Jump to content

Noua mea achizite! :)


vvv

Recommended Posts

Sa te poarte fara probleme, e super frumoasa ;)

 

Zi-ne si cate ceva despre trecerea de la Mercedes la BMW...cum ti se pare, plusuri / minusuri? Ce Mercedes ai avut inainte?

 

Pai am avut numai clasa C:

1. C 180 Kompressor sport edition, an 2007, caroserie w203 luat la 0 km din Germania; automat, benzina, parca 145 CP; - masina ok, dar se cerea ceva mai puternic!

2. C 200 Kompressor, kitt AMG, panorama, Harman Kardon, etc. Caroserie w204, an 2008, la fel, luata la 0 km. - excelenta, 184 CP, automata, ...numai ca papa benzina la greu!

3. C 250 CDI T-modell, kitt AMG, la fel de dotata, inclusiv panorama si Harman Kardon, suspensii magnetice, ....bomba pe roti: 204 CP,

An 2009, 140.000 km. Consum super bun!

 

Dupa ce am luat BMW-ul si l-am condus pot spune ca se simte o diferenta mare, mai ales la finisaje, tinuta de drum, ...si parca e mai legat ca Mercedesul!

 

Niste poze cu "fostele":http://img.tapatalk.com/d/14/01/29/u9uzeheh.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/2ezu7epy.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/madu3ery.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/3e5yjere.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/2a8upuvy.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/tu8a4e6y.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/jepupuze.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/5e3e8a7y.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/eba9eqeh.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/01/29/atu4ure3.jpghttp://img.tapatalk.com/d/

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Super faina masinutza! Sa te poarte multi KM fara incidente ori reparatii costisitoare!

 

Ai ramas fidel clasei premium compact! Ma mira faptul ca zici de BMW ca-i mai fain interiorul, cand parerea generala este ca MB si Audi sta mai bine la capitolul asta in comparatie cu BMW! La tinuta de drum, tot ca si parere generala, se spune ca BMW este peste cele doua! Comparand spre ex un E90 cu un A4 din acelasi an, daca la inceput aveam impresia ca intr-adevar A4-le arata mai bine in interior, acum dupa ce am vazut/analizat mai bine interiorul de A4, n-as spune ca-i superior E90-ului meu din 2007! A4 din 2008, 2009! Nici cel de C-Klasse nu pot spune ca ma da pe spate din cate vad in screenshoturile puse de tine!

Link to comment
Share on other sites

F frumoase si C-urile, in special al doilea. Cu cat l-ai vandut?

 

L-am dat in 15.500 euro. (14.000 masina cu jantele AMG pe 17 si am vandut separat pe cele de 18 cu 1500). ...asta in 2013.

 

Da. Ambele w204 au avut panorama!

Nu stiu multe de CGI -ul pe benzina dat din cate am auzit consuma mai putin ca cel dinainte.

 

Super faina masinutza! Sa te poarte multi KM fara incidente ori reparatii costisitoare!

 

Ai ramas fidel clasei premium compact! Ma mira faptul ca zici de BMW ca-i mai fain interiorul, cand parerea generala este ca MB si Audi sta mai bine la capitolul asta in comparatie cu BMW! La tinuta de drum, tot ca si parere generala, se spune ca BMW este peste cele doua! Comparand spre ex un E90 cu un A4 din acelasi an, daca la inceput aveam impresia ca intr-adevar A4-le arata mai bine in interior, acum dupa ce am vazut/analizat mai bine interiorul de A4, n-as spune ca-i superior E90-ului meu din 2007! A4 din 2008, 2009! Nici cel de C-Klasse nu pot spune ca ma da pe spate din cate vad in screenshoturile puse de tine!

 

Da, si mie imi placea interiorul la C dar are acela design anost din 2007! Plus ca plasticele alea sunt de doi bani! Era mult mai ok finisat si avea materiale mai de calitate w203-ul!

Referitor la Audi ...nu cred ca intra in discutii! ...zici ca-i pom de craciun in interior! ...dar ma rog, gusturile nu se discuta! ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am mers si eu cu un C200 diesel, din 2013, cutie automata. Sincer nu prea mi-a placut, comparand cu tinuta de drum a BMW-ului. Don't get me wrong, masina era noua si se comporta excelent, insa imi parea de jucarie directia...suspensia, plasticele din interior lasau grav impresia de ieftin...iar cutia schimba complet anapoda la un drum virajat luat mai in forta (chiar si pe modul sport).

 

Daca ar fi sa compar insa noul C cu F30-ul, la design-ul interior sincer Mercedes s-a intrecut pe sine...arata mult mai bine.

 

Tie cum ti se pare ca feeling la condus BMW-ul fata de Mercedes?

Link to comment
Share on other sites

Am mers si eu cu un C200 diesel, din 2013, cutie automata. Sincer nu prea mi-a placut, comparand cu tinuta de drum a BMW-ului. Don't get me wrong, masina era noua si se comporta excelent, insa imi parea de jucarie directia...suspensia, plasticele din interior lasau grav impresia de ieftin...iar cutia schimba complet anapoda la un drum virajat luat mai in forta (chiar si pe modul sport).

 

Daca ar fi sa compar insa noul C cu F30-ul, la design-ul interior sincer Mercedes s-a intrecut pe sine...arata mult mai bine.

 

Tie cum ti se pare ca feeling la condus BMW-ul fata de Mercedes?

 

Inca nu pot sa ma pronunt! ...eu locuiesc in Suedia, iar din Berlin pana acasa am venit pe ninsoare, asa ca n-am prea putut sa-mi dau seama! Oricum, x-drive -ul e super! Pe autostrada in Germania, pe zapada la 140 - 160 km/h n-am avut nici o problema! Merge impecabil!

Link to comment
Share on other sites

Fratilor,om fi noi pe un forum Bmw dar nu puteti sa spuneti ca finisajele si suspensia din w204 sunt de doi lei.Pai daca plasticele din w204 sunt de 2 lei,cele din e90 sunt de 1.5 lei sau cum ,e90 sta chiar rau la capitolul plastice.Suspensia lui w204 este orientata spre confort,logic ca nu stea la fel ca e90-ul pe drum, insa la felul cum absoarbe gropile sau cum transmite socurile face susu pe e90.

 

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fratilor,om fi noi pe un forum Bmw dar nu puteti sa spuneti ca finisajele si suspensia din w204 sunt de doi lei.Pai daca plasticele din w204 sunt de 2 lei,cele din e90 sunt de 1.5 lei sau cum ,e90 sta chiar rau la capitolul plastice.Suspensia lui w204 este orientata spre confort,logic ca nu stea la fel ca e90-ul pe drum, insa la felul cum absoarbe gropile sau cum transmite socurile face susu pe e90.

 

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

Eu nu spun ca sunt de 2 lei, insa la cat costa masinile astea noi, m-as astepta la niste materiale mai de calitate (si aici includ C-klasse si E90 deopotriva, care mi se pare la fel de "cheap" la feeling). Unde sunt materialele alea folosite la bordul lui E46 si la fetele de usi? Parca diferentele nu erau asa mari intre E46 si E39, cum sunt acum intre E90 si E60. Pai E60-ul e lux la interior comparat cu E90, din multe puncte de vedere.

 

Cat priveste suspensia, e strict parerea mea si e o chestie de gusturi oricum. Am fost mereu obisnuit cu suspensia sport de pe BMW, foarte ferma si care iti oferea o senzatie de siguranta.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu spun ca sunt de 2 lei, insa la cat costa masinile astea noi, m-as astepta la niste materiale mai de calitate (si aici includ C-klasse si E90 deopotriva, care mi se pare la fel de "cheap" la feeling). Unde sunt materialele alea folosite la bordul lui E46 si la fetele de usi? Parca diferentele nu erau asa mari intre E46 si E39, cum sunt acum intre E90 si E60. Pai E60-ul e lux la interior comparat cu E90, din multe puncte de vedere.

 

Cat priveste suspensia, e strict parerea mea si e o chestie de gusturi oricum. Am fost mereu obisnuit cu suspensia sport de pe BMW, foarte ferma si care iti oferea o senzatie de siguranta.

 

La schimbul de generatie - E46-E90, E39-E60, etc. - calitatea materialelor din interior a scazut simtitor. Au fost introduse pe scara larga plastice de proasta calitate, specifice anterior marcilor de volum. Scaderea in calitate se observa si la MB, cam in aceeasi perioada cu BMW.

 

Oricum, frumos exemplarul prezentat! S-o stapanesti sanatos!

Edited by Ciprian_STS
Link to comment
Share on other sites

La schimbul de generatie - E46-E90, E39-E60, etc. - calitatea materialelor din interior a scazut simtitor. Au fost introduse pe scara larga plastice de proasta calitate, specifice anterior marcilor de volum.

mda E46 e maximul de calitate , stai tu linistit ca E60 are destule materiale de calitate cat sa nu mai conteze ca se cojeste manerul de pe usa . Pot sa spun ca E90 nfl parca era sub E60 la calitate materiale interior , nu stiu cum e calitatea la LCI si aici ma refer la calitate piele , diverse plastice.

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de urari! ;) ...mai jos aveti lista cu optiunile masinii (intr-un final m-am prins si eu unde o gasesc :D) :

 

Code Standard Equipment

S249A Multifunction f steering wheel

S321A Exterior parts in vehicle color

S520A Fog lights

S548A Kilometer-calibrated speedometer

S851A Language version German

 

Code Optional Equipment

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S1CBA CO2 package

S1CDA Brake Energy Regeneration

S203A 4-wheel drive

S205A Automatic transmission

S216A HYDRO STEERING-SERVOTRONIC

S230A Extra package, EU-specific

S248A Steering wheel heater

S258A Tire with run-flat functionality

S2S1A BMW LA wheel, star spoke 286

S322A Comfort access

S358A Climate comfort windscreen

S3ACA Trailer coupling

S403A Glass roof, electrical

S415A Sun-blind, rear

S417A Roller sun vizor, rear door

S418A Luggage compartment package

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S430A Interior/outside mirror with auto dip

S431A Interior mirror with automatic-dip

S464A Ski bag

S465A Through-loading system

S488A Lumbar support, driver and passenger

S493A Storage compartment package

S494A Seat heating driver/passenger

S4AEA Armrest front, retractable

S4BYA Real Bamboo wood-grain trim, anthracite

S4UAA Partially electric seat adjustment

S502A Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC)

S521A Rain sensor

S522A Xenon Light

S524A Adaptive Headlights

S534A Automatic air conditioning

S536A Auxiliary heating

S540A Cruise control

S563A Light package

S5ACA High-beam assistant

S5DCA Rear-seat headrests, folding

S609A Navigation system Professional

S612A BMW Assist

S614A Internet, preparations

S615A Expanded BMW Online Information

S616A BMW Online

S620A Voice control

S633A Preparation, mobile phone, Business

S672A CD changer for 6 CDs

S688A HARMAN/KARDON SURROUND SOUND SYSTEM

S698A Area-Code 2 for DVD

S6AAA BMW TeleServices

S6ABA Control for Teleservices

S6VCA Control for Combox

S761A Individual sunshade glazing

P7MCA Exclusive Edition

P7RSA Package Comfort

S7SPA Nav Professional/cellph. prep. Bluetooth

L801A National Version Germany

S863A Retailer Directory Europe

S879A On-board vehicle literature German

S8SCA Telematics access request,country-spec.

S8SPA Control unit COP

S8TLA Daylight front and back active

S8TNA Daytime running light on menu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.