Jump to content

prima masina


andrei.

Recommended Posts

eu sincer mai mult decat valoreaza in kg la fier vechi nu as da pe cazatura asta

 

pe langa asta mai are si neclaritati in acte....

 

actele sunt o neclaritate pentru mine, pentru ca e prima oara cand cumpar o masina si nu stiu dupa ce sa ma uit in acte, si etc. Mai ales ca sunt in italiana si nu inteleg. Daca te pricepi, poti sa imi zici ceva despre ele?

hotarat nu sunt, am dubii mari in privinta ei, tocmai de-asta am venit la voi cu intrebari :D

Link to comment
Share on other sites

Masina asta dupa ce ca nu e in cea mai mare forma are parte si de un posibil viitor proprietar "pasionat", care-i mai era putin si ajungea si la limitare cu motorul rece(dupa cum spunea chiar el si dupa cum se vede si in filmuletul postat). Bine ca avea rotile varza ca probabil ca urmau si niste teste de franare, ca sa vada cum tin franele la o masina care a stat o perioada indelungata si cine stie ce alte "teste"...cu alte cuvinte eu zic ca masina asta si-a gasit proprietarul care va avea mare grija de ea!
Link to comment
Share on other sites

salut tuturor este prima data cand sunt pe un forum si nu ma inscriam daca nu aveam nevoie de ajutor asa ca....intrebarea mea este ce consum are bmw 316 e46 116 cp?eu sunt din buzau si cred ca difera cat de cat consumul.masina am gasito in gorj la 3500 de euro dotari decente nu sunt prea pretentios
Link to comment
Share on other sites

@andrei., si eu am fost in situatia ta (poate chiar mai rau, fiindca aveam un job de rahat si eram pe cont proriu, fara ajutor din partea "parintilor"), am ales o Dacia Supernova impecabila, dadusem 5000 de lei pe ea in vara lui 2012. Nu au fost probleme cu actele, nu am avut cheltuieli neprevazute si am putut sa o intretin ca la carte. Basca, ma plimbasem peste tot cu ea, consuma foarte putin.

 

Acum, eu nu zic sa-ti iei tot Supernova, fiindca nu mai gasesti decat cazaturi pe piata si au mari probleme la tabla (din acelasi motiv am vandut-o si eu). Dar un Opel Corsa, o Honda Civic, un VW Polo sunt mult mai OK din toate punctele de vedere (intretinere, consum etc.) decat o "pisicuta" de 2.0.

Edited by MyKe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca a fost 'dragoste la prima vedere' eu zic sa o iei(iti zic din experienta)oricat ai baga in ea,nu o sa iti para rau..o sa bagi de drag. Deci daca se tine bine pe drum,take it!

 

exact asta a fost. parca orice alta pisica vad, chiar daca nu mai e de lucrat nimic (la vedere) la ea, parca nu e asta, mintea mea tot gaseste motive sa vin la asta. Sa vad la test-drive saptamana viitoare, cum se tine pe drum, si la ce pret reusesc sa o scot. Daca e ok la drum si o scot la un 700 o iau, fara regrete.

 

Cu actele nu stiu, sunt in regula? e tot ce trebuie acolo pentru a o putea inmatricula?

Link to comment
Share on other sites

exact asta a fost. parca orice alta pisica vad, chiar daca nu mai e de lucrat nimic (la vedere) la ea, parca nu e asta, mintea mea tot gaseste motive sa vin la asta. Sa vad la test-drive saptamana viitoare, cum se tine pe drum, si la ce pret reusesc sa o scot. Daca e ok la drum si o scot la un 700 o iau, fara regrete.

 

Cu actele nu stiu, sunt in regula? e tot ce trebuie acolo pentru a o putea inmatricula?

 

La o privire mai atenta, atat cat se poate vedea din poze, plafonul, capacul portbagajului, ambele laterale au "linie". Trebuie vazut cat de lovita a fost in fata, cum se prezinta "traversele lonjeron" . Merita vazuta si de jos un pic. Ti-a cazut cu tronc, se vede de la o posta :) Si e foarte frumos. Sunt lucruri care trebuie facute la vremea lor, renuntari ti se vor tot ivi mai tarziu in viata :)

Mergi sa o vezi mai bine, negociaza pretul, fii pe cat posibil rational :) sii...fa-ti placerea :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

La o privire mai atenta, atat cat se poate vedea din poze, plafonul, capacul portbagajului, ambele laterale au "linie". Trebuie vazut cat de lovita a fost in fata, cum se prezinta "traversele lonjeron" . Merita vazuta si de jos un pic. Ti-a cazut cu tronc, se vede de la o posta :) Si e foarte frumos. Sunt lucruri care trebuie facute la vremea lor, renuntari ti se vor tot ivi mai tarziu in viata :)

Mergi sa o vezi mai bine, negociaza pretul, fii pe cat posibil rational :) sii...fa-ti placerea :thumbsup:

 

am atasat pe prima pagina o poza cu compartimentul motor. Nu am experienta mare dar din cate am inteles un accident mai grav se vede si pe acolo, la "oala" telescopului, si tabla de pe acolo. Singura chestie indoita pe acolo e tabla de deasupra farului, dar putin. O sa merg cu cineva ce se pricepe mai bine, sa o "caute" de defecte. Multumesc de incurajari! esti primul care o face..

Link to comment
Share on other sites

am atasat pe prima pagina o poza cu compartimentul motor. Nu am experienta mare dar din cate am inteles un accident mai grav se vede si pe acolo, la "oala" telescopului, si tabla de pe acolo. Singura chestie indoita pe acolo e tabla de deasupra farului, dar putin. O sa merg cu cineva ce se pricepe mai bine, sa o "caute" de defecte. Multumesc de incurajari! esti primul care o face..

 

Uita-te la ce ti-am spus, la masina asta se vede daca a fost lovita. Si lonjeroanele se deformeaza destul de usor. Asa cum spuneai 4 ochi vad mai bine. Ceilalti doi ochi sa fie mai cu experienta in masina asta, obligatoriu:)

Atentie si cu actele!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de incurajari! esti primul care o face..

 

Nu stiu daca te incurajez, am trecut insa prin asta si stiu cum e. In '96 am gasit un e30 320i model '87, nu iti incarc topicul, il am si acum in fata ochilor, costa 5.000 usd neimatriculat. Atunci ce era peste 8 ani se inmatricula doar pe fundatii, temporar pe asa zisul "12B", mai erau cateva variante. Cam aveam banii, era masina visurilor din copilarie alaturi de e21. Asta imi parea mai moderna un pic.

Nu am dormit doua nopti, a doua optiune era un 205 GTi 1.9 model '89 deja inmatriculat, masina pe care o cunosteam bine, de mult in Romania, deci inmatriculata si mai ieftina. Am ales Peugeot-ul, alegerea a fost facuta nu cu inima :(

Mi-a placut, era o nebunie, un kart, dar nu era ce imi dorisem de ani, copil fiind.

Regret si acum decizia de atunci, unele lucruri trebuie facute cu inima! Si la timpul lor!

Edited by Dan Dan
Link to comment
Share on other sites

"inima" ma indeamna la asta, de cand am vazut-o prima oara, acum un an.

Banii...e destul de greu cu ei dar cred ca ii pot da curand, chiar daca restul investitiilor le voi face in timp, nu toate odata.

 

Saptamana viitoare, miercuri mai exact merg sa ii umflu rotile, sa vad cum se tine pe sosea, si cred ca tot atunci merg si cu a doua pereche de ochi (e mecanic de 20 de ani, pasionat de bmw-uri, are 3 e36'uri, un 320 '93 si doua break'uri 318tds 97 :D ) . Sa vad ce spune si domnul, si ...revin cu un update.

 

La acte am facut poze, am crezut ca imi spune cineva ceva de ele, daca sunt in regula, avand in vedere ca eu nu ma pricep la asta...dar nimeni nu spune nimic :(

Link to comment
Share on other sites

La acte am facut poze, am crezut ca imi spune cineva ceva de ele, daca sunt in regula, avand in vedere ca eu nu ma pricep la asta...dar nimeni nu spune nimic :(

 

Mi-a scapat cred, esti din Bucuresti?

De fapt chiar nu conteaza, vezi ca avem colegi care se ocupa de Bg. Ei stiu mai bine de ce acte au nevoie.

Edited by Dan Dan
Link to comment
Share on other sites

Daca sti sigur ce costuri implica ...reparatiile ,intretinerea anuala +consumul care nu este de neglijat....la care mai adaugi ca ai timp liber si pasiune sa te murdaresti pe maini GO FOR IT.

 

 

Si ca sa-ti faci o parere depre ce poate pica la masina asta datorita varstei ....sigur cu astea te vei confrunta daca nu au fost schimbate de fostul propietar .Eu am fost nevoit sa le schimb .

 

Ulei 7 litri +filtrele aferente(asta intra la intretinerea anuala )

Bujii (6 buc).

Pompa apa .

Bucse brate spate cad sigur la e36 pe drumurile din RO.

Telescoapele ...daca nu au fost schimbate niciodata poti sa le iei in calcul.

Vezi sa nu aibe praguri de plastic peste cele originale ...in caz contrar se poate sa fie rugina pe cele originale.

Ar mai fi cateva dar nu imi vin acuma in minte .

 

Vestea buna e motorul care este indestructibil daca ii faci reviziile la timp.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sunt din Constanta, la fel si masina. Imi poti recomanda pe cineva, sa trimit un mesaj privat? ca nu vad rostul deschiderii unui alt topic..

 

Personal nu ii cunosc, dar fa o cautare si ieri am vazut intamplator in semnatura unui coleg ca se ocupa cu asta...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu se merita, fara nici o suparare...

Sunt atatea 320i e36 ieftine..

http://www.tocmai.ro/bmw-320-1995-16325941.html Chiar daca e putin mai departe..

http://www.tocmai.ro/bmw-320-coupe-kit-m3-1995-17421259.html

http://www.tocmai.ro/bmw-320-coupe-1995-17255218.html Asta imi place mult :popcorn:

http://www.tocmai.ro/bmw-320-1992-16892270.html Pe BG...

http://www.tocmai.ro/bmw-320-1992-16763361.html

 

Astea sunt doar de pe un site....si sunt apropiate in buget.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.