Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Salut,

 

Ce model de cablu pentru diagnoza poate fi compatibil la un Bmw 320d E90 LCI, motor n47 din 2011?

 

Sau cablu DCAN daca intentionezi sa folosesti Ista sau Inpa.

Eu am luat unul de pe OLX si unul de pe ebay. Inca incerc sa ii dau de cap daca am conexiune ok sau nu.

Teoretic pentru modele de dupa 2007 merge cu pinii 7 si 8 neuniti - la mine modulele le citeste doar daca sunt uniti pinii - acum nu stiu daca e modelul/anul meu mai ciudat dar inca investighez.

Am facut diverse operatii - reinitializat cutia de transfer dupa ce am schimbat uleiul, reinitializat cutia de viteze dupa ce am schimbat uleiul, vazut ca se face regenerare corect ca eram curios ... si cam astea am avut nevoie.

 

Cu Carly nu am reusit nicicum sa ma conectez la modelul/anul meu. Pe alt model a mers perfect.

Dar oricum - softul oficial folosit de BMW este Ista (mie mi se pare cel mai complet) si nu e atat de complicat de instalat sa cari laptopul cu tine atunci cand ai nevoie de vazut erori. In plus ai multe operatii descrise cum se fac si ai chiar si cuplurile de strangere cam la toate suruburile.

 

 

 

Numai bine,

Paul

Link to comment
Share on other sites

Salut. Vin si eu cu o intrebare. As dori sa cumpar o interfata de diagnoza/codare. Nu vreau sa fac reclama, doar sa arat ce am gasit

https://www.olx.ro/o...html#a48c0a31c5

Aceasta interfata culoare galbena , si vad scrie ca au si softurile respective. Intrebarea mea este daca pot citi erori cu ea si face codari pe F10 gen actiare video in motion, sau disable start stop?

Dupa cateva alte cautari vad ca unii vand aceeasi interfata cu 80 lei

https://www.olx.ro/o...html#db56d08cd9

Este ceva diferit fata de prima?Doar ca nu au softurile? Se gasesc free?

Unii am vazut ca ofera versiunile ESYS 3.22.5 and V49.4 data iar altii

ISTA-D(Rheingold): Diagnostic and repair guide, including Diagrams and disassembly

ISTA-P(ISSS-NEXT): Programming and coding software system

E-SYS: Engineer Software for F series (available for programming and coding)

INPA: Engineer Software for E series, for diagnosis

Din ce inteleg eu, cred ca aceste interfate sunt identice doar ca conteaza sa ai acele softuri fiecare pt treaba lui, unul codare altul diagnoza..etc ?

Lamuriti-ma si pe mine, si poate mai sunt si altii interesati sa stie. Multumesc

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Perfect, iar softurile vad ca se pot lua free de aici...

http://www.bmwcoding.online/category/software-downloads/

Ma gandeam ca acea interfat de 80 lei fara soft este o clona mai de proasta calitate iar cele la 150..200 dar identice ca model sunt mai ok ...dar diferenta de pret este de la softuri....care banuiesc ca sunt luate de aici de pe acest site

Link to comment
Share on other sites

Perfect, iar softurile vad ca se pot lua free de aici...

http://www.bmwcoding.online/category/software-downloads/

Ma gandeam ca acea interfat de 80 lei fara soft este o clona mai de proasta calitate iar cele la 150..200 dar identice ca model sunt mai ok ...dar diferenta de pret este de la softuri....care banuiesc ca sunt luate de aici de pe acest site

Toate cablurile is la fel . In china in 5 usd

Deci linistit

Link to comment
Share on other sites

Nu mai da sfaturi cu Root, daca i se brickuie cuiva telefonul, nu cred ca-l ajuti tu cu vreun ban sa-i iei altul. Am facut si eu Root pe fostul telefon (o petarda de android ieftina), dar pe riscul meu, am citit si eu si m-am informat.

 

 

cine stie sa isi faca root nu cred ca are ce sa brickuiasca , nu dau sfaturi nimanui prin obligatie

Link to comment
Share on other sites

am instalat 26.60 si in continuare imi apare "coding the idrive module is not possible with the last connected vehicle". Mentionez ca masina este F10 2013 cu NBT. :\

la ei pe site apare "Many new codings for F-models (iDrive, Headup, Lights etc"....

Edited by PrideR21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.