Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Daca esti atent la ce citesti,observi ca raspunsul dat este tot o intrebare,dupa care a urmat o constatare a mea,bineinteles,neadevarata!

 

raspunsul tau era o contrazicere a celuilalt interlocutor, o replica, sustinuta apoi de o afirmatie care iti atesta si verifica propriile cunostinte, dand un exemplu. asadar, NU era o intrebare, cel putin nu in limba romana...asa ca hai sa nu ne ca*cam pe noi daca tot e liber la baie

daca iti place sa faci pe gigi-contra sau pe inteligentul, incearca sa nu mai ceri ajutor, ci sa dai unde e nevoie...daca poti shifty.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Coloana din stanga, de sus in jos

 

DSC/DTC - Off/On

 

Comutare intre moduri (Sport+/sport/confort/normal) - cele 2, cu sageti sus-jos

 

Asistenta la coborare

 

Senzori de parcare

 

Sub schimbator:

 

Frana de mana

 

Asistenta la plecare de pe loc (auto hold) - poti ramane in drive fara sa apesi frana, masina inainteaza cand apesi pe acceleratie.

 

Dreapta:

 

iDrive (nu mai intru in detalii)

 

A.

Edited by Atomykatt
Link to comment
Share on other sites

Cum ar trebui sa arate un volan de F10 care are pilot automat cu functia aceea de pastrare a distantei fata de masina din fata?Am inteles ca ar trebui sa aiba in partea stanga toate cele 8 butoane pe volan,e adevarat?

post-55199-0-48068100-1503577099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Exact ca cel din imagine. Are cele 2 butoane de pe spita din stanga, de deasupra si dedesubtul "clapetei" de modificare a vitezei, nu stiu cum sa o numesc, intelegi tu :pardon:

 

A.

 

Cele doua butoane de deasupra si dedesubtul rotitei permit modificarea distantei fata de vehiculul din fata.

Link to comment
Share on other sites

Atunci cum arata un volan cu pilot automat dar fara pastrarea distantei fata de masina din fata?

 

Dane' nu e mai simplu sa vezi daca are radarul necesar pt ActiveCruiseControl in bara din fata? ca ala chiar nu ai cum sa il omiti daca te uiti la anunturi cu masini.

e mare si e in grilajul central inferior al barii. te ajuta google sa iti dai seama cum arata in primele 10 (maxim) imagini.

ca sa nu mai zic ca e mai usor sa verifici VIN si gasesti lista completa de dotari cu care s-a nascut masina thumbsup.png

 

ps1: la f10 e destul de greu sa gasesti fara pilot automat (de ala normal), deci e cam standard (de fapt eu cred ca e chiar standard). ACC+stop&go e o dotare nu foarte des intalnita si multi mint in anunturi

ps2: te rog nu ma contrazice iar cu vreo replica console.gif

Link to comment
Share on other sites

pune frate o poza daca e asa usor cu radarul ala,pe care poti sa o gasesti in oricare din pagini ale lui google,ca asa la insirat de verzi si uscate esti priceput!

A nu se considera o replica!

 

Am atasat o poza in ceea ce priveste radarul de ACC din bumper. La cele fara ACC, acel plastic in zona centrala va arata tot ca si cele de pe lateral, nu va fi plin, vor exista gaurele si prin acel plastic central. E destul de simplu. Daca bumperul arata ca si in poza, plus ca daca si volanul are cele doua butoane pt setarea distantei, atunci n-ai nici un dubiu ca masina n-ar avea aceasta optiune.

post-55199-0-39054000-1503639053_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pune frate o poza daca e asa usor cu radarul ala,pe care poti sa o gasesti in oricare din pagini ale lui google,ca asa la insirat de verzi si uscate esti priceput!

A nu se considera o replica!

 

uite aici tot ce ai nevoie sa stii, nu este asa greu de cautat. Te scuteste de sute de intrebari.

 

https://5series.net/info/2012_5_Series_OwnersManual.pdf

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

uite aici tot ce ai nevoie sa stii, nu este asa greu de cautat. Te scuteste de sute de intrebari.

 

https://5series.net/...wnersManual.pdf

 

nu, ca eu cred ca acum e in stadiul ala in care "numai se joaca", daca intelegeti ce vreau sa spun

ii dam raspunsuri mura-n gura la intrebarile lui de fizica cuantica si tot noi suntem aia care nu stim nimic.

mergi domnule Dan la dealer si intreaba, sa iti deseneze imagini, sa povestiti discutii...daca aici sfaturile nu sunt bune.

iti explica omu' si tu vrei desen. nu era limita de varsta in obtinerea permisului de conducere? eu te-am crezut major...am zis ca daca iti explic unde e radaru si butonul intelegi, dar tu vrei scheme, tabele, demonstratii, teoreme, ilustratii

pe pagina anterioara te-ai prezentat, iar acum ti-ai expus dizertatia.

ia urca-te tu in tren, mergi de vezi masina in cauza la vanzator si spune-i nelamuririle. fa-ti lista. zici domne' vreau sa vad boxe si radare si senzori si adaptive si manevre. si atunci iti faci talentul live langa marfa

 

 

popcorm1.gifshifty.gif

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

pretene,abtinete si respecta subiectul topicului.

Acum,in baza informatiilor,masina din link are sau nu are functie de pastrare a distantei fata de masina din fata?

Radarul se pare ca exista,dar la volan se pierde acea functie,asta din poze!

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7Gl5Nb.html#92ae24864c

Edited by danepuran
Link to comment
Share on other sites

pretene,abtinete si respecta subiectul topicului.

Acum,in baza informatiilor,masina din link are sau nu are functie de pastrare a distantei fata de masina din fata?

Radarul se pare ca exista,dar la volan se pierde acea functie,asta din poze!

https://www.autovit....html#92ae24864c

 

te rog arata unde e radarul PRETENE !!

ca te dai destept iar...

ai primit poza mai sus, ai primit link, manual de instructiuni, sfaturi, informatii si mori cu pusca in mana

ia raspunde-ti singur la intrebari de acum inainte ca vad ca ai ridicat prea mult nivelul mediu de IQ din topicul asta.

sau tu de fapt ne pui intrebari retorice si noi ca prostii raspundem sa ne aflam in treaba?

 

ba omule, nu mai cauta masini cu dotarea asta ca nu o sa o folosesti mai deloc si nici nu e foarte fiabil sistemul. se murdareste iarna mai tare, nu mai merge. nu mai merge din cauza mizeriei se deregleaza si din soft. intra umezeala la mufa, iar nu mai merge. trebuie recalibrat pt ca e sensibil si se deranjeaza imediat. chiar si la vreo spalatorie ti-l poate deregla si doar cu ISTA scapi de erori...si in plus, nu o sa il prea folosesti pt ca rar gasesti pe cineva pe autostrada sa mearga cum iti convine tie personal astfel incat sa il urmezi. in tara cu atat mai putin il folosesti pt ca nu avem multe autostrade si pt ca la noi se taie calea mereu

 

si NU, nu are acc masina din link

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.