Jump to content

pareri pro si contra 318d si 320d e46


CATALIN9215

Recommended Posts

vreau sa stiu si eu diferentele intre 318d si 320d......in afara faptului ca 320d poti sa il gasesti in 6 trepte...........dupa cum v-am mai zis eu vreau sa imi iau masina si astazi mi-a zis cineva care are 318d ca de ce nu imi iau la fel ca cica ar fi mult mai econom ca 320d..........pe mine nu ma intereseaza partea asta......eu as opta pentru 320d 6 trepte in continuare....voi ce ziceti? Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

Ce trebuie sa stii e ca platesti acelasi taxe, bani la asigurare deoarece ai acelasi motor de 2000cmc.

 

E normal sa consume mai putin fiind un motor mai putin potent.

 

Eu as alege pe baza pretului si pe baza masinii mai bine intretinute.

 

Un 320d praf nu face cat un 318d intretinut, dar daca masinile sunt similare ca si dotari si intretinere e absolut logic sa vrei sa alegi 320d.

Link to comment
Share on other sites

Acum depinde si ce buget ai pt masina, prioritar este ca masina sa fie in stare buna, chiar daca nu are M-paket ii poti pune ulterior.

Sunt si cateva masini bune la vanzare pe aici pe forum, arunca un ochi.

eu as vrea un 320d foarte intretinut in 6 trepte .... vreau sa arate ceva in genu http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/bmw/model/320/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:bmw,mdl:320,frn:2003-01,prx:7001,ful:diesel,ger:manual_gear,emc:euro4!euro5!euro6,vcg:limousine/pg:vipcar/189636088.html .........eu vreau sa ma duc in munchen....deja am vb si in martie am sa plec...si pretul undeva intre 6000-6500 maxim....sa dau pe masina

Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

maxim 6500 sa dau pe masina......initial voiam sa caut e90 sa dau 7000 dar m-am gandit ca trebuie sa am bani si pentru surprize daca apar si am zis ca e mai usor de intretinut e46.......6500 maxim sa dau pe masina....nu pun la socoteala drumul si taxa de inmatriculare Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

Am impresia(e posibil sa ma insel)318d sa nu fie cu celebrele clapete care cad in motor.

Daca ai clapete ,ori le scoti,dar masina nu va functiona cum a fost proiectata,ori le schimbi(doar cu tot cu galerie si e cam scump).

Daca 318d NU are clapete din constructie,eu personal l-as prefera.

Link to comment
Share on other sites

Am impresia(e posibil sa ma insel)318d sa nu fie cu celebrele clapete care cad in motor.

Daca ai clapete ,ori le scoti,dar masina nu va functiona cum a fost proiectata,ori le schimbi(doar cu tot cu galerie si e cam scump).

Daca 318d NU are clapete din constructie,eu personal l-as prefera.

ce se intampla daca iti cad acele clapete?

Link to comment
Share on other sites

ce se intampla daca iti cad acele clapete?

SAlut!Daca ai ghinionul sa se rupa o clapeta si sa fie aspirata in motor,de cele mai multe ori se distrug: pistonul,supape si turbina.Asa ca reparatia este foarte scumpa.Dupa achizitia masinii faci o inspectie galeriei de admisie,daca clapetii nu au jocuri sau scurgeri de ulei pe langa tija atunci sunt inca in stare buna.Tot cu aceasta ocazie poti face si o curatire temeinica galeriei de admisie.Indicatii despre felul in care poti curata galeria gasesti pe forum la sectiunea:DIY seria 3, curatare galerie admisie e46 diesel.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

sau lescoti. exista topic si pe aceasta tema. nu sunt modificari insemnate in functionare fara clapete care actioneaza la turatii joase (pana in 2000 rpm - apoi se deschid complet si e ca si cum nu ar exista). iar daca vrei sa conduci la turatiile astea ai sa iti bati joc de motor oricum... eu as opta pentru 320.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sfatul meu ar fi 320 diesel,daca cunosti masina poti scoate consum mai mic ca la un 318 si este mare diferenta intre masini.

 

eu am avut ambele masini,la 318 am avut probleme pe tot lantul debitmetru-egr-injectoare,iar la 320 nimik,e mult mai reusit DAR TREBUIE INTRETINUT CORESPUNZATOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.