Jump to content

Parere achizitionare BMW M5 sau 335i


OveR

Recommended Posts

M5 E60 daca crezi ca poti sa te descurci cu intretinerea luni care este mult mai costisitoare fata de 335i. Marele avantaj este ca motorul V10 nu are turbina si motorul este mult mai rezistent. Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

Daca iti permiti M5 atunci ia-l. Comparatia nu isi are rostul.

 

Nu exista capitol la care sa castige 335-ul(inafara de costuri de intretinere) facand o comparatie directa:

 

M5 este:

-mai frumos

-mai puternic

-mai practic

 

Un supercar de zi cu zi.

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Pentru M5 iti trebuie un buget generos . Presupun ca nu vrei sa inmatriculezi e60 m5 pe Bulgaria deci prima ar fi impozitul (+/- tmbru de mediu ) si asigurare . La capitolul inetinere stiu ca citisem undeva ca are nevoie de discuri+ placute la fiecare 25.000km si ambreiaje la smg cam odata 50.000km cu niste costuri deloc neglijabile . Evident tot ce tine de tren de rulare si e specific M va fi considerabil mai scump decat aceisi piesa pentru un 5 "normal".In rest consum mare la m5 ( estimat la 22-25% in Bucuresti-test drive 4tuning ).

Mie personal 5-ul mi se pare mare pentru Bucuresti de exemplu . Mi se intampla frecvent sa ma impotmolesc pe stradute cu 3-ul , aceiasi chestie si legat de locurile de parcare . Deci daca intentionezi sa o rulezi preponderent in Bucuresti sau alt oras aglomerat as zice pas . 5ul si mai ales m5-ul mi se par cruisere .

Astea fiind zise nivelul de "awesomeness" al m5-ului, indiferent de generatie e imens si indiscutabil . E genul de masina pe care mi-ar placea sa o inchiriez , nu sa o cumpar , dar poate sunt eu defect .alien.png

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce iti faci deja probleme de buget si costuri de intretinere / exploatare, mergi cu inima deschisa catre 335i.

 

M5-ul este ceva special, e drept, insa vei folosi atat de rar surplusul ala de putere incat pur si simplu nu se merita. O sa stai mereu cu frica, aoleu daca pica ceva cand ii dau mai tare, sa nu merg prea agresiv sa nu-mi consume peste 30%, etc...

 

Ia un 335i in mintile lui si o sa-ti aduca satisfactii maxime, motorul ala e foarte potrivit pentru caroseria de seria 3 ;)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce masina ai in clipa asta? Si ce buget anual pt combustibil, taxe si intretinere ai? Asta trebuie sa stim inainte sa iti putem da un sfat. Si in ce proportie mergi cu masina extra-urban. Edited by cataxxl
Link to comment
Share on other sites

orice om cu capul pe umeri isi face un calcul ca doar banii nu cresc in copac :)) . Deci masina e imatriculata taxa e platita impozitul nu ma intereseaza .

M3 nu mi-se pare sa merite impozitul mai mare si bataia de cap fata de un 335i care are ceva mai mult potential .

M5 o super masina dar ma gandesc ca masina de zi cu zi daca merita sau nu care sunt problemele care pot aparea .

 

Ca buget sunt dispus sa cheltui cam 1000 euro pe benzina pe luna . Adica decat cum am avut un 630i care imi papa 16-17 in oras prefer sa am un m si sa pape 20

Edited by OveR
  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Cum sa aiba un 335i mai mult potential decat un M3? Alea cu resoftarea 335-ului sa ajunga la puterea M3-ului si sa depaseasca un M3 eu le consider povesti, niciodata un seria 3 nu va depasi un M3 din aceiasi generatie. M-ul are alt tren de rulare, alt sistem de franare, motorul M-ului de pe E90/92/93 suporta 8300 rpm, trebuie sa investesti o groaza de bani intr-un seria 3 de serie sa il faci sa bata un M3 (ma refer pe circuit ca in linie dreapta poti lua orice troaca de masina si sa ii pui un motor cu turbo si ai rezolvat problema).
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/141052-vand-335i-e92/page__view__findpost__p__2083157

 

Daca el ofera 11 000 pe un 335i, e clar ca nu-si permite asa ceva.

 

Iar M5 E60?! E ceva din alta galaxie pentru el. Iti pica transmisia si diferentialul si te costa fix cat oferea el pe 335i-ul ala.

 

Astea nu sunt masini pentru oameni normali, trebuie sa ai foarte multi bani.

 

Ii pica turbinele la 335i? Ce face?

 

Plus ca topicul e aiurea din start. M5 sau 335i? Un om care chiar vrea sa cumpere o masina de genul asta poate sa intrebe ce sa ia intre M3 si 335i sau M5 si 550i.

De fapt, un om care vrea si isi permite M3 isi cumpara si gata.

 

E plin forumul de topicuri de genul asta. Sa-mi iau 645i? Sa-mi iau M5? Sa-mi iau 540i? Si dupa isi iau 318i din motive legate de pragmatism si modestie.

Edited by Service Premium
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu doar asta, dar ideea de a cumpara o masina high-end care noua costa in jur de 100 000 euro cand tu nu ai bani de un set de pneuri noi pentru ea.

 

E foarte simpla treaba.

Un M5 E60 are jante pe 19. Te costa cam 4000 lei un set de pneuri. Ai 4000 lei sa dai pe un set de pneuri?

 

Cel mai usor e s-o iei cu lucrurile de baza. Pneuri, revizii, consumabile. Daca nici macar pe alea nu ti le permiti, ia-ti ceea ce-ti permiti. E mult mai simplu.

Link to comment
Share on other sites

Clar ma refeream la linie dreapta un M3 merita daca o arzi pe track day si ca sa vezi dif intre ele sa zicem ca tre sa sti sa intri intr-un viraj lucru care ma indoiesc ca majoritatea de aici sunt capabili .

Cand scriu potential ce intelegi prin asta.

Prietenas nu tre sa imi justific bani in fata ta sau sa ma laud ca am sau nu am e stict problema mea , am zis cat sunt dispus sa ard pe luna pe benzina .Iar daca te uiti de cand sunt eu membru o sa observi ca nu fac topicuri de plictiseala e o discutie logica

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Discutia e fix despre bani.

Daca nu spui care-i bugetul tau, de unde putem sa-ti recomandam una sau alta?

 

Ai 10 000 euro sa bagi intr-un M5 E60 in caz ca-ti pica intr-un an transmisia si diferentialul? Ai vreo 2000 euro dintr-un foc sa bagi in 2 turbine de 335i?

 

Astea sunt niste masini pentru oameni cu bani. Inghit bani destul de multi. La un M5 E60 nu e ceva iesit din comun sa-ti pice cutia. Masina aia mananca pneuri pe paine, iar pneurile sunt foarte scumpe.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

daca eu ard gume de moto de 2000 pe luna acum sincer eu vroiam un sfat o intrebare normala pe vremuri in care situatia economica e putin ciudata. Si lucrurile pot lua o intorsatura oricand .

https://www.farcebook.com/OveR.SBK?ref=tn_tnmn ca sa lamurim ca nu sunt vreun plictisit care o arde aiurea

Edited by OveR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.