Jump to content

E 46 320d IMOLAROT2


valy

Recommended Posts

Am citit toata povestea masinii tale. Am ramas uimit de cata munca si pasiune ai depus si eram convins ca totul va fi frumos pina la ultima postare. Chiar eram curios ce imbunatatiri, ce piese a mai primit...cand deodata soc: accident oribil. Seamana izbitor cu patania unui amic. A platit 5 ani leasing la masina vreo 25000euroi. In vara se intorcea din Germania si la Sibiu a intrat unul in fundul lui de i-a produs dauna totala (asigurare Astra). I s-au oferit 3500 euro si sa-si pastreze masina care a fost evaluata pe la 4700. Cinci ani a platit rate din greu, avut grija de masina ca la carte, masina care nici nu alergase prea mult fiindca el si sotia munceau din greu in Germania si dintr-o data vine un bizon si-ti face masina pilaf! Sper s-o aduci din nou la potentialul ei! Spor la treaba!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da din cauza asta masina trebuie considerata o necesitate, daca din pasiune risti sa te angrenezi cu cheltuiieli prea mari fata de veniturile inregistrate risti de multe ori sa ramai cu o gaura urata in buzunar.

 

Nu cred ca e cazul colegului Valy care oricum ar fi trebuie sa se consoleze cu ideea ca a obtinut o suma buna de 3000 euro ai in tara o masina pe anglia donatoare de toata frumusetea cu ce dotari vrea muschiul tau, sa de ce nu chiar de pe europa se poate gasi. Mai ramane si restul masinii din care se pot recupera o parte din investitie.

 

Singurul lucru care trebuie facut cu atentie e tinichigeria si revopsire aici trebuie cautat un service care face lucrari de calitate ca muslti de sau meseriasi.

Link to comment
Share on other sites

Prietenul cu leasing si masina de 25k eur nu avea casco? Vorbim totuși de masina vechime 5 ani.

 

Doi la mana, nu muncești pentru masina, sau nu muncești din greu sa plĂŁtești atâția bani pe o masina, mai bine iti iei o locuinta de banii ĂŁia.

 

Si trei, oare nu poti da in judecata firma de asigurĂŁri, cu facturi si acte doveditoare ca masina nu valoreazĂŁ doar 8000 sa zicem, ci pe pĂŁgubit l-a costat mult mai mult? Nu se iau in considerare opționale si alte asemenea la evaluare?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Stiu sigur ca terminase de achitat ratele si nu-si mai facuse casco fiindca nu circula prea mult cu masina, care era in al saselea an de posesie . S-a ocupat omul si de casa, dar a vrut sa aiba masina buna fiindca isi permitea sa plateasca ratele. Acum privind la rece bine-inteles ca nu a fost chiar cea mai inteleapta decizie financiar vorbind. Ne-am ajutat de multe ori, eu ii imprumutam camioneta, iar el betoniera, dar se simtea si in glas blazarea si esecul cu masina.El fiind plecat din tara perioade mari, cred ca s-a multumit destul de usor cu suma primita. Dureros dar asta e!
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca inginerii pe daune de la asigurari sunt bonusati salarial cu cat scot mai putini bani din firma, daca tu ca pagubit nu iti stii drepturile te lucreaza frumusel.

 

Cunosc caz cu Casco unde masina de 4 ani cu 30.000km luata din reprezentanta a fost declarata dauna totala si proprietarul a primt undeva pana in 3000 de euro, culmea epava a ramas cu contract de vanzare cumparare la unul din ingineri si circula si in ziua de azi, proprietara pagubita era totusi incantata ca a luat ceva banuti pe dauna. Eu unul mi-am facut o cruce mare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca inginerii pe daune de la asigurari sunt bonusati salarial cu cat scot mai putini bani din firma, daca tu ca pagubit nu iti stii drepturile te lucreaza frumusel.

 

Cunosc caz cu Casco unde masina de 4 ani cu 30.000km luata din reprezentanta a fost declarata dauna totala si proprietarul a primt undeva pana in 3000 de euro, culmea epava a ramas cu contract de vanzare cumparare la unul din ingineri si circula si in ziua de azi, proprietara pagubita era totusi incantata ca a luat ceva banuti pe dauna. Eu unul mi-am facut o cruce mare.

 

Nasol asa,un prieten de al meu in spania a patit la fel cu un e46 330ci cabrio,a facut masina dauna totala,asigurarea ia dat 12 mii pe masina,el cum a vrut sa tina masina ca sa o repare i-au scazut vreo 2500 3000 de euro ca sa pastreze el masina! A bagat vreo vreo 3 mii in ea si a mai ramas si cu bani rolleyes.gif El platind vreo 6-7 mii cand a cumparat masina! Asa da se merita sa iti faci casco!

Link to comment
Share on other sites

Am citit toata povestea masinii tale. Am ramas uimit de cata munca si pasiune ai depus si eram convins ca totul va fi frumos pina la ultima postare. Chiar eram curios ce imbunatatiri, ce piese a mai primit...cand deodata soc: accident oribil. Seamana izbitor cu patania unui amic. A platit 5 ani leasing la masina vreo 25000euroi. In vara se intorcea din Germania si la Sibiu a intrat unul in fundul lui de i-a produs dauna totala (asigurare Astra). I s-au oferit 3500 euro si sa-si pastreze masina care a fost evaluata pe la 4700. Cinci ani a platit rate din greu, avut grija de masina ca la carte, masina care nici nu alergase prea mult fiindca el si sotia munceau din greu in Germania si dintr-o data vine un bizon si-ti face masina pilaf! Sper s-o aduci din nou la potentialul ei! Spor la treaba!

 

Multumesc ...am sa cumpar si asist la toate piesele care vor fii montate pe masina(aici pun si eu mana) sa fiu sigur ca sunt montate corect angry.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pffff imi pare rau pt cele intamplate.

Sper sa reusesti sa o scoti la lumina cu bani luati de la eoroins,era mare pacat sa renunti la masina.

Bafta in continuare si nervi de otel.

Nu m-am gandit niciodata dupa accident sa renunt la masina...

Link to comment
Share on other sites

Pe data de 4 decembrie am fost la sediul central EUROINS unde am semnat cererea de despagubire, au fost de acord cu suma de 13.968 de lei

Domnisoara de acolo ma informat ca banii vor fii virati in contul meu in termen de 25-30 de zile LUCRATOAREangry.gifangry.gifangry.gif

Am sunat la ASF (0800825627)thumbsup.pngunde o domnisoara mi-a spus ca in 10 ZILE (nu lucratoare)trebuie sa-mi vireze bani in cont

Pe data de 14 decembrie daca nu am bani in cont fac o reclamatie la ASFthumbsup.png...

Edited by valy
Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut Valy, nu am mai fost o vreme pe aici. Nervi de otel sa ai, tin pumnii !

 

Mersi...

 

20 de zile stiu ca mi-au zis mie atunci, dar banii mi-au intrat dupa vreo 5 luni.

 

Eu nu ii las pe data de 14 DECEMBRIE ii sun si le spun ca fac o contestatie la ASFthumbsup.png

 

Daca primesti in 20 de zile banii te poti considera foarte norocos. Sper sa ai noroc.

Nu ma las pentru simplu fapt ca m-au mintit in fata, puteau sa-mi spuna altcevaangry.gifangry.gifangry.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din proprie experienta iti spun ca degeaba faci plangere la ASF ( si la asigurator) daca nu te duci personal pe acolo sa-i "indrumi" putin.

"indrumi" = scanadal cu urlete, tipete si amenintari cu dat in judecata

Edited by dmnu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.