Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salut..interesant putin..tu verifici masina dupa ce o cumperi?! Ai asa mare incredere? Manual ar trebui sa primesti chiar la pachet cu masina..daca e pe bune :)

...stiu, suna ciudat, dar nu cred ca este cazul sa intru in detalii aici si sa ma explic "de ce procedez asa"... Si DA am si incredere :)

Inainte de achizitie VINul a fost verificat la AB si totul pare in regula.

In fine sa revenim la intrebarile mele...un manual? La ce sa ma uit mai atent pt o eventuala revizie in service ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O intrebare pe la voi: jantele pentru F10 Xdrive sunt diferite fata de cele pentru F10 non Xdrive? Multumesc!

Trebuie sa specifici la ca diametru de jante te referi. Daca vorbim strict de jante OEM:

Pentru jante OEM 18" ET-ul este 30.

Pentru jante OEM 18 mixte (staggered - 8" pe fata si 9" pe spate) ET-ul este 30 pe fata si 44 pe spate

Pentru jante de 19" ET-ul este 33.

Pentru jante mixte (staggered - 8.5" fata si 9" spate) de 19" si 20" ET-ul este 33 pe fata so 44 pe spate.

 

In principiu jantele sunt la fel si orice janta de pe Xdrive merge pe non Xdrive si invers.

Nu sunt sigur de jantele de 17 care s-ar putea sa nu mearga pe modelele V8 (550i-550xi) datorita marimii discului de frana pe fata.

Edited by 330xi
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa specifici la ca diametru de jante te referi. Daca vorbim strict de jante OEM:

Pentru jante OEM 18" ET-ul este 30.

Pentru jante OEM 18 mixte (staggered - 8" pe fata si 9" pe spate) ET-ul este 30 pe fata si 44 pe spate

Pentru jante de 19" ET-ul este 33.

Pentru jante mixte (staggered - 8.5" fata si 9" spate) de 19" si 20" ET-ul este 33 pe fata so 44 pe spate.

 

In principiu jantele sunt la fel si orice janta de pe Xdrive merge pe non Xdrive si invers.

Nu sunt sigur de jantele de 17 care s-ar putea sa nu mearga pe modelele V8 (550i-550xi) datorita marimii discului de frana pe fata.

 

Am un prieten care are un F10 Xdrive si vrea sa puna pe masina mea (non Xdrive) jantele OEM de 17" ale lui, pentru a verifica daca se comporta masina cu ele cum trebuie, deoarece lui i se pare ca ceva nu e in regula cu rotile. Stiu ca la E60 nu mergeau jantele de pe Xdrive pe non Xdrive, si de aceea intreb la F10 cum sta treaba!

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care are un F10 Xdrive si vrea sa puna pe masina mea (non Xdrive) jantele OEM de 17" ale lui, pentru a verifica daca se comporta masina cu ele cum trebuie, deoarece lui i se pare ca ceva nu e in regula cu rotile. Stiu ca la E60 nu mergeau jantele de pe Xdrive pe non Xdrive, si de aceea intreb la F10 cum sta treaba!

 

Eu am jantele originale pe 17 si sistemul xdrive se comporta exemplar. Cel mai sigur ar fi sa le verifice la un service de rectificat jante..

Link to comment
Share on other sites

Dealerii de pe bmw.de vor putea sa-ti ofere istoricul de service. Kilometrii reali vor fi trecuti pe factura, deci nu vor fi probleme. O situatie intalnita de mine ar fi sa spuna ca istoricul poate fi oferit doar de catre primul proprietar, dar in acest caz ar fi bine sa te orientezi catre alt dealer.Istoricul de service nu garanteaza ca masina respectiva nu are reparatii facute in afara retelei BMW. Cel mai bine ar fi daca se scrie pe contractul de vanzare cumparare unfallfrei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.