Jump to content

Totul despre RCA 2014


cristimm

  

225 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Se poate face asigurare pe numele proprietarului chiar daca proprietarul nu are permis de conducere.

Exact...cum sunt multi cu masini care au moroare mari si le pun pe numele parintilor sau bunicilor cu handicap ca sa fie scutiti de impozit

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Se poate face asigurare pe numele proprietarului chiar daca proprietarul nu are permis de conducere.

 

Serios?Ce lege de cacat, adica daca ai 0 experienta dar 30 de ani platesti 300 lei(dau niste cifre) dar daca ai 5 ani experienta si 23 24 ani platesti de 3,4 ori mai mult. :goodjob:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu asta e intrebarea,intrebarea e ce fac eu ca student cu un venit mediu, care-mi permite sa supravietuiesc decent?Sa ma doara de restu sau de mine?

[...]

suntem un popor care tace,inghite,se supune si da din gura...nimic mai mult.Daca maine o sa introduca astia o taxa pe respirat,poimaine o sa fie coada la ghisee pentru platit taxa.

 

In primul rand la 20 ani reprezinti un risc pt firma de asigurare. Tinerii nu stiu sa conduca preventiv, nu au griji cotidiene care sa ii tina ancorati in realitate, viseaza numai NFS/liniute/drifturi si nu stiu, nu le pasa sau nu au bani sa intretina masina cum trebuie - consumabile de calitate schimbate la timp, anvelope bune, jante bune, faruri bune. Ziceam de condusul preventiv: nu mergi in paralel cu cineva, nu mergi in fata unuia care sta la 1m de bara ta spate, te asiguri cand intri pe contrasens chit ca e linie continua, nu tragi ca bezmeticul de volan pe drum circulat fara sa te asiguri ca sa nu iei o groapa etc - lucruri pe care soferii mai vechi le-au dobandit si nu cred ca le gasesti scrise undeva.

 

Dupa aia: masina o alegi in functie de ce iti permiti si tu presupun ca n-ai o corsa de 1.0L. E adevarat ca preturile raportate la salariile din Romania sunt extrem de mari, dar la tineri e normal sa fie mai mari. Uita-te in strainatate sa vezi ce preturi monstruoase au asigurarile pt tineri. Firmele de asigurari sunt straine, noi conducem masini straine cu piese straine si pana la urma Romania e doar o piata de desfacere.

 

Ma voi interesa,mai am timp pana in februarie.Sunt in aceeasi situatie ca si Kenbobo adica trebuie sa verific daca taxa a fost recuperata si sa ma documentez pe subiectul asta pentru ca pana acum nu m-a interesat deloc.Cum sunt un pesimist nu cred ca se rezolva cu 200 lei.

PS: Se poate face asigurarea pe parinti chiar daca nu au carnet?

 

Se poate face asigurarea pe numele cuiva fara carnet fara probleme. Verificarea o faci la ANAF. Ai grija sa nu se fi recuperat taxa (cum de altfel ai zis ca verifici) dar pe langa asta vezi sa nu fii dator la fisc ca n-o sa poti instraina masina (impozite, amenzi); am impresia ca si cumparatorul trebuie sa fie "curat" ca sa poata inscrie masina pe numele sau.

 

Daca imi fac RCAul cel mai convenabil pentru mine asta nu inseamna ca protestez, inseamna ca imi optimizez costurile. E adevarat ca poate cineva o sa beneficieze de RCAul meu, dar la fel de mare e posibilitatea sa nu aiba nevoie de el.

 

Poti sa-i zici cum vrei, ideea e ca daca doamne fereste pocnesti pe cineva, omul ala o sa ia o mare TZEAPA de la asiguratori. Daca are salariu 10 milioane, familie si mai si depinde de masina ce face?

 

Magaria maxima e ca nu se acorda reducere daca esti un sofer bun si nu ai produs accidente . Practic daca schimbi masina esti de la zero , oricum nu conteaza daca o pastrezi pt ca ei cresc rca si tot asa , practic nu te stimuleaza cu nimic , e un business si atat .O persoana care nu a produs accidente de cativa ani sa zicem 5 e un client f bun pt orice firma de RCa si atunci trebuie atras cu o prima buna si stimulat sa ramana acolo prin oferte din ce in ce mai bune , asa o sa fie atent pe drum pt ca nu vrea nici el sa piarda avantajul asta . Vise ,ei doar au gasit o cale sa rupa la bani si atat . Si e f neplacut sa stai cu stres ca ala care te trosneste are Euroins din acelasi motiv ca si tine poate . Nici nu mai poti sa-l judeci . Totusi nivelul mediu al salariului in Ro e f mic , pai pt unii 2000 Ron pe an sunt poate 3 salarii , asta trebuie trimis cu autobuzul sau cum ? <_<

 

Daca schimbi masina e simplu sa iti pastrezi clasa de asigurari (bonus malus/reducerea) si se poate face 100% doar ca unii brokeri nu stiu sau nu vor din prima.

Mie mi se pare o magarie maxima ca daca iei a 2-a masina nu mai ai nici o reducere.

Link to comment
Share on other sites

Serios?Ce lege de cacat, adica daca ai 0 experienta dar 30 de ani platesti 300 lei(dau niste cifre) dar daca ai 5 ani experienta si 23 24 ani platesti de 3,4 ori mai mult. :goodjob:

Sunt de acord cu tine. Dar totusi daca sa spunem ca mama unuia dintre noi isi cumpara masina nu e obligatoriu sa aiba permis. Si atunci cand ii face asigurare pe ce nume sa ii faca asigurarea? Evident ca pe numele ei.

Toate prostia mi se pare ca, asa cum spui tu: experienta zero in condus pt ca nu are permis dar totusi pret foarte redus in comparatie cu un tanar cu 7 ani de experienta.

In alte tari se face asigurarea pe conducator, adica poti sa mergi cu N masini dar platesti o singura asigurare anual, indiferent de masinile pe care le conduci. Toata treaba asta ar fi buna si la noi, dar mai apare automat un aspect: daca o familie formata din mai multi membrii conduc singura masina a familiei ajunge sa se plateasca de mai multe ori asigurarea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa am avut la toate masinile pana acum. Toate au fost pe numele mamai. De ce sa dau la magari astia de asiguratori dublu?

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

 

Casco pe numele meu era la e90 era 15000 ron, pe numele lu maicamea 5000 ron....

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eheeee, am avut noroc...am un super broker.

Rca-ul.meu era de la 720 la City Ensurance.

Mi-a facut-o cu 377/ an ;))

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

nu ne explici si cum ? Mai exact ce broker , eu folosesc acelasi broker de la emag .Safety broker . Sau poate ai sotia broker si asa se explica :p Diferenta e cam mare totusi .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Nu e deloc corect cu asigurarile ..... motor 2.0 247lei pe 6 luniin conditiile in care este masina pe numele vechiului propietar care are 35 ani.... ca daca o faceam pe numele meu si varsta mea de 29 era 400 lei pe jumatate de an ....... si credeti-ma ca am toate categoriile de permis si nu pun mai mult in pericol viata nimanui decat toti bosorogii care s-au grabit sa-si prelungeascaq valabilitatea permisului in 17 ianuarie anul asta sau cand a fost inghesuiala pe la permise ..... am sa-mi trec masina pe numele lu' socrul meu ca e la pensie si plateste mai putin ......
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am facut acum dar nu e mare diferenta

 

Pretul ala taiat e pretul la care se vinde asigurarea, dar borkerul taie din comisionul lui, momentam cred ca vor sa prinda piata de dau asa ieftin, asa erau si rca-ieftin.ro la inceput.

 

Conteaza ca e diferenta, nu neaparat ca e mica, oricum iti vine acasa prin curieri si este transportul gratis.

 

Oricum e ciudat ca ti-a iesit mai scumpa la ei Carpatica

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

myx ce varsta si ce bonus ai? ca sa ne facem asa o parere....

am 70 ani /2 :LMAO: , bonusmalus nu stiu exact , nu am avut incidente de vreo 7 ani .

 

uite si la musai.ro ce nume au , o garsoniera prin titan probabil :)) In fine diferente relativ mici , nesemnificative .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

De la 480 de lei la 1841 de lei, sunt totusi niste bani. Prefer sa ramana la mine in buzunar. Haideti sa nu fim ipocriti, cine se mai gandeste la cel de langa in ziua de azi? Daca legile sunt asa permisive, nu e vina mea. Daca o sa dea un copil peste mine si-o sa-mi dea asigrarea cea mai naspa, omul a platit, trebuie sa fiu despagubit. Daca nu se intampla asta, cine e de vina?
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

De la 480 de lei la 1841 de lei, sunt totusi niste bani. Prefer sa ramana la mine in buzunar. Haideti sa nu fim ipocriti, cine se mai gandeste la cel de langa in ziua de azi? Daca legile sunt asa permisive, nu e vina mea. Daca o sa dea un copil peste mine si-o sa-mi dea asigrarea cea mai naspa, omul a platit, trebuie sa fiu despagubit. Daca nu se intampla asta, cine e de vina?

la tarifele astea nu mai comenteaza nimeni , cu ceva ani in urma erau diferente relativ mici intre asiguratori , gen 50 max 100 ron . Atunci era o decizie de criticat , dar la sumele astea nu mai e nimic de discutat . Eu sunt totusi curios cine mai face la +100% asigurare cand are si optiunea civilizata . Ca totusi targetul Groupama , Alianz etc se face si din RCA .

Link to comment
Share on other sites

Brokerul este un prieten f bun de la Generalli.

Masina am inscris-o pe numele lu mama si restu el stie ce a facut de a iesit asa ieftin...

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

pai daca vorbim de mama , matusa , bunica e altceva . Aici comparam preturile la cei sub si peste 30 ani ca se pare ca asta e un criteriu acum , varsta , probabil cand vom fi fosile vom obtine un pret senzational de bun gen 150 ron pe an , 84 ani :alien:

Link to comment
Share on other sites

Sub 30 ma incadrez si eu...tocmai d-aia am ales sa inscriu masina pe numele mamei. La anu am sa o inscriu pe numele meu,fac 30. Dar pana atunci de ce sa bag bani in buzunarul asiguratorilor, degeaba. Vor varsta inaintata ca sa ai reducere?!?!? Le-am dat varsta inaintata ;)

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sub 30 ma incadrez si eu...tocmai d-aia am ales sa inscriu masina pe numele mamei. La anu am sa o inscriu pe numele meu,fac 30. Dar pana atunci de ce sa bag bani in buzunarul asiguratorilor, degeaba. Vor varsta inaintata ca sa ai reducere?!?!? Le-am dat varsta inaintata ;)

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

nu are rost sa mai schimbi dupa cum vezi tot mama are pret mai bun chiar daca faci tu 30 :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

azi am facut si eu asigurarea. am 27 ani si masina e pe mine. ultima plata a fost pe 6 luni 450 lei. am ramas surprins cand acum mi-a iesit 315 lei pe 6 luni. Euroins. urmatoarea era cam la 500. nevasta-mea are 25 ani, si pe un peugeot 106 din '98, cu motor 1135 cmc , a platit tot 300 si ceva.

ce naiba sa mai inteleg ?

si totusi mi se pare ca imi iese foarte putin. ma asteptam la sume astronomice.

 

broker-ul mi-a zis ca Euroins nu a mai avut drept de a emite polite pana acum ceva timp, in urma reclamatiilor de la catre CSA. cica sunt inca sub supraveghere. nu stiu cat e de adevarat.

Link to comment
Share on other sites

In acest pool cine a votat Allianz cred ca nu stie care sunt tarifele. Pt mine era de 10 ori mai scump decat la alte societati. Nu demult am citit undeva ca societatile de asigurari inregistreaza pagube in sectorul RCA, de accea unele se protejeaza prin preturi prohibitive.

Pe de cealalta parte societatile de asigurari care au cele mai mici costuri platesc foarte greu si putin pt daunele asiguratilor lor.

Reglemantarile CSA ar trebui sa fie foarte stricte si sa protejeze asiguratul de abuzul societatilor neserioase.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.