Jump to content

Diferential e46 M3 pe 330ci?


Recommended Posts

Am gasit asta vara diferential de M3 e46 la 500 ron in dezmembrari la cineva care ma mai duceam de cumparam piese.Eram interesat dar am citit eu pe net ca nu se potriveste la 330 doar daca iau toata puntea de M.Uit de diferential si o las balta. Acum ceva timp ma duc iar la baiatul asta si ii spun cat imi ia pt toata puntea de M3 cu tot cu dif.Imi zice ca le-a vandut si ma intreaba de ce vreau si punte.Ii zic ca am citit eu pe net ca nu se potriveste pe puntea mea...si el mi-a zis ca diferentialul e la fel ca la 330i si ca se potriveste..ca atunci cand mai aduce sa ma uit sa vad ca e LSD si se invart ambele roti in acelasi sens.Ii zic sa ma sune imediat ce aduce un M3 sa iau diferentialul..

Intrebarea mea e ...chiar se potriveste?Sau zice el asa? A mai montat cineva?

 

Baiatul asta e serios dupa parerea mea...nu cred ca ar vrea sa ma pacaleasca(mai ales ca un LSD se poate testa)...de cate ori am fost la el mi-a dat piese bune si la pret chiar foarte bun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am gasit asta vara diferential de M3 e46 la 500 ron in dezmembrari la cineva care ma mai duceam de cumparam piese.Eram interesat dar am citit eu pe net ca nu se potriveste la 330 doar daca iau toata puntea de M.Uit de diferential si o las balta. Acum ceva timp ma duc iar la baiatul asta si ii spun cat imi ia pt toata puntea de M3 cu tot cu dif.Imi zice ca le-a vandut si ma intreaba de ce vreau si punte.Ii zic ca am citit eu pe net ca nu se potriveste pe puntea mea...si el mi-a zis ca diferentialul e la fel ca la 330i si ca se potriveste..ca atunci cand mai aduce sa ma uit sa vad ca e LSD si se invart ambele roti in acelasi sens.Ii zic sa ma sune imediat ce aduce un M3 sa iau diferentialul..

Intrebarea mea e ...chiar se potriveste?Sau zice el asa? A mai montat cineva?

 

Baiatul asta e serios dupa parerea mea...nu cred ca ar vrea sa ma pacaleasca(mai ales ca un LSD se poate testa)...de cate ori am fost la el mi-a dat piese bune si la pret chiar foarte bun.

PĂŁrerea mea este cĂŁ nu se potrivește. Ăntrebarea este ce vrei sĂŁ obții cu un diferențial M3? dacĂŁ ĂŽl iei doar pentru LSD nu ĂŽși are rostul, pentru cĂŁ poți pune pe diferențialul tĂŁu de 330i LSD. DacĂŁ vrei un alt raport, pentru accelerație, atunci poți schimba doar pinionul și coroana, așa ĂŽncât sĂŁ se potriveascĂŁ ĂŽn carcasa diferențialului tĂŁu. ĂŽn felul asta nu schimbi toatĂŁ puntea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PĂŁrerea mea este cĂŁ nu se potrivește. Ăntrebarea este ce vrei sĂŁ obții cu un diferențial M3? dacĂŁ ĂŽl iei doar pentru LSD nu ĂŽși are rostul, pentru cĂŁ poți pune pe diferențialul tĂŁu de 330i LSD. DacĂŁ vrei un alt raport, pentru accelerație, atunci poți schimba doar pinionul și coroana, așa ĂŽncât sĂŁ se potriveascĂŁ ĂŽn carcasa diferențialului tĂŁu. ĂŽn felul asta nu schimbi toatĂŁ puntea.

 

Cum pot pune?Chiar acum am masina stricata...adica diferentialul a picat....deci daca se poate pune LSD e perfect...doar zimi cum.

Link to comment
Share on other sites

Cum pot pune?Chiar acum am masina stricata...adica diferentialul a picat....deci daca se poate pune LSD e perfect...doar zimi cum.

pai cumperi LSD, nou, pentru diferențialul tĂŁu 2.93, 330i și ĂŽl montezi. sunt trei tipuri de diferențiale, mici, medii, mari. cel de pe 330i este mediu, iar cel de pe m3 este mare. sĂŁ iei LSD de la m3 și sĂŁ-l pui pe cel de 330i nu ĂŽți merge. deci trebuie sĂŁ cumperi un LSD nou, pentru 330i. internetul este plin. dacĂŁ nu ai altĂŁ variantĂŁ trimite-l așa cum am vorbit la tel. și poate reușim sĂŁ-l reparĂŁm, apoi când faci rost de LSD pentru 330i ĂŽl montezi.

Link to comment
Share on other sites

Diferentialul de pe M, nu merge montat pe non M, decat toata puntea spate completa, plus mici modificari.Asta te aduce cam pe la 1500E piesele.

 

Daca doresti sa pui LSD pe 330, ai noroc, caci exista o firma(nu mai cunosc numele dar o gasesti pe net)care produce diferentiale LSD aftermarket, pentru mai multe masini.De noroc vorbesc ca fabricheaza doar de la 325, in sus.Cu toate astea si aici vei ajunge pe la 1200E.

 

Daca vrei doar sa repari diferentialul, repara-l, daca vrei LSD, o sa ai ceva de lucru, mai ales cu banii.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu am avut montat pe un 330Ci un diferential de M3 e46 LSD cu raport 3,62. Am cumparat o punte intreaga fara frane, am crezut initial ca este plug & play, dar in realitate sunt ceva modificari de facut.

In primul rand cadrul de prindere al grupului este diferit (diferentialul de M3 e46 este mult mai mare decat cel de 330Ci e46), cardanul, sau mai precis partea a doua este mai scurta decat la non-M, planetarele sunt diferite, tripodele care intra in grup sunt mai mari (din cate am inteles se potrivesc doar planetare de M3 nu merg de la alt model), restul planetarei este identica cu cea de 330Ci, fuzetele sunt iarasi diferite, nu se potrivesc franele de 330Ci, bratele sunt identice, bara stabilizatoare are alt design si e mai groasa (nu se poate pune pe punte non-M)

 

Acestea fiind datele problemei a trebuit sa o adaptez: am desfacut si reconditionat capetele din grup ale planetarelor de M3, apoi le-am montat in locul celor de 330Ci (diametrul tevii planetarelor e acelasi) - am facut asta pentru ca nu se potriveau etrierii si a trebuit sa pastrez fratele si fuzetele mele si nu aveam la acel moment presa pentru scoaterea planerarei din fuzeta. Reconditionandu-le s-au comportat foarte OK, aveau mobilitatea ca una noua! A doua problema a fost cardanul pe care a trebuit sa il scurtez si sa-l echilibrez perfect. Cu aceasta ocazie am reconditionat si tripoda cardanului pentru o mobilitate perfecta!

 

Din nefericire am montat aceasta "bijuterie" pe o cutie automata, pe care am distrus-o intr-o luna (a fost luna decembrie, luna cu zapada, cand zi de zi ma invarteam). Am cautat mult o cutie SMG insa nu am gasit niciuna pe masina (manuala nu mai vreau sa imi pun) asa ca mi-am cumparat iarasi automata si am pus puntea veche cu grup open.

 

Concluzie: este exceptional diferentialul pe zapada si drup alunecos, avand in vedere ca toata iarna am mers fara DSC, stabilitatea de asemenea e mult imbunatatita. Pentu cei ce sunt curiosi sa afle experienta unei luni cu LSD M3 pe 330Ci promit ca voi deschide topic separat! De asemenea este ideal pentru drift!

 

Puntea o am data jos de pe masina si completata asa cum am luat-o, de trei luni nu am mai folosit-o, insa zilnic simt diferenta intre diferentialul acela si porcaria stock ce se pune pe non-M. Daca este cineva interesat o scot la vanzare cu tot cu cardan, eventual cu tot cu fuzete de 330 sau orice alt e46 pentru a se putea faca swap.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.