Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Intentionez sa-mi achizitionez un 520D (sau 525), panĂŁ in 100.000 km, in jur de 25.000 euro. Asta http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Ghbu5.html#6c843cdde2 cum vi se pare? KM si istoricul l-am verificat in reprezentanta. Pret negociat 25.000. Masina e 2013, mi-a zis omul cand l-am sunat.

La prima vedere este o masina OK,numai anuntul este unul tipic de samsar.Masina este fabricata in august 2013,el scrie ca este 2014,ba chiar...2015,etc.In doi ani si opt luni este greu de crezut ca in Germania s-au facut numai 70 de mii de km,dar nu este imposibil.Daca esti hotarat sa o iei ,este strict necesar sa-l rogi sa-ti faca o programare la reprezentanta la Cluj( pe care o platesti ) si sa te duci in ziua respectiva sa verifici masina.Bafta.

Link to comment
Share on other sites

nu sa-ti faca el programare...sa-ti faci tu programare la cluj sau unde vrei ca poti sa patesti ca mine si cand ajungi ... frate scuze nu am putut sa te programez ca era full programu la bmw si etc si hai la un alt service.Si nu nu e obligatoriu sa o platesti,vorbesti cu el de la inceput,daca nu are km dati inapoi si este impecabila cum zice fara probleme si chiar asa este o platesti tu,daca minte cu ceva sa o plateasca el (in principal cu km)
Link to comment
Share on other sites

Sau patesti ca mine...dupa ce-o verifici afli de la mecanici ca au fost sunati inainte sa o scoata curata la diagnoza. Sunt convins ca se fac d-astea si la reprezentante. Depinde de vanzator ce pile are...

De obicei, cei care vand foarte multe si merg des la reprezentata la verificat cu clientii isi cam fac legaturi pe acolo...

Link to comment
Share on other sites

Daca in continuare ceri parerea pe forum :) imi dau si eu cu parerea:

- anuntul e scris ca naiba, nu prea le are omu cu optiunile BMW dar faptu ca a postat VIN-ul este un plus si te ajuta.

- atentie ca taxa de inmatriculare nu este 0 cum scrie el (cred ca e undeva in jur de 400 lei la care se adaga RAR-ul 450 si taxele de talon 100)

- nu are High Beam Asssit cum scrie el

- volanul este simplu, nici macar sport

- nu are proiectoare

- culoarea la interior mi se pare pretentioasa

- personal mi se pare cam maricel pretul pt dotari si motorizare

 

Ai incercat sa cauti pe mobile sa-ti aduci tu una pe care-o vrei? Cred ca iesi mai bine...chiar si daca lucrezi cu un intermediar si nu tii mortis la scaunele Confort.

 

Bafta si nu te grabi :p

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare pe la voi: ce parere aveti de replicile de jante, fabricate prin Italia? Eu la al meu F10, ale mele le-am "indreptat" toate 4 jantele la un atelier si totusi volanul inca foarte putin are o vibratie (mica, mica, mult mai mica decat inainte de a le "indrepta"), si tind sa cred, precum am mai spus, ca niste jante reparate nu vor mai fi in veci precum au fost de noi. Am gasit la vanzare modelul atasat, si ma tenteaza sa iau un set pe 18 ...

post-63427-0-37659000-1462546959_thumb.jpg

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut pe audi a4 b8 1.8 tfsi replici s-line pe 18, fabicate tot in italia si nu am avut nicio problema cu ele, nu vibrau la viteza mare, doar ca mi-au furat capacelele de la ele si nu am mai gasit ceva sa se potriveasca :))
Link to comment
Share on other sites

N-au nimic replicile,eventual sa fie mai grele decat originalul,numai ca modelul in cauza pe 18 nu stiu daca da bine pe masina ta.

Astea sunt?

 

Intai vreau sa fiu convins daca e ok sa investesc banii in niste replici , iar daca iau modelul acela, pun si un pachet M pe ea, si asa sigur da bine pe ea. Eu am avut pe un E60 replici de M6 (nu stiu unde erau fabricate), si am fost tare multumit de ele ...

Link to comment
Share on other sites

Daca pui kit M nu pune roti de 18,ar merge un 19,altfel nu o sa fii multumit de look.

Intrebare:Esti sigur ca vrei sa faci aceste modificari?Bucura-te de masina asa cum e si asigura-te ca e in cea mai buna stare tehnica.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca unii recomanda sa faci geometria dupa schimbul de gume cu toate ca la mine cel putin n-a fost necesar niciodata.Cele anterioare tot rft erau?

 

Aia care recomanda acest lucru,habar nu au de mecanica,nu stiu ce e un cap de bara,o rotula axiala sau un brat la masina.Nu are nici cea mai mica legatura schimbatul anvelopelor cu geometria rotilor,daca a fost dreapta inainte o sa fie dreapta si dupa alte anvelope jante si invers la fel.

 

P.S : echilibrat poate,dar si aia este logic ca se face obligatoriu dupa ce pui alte anvelope pe jante ,mai exista gandirea comunista de trabant si dacie 1300 cand trebuie sa circule 100 km-1000km sa se aseze anvelopele,iarasi o mare prostie.

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aia care recomanda acest lucru,habar nu au de mecanica,nu stiu ce e un cap de bara,o rotula axiala sau un brat la masina.Nu are nici cea mai mica legatura schimbatul anvelopelor cu geometria rotilor,daca a fost dreapta inainte o sa fie dreapta si dupa alte anvelope jante si invers la fel.

 

P.S : echilibrat poate,dar si aia este logic ca se face obligatoriu dupa ce pui alte anvelope pe jante ,mai exista gandirea comunista de trabant si dacie 1300 cand trebuie sa circule 100 km-1000km sa se aseze anvelopele,iarasi o mare prostie.

 

Nu poti fi sigur. Eu am schimbat bratele inferioare si cei de la service mi-au zis ca nu e cazul sa fac geometria. Cu toate astea volanul statea putin spre stanga si am hotarat ca 60-80 de lei nu sunt un capat de tara. La geometrie surpriza... In prima faza intrebau mecanicii daca nu cumva bratele noi sunt mai scurte. S-au chinuit ceva pana le-au adus la normal. Mi-au zis ca strangerea bratelor trebuia facuta cu masina pe roti si nu pe elevator, pentru a se aseza corect. Cei de la primul service au strans bratele cu un cric sub ele, dar pe rand...

Link to comment
Share on other sites

Daca pui kit M nu pune roti de 18,ar merge un 19,altfel nu o sa fii multumit de look.

Intrebare:Esti sigur ca vrei sa faci aceste modificari?Bucura-te de masina asa cum e si asigura-te ca e in cea mai buna stare tehnica.

 

Sincer iti spun, vreau sa fac modificarea aceasta doar pentru faptul ca dupa cum mai sus spuneam, desi am "indreptat" jantele, tot imi tremura foarte foarte putin volanul (la service nici nu au reusit sa isi dea seama despre ce vibratie vorbesc dar eu stiu ca putin vibreaza). Inainte de a le "indrepta" jantele imi tremura binisor, deoarece din 4 jante 3 erau cu probleme, iar a 4 fuse-se deja reparata mai putin profesional ... Ca si model, cel pe care l-am postat sus imi place, si deoarece fara M-paket nu dau bine, daca le iau pun si m-paket. Oricum, intai de toate, am sa mai verific inca o data jantele la un alt service de roti sa vad ce zic ei. Dupa ce am indreptat jantele, la nici o luna distanta, la un control la service, am avut surpriza sa constat ca una din jante iar e "indoiata" si eu tind sa cred ca odata ce a fost "indreptata", in acea zona cedeaza la soc destul de usor. Anvelopele care au fost pana de curand pe masina erau RunFlat, iar acum am non RunFlat si sper sa reziste mai mult jantele astfel.

Link to comment
Share on other sites

Sau patesti ca mine...dupa ce-o verifici afli de la mecanici ca au fost sunati inainte sa o scoata curata la diagnoza. Sunt convins ca se fac d-astea si la reprezentante. Depinde de vanzator ce pile are...

De obicei, cei care vand foarte multe si merg des la reprezentata la verificat cu clientii isi cam fac legaturi pe acolo...

 

Cand am ridicat capota la masina mea in Germania...am paralizat.....totul era tzipla,spalat,curat.... impecabil,luceau....ziceai ca toate sunt noi acolo.Am si spus asta dar intr-un mod elegant,mi s-a raspuns ca ei spala motorul ,asa este recomandarea BMW.Instantaneu primul gand a fost la accident desi masina era de dealer si Premium Selection dar am facut o aplecare din genunchi si am aruncat o privire la radiatoare si surpriza ....nu mai aratau noi ca doar pietricele mai sunt si in Germania....

Mai aruncati o privire si pe radiator ....ca daca si ala e tzipla .......ori a mers neamtul cu punga pe bara fata,ori a avut accident si trebuie sa vezi daca mai ai balon la volan sau doar aer .

Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are spalatul motorului?

Eu de exemplu il spal de 2 ori/an pentru ca nu suport jegul de orice fel.De ce trebuie sa ma murdaresc pe maini cand pun lichid de parbriz?

Daca o vand si are motorul spalat starnesc banuieli?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Astazi, dupa aproximativ 3 luni de la achizitia masinii (F11, 525d, 204 cp, 2011) am constat ca s-a ars semnalizarea fata stanga. Semnalizarea este led si pretul este undeva intre 700 a.m. si 900 ron original....Inainte de a face investitia va rog sa-mi spuneti daca exista vreo solutie alternativa, evident mai ieftina.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare : Ce ati alege intre 2 bmw 520d : prima>>>> 06.2011, 184cp,107k km, cutie manuala, clima pe 4 zone, night vision, head-up, fara piele, incalzire in scaune, bixeon etc

cea de-a doua>>>>>>01.2013,150k km, 184cp, manuala, clima 2zone, head-up, full piele, incalzire in scaune, xenon, etc

 

Ideea este ca ambele au optiuni destul de multe (cel putin ceea ce ma intereseaza pe mine la acesta masina). Ce ati alege? mai veche cu 2ani si cu 50k km mai putin? Sau mai noua cu 2ani si + 50k km? Astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.