Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Se da urmatoarea problema: momentan detin un F10 520D (gri,piele neagra) din 2013 cu 81.000 km (99% reali), autoturism la care am client. In locul acestuia (cu banii primiti pe al meu plus 700-800 euro diferenta )as lua un 520d din 2012 cu 180.000 km (90% reali). Vi se pare un targ bun?! Ati face o asemenea rocada in locul meu? Cel pe care il detin acum a fost lovit in partea dreapta si reparat, masina merge perfect, geometrie perfecta. Ma tenteaza schimbul deoarece atunci cand am cumparat acesta, initial am cautat maro cu piele bej, si cel din 2012 e exact asa ceva. Am atasat poze cu ambele. Multumesc!

post-63427-0-42361200-1459633891_thumb.jpg

post-63427-0-90142800-1459633895_thumb.jpg

post-63427-0-67267000-1459633917_thumb.jpg

post-63427-0-50471500-1459633921_thumb.jpg

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Cum iti cumperi o masina fabricata cu un an mai devreme decat a ta si are si mai multi km si sa mai dai si bani? Nu i-ai spus la ala ca trebuie sa iti dea el tie bani ca sa i-o cumperi.

 

Eu a mea o vand si mai pun diferenta :) nu e la schimb. Dupa cum ziceam, avantaj la cea din 2012 e ca e mai dotata si fara accident (teoretic fara accident), iar dezavantaje sunt ca e cu un an mai veche , km mai mult decat dublu , si pret cu aproximativ 800 euro mai mare ca a mea.

Link to comment
Share on other sites

compari o masina cheala si lovita->reparata cu o masina dotata si nelovita...km putini ai masinii lovite nu m-ar face sa o cumpar, pt ca vorbim de sume mari. e o parere personala...

hai sa o luam altfel: daca ai detine ambele masini deja, dar ar trebui sa pastrezi doar una de acum inainte; cu ce masina ai ramane? si cred ca stii si tu raspunsul deja; nu degeaba ti-a trecut prin gand schimbarea asta. daca erai pe deplin multumit, ramaneai asa...zic si eu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

compari o masina cheala si lovita->reparata cu o masina dotata si nelovita...km putini ai masinii lovite nu m-ar face sa o cumpar, pt ca vorbim de sume mari. e o parere personala...

hai sa o luam altfel: daca ai detine ambele masini deja, dar ar trebui sa pastrezi doar una de acum inainte; cu ce masina ai ramane? si cred ca stii si tu raspunsul deja; nu degeaba ti-a trecut prin gand schimbarea asta. daca erai pe deplin multumit, ramaneai asa...zic si eu...

 

Dupa cum am mai zis, masina ce o am ruleaza perfect, dar 4 ani am avut un E60 cu piele bej si asta am luat-o din cauza anului si a kilometrilor,si am zis ca o sa ma reobisnuiesc eu cu interiorul negru dar ... maro cu piele bej mereu mi s-a parut combinatia perfecta, si asta am cautat initial :D Acum la fel dupa cum am mai zis, cea maro e teoretic fara accident , teoretic

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

eu am scris ce am scris doar pt ca tu ai zis: "ati face o asemenea rocada in locul meu?"

iar parerea mea pe scurt e: da, eu as face-o

nu am zis niciunde ca masina ta n-o merge bine sau alte asemenea. la fel, nu am zis nici ca masina "inlocuitoare" ar fi mai buna tehnic.

dotata e, mai bine arata...din poze...dar poate ea e prastie in realitate; dar masini mai gasesti

Link to comment
Share on other sites

Eu am inteles de ce vrei sa o schimbi, dar sa vrei sa schimbi o masina pt ce a fost putin lovita o aripa e prea de tot.

 

NORMAL ca nu de asta o schimb pt ca acolo a fost lovita. Certitudinea o ai la o masina ca nu a fost lovita niciodata, doar cand esti tu primul care pune piciorul in ea de noua, in rest la astea vechi e loterie clar din acest punt de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mașinĂŁ tot din 2012 exact ca cea pe care o descrii tu in plus are piele ventilatĂŁ trapĂŁ pachet sport sistem prologic7 (16 difuzoare 600 watti) mașinĂŁ are 171 mii am luat-o din Germania cu facturĂŁ ĂŽn care sunt trecuți km 162 mii ultimul service la 169 mii ĂŽn ianuarie 2016 la rep Brașov toate consumabile schimbate update soft cost 2400 ron. Are si cauciucuri noi dunlopwinter5 noi au costat 3300 ron cu facturĂŁ. As dori sa o vând evident cu testare reprezentanțĂŁ ,motivul nu am timp sĂŁ merg cu ea și mi se pare cĂŁ am ĂŽngropat 23 mii de euro . Eu lucrez pe o platformĂŁ ĂŽn Marea Neagra si laș mașinĂŁ 2 sĂŁptĂŁmâni ĂŽn aeroport. Daca e cineva interesat putem vorbi
Link to comment
Share on other sites

Buna Scorpio,

 

Tu vrei sa dai o masina 2013 pe una 2012 care are 100k km in plus, din ce vad eu nu are dotari cine stie ce in plus fata de ce ai acum? Pentru culoarea tapiseiei?

Mai dai si bani in plus?

Ca sa adaugi 100k in plus pe tahometru?

 

Eu nu vad nici un beneficiu sa faci asa ceva, iar eu unul nu as da o masina de 81k pe aceeasi masina cu un 180k.In fine, cat traiesti auzi de toate..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Buna Scorpio,

 

Tu vrei sa dai o masina 2013 pe una 2012 care are 100k km in plus, din ce vad eu nu are dotari cine stie ce in plus fata de ce ai acum? Pentru culoarea tapiseiei?

Mai dai si bani in plus?

Ca sa adaugi 100k in plus pe tahometru?

 

Eu nu vad nici un beneficiu sa faci asa ceva, iar eu unul nu as da o masina de 81k pe aceeasi masina cu un 180k.In fine, cat traiesti auzi de toate..

 

Sa stii ca si eu ma tot gandesc ce sa fac. Faza e ca in acest moment am si client la masina mea, si nu in fiecare zi gasesti client la F10 zic eu :) Deci tu nu ai face un asemnea schimb daca ai fi in locul meu, chiar daca masina pe care o am a fost atinsa pe dreapta ! :D Aceea TEORETIC e fara accident ...

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Eu nu as da o masina pe care o cunosc deja, pe o masina mai scumpa, mai veche, cu mai multa uzura si cu istoric incert doar pentru tapiterie.

 

Pentru tapiterie si pentru culoarea exterioara :) Am dreptate cand spun ca maro-ul e o culoare mai sensibila nu?! al meu gri il spal destul de rar, dar murdar nu arata nici dupa o luna de naspalat

Link to comment
Share on other sites

Culoarea gri e mai usor de intretinut. Eu gasisem un F10 albastru cu tapiterie maro la interior, scaune comfort si ce mai voiam eu, si arata genial combinatia de culori. Masina avea 100k, dar era rulata in italia si motorul suna mai urat decat la E60-ul meu. Daca vrei neaparat alta masina, da F10-le la care ai cumparator si mai cauta un pic ceva care sa iti placa. Nu te arunca imediat, sunt destule masini la vanzare. Cand ai banii in buzunar, optiunile sunt multe. Poate o sa fie 2-3k in plus, nu doar 800e, dar cauta o masina mai putin rulata, nu te arunca la aia chiar daca ti s-a pus pata. Roaga un prieten (cere sfatul) care va fi mai obiectiv sa te ajute la decizia asta. Cumva tu esti decis sa faci schimbul si astepti doar aprobare. 100k km in plus inseamna ceva pentru o masina. Oricum decizia e la tine.
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mașinĂŁ tot din 2012 exact ca cea pe care o descrii tu in plus are piele ventilatĂŁ trapĂŁ pachet sport sistem prologic7 (16 difuzoare 600 watti) mașinĂŁ are 171 mii am luat-o din Germania cu facturĂŁ ĂŽn care sunt trecuți km 162 mii ultimul service la 169 mii ĂŽn ianuarie 2016 la rep Brașov toate consumabile schimbate update soft cost 2400 ron. Are si cauciucuri noi dunlopwinter5 noi au costat 3300 ron cu facturĂŁ. As dori sa o vând evident cu testare reprezentanțĂŁ ,motivul nu am timp sĂŁ merg cu ea și mi se pare cĂŁ am ĂŽngropat 23 mii de euro . Eu lucrez pe o platformĂŁ ĂŽn Marea Neagra si laș mașinĂŁ 2 sĂŁptĂŁmâni ĂŽn aeroport. Daca e cineva interesat putem vorbi

 

Imi poti da un VIN de la masina? Pe privat. Ti-am lasat si mesaj

Link to comment
Share on other sites

Culoarea gri e mai usor de intretinut. Eu gasisem un F10 albastru cu tapiterie maro la interior, scaune comfort si ce mai voiam eu, si arata genial combinatia de culori. Masina avea 100k, dar era rulata in italia si motorul suna mai urat decat la E60-ul meu. Daca vrei neaparat alta masina, da F10-le la care ai cumparator si mai cauta un pic ceva care sa iti placa. Nu te arunca imediat, sunt destule masini la vanzare. Cand ai banii in buzunar, optiunile sunt multe. Poate o sa fie 2-3k in plus, nu doar 800e, dar cauta o masina mai putin rulata, nu te arunca la aia chiar daca ti s-a pus pata. Roaga un prieten (cere sfatul) care va fi mai obiectiv sa te ajute la decizia asta. Cumva tu esti decis sa faci schimbul si astepti doar aprobare. 100k km in plus inseamna ceva pentru o masina. Oricum decizia e la tine.

 

exact asta i-am spus si eu, daca chiar vrea o schimbare, sa o dea si dupa vede el ce face, ce ia...poate in realitate nu ii mai place asta maro, dar masini mai sunt...

ideea e ca el practic crede ca are un ultimatum si ca doar asta e varianta, doar schimbul asta poate fi facut.

da-o asta daca ai client si pe urma vezi tu ce faci, poate saptamana viitoare apar altele la vanzare care te incanta si mai mult, ca 520 e cea mai populara motorizare pe F10, deci apar zilnic masini noi la vanzare

eu zic ca un 520 cu 20-22 gasesti si cu sub 100mii km lejer

Link to comment
Share on other sites

exact asta i-am spus si eu, daca chiar vrea o schimbare, sa o dea si dupa vede el ce face, ce ia...poate in realitate nu ii mai place asta maro, dar masini mai sunt...

ideea e ca el practic crede ca are un ultimatum si ca doar asta e varianta, doar schimbul asta poate fi facut.

da-o asta daca ai client si pe urma vezi tu ce faci, poate saptamana viitoare apar altele la vanzare care te incanta si mai mult, ca 520 e cea mai populara motorizare pe F10, deci apar zilnic masini noi la vanzare

eu zic ca un 520 cu 20-22 gasesti si cu sub 100mii km lejer

 

Tre sa merg azi sa vad prin oras un F10 maro, sa fiu sigur ca imi place,deoarece in poze intr-unele se vede mai deschis (unde arata foarte bine), in altele mi se pare prea inchis. Cand am trecut pe langa F10-urile maro, sincer nu m-am uitat asa bine la acest detaliu :) Daca o schimb, iau doar in combinatia maro si interior bej.

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

La soare masina este bestiala, bine culorile poti sa iti placa poti sa nu iti placa.cand am cumparat-o erau 3 dar interiorul bej era doar una. Nu vroiam sa o cumpar ca am avut o skoda octavia cu tapiterie deschisa si era dificil de intretinut cu 2 copii relativ mici dar la cum arata interiorul nu am putut sa nu o cumpar. O am de 7 luni nu mam indurat sa pun in masina niciodata copii in ea noroc ca am un opel insignia. Ce ma doare este ca sta 2 saptamani in aeroport si cand ma intorc arata ca dracu in rest numai in garaj. Masina nu pus-o la vanzare pt ca cand vad cat ceri unii pe masini seria 5 chiar si 17 mii cine imi da mie banii pe care i-am dat eu cu factura din Germania am dat 22800 euro. Nu stiu cum dracu vin astua masini cu 17 mii ca eu in autohaus nu am gasit sub 20 mii si obosite cu minim 250 mii km
Link to comment
Share on other sites

La soare masina este bestiala, bine culorile poti sa iti placa poti sa nu iti placa.cand am cumparat-o erau 3 dar interiorul bej era doar una. Nu vroiam sa o cumpar ca am avut o skoda octavia cu tapiterie deschisa si era dificil de intretinut cu 2 copii relativ mici dar la cum arata interiorul nu am putut sa nu o cumpar. O am de 7 luni nu mam indurat sa pun in masina niciodata copii in ea noroc ca am un opel insignia. Ce ma doare este ca sta 2 saptamani in aeroport si cand ma intorc arata ca dracu in rest numai in garaj. Masina nu pus-o la vanzare pt ca cand vad cat ceri unii pe masini seria 5 chiar si 17 mii cine imi da mie banii pe care i-am dat eu cu factura din Germania am dat 22800 euro. Nu stiu cum dracu vin astua masini cu 17 mii ca eu in autohaus nu am gasit sub 20 mii si obosite cu minim 250 mii km

 

Ti-am lasat PM

Link to comment
Share on other sites

Am testat de curand un F10 , si avea o mica vibratie in volan peste 70-80km/h, pe care o simteam binisor si in pedala de acceleratie. Am dat cu respectivul rotile fata jos, le-am verificat in doua locuri daca sunt echilibrate corect, si da sunt,anvelopele sunt noi, dar rotile au o mica bataie sus-jos, ca si cum janta sau anvelopa nu ar fi perfect rotunde. Atata timp cat nu au joc stanga dreapta, ar putea proveni vibratia in volan si pedala din roti sau sa fie altceva?! Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.