Jump to content

'01 BMW 540i M-pack


mik15

Recommended Posts

Este o masina pe care am cumparat-o dupa primul test-drive, nu i-am facut nicio verificare, mi-a placut cum merge, cum arata si am luat-o. E oricum mai mult o masina jucarie care va fi folosita probabil extrem de putin pe langa celelalte insa am avut mereu o slabiciune pentru E39 cu M-packet iar faptul ca fost sa fie un V8 a fost cireasa de pe tort si ceea ce a contat foarte mult a fost faptul ca este 100% originala fara niciun fel de modificari. Nici nu am de gand sa ii aduc vreo modificare, cu exceptia poate a Dinavin-ului si cheii diamond, in rest ramane complet stock.

 

Asadar este vorba de un E39 540i cu M-packet, fabricatie 11.2000, 2001 insa in talon, specificatie Japonia, motor M62, 290cp parca, rulaj 156xxx km. Masina a fost importata din Japonia cu cca 2 ani in urma si aici a avut 2 proprietari care au intretinut-o corespunzator, ca atare si starea ei actuala pare a fi foarte buna. Pielea si tot interiorul arata incredibil de bine, absolut totul functioneaza la ea, nu are zgarieturi pe piele, plastice, nimic nu este rupt sau deteriorat, e ca si cum ar fi fost conservata in timp.

 

Deocamdata o sa ii schimb cheia cu una "diamond" pentru ca are cheie veche cu 2 butoane pe ea, am comandat una de pe ebay si sper sa fac transplantul curand si eventual un Dinavin, momentan are navigatia OEM cu ecran mare, dar care insa e invechita din toate punctele de vedere, atat moral dar mai ales tehnic. Parti mai putin bune ar fi chederul de la usa soferului pe care trebuie sa il schimb si capacele axelor cu came de pe care a inceput sa se decojeasca vopseaua.

 

De curand a fost schimbat radiatorul, furtunul de sus si pompa de apa care se pare ca sunt unul din punctele slabe ale motorizarii V8, acestea cedand destul de repede, franele, bucsele pe fata, cauciucuri noi Bridgestone si alte cateva lucruri minore. Urmeaza sa ii fac un schimb de ulei si filtre cat de curand.

 

Primele impresii sunt foarte bune, o masina de 12 spre 13 ani care merge impecabil si senzatia pe care o transmite e de soliditate, siguranta si bine construita. Sunt super happy ca am dat de masina asta si ca am luat-o, ma face sa zambesc cand o conduc :) .

 

Deocamdata cateva poze de la vechiul proprietar, ii voi face in curand o sesiune foto corespunzatoare.

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Edited by mik15
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@alex - multumesc. Din pacate la noi asa este, nimeni nu mai tine o masina ca asta pentru ca nu este viabila financiar din cauza impozitelor noaste.

@cosmin - multumesc. Am ramas placut surprins de cum arata si se comporta masina dupa aproape 13 ani, celelalte masini sunt mult mai noi pe care le mai am si nu simt vreo diferenta cand ma urc in asta, as putea chiar afirma ca cel putin comparativ cu GTi-ul, mi se pare mai buna calitatea in 540i-ul acesta.

Link to comment
Share on other sites

in poze par mai accentuate cutele alea de pe margine, in realitate insa pielea e foarte moale si a fost tratata de fostul proprietar, sunt cute cauzate de uzura normala, nu sunt crapate. Am oricum Leatherique in dulapul cu produse pentru masina, am o gramada de produse de altfel de felul acesta :) .
Link to comment
Share on other sites

sunt si cu volan pe dreapta cat si pe stanga, am verificat seria de sasiu si asta a fost cu volan pe stanga.

 

volanul nu vreau sa il schimb, arata bine si inca nu vad necesitatea schimbarii acestuia.

Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

volanul e cel de M, pre-facelift. un mic sfat: nu schimba navigatia oem cu cea dynavin, nu da atat de bine in bord. poti sa-i faci upgrade la MK4, daca nu are deja si faci rost de un dvd cu ultimele harti. Pt muzica, ii poti pune o unitate gen diceduo mediabridge sau grom, la care conectezi un stick usb sau iPod, si telefonul prin bluetooth. Unitatea o conectezi in locul magaziei de cd, si pastrezi look-ul oem.

 

f frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

asta nu cred ca este Mk4, are caseta in spatele display-ului, mersi pentru sfat, daca Mk4 ar avea o rezolutie mai buna atunci poate ar merita in locul Dinavin-ului, iar diceduo pare o optiune de luat in calcul.

 

si totusi, dynavin-ul parca imi face cu ochiul :), e o solutie completa fara alte auxiliare....

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

nu m-am uitat, dar banuiesc ca este CD, in 2000-01, cam astea erau, nu era navi pe DVD inca, prin 2002 cred ca au aparut, cel putin asa aveam prin 2006 la o masina facuta in 2002...oricum, cred ca spre dynavin ma indrept, am facut o oferta unui seller pe ebay deja, sa vedem ce zice...
Link to comment
Share on other sites

Da, e posibil sa fie pe CD.

 

Intr-adevar Dynavinul e o solutie f buna, si mie imi facea cu ochiul intr-o vreme.

 

Ar mai fi si: http://www.eonon.com/Car-GPS/Specific-Car-GPS/BMW/D5124F.html . O copie destul de fidela, a unitatii originale. Eu am comandat una de pe net, a costat cam 1800 ron cu toate taxele incluse, dar nu am mai apucat sa o montez fiindca au intervenit alte cheltuieli ( m-am dus in vacanta :rolleyes:) sia m vandut-o. Iti pot da pe privat linkul cu topicul cumparatorului, unde gasesti impresii despre cum functioneaza si cum arata in realitate unitatea.

Link to comment
Share on other sites

Super masinuta, sa o stapanesti sanatos si sa te poarte fara incidente ;)

 

Eu as lasa navigatia asta originala, arata mult mai ok in bord decat dynavin...si avand in vedere ca va fi o masina folosita rar, de joaca, parca da mai bine cu totul stock pe ea.

 

Daca as schimba ceva ar fi tips-urile de la evacuare...la asa motor, parca ar merge 2 tips-uri frumoase. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta gasesti tips-uri duble OEM, baga un search pe net ;)

 

Legat de volan, nu stiu daca poate fi schimbat cu cel de M de pe facelift (cu airbag rotund). Din ce stiu, astea pre-facelift au airbag-ul single stage, iar cele rotunde sunt dual-stage. Stiu ca am avut si eu initiativa asta pe 525d si dupa ce-am citit un pic, m-am lasat pagubas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.