Jump to content

reconditionare geam faruri e46


czr

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mi-am facut si eu un far de e39 facelift. E foarte mult de munca. Ce am observat e ca farurile sunt lacuite cu o substanta foarte tare, cu rol de protectie. Odata aia indepartata , probabil sa zgarie foarte repede si in cateva luni se matuiesc la loc.
Link to comment
Share on other sites

dar nu pot fi polisate si dupa lacuite la loc sau pusa o folie de protectie? oricum pe drumurile patriei noroiul este un factor mult mai important la vizibilitate decat matuirea :)

Nu prea am vazut nici un lac pentru plastic. Orice lac pe baza de benzina, thiner arde plasticul. Folie se poate pune.

Link to comment
Share on other sites

eventual niste folie de genul aleia ce se pune pe ecran la PsP ca sa nu se zgarie dar e scumpa ca dracu la dimensiunile alea.

Nu prea merg trebuie sa fie super rezistente, cand mi-am facut farurile, erau crapaturi de la pietre de 2-3 mm adancime.

Sant folii speciale, pe la firmele de autodetailing, nu se pun asa usor pentru ca trebuie incalzite cu pistol de aer cald ( e suprafata curba la far).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
e vreme urata. mai astept sa se faca putin cald. asa mai trece timpul si mai spui si tu cum se comporta, daca au ramas frumoase sau nu. :lol:

 

..

pai la 32 ron cat e solutia ..si daca dureaza 2-3 luni ..tot merita ..:)) :)

eu unul am comandat ..sa vedem ce iese ..in mod sigur e mai ieftin decat un set de geamuri pr far 120 ron ...

 

si de unde lai luat geamurile noi...??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ies foarte bine cu xerapol, trebuie doar sa nu iti fie lene sa... freci.. Am facut la passat asa, iar dupa 1 an erau la fel de frumoase. Problema o constituie in special spuma activa de la spalatorii, care matuieste farul, vopseaua, etc.

Trebuie sa ma apuc si la e46 de treaba, am sa revin cu niste poze.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Am citit si eu tot topicul in ideea de a gĂŁsi informații de aplicare folie.

Farurile la masina mea sunt ok momenta (nu stiu peste 2-3 ani cum vor mai fi) insa proiectoarele sunt cam sablate si as vrea sa ma duc la o firma de polisate faruri si aplicare de folie faruri+proiectoarele de ceata. Am gasit pana acum o oferta de polisat si ĂŽnfoliat cu folie Oracal la 200 de lei farurile si 100 de lei proiectoarele.

Ăntrebarea mea este: a pus careva dintre voi folie Oracal transparentĂŁ pe faruri?

Si daca da, este mulțumit de ea?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.