 2008). Sunt f multumit de masina ,am luat-o SH din Germania si nu am avut nici o problema cu ea pana acum (65 000 km in 3 ani). Tatalui meu insa ii place mult si Audi A6. Asadar , in acest moment sunt extrem de nehotarat si as vrea sa imi dati si mie o parere pentru urmatoarele puncte (stiu ca sunt pe un forum BMW dar totusi sper sa nu fiti subiectivi):

 

1) In principiu comparatia este intre un BMW 520D 2009 sau 2010 SH , 177 CP (facelift) si un Audi A6 facelift (2010) 2.0 TDI CR 170CP tot SH - ambele modele cu cutie automata si aduse din Germania

2) Bugetul este undeva in jur de 16 000 - 17 000 EUR

3) Stiu ca motorul de pe Audi , cel PD , pana sa apara cel CR, a avut f multe probleme (injectoare, pompa motorina , etc) si din acest motiv as tinde sa cred ca un BMW este net superior. Am auzit ca si pe motorul cel nou CR de la Audi sunt probleme cu filtrul de particule si altele...

4) Nr de Km la care le gasesc este intre 150 000 - 200 000 Km

5) Singura ingrijorare pe care o am la un BMW este cu tractiunea spate - tatal meu nu a condus niciodata tractiune spate dar cred ca se poate obisnui usor.

6) Problema mea este ca oferta la Audi este mult mai mare , gasesc mult mai multe cu optiuni destul de ok, din 2010. La BMW, sunt destul de putine din 2010, majoritatea sunt din 2009.

7) Intrebarea finala ar fi daca se merita sa iau mai bine un BMW din 2009 cu ceva mai multi km sau un Audi din 2010 cu Km mai putini ? Sau sa mai astept pana gasesc un BMW din 2010 ?

8) Aveti mai jos cateva exemple la care ma tot uit, toate verificate de mine la Audi si BMW. Sunt foarte curios ce parere aveti.

 

a) A6 2010 - 156 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/audi-a6-C30405986.html

B) A6 2010 - 184 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/audi-a6-C30408576.html

c) 520 2009 - 191 000 km reali, verificati - http://www.autovit.ro/bmw-520-C30268534.html

d) 520 2010 - nu am verificat km - http://www.autovit.ro/bmw-520-C29843309.html

 

Va multumesc mult si astept cu nerabdare parerea voastra!

citeste si asta:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/112178-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/page__st__2220__p__2044809__hl__n47__fromsearch__1#entry2044809

Link to comment
Share on other sites

Intrebari de genul asta au mai fost. Aici fiind un forum BMW toti iti vor spune se cumperi BMW ca e mai bun.

Acum 2 ani am fost pus in aceeasi situatie. Acum nu-mi pare rau de alegerea facuta, BMW e mai premium zic eu, fatza de A6, desi cine nu da atentie la detalii nu le observa neaparat. Pune mana in buzunarele usilor la BMW si Audi si ai sa intelegi la ce ma refer, ca un exemplu.

Ca desgin - A6 e mai actualizat sa zicem asa, desi nici cu E60 nu ti-e deloc rusine.

Motoare - e bine stiuta 'problema' , desi multi nu o considera problema, inclusiv eu nu o consider - anume distributia care mai se rupe la motoarele de 2 litrii diesel BMW (N47) . Sa schimbi lanturile prevenitv discuti in total de 2500 lei, pe acolo, si nu ai garantia ca nu se poate rupe din nou. Eu am aproape 200k si nu s-a rupt pana acum. La Audi exact cum vrei sa cumperi tu, un prieten a schimbat cu 1600 lei tot ce inseamna curele..distributie ..pompa de apa. Fa-ti singur calculele astea. LA Audi la 160k se schimba toate. Poate gresesc km insa barem nu spun ca e lifetime ca la BMW. Cu toate astea ambele motoare trag liniar, nu faci mari diferente intre ele si ambele par ca au mai putini cai decat sunt declarati.

Grea decizie, cum spuneau si altii, sa le incerce pe ambele si isi da seama care i se potriveste mai bine. (MMI-ul ptr persoanele mai in varsta ar fi mai indicat, are multe butoane si destul de mari).:thumbsup:

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Alex, eu mi-am luat actuala masina din Germania, anul trecut in octombrie. Este un 520d LCI 2009, N47. Ca si tine, dupa multe cautari, cugetari, etc., m-am rezumat la 2 masini, A6 si E60.

Buuun, am pecat in Germania cu niste treaba si cum aveam 2-3 zile la dispozitie, am inceput sa ma uit prin parcurile auto si bineinteles, sa testez. Am inceput cu Bmw-ul 520d, dat o tura prin oras, iesit pe autostrada un pic, mers vreo 20-30 km, intors la sediu. Masina mi-a placut de cum am urcat in ea, cutia automata schimba foarte lin si motorul trage suficient pentru pretentiile mele.

A doua zi, am mers la un alt garaj si am iesit in probe cu A6, 2,7, piele full, masina extrem de ingrijita, arata si mirosea a nou. Testul pe sosea nu m-a convins, masina nu mi s-a parut atat de inchegata, de solida precum Bmw-ul. Parca si cutia schimba altfel, motorul, desi mai puternic, parca nu tragea la fel ca "piticul" de pe BMW.

 

Asa ca am ramas la BMW, o masina cu care am facut aproape 20.000 de km in aproape un an de cand o am si sunt foarte multumit.

 

Ce am invatat eu din aceasta experienta, e aproape imposibil de gasit o masina SH intr-o stare foarte buna cu toate dotarile pe care ti le doresti.

 

Bafta, sper ca masina aleasa sa-l bucure pe posesor, asta-i cel mai important!

Edited by adned
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Fiecare model are bubele lui. Parca Bmw-ul sta mai bine in pret o idee. Diferenta la comfort o face pana la urma tractiunea. Spatele este intotdeauna simtit mai dinamic decat fata. Nu discut de integrala. E adevarat ca Bmw-ul sta mai slab la design in interior insa asta vrea contructorul. LCI-ul este depasit total de C6 facelift. Este o parere personala. Diferente la interior sunt si la F10 cu C7 daca e sa compar. Audi este momentan mult mai "robotizat" sa zic asa decat Bmw-ul. Stiu sa imbine culorile la interior spre deosebire de Bmw care sta cu nuanta rosu-portocaliu de 30 de ani. Daca nu stie cu tractiunea spate, iarna vor aparea probleme, indiferent ca are anvelope iarna noi. Am prieteni care iarna prefera sa o bage la garaj si merg cu altceva, tractiune fata sau integrala si sunt incepatori de 20 de ani cu 15k km parcursi. Asadar, tractiunea fata e sfanta iarna pentru cineva neexperimentat. Eu unul daca ar fi sa aleg o masina pentru o persoana trecuta de 50-60 as merge pe A6. Edited by wug
Link to comment
Share on other sites

Asadar, tractiunea fata e sfanta iarna pentru cineva neexperimentat. Eu unul daca ar fi sa aleg o masina pentru o persoana trecuta de 50-60 as merge pe A6.

Daca ai piciorul greu e si normal sa nu iti placa spatele iarna, nu de alta dar sunt o gramada de useri aici pe forum care au tractiune spate si toti au trecut prin ierni si zapezi, unde mai pui ca majoritatea nu se plang.

 

Cand am trecut prin dilema Audi/BMW a fost destul de simplu ... test-drive cu ambele si am ales.

 

Pana la urma dai banii pe ce iti place tie, restul e can-can

Link to comment
Share on other sites

Alex: Audi clar. Eu unul nu l-as complica pe taica-miu cu tractiune spate. Iti pot recomanda BMW doar in varianta xdrive ceea ce inseamna sa te arunci deja la 3000cm3 si nu cred ca vrei ca ai tai sa plateasca ~2000 RON doar pe impozit.

 

Wug: lasa-l pe KIP. El are cutie manuala.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

taicamiu are un 530 x D E60; a avut si un A6 2.5 Tdi(nu stiu cum se numeste modelul, cel ce s-a produs pana prin 2005); parerea lui: feeling mult mai bun la condus si senzatia de siguranta la manevre pentru E60(dar repet masina era produsa in 2003) si asta e din 2009;

dar...confortul si aparenta usurinta de miscare cu ea e mult mai buna la A6; i se pare mult prea greoiae e60, nu ca si caroserie ci ca manevrabilitate(prin oras discutam caci 90% ii face prin oras);

e foarte incantat ca are BMW, dar sincer daca isi schimba masina...nu cred ca va mai lua BMW; iar un lucru extrem de important...nu are scaune confort si spune ca e grozanica fata de Audi la capitolul confort...ar fi bine sa iei si asta in considerare;

iar eu: dintre E60 ai Audi A6(nu ultimul ci cel dinainte cu facelift) as merge ca design pe Audi...fara suparare, cred ca mi se va urca forumul in cap dar E60 mi se pare cel mai urat BMW produs in ultimii 10 ani; poate doar X3 E83 sa-l intreaca; dar asta e parere personala

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.