Jump to content

Se apropie sfarsitul asigurarii RCA si am un dubiu.


Recommended Posts

Eu, am 20 de ani si taxa de asigurare obligatorie pe 6 luni a fost 17.000 la un 320d dn 2002

Tatal meu(44) ani are masina lui, si as vrea sa stiu in cazul in care as trece masina pe numele tatalui, cu cat ar scadea asigurare ?

Si in cazul in care fac accident, ii va creste taxa celui care a facut accidentul sau proprietarul masinii ?

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, asigurarea nu se face pe numele proprietarului?

In alta ordine de idei, masina mea este pe numele mamei (52 de ani), 306 lei am dat pe asigurarea pe 1 an, am facut o simulare si pe numele meu era cam 1600 lei pe 6 luni. Deci diferentele sunt evidente si simtitoare buzunarului.

 

Trimis de pe al meu Huawei G510 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Uite aici niste site-uri unde poti baga datele ca sa vezi cat te-ar costa.

www.emag.ro

www.rcalatineacasa.ro

www.magazinulderca.ro

www.rcaautoieftin.ro

Din cate stiu,in caz de accident asigurarea se va mari pe numele cui este facuta nu pe sofer.Poate ne lamuresc alti colegi

Link to comment
Share on other sites

Eu, am 20 de ani si taxa de asigurare obligatorie pe 6 luni a fost 17.000 la un 320d dn 2002

Tatal meu(44) ani are masina lui, si as vrea sa stiu in cazul in care as trece masina pe numele tatalui, cu cat ar scadea asigurare ?

Si in cazul in care fac accident, ii va creste taxa celui care a facut accidentul sau proprietarul masinii ?

iesi mult mai bine la asigurare.. nici nu mai sta pe ganduri... iei o procura ca poti folosi masina si incerci sa nu faci accident

Link to comment
Share on other sites

treci masina pe numele tatalui dupa care faci asigurarea tot pe numele lui asa mi se para cel mai ok si legal!

toate hartiile te vor costa undeva la 300 lei plus asigurarea cat o fi ea 500 lei sa zic.

Deci ai 800lei fata de 1500lei plus ca in urmatorul an daca nu ai incidente o sa treci la clasa B1 unde va fi si mai mica de 500, daca astia nu le vor scumpii iarasi. <_<

Asa am facut si eu anul trecut si am platit undeva la 500lei fata de 1.400.

 

APP din ce stiu eu o asigurare in caz de accident nu poate fi majorata cu mai mult de 30% din valoarea ei efectiva. daca gresesc sa ma corecteze careva!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am lovit de aceeasi problema cu asigurarea,avand in vedere ca am permis de 1 an jumatate si 1 accident la activ,asigurarea mi-a sarit la 16 milioane pe 6 luni ceea ce mi se pare enorm,asa ca astept sa expire acum in iunie si am sa o trec pe numele bunicului,am fost la astra si am intrebat si pe numele lui avand in vedere ca e pensionar ma costa 3 milioane,diferenta e clara :D

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri, dar tot nu am primit un raspuns concret

Eu conduc safe si regulamentar de 8 luni si nu am avut nici cea mai mica problema ...

Dar as vrea sa mai aduc argumente convingatoare inainte sa fac manevra. In caz doamne feresete de un accident din vina mea, ii va creste asigurarea celui care a condus sau celui care e trecut ca proprietar ?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

proprietarului, nu conteaza cine a facut accidentu, asiguratorul trebuie sa-si recupereze banii,

 

de la o cunostinta care a avut un incident minor (julit o aripa) stiu ca a avut asigurarea majorata vre-o 3 ani apoi a revenit la normal

Link to comment
Share on other sites

de ce nu treci tu masina pe numele mamei? proprietarul nu trebuie sa aiba permis, este deajuns sa fie in varsta ca sa-i faca reducere, reducerea este in functie de varsta, mai mult de 500lei nu o sa platesti asigurarea Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

de ce nu treci tu masina pe numele mamei? proprietarul nu trebuie sa aiba permis, este deajuns sa fie in varsta ca sa-i faca reducere, reducerea este in functie de varsta, mai mult de 500lei nu o sa platesti asigurarea

 

M-am gandit si la varianta asta...

Dar Mama de exemplu lucreaza in strainatate si s-ar putea sa fie probleme

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si la varianta asta...

Dar Mama de exemplu lucreaza in strainatate si s-ar putea sa fie probleme

 

trebuie sa fie personal pentru inscriere cand da semnatura la politie cred

 

mi-a luat mie oglinda din mers un "somnoros" si na fost nevoie de proprietar, daca as fi fost eu vinovat nu stiu sa-ti zic..

Link to comment
Share on other sites

cred ca a inteles si el asta. ce vrea el sa stie e cu accidentul.

 

deci treci masina cu totul pe tatal tau. dupa aia daca faci accident o sa creasca asigurarea pe bmweul tau nu o sa creasca si la masina tatalui tau, intelegi? pretul la asigurarea tatalui tau nu o sa creasca orice ai face tu.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

cred ca a inteles si el asta. ce vrea el sa stie e cu accidentul.

 

deci treci masina cu totul pe tatal tau. dupa aia daca faci accident o sa creasca asigurarea pe bmweul tau nu o sa creasca si la masina tatalui tau, intelegi? pretul la asigurarea tatalui tau nu o sa creasca orice ai face tu.

 

Am inteles treaba asta, dar nu am reusit sa il conving pe taicamiu ... In fine cu timpul sa imi scada si mie asigurarea, dar asta e ... oricum e balamuc mare cu contract-vanzare-cumparare, rar si etc

Daca nu vrea nu vrea asta e.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

de ce nu vrea?

oricum ai si alte variante, mama, bunici

 

nu trebuie sa fie prezeneta, voi nu stiti ca se poarta sa trimiti la inmatriculari pe cineva in locul tau? (cunosc destui care au bani de nu stiu c sa faca cu ei, si trimit pe altcnv sa stea la cozi in locul lor, contra unei sume de bani bineinteles, fiindca se cred prea importanti sau chiar le e lene/sila)

Edited by Briz
Link to comment
Share on other sites

Am inteles treaba asta, dar nu am reusit sa il conving pe taicamiu ... In fine cu timpul sa imi scada si mie asigurarea, dar asta e ... oricum e balamuc mare cu contract-vanzare-cumparare, rar si etc

Daca nu vrea nu vrea asta e.

 

Asa am zis si eu.La 20 de ani am platit 400 lei/an la 21 800/an si la 22 de ani 1,600 RON/an BM8,carnet de la 18 ani fara incidente.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa am zis si eu.La 20 de ani am platit 400 lei/an la 21 800/an si la 22 de ani 1,600 RON/an BM8,carnet de la 18 ani fara incidente.

trag si ei pe cine pot si tot vor sa le mai scumpeasca . Nu le mai ajunge .IN curand va plati si o bunicuta 2000 pe an ca nu vede prea bine ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles treaba asta, dar nu am reusit sa il conving pe taicamiu ... In fine cu timpul sa imi scada si mie asigurarea, dar asta e ... oricum e balamuc mare cu contract-vanzare-cumparare, rar si etc

Daca nu vrea nu vrea asta e.

 

Nu o sa iti scada decat peste vreo 10 ani, peste 30 de ani scade ca lumea. Mai scade putin si cand o sa faci 25.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.