Jump to content

Martor AirBag aprins


09nkl

Recommended Posts

Salut ! Am o problema cu martorul de la airbag, se aprinde cand in dreapta se aseaza o persoana mai grea de 60-70 kG. Am citit erorile cu carsoft si imi afiseaza : 24 linker sattellit (sidebag sensor) / druck-fuhler, beifahrer airbag

16 gurt schalter, fahrer airbag. Le sterg si reapar cand se aseaza cineva mai greu. Banuiesc un sezor de presiune ceva..Masinapost-18361-0-86434500-1387443804_thumb.png 525 TDS, an 1998,dar scaunele electrice,daca are vreo importanta. Ma poate ajuta cineva?

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Ai plasa de la scaun intrerupta. Plasa se poate inlocui sau poti sa faci bypass cu o dioda si o rezistenta dar nu prea e recomandat.

 

Multumesc! O sa ma documentez sa vad ce presupune o inlocuire de plasa (bani, timp).

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimbi plasa de la scaunul pasagerului. Solutia de bypass nu e buna...il poate costa viata pe pasagerul tau in caz de accident.

 

Da.Nici eu nu sunt de acord cu solutia bypass. Am citit pe forum despre aceasta plasa si se refereau la plasa de incalzire. Are vreo legatura, plasa de la rezistenta de incalzire cu aceasta plasa ?

Link to comment
Share on other sites

Solutia Bypass nu este deloc periculoasa pentru pasager! In nici un caz nu il va costa viata!! Singura problema este ca va declansa airbagul din dreapta indiferent daca este pasager sau nu. Rolul acestei plase (senzor de prezenta pasager se mai numeste) este de a detecta prezenta pasagerului si de aici implicit de a declansa sau de a nu declansa airbagul corespunzator. Costul unui asemenea senzor este intre 80-120 euro iar montajul implica demontarea tapiseriei scaunului (putin mai complicat daca ai si incalzire).
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Solutia Bypass nu este deloc periculoasa pentru pasager! In nici un caz nu il va costa viata!! Singura problema este ca va declansa airbagul din dreapta indiferent daca este pasager sau nu. Rolul acestei plase (senzor de prezenta pasager se mai numeste) este de a detecta prezenta pasagerului si de aici implicit de a declansa sau de a nu declansa airbagul corespunzator. Costul unui asemenea senzor este intre 80-120 euro iar montajul implica demontarea tapiseriei scaunului (putin mai complicat daca ai si incalzire).

 

Nu se poate repara sub nici o forma aceasta plasa ? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

manole2000 are dreptate, cel mai simplu bypass este prin codare cu NCS.

Ideea cu plasa este pentru copii, sa nu declanseze airbag-ul in caz de impact.

Facandu-i bypass, prin codare sau rezistenta, airbag-ul se va declansa in momentul accidentului indiferent daca este vre-o persoana sau nu pe scaunul pasagerului.

Decat sa umbli cu eroare, mai bine bypass, macar stii ca sare airbagul si nu-si rupe capul in bord cel din dreapta. Repararea e foarte costisitoare + ca trebuie inlocuita plasa, care noua e scumpa, SH nu ai garantia ca va merge.

 

Atentie !!! codarea cu NCS se face cu mufa scoasa la scaun, altfel strici modulul de airbag !!!!

Prin codare spui modulului ca masina nu este echipata cu senzor prezenta pasager (care de fapt masoara greutatea si declanseaza cand greutatea depaseste o anumita valoare, aprox 40kg, se presupune ca peste 40kg e un adult pe scaun).

Hai daca tot am inceput sa-ti spun si ce trebuie schimbat cu NCS.

 

Pentru SSFA

De la:

BELEGUNGSERKENNEUNG_FA

sbe1

 

La:

BELEGUNGSERKENNEUNG_FA

keine_sbe

 

 

Pentru SSBF

 

De la:

BELEGUNGSERKENNEUNG_BF

oc3

 

La:

BELEGUNGSERKENNEUNG_BF

keine_sbe

 

NU UITA !!! Toate codarile astea se fac cu mufa de la scaun scoasa !!!!! Apoi iei contactul, pui mufa, stergi erorile si VOILA !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

manole2000 are dreptate, cel mai simplu bypass este prin codare cu NCS.

Ideea cu plasa este pentru copii, sa nu declanseze airbag-ul in caz de impact.

Facandu-i bypass, prin codare sau rezistenta, airbag-ul se va declansa in momentul accidentului indiferent daca este vre-o persoana sau nu pe scaunul pasagerului.

Decat sa umbli cu eroare, mai bine bypass, macar stii ca sare airbagul si nu-si rupe capul in bord cel din dreapta. Repararea e foarte costisitoare + ca trebuie inlocuita plasa, care noua e scumpa, SH nu ai garantia ca va merge.

 

Atentie !!! codarea cu NCS se face cu mufa scoasa la scaun, altfel strici modulul de airbag !!!!

Prin codare spui modulului ca masina nu este echipata cu senzor prezenta pasager (care de fapt masoara greutatea si declanseaza cand greutatea depaseste o anumita valoare, aprox 40kg, se presupune ca peste 40kg e un adult pe scaun).

Hai daca tot am inceput sa-ti spun si ce trebuie schimbat cu NCS.

 

Pentru SSFA

De la:

BELEGUNGSERKENNEUNG_FA

sbe1

 

La:

BELEGUNGSERKENNEUNG_FA

keine_sbe

 

 

Pentru SSBF

 

De la:

BELEGUNGSERKENNEUNG_BF

oc3

 

La:

BELEGUNGSERKENNEUNG_BF

keine_sbe

 

NU UITA !!! Toate codarile astea se fac cu mufa de la scaun scoasa !!!!! Apoi iei contactul, pui mufa, stergi erorile si VOILA !

 

Salut! Multumesc frumos pentru ajutor. Ca solutie m-am gandit sa schimb plasa cu un SH dar nu cred ca in viitorul apropiat. Am sa revin cu info sa spun cum a mers.

Multumesc pentru informatie!

 

 

 

 

Sau cu BMW Scanner accesezi Unit - SRS- Coding - Equipment si debifezi Seat Occupancy, evident tot cu mufa deconectata.

 

Multumesc frumos pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Buna seara! Mi s-a aprins in bord martorul rosu de la airbag. Pana o sa ajung sa o pun pe tester dupa sarbatori, ma puteti pune in tema cu problema? ce ar putea fi? din ce am citit mai sus e vorba despre plasa?? ce reprezinta si care ar fi costurile de inlocuire? Mentionez ca masina are scaune manuale (nu sunt electrice). Ce altceva ar putea fi?

 

Multumesc!

Edited by corado
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.