Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Din ce-am citit, sistemul standard la F10 e format din 6 difuzoare: 2 in usile din fata, 2 subwofere sub scaune si 2 in spate. Nu ai tweetere, iar cele de bass sunt destul de firave, de doar 6 inch.

Unii zic ca ar fi un pic peste cel standard din E60, unii ca e jalnic. Eu pe E60 am Hi-Fi si pot spune ca e cel mai prost sistem audio pe care l-am auzit pe o masina cu pretentii. Nu ai bas, nu ai inalte, receptia radio e foarte proasta.

Am mers cu un F10 care avea sistemul cu EQ si surround, din ce am inteles, sistemul de top pus pe F10. Nu m-a impresionat, dar e cu 15 clase peste Hi-FI-ul de pe E60.

 

Sa speram ca standardul de pe F10 e acceptabil, dar mi-e greu sa cred ca va multumi pe cineva caruia ii place sa asculte muzica la o calitate buna.

 

Nu vreau sa supar pe nimeni, parerile sunt impartite, am fost si eu cu un F10 si nu mi s-a parut ca sistemul audio sa aiba ceva in plus fata de pe masina mea (E60LCI). Eu chiar sunt foarte multumit, am sistem Pro Logic 7, Dolby surround , egalizator...Muzica de pe un cd,usb sau sunetul unui film chiar suna foarte bine, singurul punct negativ ce a-s putea reprosa este sunetul de pe AUX... Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

1410639165[/url]' post='2185933']

Dar de suspensii vreo parere ceva ? Pica repede ? Cat de stabila e masina la viteze marii pe modul sport+. Vorbesc acum de un model 2010 cu suspensii adaptive.

 

Din ce am auzit si citit suspensia adaptiva este foarte buna atat pentru confort cat si pentru mers sportiv. Acuma cat de fiabila este nu stiu ce sa zic, orice suspensie trebuie schimbatĂŁ la un moment dat, depinde la ce km iei mașina. Eu am suspensia standard pe mașina si e destul de confortabila, tinand cont de masa mașinii e normal sa fie mai saltareata dar pe majoritatea drumurilor din romania aleg oricând un plus de confort in detrimentul unei suspensii foarte hard.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din ce am auzit si citit suspensia adaptiva este foarte buna atat pentru confort cat si pentru mers sportiv. Acuma cat de fiabila este nu stiu ce sa zic, orice suspensie trebuie schimbatĂŁ la un moment dat, depinde la ce km iei mașina. Eu am suspensia standard pe mașina si e destul de confortabila, tinand cont de masa mașinii e normal sa fie mai saltareata dar pe majoritatea drumurilor din romania aleg oricând un plus de confort in detrimentul unei suspensii foarte hard.

150.000-170.000km sunt mulți ? Posesorul mașini spune ca a importat mașina in Ianuarie in România.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de cum a fost intretinuta masina. Cel mai bine e sa mergi cu masina la o verificare amanuntita inainte sa o cumperi, unde sa iti verifice km, suspensie, frane, eventual si sunetul de lant.

Oki merci. Oricum asta aveam de gand sa fac, sa o duc in reprezentanta la o verificare amanuntita, dar vruiam sa imi creez si o parere personala .

Link to comment
Share on other sites

Problemele cu distributia sunt cele ale motorului n47 care il gasesti si pe e60. La sfarsitul lui 2011 au fost upgradate anumite motoare pe f10 (25d,30d,35d si parca 28i) si la sfarsitul lui 2013 sau inceput de 2014 a aparut lci.

E vorba de motorul n47 sau n57? Am verificat masina dupa VIN si imi arata ca are motorul : N57D30O0 - 3,00l (180kW).

webasto/adaptive drive/dynamic drive nu apar ca optiuni cand verifici dupa VIN ? Cand am verificat masina nu aparea si am incercat sa verific si alte masini care sunt la vanzare si spun proprietarii ca au aceste optiuni si tot nu apar.

Si as mai avea o intrebare cat de bun este sistemul audio Hi-Fi speakers, este mai bun decat cel de pe e60? si daca se poate face update la logic 7? Din ce am vazut logic 7 mai are 2 tweetere si 2 boxe in usile spate.

Link to comment
Share on other sites

E vorba de motorul n47 sau n57? Am verificat masina dupa VIN si imi arata ca are motorul : N57D30O0 - 3,00l (180kW).

webasto/adaptive drive/dynamic drive nu apar ca optiuni cand verifici dupa VIN ? Cand am verificat masina nu aparea si am incercat sa verific si alte masini care sunt la vanzare si spun proprietarii ca au aceste optiuni si tot nu apar.

Si as mai avea o intrebare cat de bun este sistemul audio Hi-Fi speakers, este mai bun decat cel de pe e60? si daca se poate face update la logic 7? Din ce am vazut logic 7 mai are 2 tweetere si 2 boxe in usile spate.

N47 e problematic. Eu stiu ca pe vindecoder iti apar toate dotarile. Am pus mai sus o schema cu diferenta dintre hi-fi speakers si audio hi-fi dsp( fostul logic 7). Retrofitul cred ca e mai dificil fiind vorba de alt amplificator.

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

Am studiat pozele tale ĂŽnainte sa ĂŽntreb despre Systemul audio si din ce am observat exista doar 2 boxe pe Ușile spate in plus care include ce ati spus voi schimbarea fetelor de usi spate si amplificatorul.M-ar interesa si câteva pĂŁreri despre cel normal.

In legĂŁtura cu Opțiunile ma gândesc ca poate Adaptive drive si dynamic drive or fi incluse in suspensiile adaptive si de asta nu apar pe vin decoder ca dotĂŁri, o sa ma interes si la reprezentanta. Merci pentru pĂŁreri.

Link to comment
Share on other sites

1411070106[/url]' post='2187147']

Am studiat pozele tale ĂŽnainte sa ĂŽntreb despre Systemul audio si din ce am observat exista doar 2 boxe pe Ușile spate in plus care include ce ati spus voi schimbarea fetelor de usi spate si amplificatorul.M-ar interesa si câteva pĂŁreri despre cel normal.

In legĂŁtura cu Opțiunile ma gândesc ca poate Adaptive drive si dynamic drive or fi incluse in suspensiile adaptive si de asta nu apar pe vin decoder ca dotĂŁri, o sa ma interes si la reprezentanta. Merci pentru pĂŁreri.

 

Daca te uiti la prezentarea lui Acero99 la f07, apar atat edc cat si Adaptive drive pe lista de optiuni. Eventual te poti uita pe configuratorul de la seria 5 sa vezi ce este pe f10.

Link to comment
Share on other sites

1411120807[/url]' post='2187268']

@Bomb si la mine la verificare pe diferite siteuri nu imi apar anumite optiuni de pe masina , chair daca au fost puse din fabrica . Am verificat si la mai multi prieteni si la fel . Nu stiu exact modul in care se importa pe siteuri configuratiile si tot ce includ .

 

Eu nu am ĂŽntâlnit problema asta, dar orice program poate da eroare. Oricum daca merge la o verificare cu ea la reprezentanta va afla cum sta treaba si cu Opțiunile.

Link to comment
Share on other sites

Salut sunt proaspat posesor de F10 520d automata si as vrea sa stiu ce parere aveti de consumul meu mixt de 10% oras+afara? mi se pare un pic cam mare tinand cont ca am avut un stil de mers normal ,am calcato doar cand a fost nevoie

astept parerii cu consumurile scoase de voi

Edited by FISHICATALIN
Link to comment
Share on other sites

Eu pe ultimii 1500 km am media de 9.3( undeva la 70% oras, 30% afara). AstĂŁzi am facut 250 de km din care 40 in oras, plus mers in coloana timp de 45 de min la un pod unde se lucreazĂŁ si mi-a ieșit media 7.4. Tinand cont ca la mine motorul e de 218 cai mi se pare ca al tau consuma un pic cam mult.
Link to comment
Share on other sites

270 km e mult prea putin pentru a avea o imagine corecta. Incearca sa mergi mai mult, eventual de la plin la gol si sa refaci plinul de la aceeasi pompa de unde a-i alimentat prima data. Opreste alimentarea la prima "saritura" a pistolului de alimentare.

Ar trebui sa mergi 750-850 km cu un plin, la mine asta imi indica computerul de bord dupa ce fac plinul. Apropos, la bord ce consum mediu iti arata?

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi si am alimentat dupa cei 100 km parcurai si au intrat aproximativ 10 litri de motorina. km au fost facuti majoritatea in oras si cu opriri dese deci consum este de 10%

 

Mie mi se pare ok consumul pentru mers in oras. Acuma vedem ce zice si D_A_N, ca el are acelasi motor.

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi si am alimentat dupa cei 100 km parcurai si au intrat aproximativ 10 litri de motorina. km au fost facuti majoritatea in oras si cu opriri dese deci consum este de 10%

 

Despre ce oras vorbim ? Cluj, Bucuresti, Timisoara ? Mie mi se pare cu cel putin 1,5L in plus fata de cat ar trebui sa ai. Ceva nu e ok la consumul tau pt. un 520D.

Link to comment
Share on other sites

Galati nu este foarte aglomerat .masina este verificata functioneaza in parametri normali .revizie facuta tot. Nu ma astept sa consume ca la carte e aproape imposibil sa scoti consumurile acelea(5.9oras) si cred ca nici masina nu o duce mult daca mergi foarte lin cu acceleratia .turbina filtru particule etc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.