Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Dupa 4 luni in care n-am mai citit nimic pe topicu asta am realizat ca CIPY85 cauta masina full de vreo 6 luni, tot cauta, da ieftina sa fie, ...si fara probleme/uzura/km/etc. Mi se pare foarte amuzant sa ai asa pretentzii. Mai pulseaza 10 000euro si gata o iei TZIPLA si poate fara km si fara julituri !!! Oricum de apreciat rabdarea ta in a astepta atata timp. Presupun ca vrei sa o tzii macar 10 ani din moment ce ai atatea pretentzii.

Inside - da lectii de motorizari - acum ca are si el, 525d e cel mai bun, dar nu ca nu i-ar fi suras un 535d de exemplu. (Stiu stiu, ma bag aiurea, nu e problema mea, sunt eu frustrat etc...)

Oricum laudatul 525d cu 1997cmc pe buna drepate e mai superior lui 520d, dar in panta cu 4 persoane si nu neaparat incarcata full masina, cam ma gandesc de 2 ori sa depasesc sau nu, si in 520d (de curand am avut parte) si in 525d cu tot cu modul SPORT . Eh... toma atunci trece de mine un 740d fluierand. Viva straight 6, respect.

Lasati minusurile sa vina la mine.. Succesuri.

Exact asa caut ...la 15 mii full 😂😂👍

Link to comment
Share on other sites

Nu e problema, este punctul meu de vedere, nu trebuie sa fie toata lumea de acord cu mine.

Mi se pare ca iti bati joc de ea punanad un 2.0 D de 190 CP. Fac astia cu Skodele misto de tine la 1.4 tone si 150 CP, nu ca ar fi Skoda o masina proasta, din contra.

Insa BMW si-a arogat dreptul de a fi o masina sportiva. Nu stiu cat de sportiva e la cca 1.7 tone si 190 CP.

Aici, mai degraba vorbim de ratiuni de marketing cu motoarele astea mici.

Daca ar fi dupa mine, as pune in vanzare F10 cu minim 25 D, adica 2.0 insa de 218 CP.

 

LE: inca ceva, multi nu constientizeaza ratiunea de a avea un motor mai mare pe masina.

La un drum intins, este cel mai odihnitor, iti ofera reprize linistitoare de depasiri..etc.

La drumurile din RO si la idiotii care sunt in trafic, ai nevoie de putere sa scapi de ei.

Nu am ajuns ca in vest sa te urci pe autostrada si sa mergi cu o viteza constanta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

adevarat...am 520d, simt nevoia se cel putin 220 cp la asa masina.dar pe un motor de 2.0 ca sa nu dau 2400 lei pe an pt 3.0...cu banii astia imi platesc incalzirea la casa toata iarna :)). deci hai sa mai gandim si putin rostul banului.

si da, mi.a dat rusine o skoda octavia de 2.0d 190 cp :((

Link to comment
Share on other sites

LE: inca ceva, multi nu constientizeaza ratiunea de a avea un motor mai mare pe masina.

La un drum intins, este cel mai odihnitor, iti ofera reprize linistitoare de depasiri..etc.

La drumurile din RO si la idiotii care sunt in trafic, ai nevoie de putere sa scapi de ei.

Nu am ajuns ca in vest sa te urci pe autostrada si sa mergi cu o viteza constanta.

 

Care drumuri intinse, cand majoritatea isi iau F10 sa plimbe pi*dele la mall si shaorma? si cand e de depasit ceva, le face lumea loc, ca au cinciar :thumbsup:

 

adevarat...am 520d, simt nevoia se cel putin 220 cp la asa masina.dar pe un motor de 2.0 ca sa nu dau 2400 lei pe an pt 3.0...cu banii astia imi platesc incalzirea la casa toata iarna :)). deci hai sa mai gandim si putin rostul banului.

si da, mi.a dat rusine o skoda octavia de 2.0d 190 cp :((

 

La masina de ~1 miliard tu te uiti la 1800lei diferenta de impozit (ca atat e cu reducere pana la 1 aprilie)?!?!?!

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,sunt nou pe aici si caut sa-mi cumpar un bmw 525 ,2011-2012.. masina vreau sa o aduc personal din germania ,ma uit pe autoscout si auto.de ,decomandata n-am gasit nimic sa ma multumeasca,m-am uitat si pe autovit dar numai samsari,apropo cei care cautati pe autovit masini aveti grija la asta http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-525-ID4p67Yc.html ,dupa o scurta cautare de sasiu pe google am gasit mai multe detalii https://www.google.ro/search?q=niemcy&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=A6XcVfPyBYT1UKD4krgH#q=WBAFW31050C555692&filter=0 .
Link to comment
Share on other sites

Pe F10 nu se merita decat 3.0. Mi se pare mica puterea de 184 CP pe F30 dar pe F10.

 

Si cand te gandesti ca astia de la Bmw au scos si 518d..

Intr-o tara civilizata, adica acolo unde se vand masinile astea, 520d este foarte ok. Nu ma refer la piata asiatica, acolo e ceva deosebit.

Deasemenea, e usor sa ai asemenea pareri cand iei o masina sh, e mult mai nasol insa cand un 520d costa 45.000e, iar un 530xd e vreo 60.000e, acolo se vede cine e mafiot :))

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tu probabil vrei motorul de 2.0 218cp dar cea expusa de tine e 525 de 3.0. Si care e problema cu ea?

Vroiam doar sa atrag atentia ca anuntu este dubios, pe un site arata ca e 25000 si pe autovit 20000 ,pe unu scrie 2011 pe altu 2010 si mai are si 76000 mii km.

Link to comment
Share on other sites

te uiti lowlife cand stii ca muncesti de dimineata pana seara si fiecare banut e facut prin munca. eu cel putin mi.am luat masina pe carca mea, nu ca altii de mami si tati. ca doar nu dorm in masina iarna. asa prefer sa am 25-30 de grade in casa si sa stau ca sefu' in pantaloni scurti :)))
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si cand te gandesti ca astia de la Bmw au scos si 518d..

Intr-o tara civilizata, adica acolo unde se vand masinile astea, 520d este foarte ok. Nu ma refer la piata asiatica, acolo e ceva deosebit.

Deasemenea, e usor sa ai asemenea pareri cand iei o masina sh, e mult mai nasol insa cand un 520d costa 45.000e, iar un 530xd e vreo 60.000e, acolo se vede cine e mafiot :))

 

Un 520, cat de cat dotat, sare de 45000, iar un 530, d`ala de mafioti cum zici tu, este vro 82000 cu dotari normale.

Nu stiu ce legatura are faptul ca BMW a facut si 518, probabil cunosti mai bine istoria BMW.

Din punctul meu de vedere puteau sa faca si 516...

Ma rog, sa inteleg ca cei care isi iau masini SH, de saraci, sa nu isi mai dea cu parerea?

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Se gaseste asa ceva la noi

? Sau ceva asemanator care sa fie plug&play ?

 

Saptamana trecuta am auzit ca din difuzorul dreapta fata se aude un bazait care pe zi ce trece a devenit din ce in ce mai pronuntat. Azi, surpriza, si difuzorul stanga fata are aceleasi simptome. Se pare ca viata sistemul meu HIFI a fost de 4 ani. Nu ma asteptam ! Am avut sistemul audio standard pe E60, se chinuia cei drept sa scoata el niste sunete, dar n-am avut probleme de genul. Retrofit la HARMAN KARDON/LOGIC 7 este dificil sa fac, trebuie schimbate fetele portierelor spate etc etc.

 

Ce solutie vedeti voi ?

Link to comment
Share on other sites

Un 520, cat de cat dotat, sare de 45000, iar un 530, d`ala de mafioti cum zici tu, este vro 82000 cu dotari normale.

Nu stiu ce legatura are faptul ca BMW a facut si 518, probabil cunosti mai bine istoria BMW.

Din punctul meu de vedere puteau sa faca si 516...

Ma rog, sa inteleg ca cei care isi iau masini SH, de saraci, sa nu isi mai dea cu parerea?

 

Eu am vorbit de preturile masinilor standard, nu de masina+dotari.

Nu am zis ca proprietarii de masini SH sunt saraci si nici ca nu e ok sa isi dea cu parerea, dar chestiile gen: "pe f10 nu are ce cauta 2.0d" mi se par puerile. Nu te ataca nimeni, imi spuneam si eu cu parerea ;)

P.s. 518 exista de ceva timp, nu a aparut la F10, la asta din urma a aparut la facelift, aparent existand cerere pentru asa ceva.

Edited by B-490-RZV
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se gaseste asa ceva la noi

? Sau ceva asemanator care sa fie plug&play ?

 

Saptamana trecuta am auzit ca din difuzorul dreapta fata se aude un bazait care pe zi ce trece a devenit din ce in ce mai pronuntat. Azi, surpriza, si difuzorul stanga fata are aceleasi simptome. Se pare ca viata sistemul meu HIFI a fost de 4 ani. Nu ma asteptam ! Am avut sistemul audio standard pe E60, se chinuia cei drept sa scoata el niste sunete, dar n-am avut probleme de genul. Retrofit la HARMAN KARDON/LOGIC 7 este dificil sa fac, trebuie schimbate fetele portierelor spate etc etc.

 

Ce solutie vedeti voi ?

 

Aceiasi problema o am si eu la boxa dreapta fata, daca dau volumul un pic mai mult de jumate incepe si bazaie (chiar "baraie" destul de tare daca e ceva piesa cu bass).

Si eu ma gandeam sa imi comand setul plug&play de la Bavsound, sunt perioade cand ofera coduri de discount de 10-20% pe langa care daca prinzi perioade cu promotii (deobicei sarbatori de gen Craciun, Fathers Day, 4th of July din state) mai prinzi ceva discount.

Cred ca discount-ul de 10% il primesti cand intrii prima data la ei pe site si iti introduci o adresa de mail pentru promotion code.

 

Dar din cauza costurilor destul de mari avute recent cu masina am sa mai aman problema boxelor pana pe Craciun.

 

Link pentru comenzi si detalii : http://www.bavsound.com/Stage-One/Buy-Now/ (a nu se considera reclama sau alte chestii)

 

Introduci detaliile despre masina si alegi ce ti se potriveste. Au free shipping pentru comenzi peste 400$.

Edited by MrDevILL
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Vad ca s-au aprins putin discutiile pe tema cumpararii unui F10, bugete etc.

 

Haideti sa va dau parerea pe care o vad la fratii nemti legat de masini de genul:

 

Neamtul zice asa: ai seria 5? insemana ca ai bani si o duci bine sa iei o masina asa scumpa de intretinut si cumparat.Daca nu iti permiti oricand din buzunar macar 10-15k de euro de cheltuit pe ceva neprevazut, inseamna ca tre sa iti iei VW nu BMW, ca pe acolo esti ca venituri.

 

Cam asa judeca neamtul dupa masina si cred ca e corect asa.Ai seria 5? Inseamna ca o duci foarte bine financiar.Ai seria 5 si urli ca 300 de euro te incomodeaza in viata? Inseamna ca ai gresit masina..

La noi nu se aplica deloc regula asta, ca na..balcanici... :)

 

Nu de putine ori am vazut priviri mirate la ei, cand vedeau un tanar coborand dintr-o masina care a fost 82000 cand a iesit pe poarta fabricii, iar relpica tuturor, fara execptie dupa ce se uitau la masina, era "va merge bine".

La noi, faptul ca Ghita are seria 5 sau X5, nu ma face sa ma gandesc automat la faptul ca e stabil financiar.Manelele, lanturile si tot tacamul nu ajuta nici alea...

 

Eu unul sunt de acord cu ce zice selena intr-o masura.E banul meu muncit, fac ce vreau cu el.Daca 520 inseamna 4-500 de euro mai putin la taxe si asigurari pe an e alegerea mea sa platesc caldura o iarna cu ei.

Dar trebuie sa te si gandesti ca daca te scuipa norocu' in ochi si iti cade ceva la masina mai serios, gen cutie, motor sau alte componente de "Doamne fereste" ce faci?

Faci credit la banca sa repari masina?

 

My 2 cents..

 

P.S. Pentru cei care tot cauta masini in Germania: nemtii masini ieftine si tzipla nu vand.O masina tzipla si cu garantie si cu istoric si cu dotari si cu km putini NU GASESTI la 2 lei.Gasesti la 3.50

La noi s-au tot facut smecheriile cu TVA-ul la masini si am impresia ca lumea percepe acum putin altfel preturile.Aici nu sunt nici pe departe la fel de ieftine cum ajung la noi dupa ce sunt trecute prin firma detinuta de bunica si eventual putin rotunjite pe la colturi.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Vad ca s-au aprins putin discutiile pe tema cumpararii unui F10, bugete etc.

 

Haideti sa va dau parerea pe care o vad la fratii nemti legat de masini de genul:

 

Neamtul zice asa: ai seria 5? insemana ca ai bani si o duci bine sa iei o masina asa scumpa de intretinut si cumparat.Daca nu iti permiti oricand din buzunar macar 10-15k de euro de cheltuit pe ceva neprevazut, inseamna ca tre sa iti iei VW nu BMW, ca pe acolo esti ca venituri.

 

Cam asa judeca neamtul dupa masina si cred ca e corect asa.Ai seria 5? Inseamna ca o duci foarte bine financiar.Ai seria 5 si urli ca 300 de euro te incomodeaza in viata? Inseamna ca ai gresit masina..

La noi nu se aplica deloc regula asta, ca na..balcanici... :)

 

Nu de putine ori am vazut priviri mirate la ei, cand vedeau un tanar coborand dintr-o masina care a fost 82000 cand a iesit pe poarta fabricii, iar relpica tuturor, fara execptie dupa ce se uitau la masina, era "va merge bine".

La noi, faptul ca Ghita are seria 5 sau X5, nu ma face sa ma gandesc automat la faptul ca e stabil financiar.Manelele, lanturile si tot tacamul nu ajuta nici alea...

 

Eu unul sunt de acord cu ce zice selena intr-o masura.E banul meu muncit, fac ce vreau cu el.Daca 520 inseamna 4-500 de euro mai putin la taxe si asigurari pe an e alegerea mea sa platesc caldura o iarna cu ei.

Dar trebuie sa te si gandesti ca daca te scuipa norocu' in ochi si iti cade ceva la masina mai serios, gen cutie, motor sau alte componente de "Doamne fereste" ce faci?

Faci credit la banca sa repari masina?

 

My 2 cents..

 

P.S. Pentru cei care tot cauta masini in Germania: nemtii masini ieftine si tzipla nu vand.O masina tzipla si cu garantie si cu istoric si cu dotari si cu km putini NU GASESTI la 2 lei.Gasesti la 3.50

La noi s-au tot facut smecheriile cu TVA-ul la masini si am impresia ca lumea percepe acum putin altfel preturile.Aici nu sunt nici pe departe la fel de ieftine cum ajung la noi dupa ce sunt trecute prin firma detinuta de bunica si eventual putin rotunjite pe la colturi.

 

Foarte corect

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

De ceva timp aud un zgomot ciudat la roata stanga fata, care este mai pronuntat cand virez, un sunet metalic, parca este facut de placuta pe disc, dar placutele sunt relativ noi, la fel ca si discurile, acest sunet este mai puternic in special dupa ce masina sta nemiscata 2-3 zile.Intreabarea mea este ca acest zgomot metalic sa fie chiar de la placuta de frana ?

 

Multam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.